;
1401/08/02 09:22

تفاوت سند رسمی با عادی

سند چیست؟ انواع سند کدام اند؟ تفاوت سند عادی و سند رسمی در چیست؟ سند رسمی و سند عادی یعنی چه؟

مقدمه:

یکی از مهمترین ادله اثبات دعاوی، سند می‌باشد که می‌توان از آن جهت اقامه دعوی یا در مقام دفاع از دعوی به آن استناد کرد. در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون سند، انواع آن و تفاوت سند رسمی و عادی پرداخته و نکات اصلی هر یک را بیان کنیم.

معنا و مفهوم سند:

سند هر نوشته مکتوبی است که در مقام دفاع یا اقامه دعوا، قابلیت استناد، در دادگاه را دارد. در قانون مدنی ایران، سند بر دو نوع تعریف شده که به سند عادی و رسمی تقسیم می‌گردد. مطابق ماده 1287 قانون مدنی اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات‌ قانونی تنظیم شده باشند، رسمی است در غیر این صورت سند عادی محسوب می‌شود؛ مامور رسمی کسی است که حکومت به انجام کاری مامور شده است و لازم نیست که حتما بین مامور و دولت رابطه استخدامی برقرار شده باشد مانند دفاتر اسناد رسمی ، زیرا سر دفتر کارمند دولتی نیست. گرچه سر دفتری شغلی غیر دولتی محسوب می شود ولی از آنجایی که سردفتر از سوی دولت مامور به تنظیم معاملات می‌باشد ، سردفتر مامور رسمی به حساب می آید. اما مقصود از صلاحیت آن است که مامور هم ذاتا و هم به محلا دارای قابلیت قانونی برای تنظیم سند باشد بنابراین سند عادی نه در اداره ثبت اسناد و املاک ثبت شده است و نه در نزد ماموران رسمی صالح. لازم به ذکر است که اگر مامور رسمی در حوزه ای که صلاحیت ندارد سند تنظیم کند، سند رسمی محسوب نمی‌گردد. مثلا: اگر سر دفتری که حوزه ماموریت وی شیراز است در مشهد سندی را تنظیم کند، آن سند اعتبار سند رسمی را نزد مراجع اداری یا قضایی نخواهد داشت؛ لذا مهمترین فرق اسناد عادی و رسمی در نحوه تنظیم سند و افرادی است که در تنظیم آن مداخله دارند.

ارکان قانونی سند:

سند برای اینکه از قانون، اعتبار داشته باشد نیاز است شرایطی را داشته باشد:

  • مکتوب بودن: اولین ویژگی سند، مکتوب بودن آن به معنای نوشته بودن آن است زیرا در غیر این صورت سند محسوب نمی‌گردد.

  • قابل استناد بودن: دومین رکن یک سند این است که بتوان در مراجع اداری و قضایی به آن استناد نمود.

  • امضا یا اثر انگشت داشتن: سومین رکن سند که پایه و اساس قانونی بودن اسناد اعم از رسمی یا عادی است، امضا یا اثر انگشت است و هر نوشته ای که بخواهد به عنوان سند عنوان گردد می‌بایست دارای امضا باشد.

تفاوت سند رسمی با عادی

فرق سند عادی و رسمی

اسناد رسمی و اسناد عادی وجه تمایز هایی با یکدیگر دارند که در ذیل به برخی از وجوه تمایز اشاره خواهیم کرد:

  1. برخورداری مفاد و مندرجات سند از اعتبار بالاتر:

مفاد و محتویات سند رسمی نسبت به سند عادی اعتبار بیشتری دارد به همین جهت در مراجع قضایی نمی‌توان نسبت به سند رسمی اظهار تردید یا انکار کرد و صرفاً می‌توان ادعای جعل در سند رسمی به همراه ادله جهت اثبات ادعا را مطرح نمود؛ این در حالی است که در مورد اسناد عادی علاوه بر ادعای جعل امکان اظهار تردید و انکار نیز قابلیت دارد.

  1. قابلیت اجرایی بهتر نسبت به سند عادی:

مزیت دیگر سند رسمی نسبت به سند عادی در این است ک میتوان بدون اثبات حق، متعهد را به انجام مورد تعهد الزام نمود اما در اسناد عادی، الزام به ایفای تعهد متعهد منوط به رسیدگی قضایی و صدور حکم اثبات حق است. البته به یاد داشته باشید برخی اسناد عادی نزد قانون گذار لازم الاجرا شمرده شده اند؛ به این معنا که از لحاظ قابلیت اجرایی تفاوتی با اسناد رسمی نخواهند داشت؛ مانند: چک

  1. امکان تهیه رونوشت از اسناد عادی:

 اسناد رسمی به دلیل این که در دفاتر اسناد به ثبت می‌رسند، قابلیت تهیه رونوشت از آنها وجود دارد. در صورتی که اسناد عادی اگرمفقود شوند یا از بین بروند، به هیچ عنوان نمی‌توان رونوشتی از آنها تهیه نمود. 

سخن نهایی:

همانگونه که ملاحظه نموده اید، اسناد به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می‌گردد که به تعریف هر کدام از آنها و همچنین وجه تفاوت و تمایز اسناد عادی با رسمی پرداختیم. در نهایت باید گفت که آگاهی و اطلاع از جزئیات و نکات اسناد و نحوه تنظیم سند رسمی، کمک شایانی به استناد به اسناد در نزد مراجع قضایی و اداری و استیفای حقوقتان خواهد کرد. 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

چگونه اصالت سند را استعلام نماییم؟

اصالت اسناد رسمی را میتوان از طریق سامانه اسناد رسمی با شماره ثبتی و رمز تصدیق در سند مالکیت استعلام نمود.

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چگونه تعیین می‌گردد؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

در صورتی که هریک از طرفین در دفاتر اسناد رسمی حاضر نشدند چه راهکاری پیشرو است؟

ابتدا سعی کنید از طریق اظهارنامه مربوط طرف مقابل را الزام به حضور و تنظیم نمایید. اگر افاقه نکرد از طریق مراجع صالح به رسیدگی دادخواستی را در این راستا تقدیم نمایید.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...