;
1401/08/02 14:33

قرارداد جعاله اخذ سند

جعاله در لغت به معنای اجرت و دستمزد است. ترجمه آن به انگلیسی می‌تواند Reward باشد. نحوه تنظیم قرارداد جعاله اخذ سند چیست؟

جعاله عبارت است از التزام شخصی، به پرداخت اجرت و پاداش معلوم در مقابل عملی، اعم از این‌که عامل، معین باشد یا نباشد.

شخص متعهد را جاعل و طرف مقابل را عامل، و اجرت را جُعل می‌نامند. برای مثال شخصی می‌گوید اگر کسی حیوان یا ماشین را پیدا کرد، پانصد هزار تومان به او پاداش می‌دهم، به این عمل جعاله گفته می‌شود.

در واقع جعاله نوعی سفارش کار است و همان طور که در ماده 561 قانون مدنی آمده، عبارت است از: {التزام شخصی به ادای اجرت معلوم در مقابل عملی اعم از این که طرف قرارداد، معین باشد یا غیر معین}.

طبق این ماده می توان در تعریف جعاله گفت: اگر کسی به دیگری گفت فلان کار را برای من انجام بده، چه این شخص معین باشد چه نباشد، باید اجرت او را بپردازد. در ادامه به ارائه نکاتی، در خصوص قرارداد جعاله اخذ سند می‌پردازیم.

ارکان اساسی برای نمونه قرارداد جعاله اخذ سند مالکیت چیست؟

اگر بخواهید وظیفه دریافت سند را با استفاده از نمونه قرارداد جعاله اخذ سند به شخصی بسپارید لازم است به سه رکن اصلی در عقد جعاله توجه شود. 

ماده 562 از قانون مدنی درباره این سه رکن می‌گوید:

در جعاله ملتزم را جاعل، طرف را عامل و اجرت را جُعل می‌گویند.

جاعل در نمونه قرارداد جعاله اخذ سند چه کسی است؟

جاعل در این قرارداد، شخصی است که تمایل دارد سندی به نامش اخذ شود. این سند درباره هر چیزی که باشد، مالکیت آن باید قانوناً در اختیار جاعل باشد. جاعل باید شخصی عاقل و بالغ باشد همچنین توانایی و حق تصرف در اموالش را داشته باشد. از آن‌جایی که سند باید حتما به نام جاعل تنظیم شود، اگر قرار باشد که شخصی به عنوان نماینده جاعل، فرآیند اخذ سند را پیگیری کند، باید از طرف جاعل نمایندگی یا وکالت داشته باشد. لازم به ذکر است که این وکالت نیز باید در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسد و تاریخ دقیق آن مشخص شود.

عامل در نمونه قرارداد جعاله اخذ سند چه کسی است؟

عامل شخصی است که قبول می‌کند امور دریافت سند را پیگیری کند. اگرچه در عقد جعاله، شرایط برای عامل یا کننده کار فقط دانش اجمالی و سن تمییز (تشخیص خوب از بد) است، اما در پیگیری امور اداری که نیازمند دانش و تخصص خاص است، عامل باید به طور ویژه، توانایی انجام کار را داشته باشد. 

شخصی که به عنوان عامل انتخاب می‌شود، باید به صورت رسمی از جاعل اجازه و وکالت انجام امور اداری مربوط به دریافت سند را گرفته باشد. در غیر این صورت فعالیت او معتبر نخواهد بود. براساس تعریفی که قانون مدنی از عامل در عقد جعاله دارد، معین یا نامعین بودن عامل اهمیتی ندارد و این موضوع از آزادی‌هایی است که در عقد جعاله وجود دارد.

جُعل در نمونه قرارداد جعاله دریافت سند چیست؟

عامل یا کننده کار، برای انجام و پیگیری امور مربوط به دریافت سند، از جاعل حق الزحمه دریافت می‌نماید. این حق الزحمه را مُرذ، اجرت، حق الجعاله یا جُعل می‌نامند.

مواردی که قرارداد جعاله را باطل می‌کند

در صورت وجود هر یک از موارد زیر، قرارداد باطل می‌باشد:

  • هدف از تنظیم قرارداد جعاله اخذ سند، شرط بندی، قمار یا کار خلاف شرع باشد.

  • انجام موضوع قرارداد بدون در اختیار داشتن وکالت رسمی از سوی جاعل در ادارات امکان پذیر نیست.

  • جاعل نباید مجبور به امضای قرارداد شده باشد و قرارداد باید به میل جاعل تنظیم شود.

مدت قرارداد جعاله

یکی از مهمترین بخش‌های نمونه قرارداد جعاله اخذ سند، تعیین مدت آن است. از آنجایی که عامل برای انجام اخذ سند، نیازمند دریافت وکالت نامه محضری یا اجازه مکتوب از طرف جاعل است، لازم است که مدت دقیق این اجازه و وکالت مشخص شود. عامل باید در آن بازه زمانی، پیگیری‌ها را انجام داده و سند را اخذ کند. تعیین مدت زمان باعث می‌شود که قرارداد جنبه رسمی‌تری داشته باشد و همچنین از بروز اختلاف یا احتمال سواستفاده‌ از حق وکالت، جلوگیری شود. حتی در زمان ثبت حق وکالت نیز لازم است که مدت دقیق و دلیل این وکالت به طور کامل شرح داده شود. لازم است که حدود اختیارات عامل را در حق وکالتی که در اختیارش قرار می‌گیرد، مشخص کنید.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین اسناد اعم از سند عادی یا سند رسمی و یا طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. 

مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

برای آنکه در زمان بروز اختلاف با چالش های کمتری روبرو شویم چه راهکاری پیشرو است؟

بهتر است از ابتدا اسناد خودرا در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانید تا اعتبار  آن در محاکم صالح به رسیدگی بیشتر باشد.

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چقدر است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

صرف اینکه سند در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شود میتوان آن را سند رسمی دانست؟

از ارکان سند رسمی این است که توسط مامور رسمی و مقررات قانونی تنظیم گردد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...