;
1401/07/27 10:32

قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان

پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان چیست؟ قرارداد لوله‌کشی گاز ساختمان بین چه افرادی منعقد می‌شود؟ در متن قرارداد گازرسانی ساختمان چه نکات ضروری دارد؟

مقدمه:

یکی از مهمترین مراحل ساخت یک ساختمان بعد از اتمام دیوار چینی و قبل از شروع مرحله گچ و خاک، لوله‌کشی گاز ساختمان یا به اصطلاح عرف، گازکشی ساختمان می‌باشد. در این نوشتار قصد داریم به بررسی قرارداد پیمانکاری گازرسانی ساختمان، مراحل گازکشی ساختمان و نکات مهم مندرج در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان بپردازیم؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این نوشتار همراه ما باشید.

معنا و مفهوم لوله‌کشی گاز ساختمان:

لوله‌کشی گاز ساختمان شامل طراحی، ساخت پلان و تأمین مصالح موردنیاز نظیر لوله و امثال آن، اجرای عملیات لوله‌کشی گاز داخلی ساختمان است. قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان، قراردادی است که مابین کارفرما و پیمانکار (اجراکننده) گاز منعقد شده و بر اساس آن طرفین قرارداد که می‌توانند هم شخص حقیقی و هم شخص حقوقی باشند، متعهد به انجام وظایف و تعهدات مورد توافق خواهند شد.

مراحل انجام گازکشی ساختمان:

لوله‌کشی گاز ساختمان به صورت پیمانکاری، مراحل و مقدماتی دارد که شامل موارد زیر است:

1.      تشکیل پرونده در سازمان نظام مهندسی

2.      انخاب پیمانکار یا همان اجراکننده ماهر و متخصص

3.      انجام عملیات گازکشی ساختمان

4.      تأیید مهندس ناظر

5.      نصب علم و کنتور

همانگونه که بیان شد، مراحل فوق، مقدماتی هستند که باید در پروسه و فرایند گازرسانی ساختمان واقع شود. ذکر این نکته ضروری است که انتخاب پیمانکار باید با نهایت دقت و با توجه به مهارت و تجربه وی صورت بگیرد زیرا در غیر این صورت امکان وقوع تقصیر و به تبع آن، ورود خسارت و ضرر مالی و جانی افزایش می‌یابد.

موارد مهم در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان:

در متن قرارداد پیمانکاری گاز ساختمان، مواردی وجود دارد که می‌بایست تصریح گردد تا بدین نحو از ایجاد اختلاف نظر و چاتش میان طرفین جلوگیری کند؛ نظیر:

·         مشخصات و اطلاعات طرفین

·         موضوع قرارداد لوله‌کشی گاز ساختمان

·         مدت قرارداد پیمانکاری

·         مکان انجام عملیات گازکشی

·         نظارت

·         اسناد و مدارک قرارداد

·         تعهدات کارفرما

·         تعهدات پیمانکار

·         هزینه قرارداد پیمانکاری گاز ساختمان

·         نحوه پرداخت هزینه قرارداد

·         ضمانت حسن انجام کار

·         موارد فسخ (فورس ماژور)

·         مرجع حل اختلاف

 

قرارداد لوله کشی گاز وکیل‌باشی

 

موارد گفته شده، از جمله موارد و نکات مهم و ضروری هستند که حتماً در فرم قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان قید گردد تا با روشن ساختن وظایف و تعهدات قراردادی طرفین، قرارداد امن و مطمئنی منعقد گردد.

تعهدات پیمانکار در قرارداد لوله‌کشی گاز ساختمان:

پیمانکار یا اجراکننده گاز ساختمان با امضای قرارداد پیمانکاری گاز ساختمان، وظایف و تعهداتی را بر عهده گرفته و باید آن را به انجام برساند که در ادامه به برخی از این مصادیق اشاره خواهیم کرد:

1.      پیمانکار مسئول تهیه و تأمین لوازم و وسایل برای پرسنل خویش بوده و همچنین می‌بایست از افراد متخصص و فنی در امر لوله‌کشی گاز بهره ببرد. هر گونه قصور و بی مبالاتی نسبت به این امر، مسئولیت را متوجه مستقیم شخص پیمانکار می نماید.

2.      پیمانکار در مقابل هر گونه ادعا، مطالبه خسارت، مخارج و هزینه‌هایی که در جهت اجرای موضوع قرارداد اعم از اینکه از جانب خویش یا پرسنل خود صورت گیرد، مسئول است و کارفرما از این بابت هیچ مسئولیتی بر عهده ندارد.

3.       پیمانکار در غیاب و نبود خویش، موظف است فردی متخصص و مسئول را به عنوان نماینده خود و مدیر پروژه تعیین نماید که البته این شخص باید مورد تأیید کارفرما قرار گیرد.

4.      پیمانکار باید که از تمامی قوانین و مقررات ناظر بر قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گازمطلع بوده و آن‌ها را رعایت نماید

5.      .پیمانکار می‌بایست زمان طراحی و ساخت مسیر لوله‌کشی گاز، ایمن ترین و کوتاه‌ترین مسیر ممکن را برای لوله کشی گاز مد نظر قرار دهد.

6.      پیمانکار موظف به حفظ نکات ایمنی و دستورالعمل‌های اجرایی و استانداردهای لازم می‌باشد.

7.      پیمانکار نباید در لوله‌کشی گازی که قبلتر انجام شده و مورد تأیید شرکت گاز قرار گرفته است تعدی کند.

البته وظایف و تعهدات پیمانکار منحصر به موارد گفته شده نیست و طرفین قرارداد می‌توانند مطابق ماده 10 قانون مدنی، هر نکته‌ای که مخالف صریح قانون و موازین شرعی نباشد را در قرارداد ذکر کنند.

تعهدات کارفرما در قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی گاز ساختمان:

در فرم قرارداد مدیریت پیمان لوله‌کشی گاز ساختمان، کارفرما نیز در قابل پروژه و پیمانکار یا اجرا کننده وظایفی دارد، نظیر:

1.      کارفرما موظف است کارگاه را درمقابل حوادث ناشی از انجام عملیات در کارگاه بیمه نماید.

2.       کارفرما موظف است مطابق با مندرجات قرارداد، در پایان انجام کامل موضوع ، کلیه پرداخت‌های توافق شده را با پیمانکار تسویه نماید.

3.      نظارت در حسن اجرای تعهداتی که پیمانکار، بر عهده کارفرما یا دستگاه نظارت معرفی شده از سوی کارفرما، خواهد بود.

4.      کارفرما از بابت موارد و ابزارهایی که در اختیار پیمانکار قرار داده است، حق دریافت هیچ گونه وجهی را ندارد.

5.       کارفرما می‌بایست محلی را به منظور استراحت و صرف غذا، سرویس بهداشتی در محل کارگاه برای کارکنان فراهم نماید.

و مواردی از این قبیل که مورد توافق طرفین باشد و در قرارداد موردنظر، به صراحت بیان شده باشد.

سخن آخر:

همانگونه که پیشتر گفته شد، در این نوشتار با پیمانکاری لوله‌کشی گاز و طرفین قرارداد گازکشی ساختمان و همچنین نکات مهمی که باید در متن قرارداد مذکور قید شود، آشنا شدیم. به طور کلی لوله‌کشی گاز ساختمان به دلیل حساسیت بالا نیازمند انتخاب پیمانکار ماهر و همینطور انعقاد قراردادی کامل و استاندارد است؛ به همین سبب، مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم کرده تا با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم قرارداد موردنظر خود را به وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه بسپارید تا با خاطری آسوده با طرف مقابل خود همکاری جدیدی را آغاز کنید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...