;
1401/08/04 10:05

قرارداد طراحی کارخانه

قرارداد طراحی کارخانه چیست؟ طرفین قرارداد طراحی کارخانه چه کسانی هستند؟ ارکان مهم قرارداد مزبور چیست؟

کارخانه یکی از مهمترین پایه و اساس و تولید محصول و کالا است و نقش بسیار مهمی در رشد و پیشرفت صنعت دارد؛ به همین دلیل، وجود نمونه قرارداد طراحی کارخانه، میان طرفین ضروری و حیاتی است. در این مطلب قصد داریم به بحث و بررسی قرارداد طراحی کارخانه، شرایط صحت قرارداد طراحی کارخانه و مفاد و مندرجات آن بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قرارداد طراحی ساخت کارخانه چیست و بین چه افرادی منعقد می‌ گردد؟

فرم قرارداد طراحی کارخانه نیزهمانند قرارداد طراحی و ساخت دستگاه، عنوان توافق نامه میان کارفرما و پیمانکار (طراح کارخانه) است که به موجب آن پیمانکار متعهد به طراحی کارخانه و راه اندازی خط تولید محصول، مطابق با ضوابط و شرایط مورد نظر کارفرما خواهد شد. قرارداد مزبور در زمره قراردادهای خصوصی به شمار می‌آید. علاوه بر انعقاد قرارداد طراحی کارخانه به شکل پیمانکاری، قرارداد طراحی و راه اندازی کارخانه ممکن است به شکل قرارداد کار نیز منعقد شود به این معنا که طراح، به استخدام کارفرما در آمده و بین ایشان رابطه کارفرما و کارمندی برقرار گردد؛ دراین صورت طراح موظف به حضور در ساعت و محل فعالیتی است که کارفرما برای وی در نظر گرفته است.

شرایط صحت قرارداد طراحی و راه اندازی کارخانه چیست؟

برای اعتبار و صحت قرارداد طراحی خط تولید و کارخانه، شرایط کلیدی وجود دارد که مورد نیاز خواهد بود. مطابق ماده 190 قانون مدنی: برای صحت هر معامله شرایط ذیل اساسی است:

 1.  قصد طرفین و رضای آنها: به این معنا که دو طرف قرارداد، با میل و رضایت، قصد انعقاد قرارداد طراحی کارخانه را داشته باشند.

 2.  اهلیت طرفین: منظور از اهلیت داشتن طرفین، محجور بودن و ممنوع المعامله نبودن کارفرما و پیمانکار خواهد بود. مواردی مانند مجنون بودن، صغیر بودن و ورشکستگی سبب بطلان معامله خواهد بود.

 3.  موضوع معین که مورد معامله باشد: در این قرارداد منظور، وجود یک کارخانه مشخص و معین است.

 4. مشروعیت جهت معامله: به این معنا که تاسیس کارخانه به جهت عمل غیر مشروعی نظیر تولید مشروبات الکلی نباشد.

به یاد داشته باشید که فقدان هر یک از موارد فوق، منجر به بطلان قرارداد طراحی کارخانه خواهد شد و طرفین قرارداد نمی‌توانند در مراجع قضایی و یا اداری به وجود قرارداد فی مابین خود استناد نمایند؛ با توجه به مواد و نکات گفته شده به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان پیمانکار و طراح، قبل از انعقاد قرارداد، از خدمات مشاوره حقوقی وکلای متخصص وکیل‌باشی بهره مند شوید تا با خاطری آسوده بتوانبد جهت همکاری خود قدم بردارید.

قرارداد طراحی کارخانه

ارکان متن قرارداد طراحی کارخانه شامل چه مواردی است؟

فرم خام قرارداد منعقد شده میان طراح کارخانه و کارفرمای وی، ارکان و عناصر مهمی دارد که در ادامه به تشریح این نکات خواهیم پرداخت:

 • مشخصات طرفین:

الف) چنانچه یکی از طرفین شخص حقیقی باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

نام .......... نام ­خانوادگی .......... فرزند .......... تاریخ تولد .......... به شماره شناسنامه .......... صادره از ......... و کد ملی ............ متولد ............ ساکن ................. با شماره تلفن ........

ب) چنانچه یکی از طرفین شخص حقوقی باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

شرکت........... به شناسه ملی ............. و شماره ثبت ........... به نشانی ........... و شماره تلفن ..........

با نمایندگی خانم/آقای .......... فرزند ......... متولد ............ با کد ملی ......... و شماره شناسنامه .......... صادره از ............... به نشانی ............. و تلفن ................

ج) چنانچه یکی از طرفین نماینده (قانونی/قراردادی/قضایی) باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

خانم/آقا ............ فرزند .......... شماره شناسنامه ......... کدملی ........ تاریخ تولد ............. با کد ملی .............. با شماره وکالت/قیمومت ............. صادره از ............. ساکن .............. تلفن ..........

 • موضوع قرارداد:

موضوع قرارداد، نظیر طراحی کارخانه، طراحی ماشین آلات، راه اندازی خط تولید کالا و … می‌بایست به صورت دقیق و با جزئیات در متن توافق نامه قید گردد. 

 • مدت قرارداد طراحی کارخانه:

در قرارداد طراحی کارخانه، ذکر مدت سبب میشود تا برآورد هزینه ها و تاریخ تحویل کار کاملاً روشن بوده و هرچه سریعتر کارفرما بتواند کارخانه را راه‌اندازی کند.

 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن:

طبیعتاً پیمانکار در قبال دریافت هزینه و دستمزد، اقدام به طراحی کارخانه برای کارفرما خواهد کرد؛ به همین سبب بسیار مهم است که مبلغ قرارداد و چگونگی پرداخت آن اعم از نقد یا اقساط و تاریخ سررسید اقساط روشن گردد.

 • تعهدات طرفین:

بی شک یکی از مهمترین بندهای هر قرارداد، صحبت درباره شرایط و تعهدات طرفین خواهد بود. بیان کامل وظایف طراح و کارفرما نقش بسیار مهمی در پیشگیری از وقوع اختلاف دارد و ریسک ایجاد مشکلات حقوقی را به حداقل خود خواهد رساند.

 • حق فسخ:

بنا بر اصل لزوم، قرارداد طراحی کارخانه نیز عقدی لازم به شمار آورده می‌شود؛ به این معنا که طرفین نمی‌توانند جز در موارد مصرح قانونی، قرارداد را به صورت یک طرفه برهم زنند؛ به همین دلیل در این بند، طرفین شرایطی را برای ایجاد حق فسخ برای خود مندرج می‌نمایند.

 • فورس ماژور یا قوه قاهره:

فورس ماژور به معنای ایجاد شرایطی خارج از خواست و اراده طرفین است که سبب می‌گردد که متعهد نتواند تعهد خود را ایفا کند، مواردی نظیر سیل، زلزله و یا تحریم از مصادیق فورس ماژور محسوب می‌شود، در صورت وقوع این شرایط، متعهد می‌تواند جهت عدم انجام تعهد به قاعده فورس ماژور یا قوه قاهره استناد کند.

 • مرجع حل اختلاف:

تعیین مرجع حل اختلاف یا داوری، نقش پررنگی در سرعت بخشیدن به حل و فصل اختلافات و خصومت ایجاد شده میان کارفرما و پیمانکار و همچنین سبب صرفه جویی در وقت و انرژی هر دو طرف قرارداد طراحی کارخانه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: قرارداد طراحی صنعتی و نکات مهم آن

سخن پایانی:

در این مقاله با قرارداد طراحی کارخانه، ارکان و مفاد آن و شرایط صحت قرارداد مزبور سخن گفتیم. در پایان باید اشاره کرد که تنظیم قرارداد طراحی کارخانه، امری حساس بوده و نیازمند دانش و تسلط بالا در این زمینه است؛ به همین سبب، مجموعه وکیل باشی این امکان را برای شما به وجود آورده تا  با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد موردنظر را به وکلای متخصص سپرده و با خاطری آسوده با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

اهداف طراحی کارخانه شامل چه مواردی است؟

 • کوتاه کردن زمان تولید و به حداقل رساندن حمل و نقل
 • حداقل کردن سرمایه گذاری روی ماشین آلات
 • افزایش انعطاف پذیری کارخانه در تغییرات
 • حداکثر بهره وری از نیروی انسانی، ماشین آلات و زمین

قرارداد استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر استیک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

 
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...