;
1402/02/06 13:45

نحوه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو بپردازیم:

موضوع "الزام به تنظیم سند رسمی" در خرید و فروش خودروها یک مساله حقوقی مهم است که ممکن است بین خریداران و فروشندگان خودروها به وجود آید. در بسیاری از کشورها، تنظیم سند رسمی خودرو و انتقال مالکیت آن به صورت قانونی و بر اساس مقررات و قوانین مربوطه الزامی است. اما گاهی اوقات اختلافات و دعاوی میان طرفین ممکن است باعث شود که خریداران از فروشندگان الزام به تنظیم سند رسمی خودرو و انتقال مالکیت آن درخواست کنند.

در این مقاله از وکیلباشی، به بررسی مفهوم الزام به تنظیم سند رسمی خودرو و همچنین به بررسی قوانین و مقررات مربوطه در این زمینه خواهیم پرداخت؛ بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

قرارداد خرید و فروش خودرو چیست؟

قرارداد خرید و فروش خودرو یا به عبارت دیگر مبایعه نامه خودرو، عنوان توافقی است که میان خریدار و فروشنده منعقد شده و به موجب آن، خریدار مالک خودرو و فروشنده صاحب ثمن معامله خواهد شد. در واقع این قرارداد، یک توافق نوشتاری بین بایع و خریدار است که شرایط و جزئیات فروش یک اتومبیل را تعیین می‌کند. این قرارداد حاوی اطلاعاتی مانند نام و آدرس فروشنده و خریدار، جزئیات خودرو شامل مدل، سال ساخت، شماره شاسی و شماره پلاک، قیمت، شرایط پرداخت، شرایط تحویل و سایر توافقات و شروط قراردادی است.

قرارداد خرید و فروش خودرو معمولاً شامل شرایطی است که طرفین در زمان امضاء قرارداد توافق کرده‌اند. این شرایط ممکن است شامل قیمت خرید، تاریخ تحویل خودرو، شرایط پرداخت (مانند پرداخت نقدی یا اقساط)، گارانتی، شرایط بازگشت کالا و سایر اصول و قواعد قراردادی باشد. بهتر است بدانید که در صورت آغاز همکاری افراد بدون وجود قرارداد کتبی، ایجاد مسائل و مشکلات فراوان به دلیل اختلاف نظر بسیار بدیهی به نظر می‌رسد؛ خرید و فروش خودرو نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم اعم از اینکه خریدار باشید یا فروشنده، رابطه کاری خود را بدون وجود فرم قرارداد خرید و فروش خودرو شروع نکنید.

بیع نامه خودرو شامل موارد زیر است:

قرارداد مذکور عموماً از مواد زیر تشکیل می شود:

ماده 1- مشخصات طرفین

ماده 2- موضوع و مشخصات مورد معامله

ماده 3  ثمن معامله و شرایط پرداخت

ماده 4- تحویل مورد معامله

ماده5- تنظیم سند رسمی

ماده 6- تعهدات طرفین قرارداد

ماده 7- ضمانت اجراها

ماده 8- فورس ماژور

ماده  9-حل و فصل اختلافات

ماده 10- اقامتگاه طرفین

ماده 11- نسخ قرارداد

با قید موارد ذکر شده در متن قرارداد، ایجاد اختلاف و چالش میان خریدار و فروشنده به حداقل خود خواهد رسید زیرا وظایف و تعهدات طرفین به صورت دقیق و کامل مشخص و معین است.

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به چه معناست؟

الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به معنای ثبت و تسجیل قانونی خودرو در مراجع مربوطه است. سند رسمی خودرو یک سند قانونی است که هویت و مالکیت خودرو را تأیید می‌کند و معمولاً شامل اطلاعاتی مانند شماره شاسی، شماره پلاک، نام و آدرس مالک و سایر اطلاعات مربوط به خودرو است. تنظیم سند رسمی خودرو به معنای ثبت اطلاعات خودرو در سامانه‌ها و سازمان‌های مربوطه مانند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اداره‌های راهنمایی و رانندگی و سایر سازمان‌های مربوطه است. این امر به عنوان یک الزام قانونی در بسیاری از کشورها و جوامع لازمه‌ای برای قانونی بودن و ثبت مالکیت یک خودرو به شمار می‌رود و عدم رعایت آن ممکن است عواقب قانونی و مالی جدی داشته باشد.

لایحه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو عنوان دعوایی است که خریدار خودرو علیه فروشنده خودرو اقامه می‌کند و زمانی واقع می‌شود که خودرو طبق سند عادی مانند مبایعه نامه خودرو و یا قولنامه خودرو به خریدار فروخته شده اما بعد از انعقاد قرارداد، فروشنده از فک پلاک و حضور در دفترخانه اسناد رسمی جهت انتقال سند رسمی خودرو به خریدار سر باز می‌زند.

تقاضای الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به چه نحو است؟

 در صورت امتناع فروشنده جهت تنظیم سند بعد از انعقاد قرارداد خرید و فروش خودرو، خریدار می‌تواند ابتدا از طریق دفتر خدمات قضایی، اظهارنامه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو را به فروشنده ابلاغ نماید و مدتی را برای اقدام به تنظیم سند رسمی خودرو مشخص کند، اگر فروشنده در طی  بازه زمانی تعیین شده انجام نداد، خریدار می‌تواند با تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، از دادگاه حقوقی صالح تقاضای ایفای تعهد کند. البته لازم به ذکر است که  ارسال اظهارنامه اجباری نیست و بسته به خواسته خریدار دارد اما گاهی فروشنده بعد از ابلاغ اظهارنامه اقدام به فک پلاک و تنظیم سند رسمی خودرو می‌کند و دیگر نیاز به تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی جهت اقامه دعوی نمی‌باشد.

نحوه الزام به تنظیم سند رسمی

چه دادگاهی صلاحیت رسیدگی به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی را دارد؟

اگر مبلغ خودرو زیر بیست میلیون تومان باشد، رسیدگی به دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف و چنانچه مبلغ ماشین بالای بیست میلیون تومان باشد، در صلاحیت دادگاه حقوقی محل اقامت خوانده (فروشنده) و یا محل انعقاد قرارداد و یا محل اجرای قرارداد است. تصور کنید الف به عنوان فروشنده که ساکن در شیراز است و ب (خریدار) در مشهد با یکدیگر قرارداد خرید و فروش خودرو منعقد می‌کنند و توافق میکنند تنظیم سند رسمی مالکیت اتومبیل در تهران صورت گیرد، در این حالت چنانچه الف به تعهد خود مبنی بر انتقال سند رسمی عمل نکند، (ب) می‌تواند در دادگاه حقوقی مشهد، شیراز یا تهران اقامه دعوی کند.

مدارک لازم جهت تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اتومبیل چیست؟

اگر بر حسب مورد، قصد اقامه دعوا و تقدیم دادخواست جهت تنظیم سند مالکیت خودرو داشته باشید، جهت ارائه دادخواست مزبور به مدارک زیر نیاز دارید:

  • تنظیم متن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو

  • پرداخت هزینه دادرسی

  • وکالتنامه وکیل دادگستری (در صورت وجود وکیل)

  • مدارک شناسایی نظیر کارت ملی

  • مبایعه نامه خودرو و استشهادیه گواهان مبنی بر وقوع عقد بیع اتومبیل

با ارائه مدارک فوق، می‌توانید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست خود را ثبت نمایید متن دادخواست مزبور شامل نام و نام خانوادگی خواهان و خوانده، وکیل یا نماینده قانونی، خواسته یا موضوع و بهای آن، دلایل و منضمات و در نهایت شرح دادخواست است. دادگاه بعد از تشکیل جلسه دادرسی، با استماع اظهارات طرفین و شهود و بررسی مدارک و مستندات، رای مقتضی را صادر می‌کند. چنانچه رای به الزام به تنظیم سند رسمی ماشین صادر شود، بعد از قطعیت رای (بیست روز بعد از ابلاغ)، می‌توانید تقاضای صدور اجرائیه کنید، در این صورت ده روز به فروشنده مهلت داده می‌شود تا با حضور در دفترخانه نسبت به انتقال سند رسمی خودرو اقدام کند، در غیر این صورت، دفترخانه به جای وی سند مالکیت خودرو را به شما انتقال خواهد داد.

بیشتر بدانید: مراحل اخذ سند موتور سیکلت 

سخن پایانی:

همانگونه که مطالعه نمودید، در این مقاله با تعریف مبایعه نامه خودرو، نحوه الزام به تنظیم سند رسمی خودرو، مدارک مورد نیاز جهت تقدیم دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو آشنا شدیم. به طور کلی باید اشاره کرد که تنظیم متن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اتومبیل، امری حساس و نیازمند دانش و مهارت بالا در این زمینه است؛ به همین منظور مجموعه وکیل باشی این امکان را برای شما به وجود آورده است که با ثبت درخواست تنظیم لایحه سفارشی تنظیم دادخواست موردنظر را به وکلای متخصص بسپارید تا با خیالی آسوده بتوانید با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

 

بهناز صفاری_ کارشناس حقوقی وکیل‌باشی

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

مدت رسیدگی به پونده الزام به تنظیم سند رسمی خودرو چقدر است؟

امکان اینکه طول زمان یک دادرسی حقوقی مشخص شود وجود ندارد؛ اعم از اینکه دعوای الزام به تنظیم خودرو باشد یا هر دعاوی حقوقی دیگر اما معمولا یک چنین دعوای چیزی در حدود 4 تا 5 ماه برای رسیدگی بدوی زمان خواهد برد. 
 

دادخواست الزام به تنظیم خودرو در قرارداد شفاهی نیز ممکن است؟

برای اینکار شما باید به دادگاه حقوقی مراجعه نموده و دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی خودرو و اثبات مالکیت بدهید.اینکه وجه را کامل پرداخت نموده اید و خودرو در تصرف شما بوده و شهود احتمالی و اوضاع و احوال حاکم موید وقوع معامله و خواسته شما است.
 

در صورتی که هریک از طرفین در دفاتر اسناد رسمی حاضر نشدند چه راهکاری پیشرو است؟

ابتدا سعی کنید از طریق اظهارنامه مربوط طرف مقابل را الزام به حضور و تنظیم نمایید. اگر افاقه نکرد از طریق مراجع صالح به رسیدگی دادخواستی را در این راستا تقدیم نمایید.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...