;
1401/08/02 10:14

مراحل دریافت سند در املاک قولنامه‌ای

ملک قولنامه‌ای به چه معناست؟ مراحل در یافت سند برای املاک قولنامه‌ای به چه نحو است؟

مقدمه:

با توجه به اینکه معاملات املاک به صورت قولنامه‌ای رواج بسیار زیادی دارد، بسیاری از صاحبین املاک قولنامه ای به دنبال سند دار کردن املاک خود هستند به همین دلیل، بر آن شدیم تا به بحث و بررسی پیرامون املاک قولنامه ای، مبایعه نامه و در نهایت مراحل دریافت سند برای اینگونه املاک بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

معنا و مفهوم قولنامه:

قولنامه در جایی نوشته می‌شود که طرفین قصد انجام معامله ای در آینده را داشته باشند. قولنامه نوعی قرارداد مقدماتی میان خریدار و طرف فروشنده است که فروشنده قصد دارد ملکی را به خریدار واگذار کند درحالیکه شرایط این واگذاری طی قراردادی به نام قولنامه مشخص می‌شود. واگذاری ممکن است در ازای وجه کاملاً نقد مشتری و یا در قالب چند قسط با فاصله‌های زمانی مشخص انجام گیرد. هنگامی که قولنامه نوشته می‌شود، خریدار باید در مدت زمان معین پول را به طور کامل بپردازد و فروشنده نیز حق ندارد ملک را به شخص دیگری بفروشد. چیزی که در عرف عموماً به اشتباه به کار میرود، کاربرد قولنامه به جای لفظ مبایعه نامه به معنای قرارداد خرید و فروش ملک (بیع ملک) است.

مراحل دریافت سند رسمی برای املاک فاقد سند:

هنگام دریافت سند برای املاک فاقد سند، مراحلی وجود دارد که می‌بایست طی شود. مراحل گرفتن سند برای خانه قولنامه ای:

مرحله اول: تهیه مدارک مورد نیاز :

الف) در املاک قولنامه ای :

 ۱ – کپی از سند مالکیت ملک ( سند اولیه).  ۲ – قولنامه یا قولنامه هایی که متقاضی را به مالک اولیه ارتباط می‌دهد.

ب ) در املاک دارای سند مشاعی:

 ۱ – سند مشاعی متقاضی ۲ –  در صورتی که سند مالکیت به نام شخص متقاضی نباشد ارائه وکالتنامه های مربوطه.

مرحله دوم: تهیه نقشه ملک با مختصات (UTM) + فایل مربوط به آن:

 پس از  اطمینان از وجود شرایط و مدارک فوق الذکر متقاضی باید با مراجعه به یکی از مهندسین نقشه کش نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری یا ثبت و از طریق بازدید ملک نسبت به تهیه نقشه با مختصات UTM اقدم کنند . 

مرحله سوم : فراهم کردن مدارک زیر و تهیه عکس یا اسکن از آنها با پسوند jpg یا png با حد اکثر حجم ۱۵۰ کیلوبایت.

۱ – اصل شناسنامه و کارت ملی متقاضی.

۲ – کپی از سند مالکیت اولیه ملک (در اسناد قولنامه ای)

۳ – اصل و کپی تمامی قولنامه های  استنادی تا با مالکی که سند به نام او صادر شده است برسد.(در اسناد قولنامه ای)

۴ –  اصل سند مالکیت در اسناد مشاعی به نام متقاضی و کپی صفحات اول ، دوم ، سوم ، صفحه حدود ملک ، توضیحات و صفحات انتقالات.

۵ – نقشه ملک با مختصات UTM که توسط متقاضی تهیه شده .

۶- فرم تکمیل شده گواهی تعیین مختصات ملکی در فایل excel  مربوطه .(الزام ارسال این فایل لغو شد) .

۸ – فیش بانکی بابت هزینه تقاضا به مبلغ پانصد هزار ریال به حساب بانکی سیبا به شماره ۲۱۷۱۳۲۸۰۱۷۰۰۹ بانک ملی. 

مرحله چهارم  : تکمیل فرم درخواست پذیرش(فرم اولیه) و دریافت شماره ورود به سامانه :

پس از انجام مراحل فوق و تهیه مدارک و عکس آنها با در دست داشتن مدارک با مراجعه به یکی از کافی نت ها یا دفاتر اسناد رسمی بخواهید فرم درخواست پذیرش را در سایت www.sabtemelk.ir تکمیل و شماره ورود به سامانه را دریافت نمایید.

مرحله پنجم: ورود به قسمت تکمیل درخواست (صفحه اول سامانه) با استفاده از شماره ای که در مرحله قبل دریافت نموده اید و کد ملی متقاضی.

در این مرحله شخصا یا به توسط دفاتر اسناد رسمی یا کافی نتها با شماره ای که در مرحله قبل دریافت نموده اید و کد ملی متقاضی وارد شده و درخواست خود را تکمیل می کنید .

مرحه ششم: ارسال مدارک به واحد ثبتی

پس از تکمیل درخواست پرینتی از آن تهیه و با مدارکی که پیشتر ذکر شده به واحد ثبتی از طریق پست سفارشی ارسال و کد رهگیری ۲۰ رقمی از دفتر پستی دریافت می نمایید.

مرحله هفتم: ورود مجدد به سامانه و وارد کردن شماره رهگیری ۲۰ رقمی دریافتی از دفتر پستی .

مرحله هشتم: اتمام ثبت تقاضا و دریافت شماره پرونده

 سخن نهایی:

در این نوشتار، سعی کردیم تمامی موارد مربوط به املاک فاقد سند و نحوه سند گرفتن برای خانه قولنامه ای را بیان کنیم. لازم به ذکر است که، صاحبان املاک به دلیل اطمینان خاطر و سهولت فروش املاک سند دار، عموماً به دریافت سند برای املاک خود اقدام می‌کنند؛ شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین اسناد اعم از سند عادی یا سند رسمی از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چقدر است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

در معاملات و تنظیم اسناد اولین چیزی که باید مدنظر داشت چیست؟

اهلیت طرفین را حتما در نظر بگیرید، اهلیت را صرف رشید، عاقل و بالغ بودن در نظر نگیرید، ممکن است یکی از طرفین ممنوع المعامله باشد.

واژه اسقاط کافه خیارات در اسناد به چه معنا است؟

خیارات به معنای ایجاد حق و اختیار فسخ میباشد و منظور از این واژه در اسناد این است که حق فسخ پس از امضای سند مربوطه از بین میرود. (البته در بعضی موارد میشود یا با رضایت طرفین (اقاله) یا از طریق محاکم صالح تقاضای فسخ سند را بخواهید به شرط آنکه دلیل شما برای قاضی موجه باشد.)

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...