;
1401/08/01 14:07

اهمیت قرارداد شاسی‌کشی ساختمان

شاسی کشی ساختمان به چه معناست؟ طرفین قرارداد شاسی‌کشی ساختمان چه افراد هستند؟ چه نکات مهمی را در تنظیم قرارداد مذکور باید مورد توجه قرارداد؟

یکی از مهمترین بخشهای یک ساختمان، نمای آن است که علاوه بر ظاهر یک سازه و ساختمان بر مقاومت و استحکام ساختمان نیز تاثیر می‌گذارد اما باید دقت داشت که برای جلوگیری از هرگونه اختلاف میان کارفرما و اجراکننده شاسی کشی ساختمان، میبایست قراردادی استاندارد و دقیق منعقد گردد؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی معنا و مفهوم قرارداد شاسی کشی ساختمان، نکات مهم آن و نحوه نگارش این قرارداد بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

شاسی‌ کشی سازه به چه معناست؟

شاسی‌کشی ساختمان یا به عبارتی دیگر نبشی‌کشی سازه، به معنای ایجاد سطحی صاف جهت نمای ساختمان است و موجب افزایش استقامت و استحکام سازه در برابر ریزش و تخریب در مواردی نظیر زلزله است. طراحی نمای ساختمان چند مرحله دارد که شامل:

 • طراحی شاسی‌کشی نمای ساختمان

 • اجرای آهن‌کشی یا نبشی‌کشی نما

 • اجرای پوسته نهایی ساختمان

هرکدام از مراحل فوق باید در نهایت دقت و توجه اجرا شود در غیر این صورت، آسیب‌های مالی و حتی جانی را می‌تواند در پی داشته باشد زیرا که پیمانکار در این باره مسئولیت هایی دارد و هر اقدام وی می‌تواند سبب ورود خسارت به جان و مال افراد گردد؛ به همین دلیل بهتر است درباره مسئولیت پیمانکار اطلاعات کافی وجود داشته باشد تا بتوان قراردادی دقیق تر منعقد نمود.

قرارداد شاسی‌ کشی ساختمان به چه معناست؟

قرارداد شاسی‌کشی یا اجرای نمای ساختمان، عنوان توافقنامه‌ای است که میان کارفرما و پیمانکار یا اجرا کننده منعقد شده و به موجب آن، پیمانکار متعهد به آهن‌کشی و اجرای شاسی‌کشی ساختمان در قبال دریافت دستمزد و حق الزحمه می‌گردد. مطابق ماده 10 قانون مدنی: قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.؛ بنابراین در متن قرارداد پیمانکاری نبشی‌کشی ساختمان، طرفین اعم از کارفرما و پیمانکار، می‌توانند هر شرطی که مخالف قوانین و موازین شرعی نباشد را در توافقنامه خود قید کرده و به آن ملزم شوند.

قرارداد شاسی‌کشی ساختمان

نکات مهم در قرارداد اجرای نمای ساختمان چیست؟

در متن قرارداد شاسی‌کشی ساختمان به صورت پیمانکار، موارد وبندهایی وجود دارد که می‌بایست قید گردد تا سبب مستحکم تر شدن قرارداد شود برای همین بسیار مهم است چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان پیمانکار از با آموزش تصویری قرارداد نویسی، با نحوه نوشتن قرارداد و تنظیم آن آشنا شوید، از جمله موارد مهم یک قرارداد می‌توان به بندهای زیر اشاره کرد:

 1. مشخصات طرفین:

مشخصات طرفین همانگونه که از نام آن پیداست شامل اطلاعات دو طرف قرارداد است؛ شامل: نام و نام خانوادگی، کد ملی یا شماره ثبت، آدرس محل سکونت، مشخصات نماینده قانونی شخص حقوقی و … می‌باشد.

 1. موضوع قرارداد نبشی‌کشی ساختمان:

موضوع قرارداد آهن‌کشی یا نبشی ساختمان، تعیین محل انجام فعالیت و مشخصات فنی آن، نوع متریال به کار گرفته شده و سایر جزئیات است .

 1. مدت قرارداد:

منظور از مدت قرارداد بازه زمانی است که مقرر شده در آن زمان، پیمانکار پروژه را تکمیل کرده و به کارفرما تحویل دهد.

 1. هزینه قرارداد شاسی کشی سازه:

هزینه در فرم قرارداد شاسی‌کشی ساختمان، همان میزان توافق شده میان کارفرما و پیمانکار و تعیین نحوه پرداخت آن است؛ مانند: نقد یا اقساط، میزان اقساط و زمان سررسید و …

 1. تعهدات کارفرما:

در قرارداد شاسی‌کشی ساختمان، کارفرما تعهدات را بر عهده خواهد گرفت نظیر: پرداخت هزینه‌های مشخص شده در قرارداد، فراهم نمودن محل اسکان و اقامت کارکنان، مهیا کردن آب و برق و گاز مورد نیاز پیمانکار و مواردی از این دست.

 1. تعهدات پیمانکار:

پیمانکار یا اجرا کننده نیز همانند کارفرما، با امضای قرارداد نبشی‌کشی ساختمان، وظایف و تعهداتی را بر عهده خواهد گرفت و می‌بایست آن امور را انجام دهد؛ از جمله تعهدات پیمانکار می‌توان این موارد را بیان داشت: اجرای نبشی کشی مطابق مندرجات توافقنامه، بیمه نمودن کارکنان، انتخاب مواد و مصالح و متریال مناسب و با کیفیت و حضور در محل انجام پروژه و … .

 1. موارد فسخ قرارداد اجرای نمای ساختمان:

مطابق ماده 185 قانون مدنی: عقد لازم آن است که هیچ یک از طرفین معامله حق فسخ آن را نداشته باشد مگر در موارد معینه. قرارداد پیمانکاری شاسی‌کشی ساختمان نیز مطابق قوانین و مقررات، عقد لازم بوده و نمی‌توان به صورت یک طرفه آن را فسخ کرد به همین دلیل، در این بند، طرفین مواردی را ذکر می‌کنند تا در صورت وقوع، اختیار فسخ قرارداد را داشته باشند.

 1. فورس ماژور:

فورس ماژور یا قوه قهویه به حوادث و اتفاقاتی گفته میشود که وقوع آنها خارج از اراده طرفین بوده است، در این صورت بار مسئولیت از دوش متعاملین برداشته خواهد شد. به طور مثال در اجرای نمای یک ساختمان، سازه مورد نظر بر اثر زلزله یا سیل به طور کامل تخریب گردد.

 1. مرجع حل اختلاف:

مطابق ماده 455 قانون آیین دادرسی مدنی: متعاملین می‌توانند ضمن معامله ملزم شوند و یا به موجب قرارداد جداگانه تراضی نمایند که در صورت بروز اختلاف بین آنان به داوری مراجعه کنند و نیز می‌توانند داور یا داوران خود را قبل یا بعد از بروز اختلاف تعیین نمایند. انتخاب داور یا هیأت داوری امکان رسیدگی سریعتر به اختلافات را فراهم می‌کند و از این طریق از قطع همکاری طرفین و اطاله دادرسی جلوگیری خواهد کرد..

 1. نسخ قرارداد:

در مواردی که فرم قرارداد در چند نسخه تنظیم شده باید تعداد آن و تطابق مفاد و مندرجات آن قید شود و به امضای متعاملین برسد.

سخن آخر:

همانگونه که ملاحظه نمودید، در این مقاله با معنا و مفهوم شاسی‌کشی ساختمان، مراحل ، قرارداد نبشی‌کشی ساختمان و نکات مهم و ضروری آن آشنا شدیم. به طور کلی باید گفت تنظیم قراردادهای پیمانکاری نظیر قرارداد شاسی‌کشی ساختمان، امری حساس بوده و نیازمند دانش و مهارت بسیار است، مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما عزیزان فراهم نموده تا با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد موردنیاز را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید تا با خاطری آسوده با طرف مقابل خود قرارداد جامع و دقیق منعقد نمایید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

در صورت بروز حادثه مسئولیت با چه کسی خواهد بود؟

کارفرما باید ملزومات را برای پیمانکار پروژه فراهم کند و پیمانکار نیز باید موارد ایمنی کارگران خود را فراهم کند، در صورتی که تقصیر از هر یک از طرفین باشد مسئولیت حادثه به گردن ایشان است.

قرارداد شاسی کشی ساختمان در چه قالبی منعقد می‌شود؟

اصولا قالب این قسم از قراردادهای ساختمانی به شکل پیمانکاری منعقد می‌گردند و طرف دوم این قرارداد به عنوان پیمانکار پروژه را دست می‌گیرد.

شاسی کشی دیگر چه کاربرد هایی دارد؟

شاسی‌‌کشی ساختمان‌ها کاربردهای زیادی از نمای ساختمان تا ساخت انواع سازه‌ها با سقف شیروانی و سوله دارد که بیشتر این فعالیت‌ها با استفاده از متریال بسیار پرکاربردی به نام نبشی صورت می‌گیرد. به همین دلیل اکثر اوقات از لفظ نبشی‌کشی به جای شاسی‌کشی نیز استفاده می‌شود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...