;
1401/08/02 10:19

شرایط سند عادی ملک

سند به چند دسته تقسیم می‌شود؟ سند عادی ملک به چه معناست؟ در تنظیم مبایعه نامه ملک چه نکاتی را باید مد نظر قرار داد؟ 

بسیاری از املاک و یا واحد و آپارتمان‌های مسکونی، اداری و تجاری همچنان از طریق اسناد عادی خرید و فروش می‌شوند و همین امر سبب شده تا مشکلات و مسائل حقوقی بسیاری از فقدان سند رسمی به وجود آمده و گریبانگیر افراد شود؛ به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون سند عادی و تعریف سند عادی ملک، مصداق‌های سند عادی املاک، تفاوت مبایعه نامه و قولنامه، نکات مهم تنظیم مبایعه نامه و همینطور مفهوم وجه التزام در اسناد عادی ملکی بپردازیم. با ما تا انتها همراه بمانید.

سند عادی به چه معناست؟

ماده 1287 قانون مدنی در تعریف سند رسمی آورده است: اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات‌ قانونی تنظیم شده باشند رسمی است. همچنین ماده 1289 قانون مذکور پیرامون اسناد عادی بیان داشته: غیر از اسناد مذکور در ماده ۱۲۸۷ سایر اسناد عادی است؛ بنابراین می‌توان در سند عادی ملک گفت سند عادی ملک، سندی است که  در نزد اداره ثبت املاک و اسناد و یا دفاتر اسناد رسمی و ماموران رسمی در حدود صلاحیتشان تنظیم نشده است؛ نظیر قولنامه‌‌ای که بین خریدار و فروشنده در بیع ملک منعقد می‌گردد.

تفاوت سند عادی با سند رسمی ملک چیست؟

سند عادی با رسمی ملک تفاوتهای بسیاری با یکدیگر دارند اما می‌توان گفت مهمترین تفاوت سند عادی و رسمی در این است که: سند رسمی، قدرت اجرایی دارد در حالی که اصل در اسناد عادی، اصل بر عدم قدرت اجرا است. تاریخ سند رسمی، هم از لحاظ اصحاب دعوی و هم از نظر اشخاص ثالث، معتبر است در حالی که تاریخ سند عادی، برای اشخاص ثالث موثر نیست و نمی‌توان در برابر اشخاص ثالث به آن استناد کرد. 

قولنامه ملک چیست و چه تفاوتی با مبایعه نامه دارد؟

قولنامه نوعی توافق میان طرفین معامله جهت بیع ملک در آینده محسوب می‌شود اما مبایعه نامه قرارداد بین خریدار و فروشنده ملک است و به موجب آن، ملک از بایع به خریدار منتقل می‌گردد. لازم به ذکر است که قراردادهایی که امروزه در بنگاه‌های معاملات ملکی انجام می‌شود، مبایعه‌نامه است که عرف به اشتباه لفظ قولنامه برای آن به کار می‌برند. در صورتی که مبایعه نامه‌ها در دفاتر اسناد رسمی و یا اداره های ثبت اسناد نوشته شوند، و در صورتی که توسط ماموران دولتی یا تنظیم شده توسط رای دادگاه باشند رسمی محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مبایعه نامه ملک و شرایط خاص مبایعه نامه خرید و فروش ملک بدون سند

نکات مهم در تنظیم مبایعه نامه ملک:

در تنظیم مبایعه نامه ملک، نکاتی وجود دارد که می‌بایست به آن توجه کرد:

  • در مبایعه نامه مشخصات طرفین و مبلغ قرارداد قید گردد.

  • در تنظیم سند خرید و فروش ملک باید مشخصات دقیق ملک نوشته شود.

  • در سند بیع ملک، نحوه پرداخت مبلغ معامله و چگونگی بازپرداخت آن درج گردد.

  • در مبایعه نامه موارد فسخ قرارداد و وجه التزام باید معین شود.

  • همچنین تاریخ انتقال سند از فروشنده به خریدار در مبایعه نامه روشن باشد.

بدون در نظر گرفتن این موارد، احتمال افزایش اختلاف میان طرفین قرارداد بسیار افزایش پیدا می‌یابد و طرفین ناچار می‌گردند تا برای استیفای حقوقی خود از طریق مراجع قضایی اقدام کنند به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان فروشنده چه به عنوان خریدار قبل از تنظیم مبایعه نامه ملک حتماً از خدمات مشاوره حقوقی وکلای متخصص در این زمینه استفاده نمایید.

وجه التزام در اسناد عادی ملک:

وقتی دو نفر قراردادی می‌بندند، قرارداد بین آنها لازم‌الاجرا است یعنی دو طرف مکلف و موظف به اجرای آن هستند. حال اگر یکی از دو طرف قرارداد در موعد مشخص شده به تعهد خود عمل نکند، مبلغی را به عنوان خسارت باید به طرف مقابل پرداخت کند. در حقوق به این مبلغ، وجه التزام گفته می‌شود.

متعهد به دو صورت ممکن است از تعهد خود تخلف کند:

  1. متعهد به کلی تعهد خود را انجام ندهد. در این صورت ممکن است در قرارداد یک مبلغ مقطوع به عنوان خسارت عدم انجام تعهد و وجه التزام تعیین شده باشد. به این خسارت عدم انجام تعهد گفته می‌شود.

  2. متعهد تعهد خود را با تاخیر انجام دهد. در این صورت ممکن است در قرارداد برای هر روز تاخیر مبلغی به عنوان وجه التزام تعیین شده باشد. به این خسارت تأخیر در انجام تعهد گفته می‌شود.

به طور کلی باید گفت تعیین وجه التزام در سند عادی ملک به این معناست که طرفین در متن قرارداد میان خود ذکر کنند که در صورت عدم انجام تعهد یا تاخیر در انجام آن، مبلغ مشخصی به متعهد له (شخصی که تعهد به نفع اوست) تعلق بگیرد.

سخن پایانی:

همانگونه که پیشتر گفته شد، در این مقاله با سند عادی و تعریف سند عادی ملک، مصداق‌های سند عادی املاک، تفاوت مبایعه نامه و قولنامه، نکات مهم تنظیم مبایعه نامه و همینطور مفهوم وجه التزام در اسناد عادی ملکی آشنا شدیم. بهتر است این نکته را در نظر داشته باشد که جهت جلوگیری از هرگونه اختلاف و چالش میان خود و طرف قراردادتان، بهتر است با اطلاع و آموزش اصلاح، ابطال و فسخ سند  آگاهی خود را در این زمینه و همچنین در زمینه الزام به تنظیم سند رسمی افزایش دهید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

چگونه اصالت سند را استعلام نماییم؟

اصالت اسناد رسمی را میتوان از طریق سایت سازمان  املاک و اسناد کشور، با شماره ثبتی و رمز تصدیق در سند مالکیت استعلام نمود.

در معاملات و تنظیم اسناد اولین چیزی که باید مدنظر داشت چیست؟

اهلیت طرفین را حتما در نظر بگیرید، اهلیت را صرف رشید، عاقل و بالغ بودن در نظر نگیرید، ممکن است یکی از طرفین ممنوع المعامله باشد.

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چقدر است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...