;
1401/08/03 13:40

قرارداد طراحی محصول

در اغلب موارد قرارداد طراحی محصول، به صورت قرارداد پیمانکاری امضا می‌شود. به این صورت که تولید کننده محصول به عنوان کارفرما و طراح محصول به عنوان پیمانکار، طرفین قرارداد خواهند بود.

امروزه با توجه به تولید روز افزون محصولات متنوع در زمینه‌های مختلف و به وجود آمدن بازار رقابتی جهت عرضه و فروش محصولات، تولیدکنندگان در صدد آن هستند که طراحی محصولات خود را به گو‌نه‌ای انجام دهند که باعث رونق کارشان شود و مورد توجه و استقبال مشتریان و مخاطبان آن‌ها قرار بگیرد. به همین جهت نمونه قرارداد طراحی محصول را با افرادی که در زمینه طراحی محصولات، دانش و اطلاعات کافی دارند امضا می‌کنند. در ادامه به توضیحاتی در رابطه با این قرارداد خواهیم پرداخت.

نمونه قرارداد طراحی محصول چیست؟

در اغلب موارد قرارداد طراحی محصول، به صورت قرارداد پیمانکاری امضا می‌شود. به این صورت که تولید کننده محصول به عنوان کارفرما و طراح محصول به عنوان پیمانکار، طرفین قرارداد خواهند بود.

در برخی موارد نیز ممکن است قرارداد طراحی محصول به صورت قرارداد پیمانکاری تک نفره امضا شود. مانند اینکه یک شرکت طراحی برای انجام پروژه طراحی که به عهده دارد، یک شخص حقیقی را به عنوان طراح محصول به کار می‌گیرد و با او قرارداد پیمانکاری تک نفره امضا می‌کند.

لازم به ذکر است که طرفین قرارداد پیمانکاری، شخص حقیقی یا حقوقی هستند اما در قرارداد پیمانکاری تک نفره؛ پیمانکار فقط شخص حقیقی است و اشخاص حقوقی نمی‌توانند به عنوان پیمانکار در این قرارداد حاضر شوند.

نکات مهم نمونه قرارداد طراحی محصول

قراردادی که به صورت مکتوب ثبت شود و به امضای طرفین برسد؛ از امتیاز یک سندی عادی برخوردار است و در صورت وقوع اختلاف میان طرفین قابل استناد خواهد بود. قراردادی که در دفاتر رسمی نوشته شود و مامور رسمی آن را گواهی و امضا کند، سندی رسمی است و علاوه بر طرفین قرارداد، در مقابل دیگران نیز قابل استناد خواهد بود.

بنابراین در هنگام تنظیم و امضای قرارداد باید از مفاد آن آگاهی و نسبت به آن اشراف کامل داشته باشید و چه بسا عدم توجه شما تبعات اقتصادی یا اجتماعی هنگفتی را برایتان به دنبال داشته باشد به همین جهت ما در ادامه به طور مفصل نکاتی را که باید در هنگام تنظیم و نوشتن نمونه قرارداد طراحی محصول رعایت کنید بیان می‌کنیم.

مشخصات طرفین در فرم قرارداد طراحی محصول

قرارداد طراحی محصول، جزء قراردادهای پیمانی است و طرفین آن کارفرما و پیمانکار هستند. طرفین قرارداد، اشخاص حقیقی یا حقوقی خواهند بود. در صورتی که طرفین قرارداد شخص حقیقی هستند؛ باید مشخصات هویتی آنان مانند، نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، نام پدر، نشانی محل سکونت یا اقامت آنان به طور دقیق در قسمت مربوطه نوشته شود. در صورتی که اشخاص حقوقی، قرارداد را امضا می‌کنند باید مشخصات دقیق آنان مانند، نام شخص حقوقی، شماره ثبت، محل اقامت، کد اقتصادی و غیره نوشته شود.

در برخی موارد نیز فردی به نمایندگی از شخص حقوقی، قرارداد را امضا می‌کند در این صورت نیز باید مشخصات دقیق او در قسمت مربوط به نماینده نوشته شود. همچنین لازم است که سند یا مدرکی مبنی بر نمایندگی او نیز ارائه شود.

موضوع فرم قرارداد طراحی محصول چیست؟

موضوع قرارداد که به آن مورد معامله نیز گفته می‌شود، هدف اصلی و اولیه طرفین از امضای آن است بنابراین از مهم‌ترین قسمت‌های قرارداد که باید به آن توجهی دوچندان داشته باشید قسمت موضوع قرارداد است.

در قرارداد طراحی محصول ، موضوع قرارداد، انجام طراحی مورد نظر از سوی پیمانکار است. موضوع قرارداد باید به طور واضح، دقیق و با ذکر جزئیات در قرارداد معین شود.

همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که موضوع قرارداد، مشروع و قانونی باشد وگرنه قرارداد نفوذ و اثر قانونی خود را از دست می‌دهد. بنابراین قراردادی که موضوع آن طراحی محصولات تقلبی و زیرزمینی یا طراحی محصولات غیرقانونی مانند مشروبات الکلی باشد؛ کاملاً باطل است و از نظر قانونی هیچ‌گونه اثر و اعتباری ندارد. (ماده 10 قانون مدنی)

 

قرارداد طراحی محصول چه بندهای شاخصی دارد؟

 

مبلغ نمونه قرارداد طراحی محصول چقدر است؟

مبلغ قرارداد با توافق طرفین تعیین می‌شود. در واقع مبلغی در متن قرارداد نوشته می‌شود که کارفرما و پیمانکار در مذاکراتشان درباره آن با یکدیگر توافق کرده‌اند.

نحوه تعیین مبلغ قرارداد طراحی محصول چگونه است؟

در این نوع از قراردادها، مبلغ قرارداد به شیوه‌های مختلف تعیین می‌شود:

  • قطعی: مبلغ به صورت مقطوع، غیر قابل تغییر و ثابت تعیین می‌شود.

  • مقطوع با نرخ تعدیل اقتصادی: مبلغ با توجه به وضعیت اقتصادی کشور می‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند.

  • مقطوع انگیزشی: مبلغ قرارداد به طور قطعی تعیین می‌شود اما احتمال دارد که مبلغ قرارداد در آینده بیشتر نیز بشود.

نحوه پرداخت نمونه قرارداد طراحی محصول چگونه است؟

نحوه پرداخت مبلغ در قراردادهای پیمانی با توافق طرفین تعیین می‌شود. طرفین می‌توانند توافق کنند که کلیه مبلغ به صورت نقد و در ابتدای پروژه یا در خاتمه آن پرداخت شود. همچنین می‌توانند توافق کنند که نحوه پرداخت بهای طراحی محصول، به صورت اقساط و در فواصل زمانی معین یا پس از اتمام درصد خاصی از پروژه باشد.

مستندات نمونه قرارداد طراحی محصول

منظور از اسناد و مدارک، نوشته‌های مکتوب مربوط به پروژه طراحی محصول است که میان کارفرما و پیمانکار رد و بدل شده است. به این نکته نیز توجه کنید که متن قرارداد نیز یکی از اسناد و مدارک محسوب می‌شود. در این بخش از قرارداد، طرفین اسناد و مدارک مربوط به قرارداد را ذکر می‌کنند.

مدت زمان نمونه قرارداد طراحی محصول

منظور از مدت قرارداد، بازه زمانی است که در طول آن، قرارداد آغاز می‌شود و خاتمه پیدا می‌کند. مدت قرارداد با توافق پیمانکار و کارفرما تعیین می‌شود. در صورتی که طرفین درباره تاریخ شروع قرارداد توافق نکرده باشند؛ تاریخ امضای قرارداد، ابتدای مدت محسوب می‌شود. در صورتی که مدت قرارداد به اتمام برسد اما پروژه به طور کامل انجام شده باشد؛ تمدید مدت با توافق طرفین مجاز است.

تعهدات طرفین در نمونه قرارداد طراحی محصول

منظور از تعهدات طرفین، موضوعاتی فرعی و جدا از موضوع اصلی قرارداد است که طرفین نسبت به آن‌ها با یکدیگر توافق کرده‌اند. طرفین قرارداد ملزم به رعایت تعهداتی هستند که در متن قرارداد نوشته شده است بنابراین تعهدات باید به طور مشخص و دقیق ذکر شوند.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین می‌باشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

برای آنکه هنگام بروز اختلاف زود تر به نتیجه برسیم چه راهکاری وجود دارد؟

سعی کنید در قراردادها مرجع حل اختلافات خود را داور مرضیالطرفین معرفی نمایید. چراکه هم در هزینه و هم در وقت شما صرفه جویی خواهد شد. حکم داور مانند حکم قضات لازم الاتباع است.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...