;
1401/08/02 09:34

چگونگی استعلام اسناد رسمی

استعلام به چه معناست؟ چگونه می‌توان از سند رسمی ملک استعلام گرفت؟

مقدمه:

امروزه با گسترش روز افزون معاملات ملکی، مسائل و چالش های حقوقی ناشی از فقدان سند مالکیت یا جعل در سند ملکی، گریبان‌گیر افراد گشته است؛ به همین دلیل ضرورت استعلام اصالت سند نقش حیاتی پیدا می‌کند. در این راستا در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون اهمیت استعلام سند رسمی و نحوه استعلام اصالت اسناد بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

معنا و مفهوم استعلام سند رسمی و ضرورت آن:

استعلام در لغت به معنای پرسیدن و آگاهی خواستن از مطلبی است و در اصطلاح حقوقی، پرسش از شرایط و وضعیت موضوع مورد نظر می‌باشد. استعلام سند رسمی به معنای آگاهی خواستن از صحت یا عدم صحت سند و اصالت سنجی آن است. استعلام سند رسمی ملکی مزایای بسیاری دارد؛ نظیر:

۱ -برقراری امنیت حقوقی ، مالی و روانی در انجام معاملات

۲- اطمینان از اینکه فروشنده ملک واقعاً صاحب و مالک واقعی آن ملک است.

۳- آگاهی کامل از شرایط ثبتی ملک

4- در صورتی که ملکی به دلیل دریافت وام از سوی مالک یا هر فرد دیگری در رهن بانک قرار گرفته شده باشد، با انجام استعلام می‌توان از این موضوع آگاه شد.

نحوه استعلام سند رسمی با کد ملی:

جهت اصالت سنجی سند ملکی از طریق کد ملی باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. وارد سایت اداره ثبت اسناد و املاک کشور شوید.

  2. بر روی سربرگ خدمات الکترونیک شده و گزینه استعلام الکترونیکی ملک را انتخاب کنید.

  3. در این مرحله شماره 18 رقمی شنای یکتای سند را وارد کرده و دو عدد زیر را باهم جمع کنید.

همانگونه که در این بخش بیان شد شما با طی این مراحل، می‌توانید از اصالت سند آگاه شوید.

چگونگی استعلام اسناد رسمی

نحوه استعلام اصالت سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیک:

استعلام سند مالکیت با بارکد نیز همانند استعلام سند مالکیت با کد ملی است؛ به این نحو که برای استعلام سند مالکیت با بارکد باید به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه کرده، سپس از سربرگ خدمات الکترونیک، گزینه (پیگیری استعلام الکترونیکی ملک) را انتخاب کنید. اکنون در صفحه اصلی سامانه استعلام الکترونیکی ملک می توانید با وارد کردن شناسه یکتا سند مالکیت خود در کادر اول و وارد کردن حاصل جمع دو عدد نمایش داده شده در کادر دوم و زدن دکمه ارسال، برای استعلام سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیکی ملک اقدام نمایید.

استعلام صحت سند رسمی ملک از طریق کد رهگیری:

این روش در زمانی کاربرد دارد که پس از تنظیم مبایعه نامه و ثبت آن در سامانه، توسط دفاتر مشاور املاک یک کد رهگیری به شما می‌دهند و شما می‌توانید با این کد رهگیری و کد ملی فروشنده استعلام نمایید که مطمئن شوید که این ملک قبل از شما، به فرد دیگری فروخته نشده است.

سخن نهایی:

سرانجام باید گفت استعلام از اصالت اسناد رسمی نقش به سزایی در پیشگیری از کلاهبرداری دارد و سبب می‌شود افراد از معامله املاکی که در سند آن شک و شبهه وجود دارد، جلوگیری شود و بدین نحو اشخاص با اطمینان خاطر قراردادهای ملکی منعقد نمایند.

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین اسناد اعم از سند عادی یا سند رسمی از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

واژه اسقاط کافه خیارات در اسناد به چه معنا است؟

خیارات به معنای ایجاد حق و اختیار فسخ میباشد و منظور از این واژه در اسناد این است که حق فسخ پس از امضای سند مربوطه از بین میرود. (البته در بعضی موارد میشود یا با رضایت طرفین (اقاله) یا از طریق محاکم صالح تقاضای فسخ سند را بخواهید به شرط آنکه دلیل شما برای قاضی موجه باشد.)

برای آنکه در زمان بروز اختلاف با چالش های کمتری روبرو شویم چه راهکاری پیشرو است؟

بهتر است از ابتدا اسناد خودرا در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید تا اعتبار  آن در محاکم صالح به رسیدگی بیشتر باشد.

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چقدر است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...