;
1401/07/27 09:36

قرارداد برنامه نویسی

اگر شما هم احساس می‌کنید که ضرورت داشتن یک قرارداد دقیق را احساس می‌کنید و می خواهید که اطلاعاتی در این باره به دست بیاورید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید.

همان طور که می دانیم این روز ها در دنیای پیشرفته ی کسب و کارهای مجازی، داشتن و برخوردار بودن از سیستم نرم افزاری مناسبی که بتواند نیاز های کاربران خود را در این زمینه برطرف نماید، ضرورتی انکار ناپذیر است. این ضرورت برای صاحبان کسب و کار های گوناگون و همچنین شرکت های کوچک و بزرگ بیشتر از سایر مشاغل احساس می شود. اگر شما هم دستی در این دنیا داشته باشید می دانید که برنامه نویسی نرم افزارها را می توان در ذیل عنوان طراحی و توسعه ی نرم افزار قرارداد. فرقی نمی کند که وب سایت و اپلیکیشن باشد  یا سرویس و ای پی آی و نرم افزار. دنیای امروز می داند که برنامه نویس ها جایگاهی ویژه در کسب وکار دارند و تولید نرم افزار و اپلیکیشن‌های گوناگون این روز ها یکی از مهم ترین گرایشاتی است که در میان شرکت های گوناگون و برای کسب و کارها بسیار ضروری به نظر می رسد. از طرفی ، اگر بخواهیم با دیدگاه حقوقی به این قضیه نگاهی بیندازیم، خواهیم دید که بعد از تولید این نرم افزار ها و خرید آن ها از سوی شرکت ها و صاحبان کسب و کار که به آن ها نیاز دارند، سازنده ی دو سوی قضیه هستند ؛ درخواست کننده (همان خریدار) و ارائه کننده (همان فروشنده). گاهی به نظر می آید که وجود ناآگاهی هایی در این زمینه و شیوه برخورد و ایجاد ارتباط میان این دو سوی تعامل ، درگیری هایی را در این موضوع ایجاد کرده است ؛ از این رو برای پیشگیری از ایجاد مشکلات احتمالی در این رابطه ، دو طرف این تعامل (یعنی ارائه کننده و درخواست کننده ی این نرم افزار ها) ترجیح می دهند که قراردادی کتبی را در این زمینه تهیه کنند. قراردادی که در بر دارنده ی تمامی جوانب قضیه باشد و هیچ کدام از طرفین را با ضررهای مادی و معنوی مواجه نکند. متنی که اگر بخواهیم نامی بر آن بگذاریم باید به آن بگوییم : قرارداد برنامه نویسی . اگر شما هم این ضرورت را احساس می کنید و می خواهید که اطلاعاتی در این باره به دست بیاورید به شما پیشنهاد می کنم که تا پایان این نوشتار با ما همراه باشید که بتوانید پیشنهادات مناسبی را در این زمینه از ما یعنی تیم حقوقی وکیل باشی، دریافت کنید و دچار مشکلات حقوقی ناشی از این تعامل نشوید و بتوانید یک قرارداد برنامه نویسی معتبر را به دست بیاورید.

قرارداد برنامه نویسی چیست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

زمانی که کارفرما و برنامه نویس بخواهند همکاری جدیدی را با یکدیگر آغاز نمایند به جهت اینکه در آینده دچار اختلاف نظر نگردند، توافقات خود را ضمن یک متن کتبی به نام قرارداد برنامه نویس درج می‌کنند؛ بنابراین قرارداد برنامه نویسی مابین طراح (برنامه نویس) و کارفرما منعقد می‌شود و در بردارنده مشخصات طرفین، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، مدت زمان تحویل پروژه، همچنین سایر شرایط و تعهدات دو طرف قرارداد است و به موجب آن برنامه نویس ملزم به طراحی و نوشتن موضوع مورد نظر سفارش دهنده است؛ در مقابل کارفرما نیز متعهد به پرداخت دستمزد و سایر هزینه های مورد توافق می‌باشد. قرارداد برنامه نویسی به دسته بندی های متعددی از جمله برنامه نویسی اندروید، برنامه نویسی آی او اس، طراحی نرم افزار و طراحی سایت یا اپلیکشن تقسیم شده و می‌تواند در قالب قرارداد پیمانکاری یا به صورت استخدام و قانون کار منعقد شود.

موضوع قرارداد برنامه نویسی چه می باشد؟

یکی از دیگر از موارد بسیار مهمی که باید در قراردادهای مربوط به این زمینه و یا هر نوع قرارداد دیگری که می خواهید آن را منعقد نمایید، به آن توجه کنید این است که باید موضوع قرارداد را تعیین کنید. زیرا اگر این کار را انجام ندهید و موضوع آن را مشخص نکنید، ممکن است عواقب نامناسبی را در پیش روی خود ببینید. اگر بخواهیم از موضوع این قرارداد صحبت کنیم باید بگوییم طراحی کردن و سپس پیاده سازی بهینه ی نرم افزار مد نظر، از سوی پیمانکار یا همان مجری موضوع قرارداد به حساب می آید. این کار باید در چارچوب اصول طراحی و صورت بگیرد و تمامی استاندارد های لازم در آن رعایت شده باشد. از طرفی باید مطالب مد نظر درخواست کننده که طراحی نرم افزار را سفارش داده است، کاملا در آن لحاظ شود و خواسته های او نظراتش در این مورد کاملا برآورده شود. این مطالب را می تواند در بخش پیوست قرارداد به صورت جزیی مطرح کرد و بعد از حصول توافق از سوی دو طرف قرارداد (یعنی همان سفارش دهنده و ارائه دهنده) به امضای آن ها رساند.

نحوه محاسبه هزینه قرارداد برنامه نویس:

به هنگام سفارش، قرارداد مبلغ آن در هر قراردادی که باشد از موارد مهمی است که باید حتما در آن ذکر شود. در باره مبلغ قرارداد طراحی نرم افزار می توان این پیشنهاد را ارائه کرد: بهترین حالت برای توافق در باره ی مبلغ قرارداد در این زمینه این است که پرداخت آن را در سه مرحله قید کنیم. این مبلغ باید از سوی درخواستکننده به پیمانکار پرداخت شود. این مرحله ها از این قرار است :

  • پرداخت پیش پرداخت به هنگام امضا کردن قرارداد، این مبلغ باید به میزان 50 درصد از کل مبلغ باشد.
  • پرداخت حدود سی درصد از کل مبلغ بعد از آن که طرح توسط برنامه نویس ارائه شد و کارفرما آن را تایید کرد.
  • پرداخت حدود بیست درصد از مبلغ کل قرارداد، بعد از آن که طرح کد نویسی شد و کارفرما هم آن را تایید کرد. در این هنگام طرح ارائه شده باید در بر دارنده ی تمامی جوانب باشد و عملکرد درستی هم داشته باشد.

با تعیین مبلغ قرارداد و همچنین نحوه پرداخت آن، امکان بروز اختلاف میان کارفرما و برنامه نویس به حداقل خود خواهد رسید؛ چراکه یکی از مهمترین چالش‌هایی که در زمینه برنامه نویسی پروژه ای یا فریلنسری واقع می‌گردد، اختلاف بر سر مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن خواهد بود.

انواع قرارداد برنامه نویسی نرم افزار چیست؟

اگر قصد دارید که از یک قرارداد مناسب برای طراحی نرم افزار و برنامه نویسی استفاده کنید، باید بدانید که می‌توانید از چند روش به این خواسته دست پیدا کنید: این روش ها از این قرار است: بهره گیری از قالب های آماده برای قرارداد طراحی نرم افزار: در این روش، پیمانکار یا همان ارائه دهنده که طرف دوم قرارداد نیز هست، خواسته های درخواست دهنده را در نظر می‌‍گیرد و بر همان اساس، یک سری از قالب‌های آماده خود را در زمینه طراحی که از پیش در اختیار دارد، مورد استفاده قرار می‌دهد. نکته‌ای که باید در این مورد به آن اشاره کرد این است که همان طور که گفتیم قالب‌های مد نظر از پیش موجود هستند و از این رو می توان گفت که سفارش دهنده نمی تواند آن را تغییر دهد و مطالب خود را در آن اعمال نماید. البته در برخی از موارد این امکان وجود دارد و البته در این موارد نیز مبلغ قرارداد کمی بالاتر می رود و باید مبلغ بیشتری را بابت آن پرداخت نمایید. انجام طراحی بر اساس خواسته ی درخواست دهنده : گاهی پیش می آید که درخواست دهنده ی قرارداد، مطالب خاصی را در ذهن خود دارد و از پیمانکار درخواست می کند که آن طرحی را برای او در نظر بگیرد که بر اساس خواسته های خودش تنظیم شده است و آن را به شکل اختصاصی ، برای او طراحی کند. از آنجا که در طراحی بر اساس خواسته ی درخواست دهنده ، باید مطالب اختصاصی در نظر گرفته شود، مبلغ آن بیشتر از حالت اول است. در این نوع طراحی، مجری موظف است که ویژگی ها و ساختار نرم افزار را به با توجه به خواسته های سفارش دهنده انجام دهد.

 

نمونه فرم قرارداد برنامه نویسی

 

هنگام سفارش قرارداد برنامه نویسی چگونه به خدمات پشتیبانی اشاره کنیم؟

یکی از مطالب مهمی که باید در طراحی نرم افزار به آن توجه کرد این است که باید به خدمات پشتیبانی آن توجه کرد. در خدمات پشتیبانی باید هر نقصی که منجر می شود عملکرد درست نرم افزار با اختلال مواجه شود، برطرف شود. این مورد باید بر طبق نکته هایی انجام شود که طرفین بر سر آن توافق کرده اند. یکی دیگر از مطالبی که در خدمات پشتیبانی باید مد نظر قرار بگیرد این است که باید کار کردن با بخش های گوناگون سایت باید به سفارش دهنده آموزش داده شود به گونه ای که او بتواند به شیوه ی صحیح آن را مدیریت نماید. لازم به یاد آوری است که بر اساس قرارداد، این مطالب باید توسط ارائه دهنده ی خدمات به طرف دوم قرارداد آموزش داده شود. لازم به ذکر است که اکثراً در قراردادهای طراحی نرم افزار این گونه پیش بینی می شود که پیمانکار طرح موظف است که خدمات پشتیبانی را از موقعی که نرم افزار راه اندازی می شود ، برای مدتی بین 1 الی 3 ماه کاملا رایگان ، برای درخواست دهنده ، ارائه نماید. اگر این پشتیبانی احتیاج به تمدید داشته باشد، باید توافقات مجزایی برای آن در نظر گرفته شود و وجهی جداگانه برای آن نیز پیش بینی شود. گاهی این مورد پیش می آید که در حین اجرای کار، سفارش دهنده ی کار یا همان کارفرما، می خواهد که در برخی از زمینه ویژگی های جدیدی به کار اضافه شود یا محصول مد نظر کمی توسعه یافته تر شود، یا در ابعاد دیگری تلاش هایی انجام شود، در این گونه موارد، ضروری است که یک قرارداد تازه میان طرفین به امضا برسد.

انواع فرم قرارداد برنامه نویسی چیست؟

به هنگام سفارش قرارداد، باید به این نکته توجه کنید که : استفاده از قراردادهای آماده در قالب های مشخص: این مدل یکی از انواع رایج قراردادها برای طراحی نرم افزار است. در این مدل، پیمانکار یا همان مجری (برنامه نویس)، درخواست سفارش دهنده یا همان کارفرما را در نظر می گیرد و بر اساس خواسته ها و نیازهای او، از قالب هایی که از قبل آماده بوده است و آن ها را در اختیار داشته است، استفاده می کند . باید بدانید که با توجه به این که در این مدل از سفارش قرارداد، طرح مد نظر از قبل آماده بوده است، دیگر هیچ کدام از طرفین قدرت آن را ندارند که در آن دست ببرند، آن را تغییر دهند و یا خواسته های جدیدی را در باره ی آن به آن اضافه کنند. البته در برخی از حالت های جزیی این امکان وجود دارد اما این امر سبب می شود تا مبلغ قرارداد سفارشی، تا حدودی افزایش پیدا کند. در این حالت ، سفارش دهنده ، می تواند با پرداخت مبلغ بیشتری، قراردادی را که کاملا با خواسته های او مطابق است، به دست بیاورد.

سخن پایانی:

در برخی از موارد پیش می آید که شخصی که قرارداد سفارشی خود را ثبت می کند، ایده های منحصر به فردی و خواسته های شخصی ای را در نظر دارد و طبیعتاً در این گونه موارد، نمی‌تواند از یک قرارداد آماده برای انجام دادن کار خود استفاده کند. پس بهتر است سفارش قرارداد را به صورت اختصاصی انجام دهد. با توجه به این که سفارش دهنده می خواهد که طرحی کاملا مطابق نظر شخصی او آماده و پیاده سازی شود، این گزینه می تواند بهترین حالت برای قرارداد سفارشی او به شمار بیاید. با توجه به این که مجری یا همان پیمانکار، ملزم به این است که طرحی کاملا اختصاصی را آماده کند، طبیعتاً پرداخت مبلغ بیشتری هم به عهده ی سفارش دهنده خواهد بود.

برای این که بتوانید به راحتی یک قرارداد حرفه ای را در کوتاه ترین مدت تهیه و تنظیم کنید و نگران عواقب ناشی از ناآگاهی در این زمینه نشوید، به شما پیشنهاد می کنم که از توانایی های سامانه حقوقی وکیل‌باشی که از وجود یک تیم متشکل از برجسته ترین وکیل های پایه یک دادگستری بهره می برد، استفاده کنید و با ثبت درخواست قرارداد سفارشی در کوتاه ترین زمان  قرارداد مورد نظر را کامل و جامع تحویل بگیرید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

قراردا برنامه نویسی به طور کلی به چه معناست؟

زمانیکه کارفرما و برنامه نویس بخواهند همکاری جدیدی را با یکدیگر آغاز نمایند به جهت اینکه در آینده دچار اختلاف نظر نگردند، توافقات خود را ضمن یک متن کتبی به نام قرارداد درج می‌کنند؛ بنابراین قرارداد برنامه نویسی مابین طراح (برنامه نویس) و کارفرما منعقد می‌شود و در بردارنده مشخصات طرفین، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، مدت زمان تحویل پروژه، همچنین سایر شرایط و تعهدات دو طرف قرارداد است.

ارکان قرارداد برنامه نویس چیست؟

1-مشخصات طرفین

2-موضوع قرارداد

3-مدت قرارداد

4-هزینه قرارداد برنامه نویس

5-نحوه پرداخت هزینه

6-تعهدات برنامه نویس

7-تعهدات کارفرما

8-مرجع حل اختلاف

9-نسخ قرارداد

10-موارد فسخ

11- فورس ماژور

تعهدات کارفرما و برنامه نویس شامل چه مواردی است؟

در قرارداد برنامه نویس، طرفین قرارداد شامل برنامه نویس و کارفرما تعهدات و شرایطی دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارفرما:

  • تعهد به ارائه کلیه اطلاعات و اسناد موردنیاز برای اجرای پروژه به پیمانکار
  • تعهد به پرداخت مبلغ قرارداد در زمان‌های مقرر شده در قرارداد

برنامه نویس:

  • تعهد به ارائه کلیه اطلاعات و اسناد موردنیاز برای اجرای پروژه به پیمانکار
  • تعهد به پرداخت مبلغ قرارداد در زمان‌های مقرر شده در قرارداد
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...