;
1401/08/07 14:59

قرارداد طراحی لوگو و تمام نکات آن

نمونه قرارداد طراحی لوگو فرمی از قرارداد پیمانکاری است که بین کارفرما و پیمانکار تنظیم می‌شود.

طراحی لوگو به یکی از مهم‌ترین کسب و کارها تبدیل شده است. بسیاری از اشخاص به طور اختصاصی، در زمینه طراحی لوگو فعالیت می‌کنند و در نتیجه با تنظیم نمونه قرارداد طراحی لوگو، سفارشات با بهترین کیفیت، به آن‌ها ارائه می‌کنند.

شما به عنوان یک گرافیست یا طراح لوگو، با در نظر گرفتن اطلاعاتی که در زمینه انواع نرم افزارهای طراحی لوگو دارید، می‌توانید طرف قرارداد مربوطه قرار بگیرید. به هر حال طراحی لوگو یا برند تجاری، اقدامی تخصصی است و در نتیجه اشخاص عادی توان ارائه این نوع محصول را با کیفیت عالی ندارند.

در ادامه نکاتی را که هنگام عقد این قرارداد نیاز است تا به آن توجه شود را ارائه خواهیم داد.

فرم قرارداد طراحی لوگو

شخص متخصص در امر طراحی لوگو به عنوان پیمانکار و شخص درخواست کننده به عنوان کارفرمای طرف قرارداد، تعهداتی را در متن قرارداد بیان می‌کنند. با توجه به ماهیت این قرارداد، شخص کارفرما با در نظر گرفتن ویژگی‌های کسب و کار خود، کلیاتی را در خصوص لوگو و ویژگی‌های آن به شخص طراح ارائه می‌دهد. طراح نیز با در نظر گرفتن تعهداتی که در متن قرارداد بیان شده است و همچنین با استفاده از مهارت خود، لوگو را در بازه زمانی تعیین شده، طراحی و به کارفرما ارائه می‌کند. کارفرما نیز موظف است مبلغ تعیین شده در متن قرارداد را به عنوان حق الزحمه یا اجرت، به طراح پرداخت کند.

قوانینی که نمونه قرارداد طراحی لوگو را اعتبار می‌بخشند

مطابق ماده 10 قانون مدنی، در صورتی که توافقات، بر خلاف متن قوانین تصویب شده توسط قانون گذار باشد، معتبر نخواهد بود. بنابراین بر اساس این ماده، متن قرارداد طراحی لوگو معتبر است و امکان استناد به آن نیز وجود دارد.

علاوه بر ماده 10 قانون مدنی، طرفین قرارداد موظف هستند به مفاد مواد 190، 219، 220 و 975 قانون مدنی نیز توجه کافی را داشته باشند.

نکات بسیار مهم فرم قرارداد طراحی لوگو

فرم قرارداد طراحی لوگو و آرم نیز مانند هر قرارداد مدنی یا تجاری، ویژگی‌ها و نکات خاصی را دارد که اطلاع از آن‌ها توسط هر یک از طرفین قرارداد، بسیار مهم است. بعد از بیان ویژگی‌ها و نکات اختصاصی این قرارداد، به مهم‌ترین اختیارات یا خیارات قانونی نیز اشاره می‌کنیم.

نوع نمونه قرارداد طراحی لوگو از لحاظ لازم یا جایز بودن 

مطابق ماده 185 قانون مدنی، منظور از عقد لازم عقدی است که هیچ یک از طرفین قرارداد، حق فسخ آن را نداشته باشند. در مبحث قبل به ماده 219 قانون مدنی اشاره کردیم. طرفین قرارداد موظف به رعایت تعهدات قراردادی خود هستند و در نتیجه حق فسخ قرارداد را به صورت یک طرفه ندارند، مگر آنکه اختیار قانونی وجود داشته باشد یا برای اقاله قرارداد، توافقی شکل گرفته باشد.

در مقابل منظور از ماده 186 قانون مدنی این است که هر یک از طرفین، حق فسخ قرارداد را در هر زمان دارند و نیازی به وجود اختیار قانونی یا توافق نیست.

قرارداد لوگو عقدی لازم است. اگر چه در متن قانون، اشاره‌ای به لازم بودن این عقد نشده است اما با در نظر گرفتن اصل لازم بودن قراردادها، باید این قرارداد را در دسته عقود لازم دانست.

 

قرارداد طراحی لوگو

 

نوع نمونه قرارداد طراحی لوگو از لحاظ معین یا غیر معین بودن

منظور از معین بودن یک قرارداد این است که در متن قانون، به احکام، نام و ویژگی‌های قرارداد اشاره شده باشد. این در حالی است که منظور از غیر معین بودن یک عقد، این است که در متن قانون، نام یا شرایط خاصی برای آن عقد، تعیین نشده باشد. توجه داشته باشید که نمونه قرارداد طراحی لوگو عقدی غیر معین است و متن قانون، شرایطی را برای آن قرارداد تعیین نکرده است. بنابراین ملاک تنظیم این قرارداد، توافق طرفین است که با در نظر گرفتن اصل آزادی قراردادی و در نتیجه متن ماده 10، حاصل می‌شود.

اختیارات قانونی در متن نمونه قرارداد طراحی لوگو

متن نمونه قرارداد طراحی لوگو، در دسته عقود لازم قرار دارد. در نتیجه اگر اختیارات قانونی در این زمینه وجود داشته باشد، می‌توان آن را فسخ کرد. در قانون مدنی به اختیارات قانونی، خیارات قانونی گفته می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین اختیارات قانونی اشاره خواهیم نمود.

خیار تدلیس

این خیار قانونی، زمانی حق فسخ را ایجاد می‌کند که یکی از طرفین، دیگری را نسبت به امری فریب دهد. 

خیار غبن

در صورتی که طراح نمونه قرارداد طراحی لوگو، حق الزحمه طراحی را بیشتر از میزانی دریافت کند که عرف جامعه تعیین کرده است یا کارفرما متوجه شود که میزان هزینه پرداخت شده برای ارائه خدمات، بیشتر از مقداری بوده است که سایر طراحان دریافت می‌کنند، می‌تواند از خیار غبن استفاده کرده و در نتیجه نمونه قرارداد طراحی لوگو را فسخ کند.

مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن در قرارداد 

میزان مبلغی که شخص کارفرما موظف است بعد از انجام پروژه و اتمام طراحی لوگو به شخص طراح یا پیمانکار پرداخت کند، در این قسمت نوشته خواهد شد. تعیین مبلغ، قبل از تنظیم قرارداد انجام می‌شود و همچنین جزئیات مربوط به اجرت یا حق الزحمه نیز ممکن است در این بخش از قرارداد نوشته شود.

علاوه بر این، نحوه پرداخت دستمزد در نمونه قرارداد لوگو نیز در ادامه مبلغ قرارداد یا در تبصره‌های گوناگون درج می‌شود.

تعهدات طرفین در نمونه قرارداد طراحی لوگو

در این بخش از قرارداد، تعهدات هر یک از طرفین، بیان می‌شود. همانطور که گفتیم، معیار اصلی در تنظیم قرارداد موضوع این نوشتار، توافقات طرفین است. بنابراین طرفین می‌توانند با رعایت اصل آزادی قراردادی یا مفاد ماده 10 قانون مدنی، کلیه انتظارات خود را از یک دیگر، در این بخش از قرارداد بیان کنند.

تعهدات تعیین شده در این قسمت، برای هر یک از طرفین قرارداد لازم الاجرا است و در نتیجه، امکان عدول از آن‌ها وجود نخواهد داشت.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد؛ در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...