;
1401/07/27 08:47

قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی و چرایی استفاده از این قرارداد

پروژه‌های محوطه سازی یکی از متداول‌ ترین پروژه‌های عمرانی و ساختمانی هستند.

امروزه محوطه سازی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است و طراحان و معماران زیادی به صورت اختصاصی در زمینه محوطه سازی مشغول به فعالیت هستند. محوطه سازی، معماری نمای خارجی و فضای بیرونی ساختمان است. مدلسازی فضای نشیمن، مدلسازی فضای سبز و به کارگیری گیاهان تزئینی و درختچه‌های سبز با توجه به موقعیت جغرافیایی و امکانات محیطی، مدلسازی محل عبور و مرور و موارد دیگر که با سلیقه مهندس معمار برنامه ریزی می‌شوند، مجموعه فعالیت‌هایی هستند که به نام محوطه سازی معرفی می‌شوند. قرارداد محوطه سازی، قراردادی است که به واسطه آن، مسئولیت اجرای عملیات محوطه سازی به یک پیمانکار سپرده می‎‌شود. 

در ادامه درباره قرارداد محوطه سازی مطالب مهم و نکات را ارائه می‌دهیم.

 

قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی چیست؟

نمونه قرارداد اجرای محوطه سازی در واقع یکی از انواع قراردادهای پیمانکاری مدیریت پیمان می‌باشد که به واسطه سه رکن اصلی یعنی؛ کارفرما، پیمانکار و موضوع پروژه تشکیل می‌شود. در این قرارداد، کارفرما شخصی است که تمایل دارد پروژه محوطه سازی ساختمان یا ویلای خود را به یک شخص متخصص بسپارید. در مقابل، پیمانکار نیز شخصی است که در حوزه ساخت و ساز محوطه تجربه و سابقه کار دارد و می‌پذیرد که مطابق با سفارش و طرحی که ارائه می‌شود، به اجرای محوطه سازی بپردازد.

قرارداد محوطه سازی با خواست و رضایت کارفرما و پیمانکار، میان آن‌ها توافق و امضا می‌شود و به واسطه آن، هر کدام از طرفین تعهدات و شروطی را به عهده می‌گیرند که ملزم هستند به آن‌ها عمل کنند. 

انعقاد فرم قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی

عبارت « قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی » به این مساله اشاره دارد که تمام مسئولیت‌های رسیدگی و پیگیری ساخت و ساز محوطه مورد نظر به یک پیمانکار سپرده خواهد شد و پیمانکار باید که مطابق با نقشه و طرحی که به او ارائه شده است، سازه نهایی را به کارفرما تحویل بدهد. در واقع در این قرارداد تمام مسئولیت‌های پروژه محوطه سازی به عهده پیمانکار قرار می‌گیرد.

در تدوین و نگارش فرم قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی چه نکاتی باید رعایت گردد؟

در پاسخ به این سوال و چگونگی تنظیم قانونی فرم خام قرارداد محوطه سازی، باید به این مساله اشاره کرد که این قرارداد یکی از عقود نامعین در قانون مدنی است. در واقع قرارداد حاضر تابع قواعد و ضوابطی خواهد بود که در قانون مدنی بیان شده است. همچنین باید برای نوشتن آن نیز، شروط صحت قراردادها در نظر گرفته شود. این قرارداد باید مطابق مواد 10 و 190 قانون مدنی تنظیم شده باشد.

ماده 10 قانون مدنی این امکان را ایجاد می‌کند که اشخاص بدون محدودیت خاصی بتوانند به هر شیوه‌ای که تمایل دارند با یکدیگر توافق کنند. ماده 190 این قانون نیز، شروطی که باید برای صحت قرارداد در نظر گرفته شوند را بیان می‌کند. البته در ماده 10 قانون مدنی صراحتا بیان شده است که شروط و تعهداتی که میان طرفین برقرار می‌شود، نباید مغایر با قانون باشد.

چرایی استفاده از فرم قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی

اشخاصی که در زمینه اجرای پروژه‌های عمرانی و به خصوص پروژه محوطه سازی فعالیت می‌کنند، به خوبی به این مساله آگاه هستند که متغیر بودن شرایط اقتصادی و نوسانات قیمت کالا و ابزارهای مورد نیاز، هزینه تامین مصالح و هزینه به خدمت گرفتن نیروی کار، باعث می‌شوند که در مواقعی میان کارفرما و پیمانکار پروژه، اختلافات و مشکلاتی ایجاد شود. به همین دلیل و برای جلوگیری از بروز اختلافات احتمالی در آینده، لازم است که سندی مکتوب میان طرفین امضا شود که تمام توافقات و شروطی که برای همکاری به آن نیاز دارند را با جزئیات بیان کند.

 

فرم قرارداد محوطه سازی

 

اهمیت تنظیم و امضای قرارداد محوطه سازی به صورت مکتوب، به این دلیل است که قرارداد مورد نظر در واقع یک سند و مدرک قانونی و معتبر محسوب می‌شود که در مراجع قانونی نیز قابلیت استناد دارد. یعنی اینکه می‌توانید با استناد به این قرارداد در مراجع قانونی حاضر شوید و حقوق خود را مطالبه کنید. 

در فرم فرم قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی چه باید نوشت؟

در محتوای متن نمونه قرارداد اجرای محوطه سازی، لازم است که مشخصات هویتی طرفین قرارداد به دقت بیان شود. به همین ترتیب، در ادامه متن قرارداد، موضوع پروژه را تعریف می‌کنند و به همین صورت به بیان تعهدات و شروطی می‌پردازند که به عهده هر کدام از طرفین قرار می‌گیرد. مبلغ قرارداد؛ شرح دقیقی از سرمایه‌ای که برای پروژه هزینه می‌شود، مدت انجام پروژه، نقشه و سایر اسناد قرارداد، شرایط فسخ قرارداد و تعهدات کارفرما و پیمانکار از دیگر مواردی هستند که درباره آن‌ها در متن قرارداد باید درج شود.

در زمان بروز اختلاف در فرم قرارداد مدیریت پیمان محوطه سازی چه کاری باید انجام بدهیم؟

زمانی که شما اجرای پروژه محوطه سازی را به یک پیمانکار می‌سپارید، بدون شک بازه زمانی مشخصی را برای اجرای این پروژه در نظر می‌گیرید. از طرف دیگر طرح و دستورالعمل‌هایی را نیز برای اجرای موضوع قرارداد در نظر می‌گیرید. شما می‌توانید چنین شرایطی را در قرارداد پیش بینی کنید. یعنی اینکه در نمونه قرارداد محوطه سازی، چنین موقعیتی را شرح دهید. شما برای تقصیرات طرفین می‌توانید خسارت یا جریمه در نظر بگیرید که به واسطه آن، پیمانکار یا کارفرما خود را ملزم بداند که به تعهدات قرارداد پایبند باشد. تعیین جریمه برای موارد متعددی بیان می‌شود. برای مثال شما می‌توانید برای تاخیر در تحویل پروژه، جریمه در نظر بگیرید. به این صورت که در ازای هر روز دیرکرد، مبلغ مشخصی از حق الزحمه‌ای که برای پیمانکار در نظر گرفته شده است، کسر شود.

علاوه براین، حتی می‌توانید شرایطی را تعریف کنید که به واسطه آن، امکان فسخ قرارداد را نیز داشته باشید.

سخن پایانی:

شما می‌توانید به عنوان کارفرما، مالک یا پیمانکار در پروژه های عمرانی و ساختمانی از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، فرم قراردادهای عمرانی و ساختمانی مدنظر را تهیه نمایید یا بطور سفارشی درخواست تنظیم قراردادی با شرایط خاص مورد توجه تان را با مشاوره رایگان از وکلای متخصص در قرارداد نویسی دریافت کنید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تعهدات طرفین قرارداد چیست؟

تعهد طرفین یک قرارداد هر آن چیزی است که نسبت به آن در قرارداد تصمیم گرفته شده و منافاتی با ماده 10 قانون مدنی ندارد.

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...