;
1401/07/30 15:31

تنظیم فرم قرارداد بازسازی کامل ساختمان به نحو مدیریت پیمان

اصولا قراردادهای بازسازی به هر نحوی، نوعی قرارداد پیمانکاری محسوب می‌شوند که راجع به پیمانکاری پیش تر توضیحاتی ارائه گردیده است.

 

هنگامی که ساخت یک ملک اعم از آپارتمان و خانه برای مالک آن صرفه ندارد یا هزینه آن برای مالک بسیار زیاد باشد، منطقی است که در عوض به فکر بازسازی ملک خود بیفتد.

از این رو برای انجام پروژه بازسازی منزل باید پس از انتخاب نیروی متخصص با او قرارداد بازسازی تنظیم کرد تا از بروز اختلافات احتمالی در آینده پیشگیری شود. تنظیم قرارداد بازسازی ساختمان اصولی دارد که باید رعایت گردد که هم مالک، هم کارفرما و پیمانکار این پروژه تکالیف و وظایف خود را بدانند تا از دایره شمول اختیارات خود خارج نشوند. تنظیم یک قرارداد مناسب میتواند از دغدغه های طرفین آن تا حد زیادی بکاهد چرا که وقتی شما در مفاد قرارداد خود تمام اصول را رعایت کنید و تا جای ممکن آنچه را که باید پیش بینی نمایید به طبع آسوده تر خواهید بود. در ادامه یکی از شیوه های انعقاد قرارداد بازسازی ساختمان را که مدیریت پیمان می‌باشد توضیح خواهیم داد.

قرارداد بازسازی کامل ساختمان به نحو مدیریت پیمان چیست؟

این نوع از قرارداد در بازسازی ساختمان‌ها و منازل دارای 2 زیر مجموعه می‌باشد که هر کدام به خودی خود سبک متفاوتی از قرارداد ها می‌باشند.

 • قرارداد مدیریت پیمان درصدی

 • قرارداد مدیریت پیمان دستمزدی

در ادامه به توضیح هرکدام جداگانه خواهیم پرداخت.

قرارداد مدیریت پیمان درصدی

در این نوع قرارداد تعمیرات و بازسازی ساختمان، پیمانکار مدیر اصلی پروژه محسوب می‌شود و کارفرما تمام هزینه‌های اجرای پروژه را به‌عنوان تن‌خواه گردان در اختیار او قرار می‌دهد. پیمانکار با اعلام قیمت‌ها به کارفرما و با جلب موافقت او، خرید مصالح و پرداخت دستمزد نیروهای کار را انجام می‌دهد.

در نوع درصدی قرارداد مدیریت پیمان، دستمزد پیمانکار برای مدیریت پروژه بر اساس درصد مشخصی از کل هزینه اجرای پروژه تعیین می‌شود.

قرارداد مدیریت پیمان دستمزدی

این قرارداد دقیقاً مثل قرارداد قبلی یعنی «قرارداد مدیریت پیمان درصدی» است. تنها تفاوتش این است که دستمزد پیمانکار برای اجرای پروژه بازسازی و تعمیرات ساختمان به‌صورت درصدی از کل مبلغ هزینه پروژه نیست؛ بلکه این دستمزد به‌صورت یک مبلغ ثابت در زمان عقد قرارداد بین کارفرما و پیمانکار توافق می‌شود.

در این نوع قرارداد، درگیری و زمان‌بربودن پروژه برای کارفرما و پیمانکار نیز مانند قرارداد درصدی مدیریت پیمان است.

 

چگونه فرم قرارداد بازسازی کامل ساختمان به نحو مدیریت پیمان را تنظیم کنیم؟

در ابتدا به یاد داشته باشید که شما پیش از انعقاد قرارداد بازسازی ساختمان باید تعیین نمایید که کدام پیمانکار و یا شرکت بازسازی ساختمان قرار است که این پروژه بازسازی را برعهده بگیرد. در صورت انتخاب پیمانکار حتماً پیش از قرارداد مشخص کنید که مسئول خرید اجناس بازسازی شما هستید و یا پیمانکار. 

به یاد داشته باشید که پس از انجام توافقات لازم و پیش از انعقاد قرارداد بازسازی ساختمان، حتماً از پیمانکار بخواهید که طراحی سه بعدی از بازسازی مورد نظر را در اختیار شما قرار دهند تا شما بتوانید به راحتی تصمیم گیری نمایید.

مجموعه وکیل‌باشی توسط وکلای مجرب پایه یک دادگستری با در نظر گرفتن تمام اصول قرارداد بازسازی ساختمان را برای شما تهیه نموده است.

 

تنظیم فرم قرارداد بازسازی کامل ساختمان به نحو مدیریت پیمان

 

از مهمترین نکات حقوقی قرارداد بازسازی ساختمان عبارت است از اینکه:

 1. در این قرارداد پیمانکار باید تمامی کارکنان مورد نیاز خود را در حالت آماده به کار در ساختمان محل پروژه در طول مدت اجرای کامل قرارداد داشته باشد؛ در غیر اینصورت و به وجود آمدن وقفه یا نقص و عیب در کیفیت کار، شخص پیمانکار مسئول است.

 

 1. عموماً پیمانکار مسئول تهیه ابزارآلات و ملزومات تخصصی در امر بازسازی ساختمان می‌باشد و اگر می‌خواهید خلاف این امر توافقی نمایید باید که در قرارداد بازسازی ساختمان صراحتاً درج نمایید.

 

 1. در صورت بروز هرگونه تغییر در اندازه و مشخصات فنی که از پیش تعیین شده، پیمانکار مکلف است مراتب را بلافاصله به اطلاع کارفرما برساند.

 

 1. مطابق با توافق فی مابین کارفرما و پیمانکار، اجرای قرارداد قائم به شخص ایشان می‌باشد، و حق انتقال موضوع قرارداد را به غیر ندارد.

 

 1. پیمانکار موظف به رعایت موارد حفاظتی و ایمنی کار و به طور کلی رعایت مقررات ملّی ساختمانی ایران در کارگاه می‌باشد و نسبت به اجباری بودن استفاده از وسایل ایمنی آگاه است. 

 

 1. هر گونه عملی خلاف مقتضای عبارت مقرر شده، در وهله نخست پیمانکار مسئول و در صورت قصور از جانب پرسنل ایشان، پیمانکار به همراه کارکنانش مسئول می‌باشد و کلیه عواقب مالی، حقوقی و جزایی به عهده پیمانکار می‌باشد و کارفرما هیچگونه مسئولیتی در این رابطه نخواهد داشت. وسایل ایمنی، شامل کلاه چانه دار، کفش ایمنی، کمربند ایمنی، لباس ضخیم کار، دستکش مناسب، ماسک و عینک و …. می‌باشد.

 

 1. کارفرما نیز موظف است کلیه مشخصات و دستورات لازم جهت اجرای عملیات این قرارداد را به موقع در اختیار پیمانکار قرار دهد.

 

 1. کارفرما موظف است مطابق با قرارداد کلیه پرداخت‌های لازم را به صورت مرحله‌ای برای کاشی کار، لوله کشی، نقاشی و …. با پیمانکار تسویه نماید.

 

 1. هزینه و تهیه آب، برق و گاز مورد نیاز مصرفی پیمانکار جهت اجرای عملیات در محل کارگاه بر عهده کارفرما می‌باشد.

سخن پایانی

قراردادهای بازسازی انواع دیگری هم دارند اما رایج ترین آن ها قراردادی بود که برای شما ارائه نمودیم.

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمی‌توان گفت قراردادی که طویل باشد بی‌نقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل می‌شود.

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد می‌گردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

آیا در قراردادها می‌توان اخذ تضمین نمود؟

طرفین قرارداد می‌توانند به جهت حسن انجام کار از طرف دیگر تضمین دریافت نمایند که بیشتر این تضمین از سمت طرف دوم ارائه می‌گردد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...