;
1401/08/03 10:26

قرارداد طراحی باغ

قرارداد طراحی باغ چیست؟ طرفین قرارداد طراحی باغ چه افرادی هستند؟ تعهدات پیمانکار و کارفرما در قرارداد طراحی باغ چیست؟

یکی از مهارت ها و تخصص‌هایی که با اشتیاق روزافزون صاحبین املاک به خصوص مالکین باغ و باغچه مواجه شده است، طراحی باغ است. طراحی باغ امری تخصصی است و لازمه وجود آن، قراردادی کامل و دقیق است؛ به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به بحث و بررسی پیرامون قرارداد طراحی باغ، ارکان و مفاد قرارداد طراحی باغ و تعهدات پیمانکار و کارفرما بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

قرارداد طراحی باغ به چه معناست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

بسیاری از افراد، پس از تنظیم قرارداد خرید باغ خود، اقدام به انعقاد قرارداد دیگر برای طراحی و زیباسازی فضا سبز خود می‌کنند. مطابق ماده 10 قانون مدنی: قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است؛ لذا نمونه قرارداد طراحی باغ نیز در زمره قراردادهای خصوصی قرار می‌گیرد. قرارداد طراحی باغ از جمله قراردادهای پیمانکاری است که میان کارفرما و پیمانکار منعقد شده و به موجب آن پیمانکار یا طراح در مقابل پرداخت دستمزد، موظف به طراحی باغ مطابق خواست و شرایط کارفرما خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نکات حقوقی مهم در تنظیم مبایعه نامه باغ

ارکان قرارداد طراحی باغ شامل چه مواردی است؟

متن قرارداد طراحی باغ دارای مفاد و ارکانی است که در ادامه به بیان این ارکان خواهیم پرداخت:

 • مشخصات کارفرما

 • مشخصات پیمانکار

 • موضوع قرارداد و مشخصات دقیق باغ

 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن

 • تعهدات کارفرما

 • تعهدات پیمانکار

 • سایر شرایط قرارداد طراحی باغ

 • حق فسخ

 • فورس ماژور

 • مرجع حل اختلاف

 • نسخ قرارداد و تصدیق

وجود هر یک از موارد و بندهای بالا در قرارداد طراحی باغ ضروری و مهم است و فقدان هرکدام از مواد فوق، ممکن است منجر به اختلافات عدیده بین طرفین و حتی گاهی بی اعتباری قرارداد گردد. علاوه بر این جهت صحت قرارداد طراحی باغ، شرایط عمومی نیز مورد نیاز است؛ نظیر: قصد و رضای طرفین قرارداد طراحی باغ، مشروعیت جهت معامله، موضوع معین که مورد معامله باشد و اهلیت طرفین به این معنای که کارفرما و طراح هر دو عاقل و بالغ باشند. در نهایت تنظیم این چنین قراردادی، بهتر است توسط وکلای باتجربه دراین زمینه انجام شود تا بتواند از شما در برابر مشکلات و چالش های آینده، محافظت نماید. مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما به وجود آورده است که با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، بتوانید تنظیم فرم قرارداد مورد نظر را به وکلای متخصص سپرده و با خیالی آسوده با طرف مقابل خود چه به عنوان کارفرما چه طراح همکاری آغاز کنید.

تعهدات پیمانکار در قرارداد طراحی باغ چیست؟

کارفرما و پیمانکار با توافق و تصدیق آن وظایف و تعهداتی را بر عهده خود می‌گیرند و باید آن امور را به سرانجام برسانند. از جمله تعهدات پیمانکار می‌توان بیان کرد:

 1. پیمانکار وظیفه دارد، طبق قانون شماره ۱۲ مقررات ساختمان تمام امکانات و تجهیزات امنیتی را حفظ و اجرا کند تا به کارگران و شهروندان کوچکترین آسیبی وارد نشود؛ چنانچه اتفاقی در این خصوص برای کسی بیفتد این قصور از سمت پیمانکار شناسایی خواهد شد و وی را مقصر می‌دانند.

 2. پرداخت حقوق، عیدی‌ها، همچنین سنوات‌ به کارگران و پرسنل پروژه بر عهده پیمانکار است، نه کارفرما.

 3. پیمانکار موظف است بی درنگ پس از اطلاع و ابلاغ قرارداد، نسبت به تجهیز کارگاه و شروع عملیات اجرایی اقدام نماید.

 4. مطابق با توافق فی مابین کارفرما و پیمانکار، اجرای قرارداد قائم به شخص ایشان است و حق انتقال موضوع قرارداد را به غیر ندارد.

 5.  پیمانکار متعهد است که با علم و اطلاع کافی نسبت به تمام اسناد پروژه از جمله نقشه‌ها و دستورالعمل های مربوطه عمل می‌نماید و به هنگام عقد قرارداد نکته و مسئله ای نامفهوم برای ایشان باقی نمانده است.

 6. در صورت وجود نواقص و اشکالات فنی که منجر به حکم تخریب شود یا اصلاح سازه گردد، متوجه پیمانکار است و موظف به جبران قصور خویش می باشد.

موارد گفته شده صرفاً بخشی از وظایفی است که متوجه پیمانکار است و طرفین می‌توانند هر شرطی که بر خلاف قوانین و موازین شرعی نباشد را در قرارداد خود ذکر کنند.

تعهدات کارفرما در قرارداد طراحی باغ چیست؟

کارفرمای قرارداد طراحی باغ نیز همانند پیمانکار ملزم به انجام وظایف و اموری است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 1.  آب، برق و در صورت وجود گاز مورد نیاز پیمانکار، جهت اجرای عملیات در محل کارگاه و هر طبقه به طور مجزا بر عهده کارفرما است.

 2. کارفرما از بابت موارد و ابزارهایی که در اختیار پیمانکار قرار می‌دهد، نمی‌تواند وجهی را دریافت کند.

 3. کارفرما موظف است مطابق با قرارداد، در پایان انجام کامل موضوع قرارداد کلیه پرداخت های لازم را با پیمانکار تسویه نماید.

 4. تامین و خریداری تمامی مصالح مورد نیاز ساخت ویلا مطابق با صورتجلسه از سوی پیمانکار، بر عهده کارفرما است و او متعهد است مصالح را در محل کارگاه تحویل پیمانکار دهد.

 5. نظارت در حسن اجرای تعهداتی که پیمانکار بر طبق مفاد این قرارداد و اسناد و مدارک مربوطه پذیرفته، بر عهده کارفرما یا دستگاه نظارت معرفی شده از سوی کارفرما، خواهد بود.

لازم به ذکر است که طرفین مطابق اصل حاکمیت اراده، می‌توانند هر بند و شرطی را که ضروری می‌دانند را در قرارداد خود قید نمایند.

موارد متفرقه در قرارداد طراحی باغ:

در متن قرارداد طراحی باغ و فضای سبز، بهتر است تعداد نسخه های قرارداد درج شود و به امضای طرفین توافق طراحی باغ برسد. همچنین از موارد مهمی که باید به آن توجه داشت، بیان موارد فورس ماژور یا قوه قاهره است. فورس ماژور به معنای به وجود آمدن شرایطی است که خارج از اراده و اختیار طرفین بوده و سبب می‌گردد که متعهد نتواند به تعهد خود عمل نماید. مواردی نظیر سیل، زلزله، آتش سوزی و ... از جمله موارد فورس ماژور می‌باشد.

سخن نهایی:

همانگونه که مشاهده نمودید، در این مقاله با قرارداد طراحی باغ و طرفین قرارداد مزبور ارکان و مفاد قرارداد پیمانکاری طراحی باغ و همچنین تعهدات پیمانکار وهمچنین وظایف کارفرما در قرارداد پیمانکاری طراحی باغ آشنا شدیم. در نهایت باید گفت تنظیم قرارداد طراحی باغ امری حساس و نیازمند دانش و تخصص در این زمینه است به همین دلیل مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما به وجود آورده تا با ثبت مشاوره سفارشی، بتوانید از خدمات مشاوره حقوقی وکلای متخصص مجموعه وکیل‌باشی بهره مند شوید و قراردادی استاندارد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تعهدات طرفین در قرارداد طراحی باغ چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. 

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین قرارداد طراحی باغ مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوه قاهره پیشبینی شده است.

آیا در قرارداد طراحی باغ می‌توان اخذ تضمین نمود؟

طرفین قرارداد میتوانند به جهت حسن انجام کار از طرف دیگر تضمین دریافت نمایند که بیشتر این تضمین از سمت طرف دوم ارائه میگردد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...