;
1401/08/02 14:40

نکات مهم در تنظیم قولنامه زمین کشاورزی

قولنامه زمین کشاورزی به چه معناست؟ طرفین قرارداد بیع زمین زراعی چه کسانی هستند؟ نکات کلیدی تنظیم قولنامه زمین کشاورزی شامل چه مواردی است؟

یکی از رایج‌ ترین قراردادهای ملکی میان مردم، قرارداد خرید و فروش زمین کشاورزی است؛ به همین دلیل بر آن شدیم تا با معنا و مفهوم قولنامه زمین کشاورزی، ارکان متن قرارداد بیع زمین و همچنین نکات کلیدی و ضروری تنظیم متن قولنامه زمین زراعی بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قولنامه زمین کشاورزی با مبایعه‌ نامه:

قولنامه زمین زراعی به معنای قرارداد فروش زمین، نوعی توافق میان طرفین معامله جهت بیع ملک در آینده محسوب می‌شود؛ اما مبایعه نامه زمین زراعتی، قرارداد بین خریدار و فروشنده است و به موجب آن، ملک از بایع به خریدار منتقل می‌گردد. لازم به ذکر است که قراردادهایی که امروزه در بنگاه‌های معاملات ملکی انجام می‌شود، مبایعه‌نامه است که عرف به اشتباه لفظ قولنامه برای آن به کار می‌برند. در صورتی که مبایعه نامه‌ها در دفاتر اسناد رسمی و یا اداره های ثبت اسناد نوشته شوند، و در صورتی که توسط ماموران دولتی یا تنظیم شده توسط رای دادگاه باشند، سند رسمی محسوب می‌شوند.

ارکان قولنامه زمین کشاورزی:

متن قرارداد خرید و فروش زمین کشاورزی یا زمین زراعی، برخوردار از ارکانی و موارد مهمی که در تنظیم سند عادی زمین باید به آن توجه کرد. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

 • اطلاعات طرفین:

مشخصات شناسایی و اطلاعات خریدار و فروشنده، شامل: نام و نام خانوادگی، شماره ملی، آدرس محل سکونت و تلفن ثابت و همراه

 • مبلغ قرارداد بیع زمین کشاورزی:

در این بند، می‌بایست مبلغ توافق شده میان طرفین معامله و همچنین نحوه پرداخت آن تعیین گردد.

 • مشخصات زمین کشاورزی:

مشخصات زمین کشاورزی نظیر: موقعیت و مختصات مکانی، اطلاعات ثبتی، امکانات آن است.

 • تعیین شرایط انتقال سند:

در این بند باید نحوه انتقال سند زمین کشاورزی از فروشنده به خریدار و تاریخ سند زدن کامل قید گردد.

 • تعیین شرایط تحویل زمین زراعی:

همانگونه که از نامش پیداست، معین کردن شرایط و نحوه تحویل و دریافت زمین توسط خریدار قید گردد.

 • موارد فسخ قولنامه زمین: 

از آنجا که اصل بر لازم بودن عقود و قراردادها است، جهت ایجاد امکان و اختیار فسخ برای هریک از طرفین، بهتر است موارد فسخ واضح و روشن قید گردد.

 • امضای طرفین، دهیار و شورای روستا:

مهمترین بند هر قرارداد و قولنامه، امضا می‌باشد؛ زیرا هیچ قراردادی بدون داشتن امضا یا اثر انگشت، اثر قانونی نداشته و از اعتبار ساقط است.

موارد ذکر شده، پایه و اساس هر قرارداد است و یک قولنامه زمین کشاورزی، می‌بایست شامل موارد فوق باشد تا صحیح تلقی شده و بتواند در مراجع اداری و قضایی مورد استناد قرار گیرد.

نکات حقوقی مهم در قولنامه زمین کشاورزی:

تنظیم مبایعه نامه زمین کشاورزی یا همان قرارداد خرید و فروش زمین زراعی، اگر با دقت به نکات حقوقی و جزئیات صورت نگیرد، می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری را برای متعاملین به همراه داشته باشد. در این بخش قصد داریم به برخی از نکات حقوقی مهم در نحوه تنظیم قولنامه دستی زمین کشاورزی پرداخته و آن را بررسی نماییم. 

 1. در تنظیم قولنامه، ابتدا مشخصات فروشنده زمین را مورد بررسی قرار گیرد و چنانچه مالک در هنگام تنظیم قرارداد حضور ندارد، مالک می‌بایست وکالتنامه رسمی از طرف وی جهت فروش داشته باشد.

 2. قبل از خرید زمین زراعی، از بابت توقیف، مصادره و یا در رهن نبودن زمین اطمینان حاصل شود.

 3. اگر وراث قصد فروش زمین را دارند، باید مدارک مربوط به گواهی انحصار وراثت مورد بررسی قرار گیرد.

 4. در متن قرارداد بیع زمین کشاورزی، تمام مشخصات و جزئیات ملک نوشته شود.

 5. اگر زمین به شکل مشاع است، تمام شرکا باید هنگام عقد قرارداد حضور داشته باشند؛ در غیر این صورت، فروشنده باید از شرکای غایب وکالت رسمی فروش داشته باشد.

 6. بهتر است از اداره منابع طبیعی جهت دولتی نبودن زمین، مرتفع نبودن و … استعلام اخذ شود.

 7. طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر مبلغی را به عنوان وجه التزام جهت خسارت عدم انجام تعهد، تعیین نمایند.

با رعایت این موارد می‌توانید از ایجاد چالش‌های مختلف حقوقی در آینده پرهیز کرده و دیگر ناچار نباشید برای گرفتن حقوق خود، هفته ها و یا ماه ها در دادگستری زمان بگذرانید و هزینه های گزاف پرداخت کنید.

سخن پایانی:

همانگونه که مطالعه کردید در این نوشتار با تعریف قولنامه زمین، ارکان مهم قرارداد و نکات حقوقی مورد نیاز قولنامه زمین آشنا شدیم. به طور کلی باید گفت تنظیم قولنامه زمین کشاورزی امری حساس بوده و نیازمند دانش و تجربه بسیار بالایی است به همین دلیل توصیه می‌کنیم با ثبت درخواست سفارشی، تنظیم قرارداد مورد نظر را به وکلای متخصص مجموعه وکیل‌باشی بسپارید تا با خیالی آسوده با طرف مقابل خود قرارداد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

قولنامه دستی زمین کشاورزی چه اعتباری دارد؟

قولنامه دستی خرید زمین زراعی یا کشاورزی نیز دارای اعتبار است. بهتر است جهت اعتبار بیشتر قولنامه، حداقل دو شاهد عادل زیر قولنامه را امضا کنند.  

اگر قولنامه زمین مفقود شود چه اقدامی باید انجام شود؟

اگر قولنامه در مشاور املاک یا دفترخانه اسناد رسمی ثبت شده باشد، دارای کد رهگیری است که بتوان توسط آن نسخه دیگری از قولنامه دریافت کرد.

 
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...