;
1401/08/02 13:33

مراحل انتقال سند زمین مسکونی به همراه شرایط انتقال سند تک برگی زمین

مراحل و نحوه انتقال سند زمین مسکونی از جمله مسائلی است که باید در هنگام معاملات از آن آگاه باشید. 

در اصطلاح حقوقی به عمل خرید و فروش اموال منقول و غیر منقول، قرارداد بیع گفته می‌شود. عقد بیع در واقع، یک قرارداد شفاهی یا کتبی می‌باشد که بر انتقال مالکیت مال مورد معامله به خریدار دلالت می‌کند. امضای عقد بیع باعث انتقال مالکیت مال مورد معامله به خریدار خواهد شد. قانونگذار در قانون ثبت، شرایط و تشریفات خاصی را برای نقل و انتقال مالکیت اموال غیر منقول در نظر گرفته است. زمین نیز از جمله اموال غیر منقول است که به واسطه عقد بیع معامله خواهد شد.

به همین دلیل، سند مالکیت زمین پس از معامله آن باید به خریدار انتقال پیدا کند. قانونگذار در قانون ثبت و قانون مدنی، تشریفات و مراحل قانونی خاصی را برای انتقال سند مالکیت زمین در نظر می‌گیرد. در ادامه مطالبی مربوط به مراحل انتقال سند زمین مسکونی و شرایط انتقال سند تک برگی زمین را خدمت شما ارائه خواهیم نمود.

مراحل انتقال سند زمین مسکونی

ممکن است مالک ملکی قصد انتقال آن را به شخص دیگری داشته باشد. یکی از راه‌هایی که مالک می‌تواند ملک خود را منتقل نماید، فروش آن است. هر قراردادی از جمله قرارداد بیع، برای منعقد شدن حداقل دو طرف نیاز دارد. یک طرف فروشنده و طرف دیگر خریدار می‌باشد که فروشنده قصد فروش ملک خود را دارد و خریدار می‌خواهد ملک وی را بخرد و پس از انعقاد عقد خریدار جانشین فروشنده می‌گردد و سند مالکیت ملک باید به خریدار منتقل شود. این انتقال خانه با سند تک برگی از فروشنده به خریدار مراحلی دارد که به محض انعقاد عقد بیع سند رسمی مالکیت به خریدار منتقل نمی‌گردد. 

مرحله اول، توافقات مکتوب میان طرفین عقد بیع می‌باشد

خریدار و فروشنده پس از آنکه در خصوص معامله زمین به توافق قطعی رسیدند، موضوعات مورد توافق خودشان را به صورت مکتوب ثبت خواهند کرد. در اصطلاح به سندی که برای ثبت و ضبط موضوعات مورد توافق خریدار و فروشنده تنظیم شده است، مبایعه نامه گفته می‌شود. مبایعه نامه‌ای که به منظور معامله زمین تنظیم شده، سندی عادی است که توافق میان خریدار و فروشنده را نشان می‌دهد. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که مبایعه نامه، یک سند قابل استناد محسوب می‌شود و دارای آثار حقوقی خواهد بود.

مهمترین موضوعات قید شده در مبایعه نامه، عبارت است از:

 • مشخصات هویتی مربوط به خریدار و فروشنده مانند نام، نام خانوادگی، نشانی محل اقامت، شماره تلفن همراه و ثابت؛

 • تعیین کردن ویژگی‌های مربوط به مورد معامله مانند مشخصات ثبتی، جغرافیایی و دیگر اطلاعات مربوط به زمین مورد معامله؛

 • مبلغ مورد معامله، تعیین مبلغ نهایی زمین مورد معامله، تاریخ و شرایط پرداخت آن؛

 • تعیین تاریخ و شرایط تحویل زمین مورد معامله به خریدار؛

 • تعیین شرایط فسخ؛

 • مشخص کردن موضوعات اصلی و فرعی مورد معامله؛

 • تعیین نحوه پرداخت هزینه‌های مربوط به نقل و انتقال مالکیت مال مورد نظر؛

 • تعیین تاریخ مراجعه به دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند مالکیت زمین مورد معامله.

توجه داشته باشید مبایعه نامه در صورتی معتبر و قابل استناد است که توسط طرفین قرارداد یا نمایندگان قانونی آن‌ها امضا شده باشد. امضای یک یا چند شاهد نیز می‌تواند باعث افزایش اعتبار مبایعه نامه شود.

 

مراحل انتقال سند زمین مسکونی همراه با شرایط انتقال سند تک برگی زمین

 

مرحله دوم، دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت معاملات و املاک می‌باشد

طرفین معامله در دومین مرحله از مراحل انتقال سند ملک، پس از تنظیم و امضای مبایعه نامه باید نسبت به دریافت کد رهگیری اقدام کنند.

دولت، بخشنامه‌ای را در سال 1387 به منظور ساماندهی معاملات املاک صادر نمود. به موجب این بخشنامه، اسناد معاملات املاک که به صورت دست نویس تنظیم و امضا شده‌اند، بی اعتبار هستند و تمام معاملات املاک باید به صورت هوشمند در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور به ثبت برسند.

بنابراین، مبایعه نامه‌ای که به منظور معامله زمین تنظیم شده در صورتی معتبر است که در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده باشد. پس از ثبت مبایعه نامه در این سامانه، یک شماره چهارده رقمی در اختیار طرفین معامله گذاشته می‌شود. ارسال کد رهگیری نشان دهنده عدم انتقال مالکیت زمین مورد معامله به شخص دیگری غیر از خریدار است. کد رهگیری که از سوی سامانه ثبت اسناد و املاک صادر خواهد شد باید در مبایعه نامه قید شود. کد رهگیری قید شده در مبایعه نامه نیز اثبات کننده صحت و اعتبار قانونی آن است.

مرحله سوم، مراحل انتقال سند زمین در دفتر اسناد رسمی می‌باشد (انتقال سند تک برگی زمین)

فروشنده باید برای تشکیل پرونده انتقال سند زمین به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کند. فروشنده زمین در این مرحله باید لیست مدارک مورد نیاز برای انتقال سند تک برگی زمین را از دفتر اسناد رسمی بگیرد و آن‌ها را تهیه کند. مدارک مورد نیاز برای انتقال سند زمین عبارتند از:

 • اصل و تصویر سند مالکیت؛

 • تصویر (کپی) شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده زمین؛

 • اصل و تصویر وکالت نامه (در صورتی که فروشنده، وکیل مالک زمین مورد معامله باشد)؛

 • اصل و تصویر گواهی انحصار وراثت (در صورتی که زمین مورد معامله موروثی باشد)؛

 • اصل و تصویر گواهی انحصار وراثت ( در صورت موروثی بودن زمین مورد معامله).

همچنین، فروشنده در مرحله سوم باید برای پرداخت بدهی‌های زمین مورد نظر به شهرداری و اداره بیمه مراجعه کند. فروشنده، پیش از مراجعه به شهرداری، اداره دارایی و بیمه باید نامه‌ای در این خصوص از دفتر اسناد رسمی گرفته باشد. در این مرحله، فروشنده به منظور پرداخت مالیات مربوط به نقل و انتقال مالکیت زمین باید به اداره دارایی نیز مراجعه کند.

آخرین مرحله، حضور طرفین در دفتر اسناد رسمی می‌باشد

آخرین مرحله از مراحل انتقال سند زمین مسکونی ، مراجعه خریدار و فروشنده به دفتر اسناد رسمی برای انتقال سند مالکیت زمین است.

خریدار و فروشنده در هنگام تنظیم مبایعه نامه باید تاریخ مشخصی را برای انتقال سند زمین در نظر بگیرند. بهتر است آدرس دفتر اسناد رسمی که کارهای اداری مربوط به انتقال سند مالکیت زمین در آنجا انجام می‌شود نیز در مبایعه نامه مشخص شده باشد.

در این مرحله، خریدار و فروشنده باید طبق تاریخ مبایعه نامه در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر شوند. ممکن است که خریدار مطابق با تاریخ مبایعه نامه در یکی از دفاتر اسناد رسمی حاضر شده باشد اما فروشنده حضور پیدا نکند. در این حالت، خریدار باید تا پایان وقت اداری منتظر فروشنده بماند. اگر فروشنده تا پایان وقت اداری در دفتر اسناد رسمی حاضر نشد، خریدار می‌تواند از دفتر اسناد رسمی گواهی عدم حضور بگیرد. خریدار با استناد به گواهی عدم حضور می‌تواند دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را بر علیه فروشنده مطرح کند.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین اسناد اعم از سند عادی یا سند رسمی از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی، تدوین قرارداد و ارائه فایل های آموزشی مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چقدر است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

در معاملات و تنظیم اسناد اولین چیزی که باید مدنظر داشت چیست؟

اهلیت طرفین را حتما در نظر بگیرید، اهلیت را صرف رشید، عاقل و بالغ بودن در نظر نگیرید، ممکن است یکی از طرفین ممنوع المعامله باشد.

واژه اسقاط کافه خیارات در اسناد به چه معنا است؟

خیارات به معنای ایجاد حق و اختیار فسخ میباشد و منظور از این واژه در اسناد این است که حق فسخ پس از امضای سند مربوطه از بین میرود. (البته در بعضی موارد میشود یا با رضایت طرفین (اقاله) یا از طریق محاکم صالح تقاضای فسخ سند را بخواهید به شرط آنکه دلیل شما برای قاضی موجه باشد.)

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...