;
1401/08/02 12:45

موارد مهم که هنگام نوشتن سند عادی زمین باید به آنها توجه کنید

اسناد به دو دسته اسناد عادی و اسناد رسمی تقسیم می‌شوند. نگارش و تدوین این اسناد هرکدام تابع اصول و قواعدی مختص به خود هستند.

 

سند یک نوشته قابل استناد است که امضا و ایجاد آن، آثاری حقوقی مانند انتقال مالکیت را به دنبال دارد. با توجه به ماده 1284 قانون مدنی، سند به نوشته‌ای گفته می‌شود که برای طرح دعوا یا به منظور دفاع در مقابل ادعاهای طرح شده از سوی شخص دیگر قابل استناد باشد. سند عادی به اسنادی می‌گویند که صرفا از سوی طرفین امضا شده اما در دفاتر اسناد به ثبت نرسیده‌ است. بنابراین می‌توان گفت که منظور از نمونه سند عادی زمین در واقع همان قولنامه یا مبایعه نامه خواهد بود که توسط خریدار و فروشنده امضا شده اما در دفاتر اسناد به ثبت نرسیده است. در ادامه آنچه هنگام تنظیم سند عادی لازم است بدانید و به آن توجه کنید ارائه خواهیم نمود.

سند عادی زمین

معامله زمین به واسطه توافق شفاهی میان خریدار و فروشنده نیز تحقق پیدا می‌کند. البته در دنیای امروز کمتر شخصی پیدا می‌شود که برای معامله مال با ارزشی مانند زمین، صرفا به یک توافق شفاهی اکتفا کند. امروزه، تنظیم اسنادی که انتقال مالکیت زمین مورد معامله به خریدار را اثبات کند، یکی از ارکان مهم و انکار ناپذیر معامله املاک و مستغلات است.

اگر طرفین عقد بیع خانه با یکدیگر اختلاف پیدا کردند باید اسناد معتبری در دست داشته باشند که با استناد به آن بتوانند ادعاهای خودشان را اثبات کنند. سند مبایعه نامه منزل مسکونی، ممکن است سند عادی یا سند رسمی باشند. اسناد رسمی که برا نقل و انتقال مالکیت زمین تنظیم می‌شوند نیز ممکن است، سند شش دانگ، مشاعی، مفروز، تفکیکی، منگوله دار و تک برگ باشند. علت رسمی بودن اسناد فوق الذکر به این دلیل است که از سوی اداره ثبت اسناد و املاک و همچنین توسط دفاتر اسناد تنظیم و صادر می‌شوند.

قولنامه و مبایعه نامه منزل مسکونی که به منظور انتقال مالکیت اموال غیر منقول تنظیم می‌شوند در واقع نمونه سند عادی زمین هستند زیرا از سوی مراجع قانونی مانند اداره ثبت اسناد و دفاتر اسناد صادر نشده‌اند.

ارکان و شرایط فرم سند عادی زمین

متن سند عادی زمین در واقع یک نوشته معتبر و قابل استناد است که نقل و انتقال مالکیت مال مورد معامله را به اثبات می‌رساند. باید به این نکته توجه داشته باشیم، اسناد عادی که برای انتقال مالکیت زمین تنظیم می‌شوند در صورتی معتبر و قابل استناد هستند که از ارکان قانونی لازم برخوردار باشند. عدم مخالفت با قانون و امضای طرفین معامله از شرایط و ارکان قانونی صحت و اعتبار متن سند عادی زمین هستند. 

ارکان سند عادی عبارتند از:

  • امضا طرفین معامله: طرفین معامله به واسطه امضای این اسناد در واقع، رضایت و اراده خودشان مبنی بر نقل و انتقال مالکیت زمین مورد معامله را اعلام می‌کنند. بنابراین باید گفت، امضای خریدار و فروشنده باعث اعتبار بخشیدن به قرارداد خرید ملک یا قولنامه می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت که مبایعه نامه یا قولنامه‌ای که توسط طرفین معامله امضا نشده باشد، در واقع یک نوشته بی‌ارزش و غیر قابل استناد است.

  • عدم مخالفت با قانون: با توجه به ماده 1288 قانون مدنی، یک سند در صورتی معتبر است که مفاد آن مخالف با قانون نباشند. در این ماده منظور از قانون، قوانین آمره، نظم عمومی جامعه، و اخلاق حسنه است. بنابراین، قولنامه یا مبایعه نامه‌ای که برای معامله زمین تنظیم می‌شود در صورتی صحیح و معتبر خواهد بود که مفاد آن بر خلاف قوانین آمره، نظم عمومی جامعه و اخلاق حسنه نباشد.

نکته: منظور از قوانین آمره، شرایط و ضوابطی هستند که قانونگذار رعایت آن‌ها را الزامی کرده و به طرفین معامله نیز اجازه توافق برخلاف این شرایط و ضوابط را نداده است.

استناد به سند عادی زمین

نوشتن سند عادی زمین و امضای آن نشان دهنده توافق میان طرفین آن مبنی بر نقل و انتقال مالکیت مال مورد معامله است. از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشته باشیم که قانونگذار، ثبت معاملات اموال غیر منقول که سابقه ثبتی دارند را در دفاتر ثبت اسناد و املاک الزامی دانسته است. ثبت معامله در این دفاتر باعث خواهد شد که خریدار به عنوان مالک قانونی زمین مورد معامله شناخته شود. در صورتی نام خریدار و معامله میان او و فروشنده در دفاتر ثبت اسناد و املاک نوشته می‌شود که نمونه سند عادی زمین در دفاتر اسناد به ثبت رسیده باشد.

بنابراین، بهتر است که طرفین معامله در زمان نوشتن سند مبایعه نامه خانه، تاریخ معینی را برای مراجعه به دفاتر اسناد و ثبت معامله در نظر بگیرند. باید به این نکته توجه داشته باشیم، اگر زمین مورد معامله دارای سابقه ثبتی باشد، خریدار با استناد به قولنامه و مبایعه نامه عادی نمی‌تواند در مراجع قانونی و قضایی ثابت کند که مالک جدید زمین مورد معامله است.

مرجع قضایی صالح برای رسیدگی به اختلافات

اختلافات ناشی از تنظیم و اجرای نمونه سند عادی زمین از اختلافات و دعاوی حقوقی هستند و به همین دلیل، رسیدگی به آن‌ها در صلاحیت دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده است.

سخن پایانی

قولنامه و مبایعه نامه، اسنادی عادی هستند که برای نقل و انتقال مالکیت زمین تنظیم می‌شوند و توسط طرفین معامله نیز امضا خواهند شد. تنظیم دقیق این اسناد بسیار دارای اهمیت است. همچنین عدم رعایت برخی از شرایط و ضوابط قانونی باعث باطل شدن این اسناد می‌شوند. باطل شدن سندی که به منظور نقل و انتقال مالکیت زمین تنظیم شده نیز ممکن است ضرر و زیان طرفین معامله را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است که نسخه نهایی مبایعه نامه یا قولنامه‌ی زمین با نظارت کارشناسان حقوقی تنظیم شود.

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین اسناد اعم از سند عادی یا سند رسمی از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

واژه اسقاط کافه خیارات در اسناد به چه معنا است؟

خیارات به معنای ایجاد حق و اختیار فسخ میباشد و منظور از این واژه در اسناد این است که حق فسخ پس از امضای سند مربوطه از بین میرود. (البته در بعضی موارد میشود یا با رضایت طرفین (اقاله) یا از طریق محاکم صالح تقاضای فسخ سند را بخواهید به شرط آنکه دلیل شما برای قاضی موجه باشد.)

برای آنکه در زمان بروز اختلاف با چالش های کمتری روبرو شویم چه راهکاری پیشرو است؟

بهتر است از ابتدا اسناد خودرا در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید تا اعتبار  آن در محاکم صالح به رسیدگی بیشتر باشد.

در معاملات و تنظیم اسناد اولین چیزی که باید مدنظر داشت چیست؟

اهلیت طرفین را حتما در نظر بگیرید، اهلیت را صرف رشید، عاقل و بالغ بودن در نظر نگیرید، ممکن است یکی از طرفین ممنوع المعامله باشد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...