;
1401/08/03 10:14

قرارداد طراحی فضای سبز

قرارداد طراحی فضای سبز چیست؟ متن قرارداد طراحی فضای سبز از چه ارکانی تشکیل شده است؟ نکات مهم آن چیست؟

با توجه به ماشینی شدن جوامع انسانی، افزایش فعالیت‌های صنعتی، افزایش تعداد کارخانه‌های بزرگ و وجود آلاینده‌های زیاد، محیط زیست به خطر افتاده است. این موضوع، سلامتی جسمی افراد و حتی سایر موجودات دیگر مانند پرندگان و حیوانات را نیز تهدید می‌کند. یکی از بهترین راه حل‌ها برای رفع این مشکل مهم، ایجاد فضای سبز در سطح شهر می‌باشد. استفاده با این کار می‌توان مقداری از آلودگی هوا را کاهش داد. به همین دلیل، بسیاری از اشخاص نیاز دارند تا با تنظیم نمونه قرارداد طراحی فضای سبز و ایجاد مناظر و چشم انداز‌های زیبا، میزان آلودگی را در محیط زیست کاهش دهند و از طرف دیگر، شهر منظره زیبا‌تر و جلوه بیشتری داشته باشد. در ادامه وکیل‌باشی با بررسی فرم قرارداد طراحی فضای سبز نکاتی را خدمت شما ارائه خواهد نمود.

نمونه قرارداد طراحی فضای سبز چیست؟

فرم نمونه قرارداد پیمانکاری فضای سبز شهرداری، توافقی میان اشخاص جهت طراحی فضای سبز در مکان مشخص و در مدت معین می‌باشد. به موجب این قرارداد، یکی از طرفین متعهد می‌گردد که در مکانی مشخص، فضای سبز متناسب با آن را در طول مدت معین، طراحی و اجرا نماید و در مقابل این کار، مبلغی معین به او پرداخت خواهد شد. به طرف اول این قرارداد کارفرما و به طرف مقابل، مجری یا پیمانکار می‌گویند. این قرارداد یکی از انواع قرارداد‌ پیمانکاری و تابع ماده 10 و 219 قانون مدنی است.

نمونه قرارداد طراحی فضای سبز، یک قرارداد لازم محسوب می‌شود، یعنی باید طرفین تابع موارد ذکر شده در قرارداد باشند و حق فسخ توافق را ندارند. مگر اینکه شرط فسخ را در متن قرارداد پیش بینی کنند یا قرارداد به یکی از علت‌های معین در قانون، قابل فسخ باشد. 

فرم قرارداد طراحی فضای سبز از چه مفادی تشکیل می‌شود؟

مفاد نمونه قرارداد مشاوره طراحی و اجرا فضای سبز از قرار زیر می‌باشند:

 • عنوان قرارداد

 • ماده ۱- طرفین قرارداد

 • ماده ۲ ـ موضوع قرارداد

 • ماده ۳ ـ  اسناد و مدارک قرارداد

 • ماده ۴ ـ  مبلغ قرارداد

 • ماده ۵ ـ نحوه پرداخت

 • ماده ۶ ـ مدت قرارداد

 • ماده ۷ ـ تعهدات پیمانکار در قرارداد

 • ماده ۸ ـ تعهدات کارفرما در قرارداد پیمانکاری فضای سبز

 • ماده ۹ ـ موارد فسخ قرارداد

 • ماده ۱۰ ـ دوره تضمین قرارداد

 • ماده ۱۱- قوه قاهره

 • ماده ۱۲-حل اختلاف و داوری

 • ماده ۱۳-نسخ قرارداد

به خاطر داشته باشید که اگر شما نیز در صدد انعقاد قرارداد فوق وفق قانون کار و سایر مقررات هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم سفارشی قرارداد، قراردادی مختص خودتان را با رعایت تمام نکات و شروط مدنظرتان داشته باشید.

قرارداد طراحی فضای سبز

بیشتر بخوانید: قرارداد طراحی باغ

نکات قرارداد پیمانکاری فضای سبز

نکته ۱- در صورتی که پیمانکار خود شخصاً قادر به حضور مستمر در محل کارگاه نباشد و کارفرما تأیید نماید، می‌تواند نماینده تام الاختیاری را با دارا بودن سواد فنی معرفی بنماید.

نکته ۲- کارفرما ملزم است تا کارگاه را در مقابل حوادث ناشی از فعالیت در کارگاه، بیمه نماید.

نکته ۳-می‌توان در قرارداد ذکر نمود که تأمین برخی مصالح مصرفی به درخواست پیمانکار و تأیید کارفرما یا مهندس ناظر، و نیز تأمین ابزارآلات و ماشین آلات بر عهده کارفرما است.

نکته ۴- عدم پیشرفت کار متناسب با مقدار کاری که بایستی مطابق برنامه زمان بندی انجام شود موجب فسخ قرارداد است.

نکته ۵- در قرارداد پیمانکاری فضای سبز باید درج نمود که انتقال قرارداد یا واگذاری عملیات به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر از طرف پیمانکار باعث فسخ قرارداد می‌شود.

نکته ۶- پیمانکار باید بنا بر برنامه زمانبندی مندرج در قرارداد، محل انجام پروژه را تجهیز نماید و نسبت به شروع عملیات عمرانی اقدام نماید.

بخاطر داشته باشید که هر گونه قصور و تأخیر در انجام، وجه التزام مندرج قرارداد پیمانکاری فضای سبز به نفع کارفرما ضبط می‌گردد و ایشان مخیر به فسخ قرارداد می‌باشد.

نکته ۷- عموماً در قرارداد باید درج گردد که اجرای قرارداد قائم به شخص بوده و به هیچ عنوان حق انتقال موضوع قرارداد را به غیر ندارد.

نکته ۸- در صورت بروز رفتار خلاف شأن و عفت و یا حتی احراز عدم صلاحیت فنی پرسنل، پیمانکار ملزم است پس از اطلاع به کارفرما یا مهندس ناظر، نسبت به تعویض فرد و تسویه حساب با ایشان اقدام نماید.

نکته ۹- پیمانکار ملزم به رعایت قوانین کار و تأمین اجتماعی در ارتباط با پرسنل و کارگران خود می‌باشد.

توجه نمایید که هر گونه دعوای مطروحه از جانب ایشان متوجه مستقیم پیمانکار می‌باشد.

نکته ۱۰-پیمانکار باید که از اموال کارفرما (اعم از ابزار، ماشین آلات، مصالح و قطعات) حفظ و حراست نماید و نسبت به کم و کاستی آن‌ها مسئول می‌باشد.

نکته ۱۱- پیمانکار متعهد می‌گردد که تدابیر لازم را به منظور پیشگیری از ورود خسارت به املاک و اموال مجاورین یا رهگذران را اتخاذ نماید.

در صورت وجود سهل انگاری در کار و ورود خسارت و آسیب به غیر، پیمانکار مسئول جبران آن خواهد بود.

نکته ۱۲- تاخیر در شروع به کار بیش از فلان روز(زمان توافق شده) از تاریخ ابلاغ قرارداد باعث فسخ قرارداد می‌شود.

نکته ۱۳- پیمانکار باید به صورت روزانه، ماهانه و یا … از محل بازدید نماید تا نسبت به کم و کیف عملیات اجرای موضوع قرارداد کاملاً مطلع گردد.

نکته ۱۴- باید در قرارداد فضای سبز درج نمود که کلیه نقل و انتقال و جابه جایی مصالح بر عهده پیمانکار می‌باشد.

نکته ۱۵- پس از پایان کار، پیمانکار موظف است تمامی ابزارها و مصالح تهیه شده از جانب کارفرما را به صورت دسته بندی شده و فهرست شده، تحویل کارفرما دهد.

نکته ۱۶- پیمانکار باید تا حد امکان تلاش نماید تا هدر رفتن منابع و مصالح ساختمانی به حداقل برسد و معقول باشد.

نکته ۱۷- ساعات کار و فعال بودن عملیات اجرائی مطابق با نظر کارفرما تعیین می‌گردد.

نکته ۱۸- کارفرما باید مطابق قرارداد اجرای فضای سبز، در پایان انجام کامل موضوع قرارداد کلیه پرداخت‌های لازم را با پیمانکار تسویه بنماید.

نکته ۱۹- نظارت در حسن اجرای تعهداتی که پیمانکار بر طبق مفاد این قرارداد و اسناد و مدارک مربوطه پذیرفته، بر عهده کارفرما یا دستگاه نظارت معرفی شده از سوی کارفرما، خواهد بود.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در قرارداد طراحی فضای سبز تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. 

در قرارداد طراحی فضای سبز برای آنکه هنگام بروز اختلاف سریع تر به نتیجه برسیم چه راهکاری وجود دارد؟

سعی کنید در قراردادها مرجع حل اختلافات خود را داور مرضیالطرفین معرفی نمایید. چراکه هم در هزینه و هم در وقت شما صرفه جویی خواهد شد. حکم داور مانند حکم قضات لازم الاتباع است.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین قرارداد طراحی فضای سبز از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...