;
1401/08/02 15:25

چالش‌های میان برگ سبز خودرو و حکم تنظیم سند مالکیت در دفاتر اسناد رسمی

برگ سبز خودرو چیست؟ فرق برگ سبز خودرو و سند خودرو در چیست؟ آیا برگ سبز همان سند است؟

وقتی که پای معاملات در میان باشد همه به دنبال محکم کاری و انجام تمام مراحل قانونی هستیم تا بعدا دچار اختلاف نشویم. از طرفی دعوای بین دفترخانه‌ها و پلیس راهور درباره سند قطعی و برگ سبز خودرو مدتی است که همه را سرگردان کرده است. طبق نظر پلیس راهور، برگ سبزی که تحت عنوان سند مالکیت هنگام معامله خودرو صادر شده؛ سند قطعی خودرو محسوب می‌شود و دیگر نیازی به ثبت سند در دفاتر رسمی و پرداخت هزینه اضافه توسط طرفین برای صدور سند نیست. برای جزئیات بیشتر درباره انتقال سند ماشین در ادامه با وکیل‌باشی همراه شوید.

برگ سبز خودرو چیست؟

برگ سبز خودرو، یک سند تک‌برگ است که نیروی انتظامی صادر می‌کند و آن را به عنوان «سند مالکیت خودرو» به رسمیت می‌شناسد. این برگه سبز رنگ در اصل سند پلاک خودروی شما محسوب می‌شود. کارت ماشین بر اساس اطلاعات موجود در همین سند و به عنوان مدرک شناسایی صادر می‌شود. هر چند که مجلس اعلام کرده که برگ سبز سندی قطعی و قابل اعتماد است و داشتن آن کفایت می‌کند اما قوه قضائیه کماکان نظر دیگری دارد و اعلام کرده که اگر پای مشکلات حقوقی و قضایی به میان آید و پرونده‌هایی قضایی تشکیل شود، سند قطعی خودرو است که بر برگ سبز اولویت دارد. بنابراین لازم است تنها به داشتن برگ سبز خودرو اکتفا نکنید.

درخصوص نقل و انتقالات اسناد خودرو در کشور، ما عملا با دو نوع سند مواجه هستیم. سند مالکیت و برگ سبز. سند مالکیت را از دفاتر اسناد رسمی و برگ سبز از نیروی انتظامی دریافت می‎شود. در واقع برگ سبز، سند مالکیت پلاک را نشان می‎دهد. مواردی مانند مشخصات مالک خودرو، مشخصات خودرو و شماره پلاک در این برگ ها قابل مشاهده است. وجود عبارت (سند مالکیت خودرو) و شماره سنا (شماره مالکیت خودرو) در برگ سبز، نشان از رسمی و معتبر بودن برگ سبز دارد.

 

استعلام برگ سبز خودرو

سعی کنید در زمان خرید حتما اصل برگ سبز را از فروشنده بخواهید و کد vin که بر روی برگ سبز قید شده است را با کد درج شده بر روی کارت ماشین مطابقت دهید. اگر تفاوتی وجود نداشت برگ سبز، اصل خواهد بود . همچنین شما می توانید از طریق پلیس 10+ یا پلیس راهور استان خود، نسبت به استعلام برگ سبز خودرو اقدام کنید. البته در حال حاضر برای استعلام برگ سبز راه قطعی وجود ندارد و مطمئن ترین راه، استعلام سند قطعی خودرو است. استعلام سند قطعی خودرو، راهی مطمئن برای بررسی درستی مراحل خرید خودرو و روشی است که ثابت می کند درحال حاضر شما صاحب خودرو هستید.

برگ سبز خودرو با سند رسمی چه تفاوتی دارد؟ 

باید توجه داشت که نقل و انتقالات  به منظور رسمیت یافتن، باید حتما در دفاتر اسناد رسمی و یا در نزد مامورین رسمی ثبت اسناد به ثبت برسند تا از اعتبار قانونی نزد محاکم برخوردار شوند. بنابراین اداره ثبت اسناد و املاک، اعتبار اسناد را منوط به ثبت شدن رسمی خرید و فروش می داند که از لحاظ قانونی  نیز مورد توجه است، اما نیروی انتظامی به عنوان مجری صدور سند برگ سبز، آن را جهت خرید و فروش  خودرو کافی می داند. یکی دیگر از تفاوت‌های سند قطعی و برگ سبز در زمینه تعویض پلاک است. با برگ سبز خودرو نمی‌توانید اقدام به تعویض پلاک کنید. برگ سبز برای رهن‌گذاشتن خودرو هم کافی نیست.

برگ سبز المثنی چیست؟ 

 اگر برگ سبزتان مفقود شد باید بلافاصله پس از مفقود شدن در روزنامه کثیرالانتشار آگهی دهید تا از عواقب احتمالی مانند سوء استفاده احتمالی جلوگیری کنید. همان طور که اشاره شد برگ سبز در خرید و فروش بسیار مهم است و به همین دلیل شما باید در یافتن برگ سبز بسیار حساس باشید و درخواست المثنی کنید. چرا که با اعلام مفقودی برگ سبز نمی توانید خودروی خود را به فروش برسانید و باید منتظر برگ سبز المثنی باشید.

تعویض پلاک با برگ سبز امکان پذیر است؟

 در حال حاضر تعویض پلاک با برگ سبز خودرو ممکن نیست، زیرا سندی که به موجب قانون مدنی در دفاتر اسناد رسمی به ثبت نرسد سند عادی محسوب می شود.

تعویض برگ سبز خودرو با پلاک، حتی به صورت وکالتی هم امکان پذیر نیست زیرا برای تعویض پلاک نیاز به استعلام سند مالکیت خودرو داریم و در واقع برگ سبز  فقط مالکیت پلاک را نشان می دهد (نشان دهنده مالکیت خودرو نیست). 

مراحل دریافت برگ سبز خودرو:

مراحلی که باید برای تعویض پلاک طی شود از این قرار است:

 • دریافت قبض ورودی پارکینگ (زمان ورود به مراکز تعویض پلاک).

 • دریافت نوبت و مشخص شدن شماره باجه خدمات دولت الکترونیک

 • مراجعه  به باجه تعیین شده و ارائه مدارک لازم به کارشناس حقوقی

 • اخذ فرم بازدید فنی خودرو از دفتر تعیین شده

 • بازدید فنی خودرو توسط کارشناسان مرکز و تایید اصالت خودرو

 • ارائه گواهی عدم خلافی در صورت تخلف

 • پرداخت وجه پلاک برابرتعرفه و واریز به حساب خزانه نزد بانک ملی

 • مراجعه به دفتر مربوط جهت دریافت تاییدیه نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو

 • مراجعه به محل مربوطه جهت فک پلاک خودرو

 • مراجعه به انبار پلاک و تحویل پلاک قدیم و اخذ پلاک جدید

 • مراجعه به محل نصب جهت نصب پلاک جدید

 • مراجعه به در خروج با ارائه قبض ورود به پارکینگ و خروج از مرکز تعویض پلاک.

بنابراین برای تعویض پلاک نیاز به استعلام سند مالکیت خودرو داریم.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین اسناد اعم از سند عادی یا سند رسمی و یا طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. 

مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 
title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چقدر است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.

در معاملات و تنظیم اسناد اولین چیزی که باید مدنظر داشت چیست؟

اهلیت طرفین را حتما در نظر بگیرید، اهلیت را صرف رشید، عاقل و بالغ بودن در نظر نگیرید، ممکن است یکی از طرفین ممنوع المعامله باشد.

واژه اسقاط کافه خیارات در اسناد به چه معنا است؟

خیارات به معنای ایجاد حق و اختیار فسخ میباشد و منظور از این واژه در اسناد این است که حق فسخ پس از امضای سند مربوطه از بین میرود. (البته در بعضی موارد میشود یا با رضایت طرفین (اقاله) یا از طریق محاکم صالح تقاضای فسخ سند را بخواهید به شرط آنکه دلیل شما برای قاضی موجه باشد.)

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...