;
1401/08/01 15:42

اهمیت داشتن قرارداد تخصصی در اجرای تاسیسات برقی

داشتن یک قرارداد تخصصی در اجرای تاسیسات برقی چه مزایایی دارد؟ چگونه می‌توان به به یک قرارداد جامع و کامل دسترسی پیدا کرد؟

 تنظیم قرارداد تخصصی در اجرای تاسیسات برقی، از اموری است که باید به صورت کاملاً حساب شده انجام شود؛ زیرا اگر کوچکترین اشتباهی در تنظیم آن صورت گیرد، می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات بسیار اساسی شود؛ بنابراین تنظیم و بررسی قرارداد اجرای تاسیسات برقی، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید پیش از آغاز همکاری صورت گیرد و تمامی چند و چون آن مورد مداقه قرار گیرد تا مبادا یکی از دو طرف قرارداد احساس خطر نکنند و بعد از تنظیم قرارداد و امضای آن، با هیچ گونه مشکلی مواجه نشوند. در این مقاله قصد داریم با معنا و مفهوم قرارداد اجرای تاسیسات برقی و نکات ضروری آن و همچنین ضرورت داشتن قراردادی تخصصی در این زمینه را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

معنا و مفهوم قرارداد اجرای تاسیسات برقی ساختمان:

قرارداد اجرای تاسیسات برقی ساختمان، عنوان توافقنامه‎‌ای است که میان کارفرما و پیمانکار (اجراکننده) منعقد شده و به وسیله آن، پیمانکار ملزم به اموری نظیر طراحی نقشه برقی اولیه توسط واحد طراحی، تأمین برق واحد‌های مسکونی، تجاری و اداری،انجام کلیه مراحل سیم‌کشی و کابل‌کشی، نصب کلیه تجهیزات، تست و تحویل نهایی به کارفرما، ارائه نقشه پایان کار تمام موارد اجرایی به کارفرما و مواردی از این دست، می‌گردد. 

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی در تنظیم قرارداد برق ساختمان

معنا و مفهوم پیمانکاری برق ساختمان، پیمانکار برق ساختمان کیست؟

برق کشی ساختمان یا سیم کشی ساختمان شامل هر نوع فعالیت مرتبط با نصب تأسیسات برقی ملک نظیر: نصب جعبه فیوز، نصب جعبه تقسیم، سیم‌کشی ساختمان (توکار و یا روکار) و تنظیم سیستم روشنایی هوشمند است. مطابق ماده 7 قانون شرایط عمومی پیمان، پیمانکار،شخص حقوقی یا حقیقی است که سوی دیگر امضاکننده  پیمان است و اجرای موضوع پیمان را براساس استناد و مدارک پیمان، به عهده گرفته است. نمایندگان و جانشین‌های قانونی پیمانکار، در حکم پیمانکار می‌باشند؛ بنابراین، پیمانکار برق ساختمان ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد که وظیفه برق‌کشی ساختمان، نصب تاسیسات برقی آن را بر عهده دارد.

موارد ضروری مندرج در قرارداد اجرای تاسیسات برق ساختمان:

در متن قرارداد پیمانکاری تاسیسات برقی ساختمان، مواد و بندهایی وجود دارد که می‌بایست مورد تصریح قرار گیرد در غیر این صورت، قرارداد مذکور از اعتبار برخوردار نبود و نمی‌توان در مراجع اداری و یا قضایی به آن استناد نمود به همین دلیل دانستن و آگاهی از نحوه نوشتن قرارداد و به طور کلی آموزش قرارداد نویسی به شما کمک شایانی در تنظیم قراردادهای خود چه به عنوان پیمانکار و چه به عنوان کارفرما خواهد کرد. از نکات مهم و اساسی قرارداد مزبور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشخصات کارفرما

 • مشخصات پیمانکار

 • موضوع قرارداد و محل انجام آن

 • محاسبات و مشخصات فنی پروژه

 • هزینه قرارداد

 • شرایط پرداخت هزینه قرارداد اجرای تاسیسات برق ساختمان

 • مدت انجام قرارداد

 • دیرکرد طرفین در انجام پروژه برق کاری ساختمان

 • دستگاه نظارت

 • تجهیز کارگاه محل پروژه

 • تعهدات پیمانکار

 • تعهدات کارفرما

 • موارد فسخ 

 • فورس ماژور

 • مرجع حل اختلاف

هر یک از موارد فوق باید با دقت و توجه کامل در متن قرارداد نوشته شود در غیر این صورت می‌تواند سبب ایجاد اختلافات بسیار میان طرفین گردد. 

ضرورت داشتن قرارداد تخصصی در اجرای تاسیسات برقی ساختمان (برق کاری):

نقش قرارداد در جلوگیری از وقوع اختلاف میان طرفین قرارداد بر هیچکس پوشیده نیست. داشتن قراردادی کامل و جامع سبب روشن بودن حقوق و تکالیف طرفین شده و در زمان بروز اختلاف نظر، فرایند حل اختلاف را ساده تر می‌سازد. از دیگر مزایای داشتن قراردادی تخصصی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. مدیریت روابط طرفین با استفاده از متن قرارداد و روشن بودن حقوق و تکالیف آنها

 2. جلوگیری از وقوع دعوا و اختلاف میان طرفین قرارداد اجرای تاسیسات برقی ساختمان

 3. جلوگیری از هزینه‌های هنگفت جهت دادرسی 

 4. جلوگیری از اتلاف وقت در فرایند دادرسی

 5. هموار شدن مسیر توافق برای طرفین قرارداد 

 6. کاهش ریسک اقتصادی

 7. اجرای صحیح و به موقع قرارداد و افزایش کیفیت کار

 8. حفظ حرمت‌های میان طرفین

و کلی مزایای دیگر نظیر موارد فوق؛ اما باید اذعان داشت با وجود تمام مزایایی که داشتن قرارداد تخصصی به افراد می‌بخشد، اما جای کمتری میان کارفرما و پیمانکاران دارد و بسیاری از این افراد همکاری خود را بر مبنای توافق شفاهی آغاز می‌کنند غافل از اینکه با این کار، همکاری و پروژه خود را در معرض ریسک و خطری بزرگ قرار می‌دهند.

سخن آخر: 

همانگونه که ملاحظه نمودید، در این مقاله با معنا و مفهوم برق کشی ساختمان، مزایای داشتن قرارداد تخصصی برق ساختمان و نکات مهم و ضروری آن آشنا شدیم. به طور کلی باید گفت تنظیم قراردادهای پیمانکاری برق، امری حساس بوده و نیازمند دانش و مهارت بسیار است، مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد موردنیاز را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید تا با خاطری آسوده با طرف مقابل خود قرارداد جامع و دقیق منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تعهدات طرفین قرارداد چیست؟

تعهد طرفین یک قرارداد هر آن چیزی است که نسبت به آن در قرارداد تصمیم گرفته شده و منافاتی با ماده 10 قانون مدنی ندارد.

برای آنکه هنگام بروز اختلاف زود تر به نتیجه برسیم چه راهکاری وجود دارد؟

سعی کنید در قراردادها مرجع حل اختلافات خود را داور مرضی‌الطرفین معرفی نمایید. چراکه هم در هزینه و هم در وقت شما صرفه جویی خواهد شد. حکم داور مانند حکم قضات لازم الاتباع است.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثه‌ای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمی‌باشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...