;
1401/08/01 13:22

قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب

پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب چیست؟ طرفین قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب چه کسانی هستند؟ نکات مهم قرارداد لوله‌کشی آب شامل چه مواردی است؟

فقدان وجود یک قرارداد استاندارد و جامع میان پیمانکار لوله کشی و کارفرمای وی، سبب بروز اختلافات زیاد بر سر موضوعات متعددی چون مبلغ قرارداد لوله کشی آب و فاضلاب، مدت قرارداد و تعهدات طرفین خواهد بود؛ به همین علت، در این نوشتار قصد داریم برای شما از راز و رمز های قرارداد لوله کشی آب و فاضلاب، نکات مهم آن و همچنین نحوه نوشتن قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب سخن بگوییم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب چیست؟

ابتدائاً بهتر است معنا و مفهوم لوله کشی آب و فاضلاب را به صورت پیمانکاری بیان کنیم. پیمانکار شخصی است که خدمتی را در قبال مبلغی که کارفرما به وی پرداخت می‌نماید، انجام می‌دهد. قرارداد لوله‌کشی آب و فاضلاب میان کارفرما و پیمانکار یا اجرا کننده منعقد شده و شامل اجرای کلیه لوله‌کشی‌های فاضلاب، آب باران، سرد و گرم، هواکش سرویس ها، ونت، شوفاژ، فن کوئل پروژه با بهترین کیفیت اجرایی و استانداردهای مربوطه مطابق نقشه‌های تحویل داده شده از طرف کارفرما به پیمانکار طبق مشخصات فنی کار است، می‌شود.

نکات ضروری قرارداد لوله‌کشی آب و فاضلاب منزل:

در متن توافق لوله‌کشی آب و فاضلاب خانه یا ساختمان نیز همانند قرارداد پیمانکاری گاز ساختمان، تصریح به برخی موارد برای اعتبار و صحت قرارداد، ضروری و لازم است؛ نظیر:

مشخصات طرفین:

اولین بخش فرم قرارداد لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمان را مشخصات طرفین قرارداد شکل می‌دهد. هر یک از طرفین قرارداد مشخصات خود را می‌بایست در قرارداد قید نمایند. 

موضوع قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب:

موضوع قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمان، ارائه خدماتی می‌باشد که پیمانکار باید حین و پس از اتمام قرارداد انجام دهد. در این قسمت باید به تفصیل بیان شود که کارفرما از پیمانکار چه توقعاتی دارد و می خواهد پیمانکار چه خدماتی را به او ارائه نماید. 

مشخصات فنی و محاسبات پروژه:

در فرم قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب ساختمان بخشی از متن قرارداد (یا به صورت پیوست) به تشریح مشخصات فنی مواد و مصالح مورد استفاده اختصاص می‌یابد. ارائه دقیق مشخصات فنی از سو استفاده پیمانکار و بکارگیری مصالح بی کیفیت جلوگیری می‌کند

مبلغ قرارداد:

نحوه محاسبه مبلغ قرارداد بسته به نوع قرارداد متفاوت می‌باشد و در هرصورت باید هزینه تهیه مصالح و هزینه نظارت، سود پیمانکار، منابع انسانی و تجهیزات و … در نظر گرفته شود که می‌تواند به صورت کلی در متن قرارداد ذکر شود و جزئیات به قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب پیوست گردد و یا در متن به آن اشاره شود.

نحوه پرداخت:

حق‌الزحمه پیمانکار به شیوه‌های متفاوتی پرداخت می‌شود. 

  • تمام مبلغ مشخص شده برای قرارداد را بعد از اتمام پروژه به پیمانکار پرداخت کنید.

  • مبلغ تعیین شده در قرارداد را به سه بخش تقسیم کرده، بخشی را در ابتدای کار، بخشی در میانه کار و بخشی را در انتها به پیمانکار پرداخت کنید.

  • می‌توانید همانطور که برای هر مرحله از کار زمانی را تعیین کرده‌اید، برای هر مرحله از کار، هزینه آن را پرداخت کنید.

  • یا انواع دیگری که به توافق کارفرما و پیمانکار بستگی دارد.

 

قرارداد لوله کشی آب و فاضلاب وکیل‌باشی

 

اسناد و مدارک قرارداد لوله کشی آب و فاضلاب به صورت پیمانکاری:

در زمان عقد قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمان مدارک و اسنادی از سوی کارفرما به پیمانکار تحویل داده می‌شود و یا زمان مشخصی برای تحویل آن‌ها تعیین می‌گردد. 

زمان انجام پروژه:

در قراردادها به خصوص قرارداد پیمانکاری، تعیین مدت قرارداد از موارد مهم قرارداد است. کارفرما برای انجام پروژه مدت زمانی را مشخص می‌کند. مدت زمان شامل تاریخ دقیق روز و ماه و سال شروع و پایان قرارداد است. در این بخش مشخص می‌شود که در چه مدت زمانی کار لوله‌کشی آب و فاضلاب به اتمام برسد.

پیش بینی خسارت دیرکرد:

دیرکرد از سمت هر یک از طرفین قرارداد باشد باید به نحوی برای طرف مقابل جبران شود، در حالت عمومی اگر دیرکرد از طرف کارفرما باشد، پیمانکار مجاز به تغییر برنامه زمانبندی قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان خواهد بود و اگر دیرکرد از طرف پیمانکار باشد به صورت جریمه ریالی تعیین و از صورت حساب وی کسر خواهد شد.

ناظر پروژه:

کارفرما در تمام پروژه‌ها بر عملکرد پیمانکار نظارت می‌کند و پس از تایید دستگاه نظارت کارفرما، صورت حساب پیمانکار لوله کشی ساختمان پرداخت خواهد شد.

تعهدات طرفین (پیمانکار و کارفرمای قرارداد لوله کشی):

وظایف اصلی کارفرما و پیمانکار ساختمان در این بند مشخص می‌شود. در این بند ‌باید تاکید شود که اجرای پروژه به نحوی که از لحاظ فنی و مالی مورد نظر کارفرما و پیمانکار بوده است. برای انجام پروژه باید پیمانکار متعهد باشد که کارگاه، تجهیزات و اجناس مورد نیاز را از کارفرما تحویل گرفته و در حفظ و نگهداری و جلوگیری از اتلاف و اسراف آن کوشش کند.

فسخ:

موارد فسخ قرارداد پیمانکاری لوله‌کشی آب ساختمان معمولاً از طرف پیمانکار یا کارفرما خواهد بود. قراردادها می توانند بنا به شرایط و خواست طرفین نوشته شده و پیمانکار نیز می‌تواند در شرایطی برای خود حق فسخ یا انصراف درخواست نماید. اما به صورت کلی مواردی مانند تاخیر در شروع پروژه، واگذاری پیمانکاری لوله کشی فاضلاب به شخصی دیگر به طور کلی، غیبت غیر موجه در حین عملیات و یا عدم اجرای دقیق تعهدات قراردادی و قانونی می‌تواند به فسخ قرارداد منجر شود. در نهایت فسخ قرارداد پیمانکاری تابع قواعد و احکام خاص خود است که دانستن آن خالی از لطف نیست.

مرجع حل اختلاف:

طرفین قرارداد می‌توانند برای حل اختلافات خود داور تعیین نمایند یا حل اختلاف خود را در قرارداد مراجع رسمی صالح به رسیدگی در اختلافات تعیین نمایند.

نسخ قرارداد:

هر قراردادی اعم از قراردادهای پیمانکاری باید حداقل به تعداد طرفین در نسخه های متحدالشکل تنظیم گردد. در این بند از قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب معمولاً به تعداد مفاد و بندهای قرارداد، تعداد پیوست ها (اگر وجود داشته باشد)، زبان قرارداد و تعداد نسخ اشاره می‌شود.

سخن پایانی:

در نهایت باید گفت تنظیم قرارداد لوله‌کشی آب و فاضلاب ساختمان، امری فنی و حساس است و نیازمند دانش و تجربه بالا در این زمینه می‌باشد، به همین منظور مجموعه وکیل‌باشی برای شما عزیزان این امکان را فراهم کرده تا با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای متخصص سپرده تا از اختلافات احتمالی آینده جلوگیری کرده و با اطمینان خاطر و آسودگی همکاری جدیدی با طرف مقابلتان آغاز کنید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

اگر یکی از طرفین اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چاره چیست؟

زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمود.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را چک کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی می‌توانید کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمایید.

تعهدات طرفین قراردادچیست؟

تعهد طرفین هر آن چیزی است که نسبت به آن در قرارداد تصمیم گرفته شده است.

در شرایطی که وفای به عهد مقدور نمی‌باشد چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثه خارج از اراده باشد (قوه قاهره) عواقبی به گردن طرفین نمی‌باشد. چراکه این بند در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...