;
1401/08/04 09:56

قرارداد طراحی ویلا

قرارداد طراحی ویلا چیست؟ قرارداد طراحی معماری ویلا بین چه افرادی منعقد می‌شود؟ ارکان مهم قرارداد طراحی ویلا چیست؟

طراحی ویلا یکی از تخصصی ترین امور و حرفه‌هایی است که امروزه مورد توجه بسیاری از صاحبین املاک و ویلا قرار گرفته است. وجود قرارداد طراحی ویلا استاندارد، به پیشگیری از اختلافات و خصومت‌های بین افراد کمک فراوان خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون معنای طراحی ویلا، ارکان قرارداد طراحی ویلا و نکات مهم آن بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

قرارداد طراحی ویلا به چه معناست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

قرارداد طراحی سه بعدی ویلا عنوان توافق نامه ای است که میان طراح و کارفرما منعقد می‌گردد. طراحی و ساخت ویلا به تمام اعمال و اقداماتی بیان می‌شود که منجر به ساخت یک ویلا می‌شود. این فعالیت‌ها شامل مواردی نظیر، تهیه کردن و آماده سازی ابزارآلات و مصالح، حمل و نقل و اقدامات طراحی و ساخت ویلا است. بیشتر افراد، قرارداد طراحی ویلا را در قالب پیمانکاری منعقد می‌کنند، به این معنا که پیمانکار در بازه زمانی مشخص شده در متن قرارداد، اقدام به طراحی ویلا خواهد کرد.

ارکان فرم قرارداد طراحی ویلا شامل چه مواردی است؟

متن قرارداد پیمانکاری طراحی ویلا شامل چندین بند مهم و ضروری است که در ادامه به تشریح این موارد خواهیم پرداخت:

 • مشخصات طرفین:

الف) چنانچه یکی از طرفین شخص حقیقی باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

نام .......... نام­خانوادگی .......... فرزند .......... تاریخ تولد .......... به شماره شناسنامه .......... صادره از ......... و کد ملی ............ متولد ............ ساکن ................. با شماره تلفن ........

ب) چنانچه یکی از طرفین شخص حقوقی باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

شرکت........... به شناسه ملی ............. و شماره ثبت ........... به نشانی ........... و شماره تلفن ..........

با نمایندگی خانم/آقای .......... فرزند ......... متولد ............ با کد ملی ......... و شماره شناسنامه .......... صادره از ............... به نشانی ............. و تلفن ................

ج) چنانچه یکی از طرفین نماینده (قانونی/قراردادی/قضایی) باشد، مشخصات را به شکل زیر تکمیل نمایید:

خانم/آقا ............ فرزند .......... شماره شناسنامه ......... کدملی ........ تاریخ تولد ............. با کد ملی .............. با شماره وکالت/قیمومت ............. صادره از ............. ساکن .............. تلفن ..........

 • مدت قرارداد طراحی ویلا:

در قراردادهای پیمانکاری، تعیین مدت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معین نمودن تاریخ تکمیل و انجام پروژه به برآورد صحیح هزینه و بهره برداری مالک از ویلا کمک شایانی خواهد کرد.

 • موضوع قرارداد:

در این بند، موضوع قرارداد یعنی ویلا و مشخصات فنی آن نظیر: متراژ، تعداد طبقات، تعداد اتاق و … میباشد که باید به طور کامل در متن قرارداد درج گردد.

قرارداد طراحی ویلا

 • مبلغ قرارداد طراحی ویلا به صورت پیمانکاری:

در قراردادهای پیمانکاری طراحی ویلا، اغلب مبلغ قرارداد به صورت درصدی محاسبه خواهد شد؛ به این منظور که در پایان طرح، پیمانکار درصدی از هزینه را دریافت می‌کند. اما گاهی نیز پیمانکار و کارفرما در قرارداد پیمانکاری، در میزان مقطوعی توافق میکنند که پروژه با همان مبلغ انجام شود، که به دلیل تغییر وضعیت اقتصادی و تورم این روش توصیه نمی‌شود.

 • تعهدات طرفین:

بی شک یکی از مهمترین بندهای هر قرارداد، صحبت درباره شرایط و تعهدات طرفین خواهد بود. بیان کامل وظایف طراح و کارفرما نقش بسیار مهمی در پیشگیری از وقوع اختلاف دارد و ریسک ایجاد مشکلات حقوقی را به حداقل خود خواهد رساند.

 • حق فسخ:

بنا بر اصل لزوم، قرارداد طراحی ویلا نیز عقدی لازم به شمار آورده می‌شود؛ به این معنا که طرفین نمی‌توانند جز در موارد مصرح قانونی، قرارداد را به صورت یک طرفه برهم زنند؛ به همین دلیل در این بند، طرفین شرایطی را برای ایجاد حق فسخ برای خود مندرج می‌نمایند.

 • فورس ماژور:

فورس ماژور به معنای ایجاد شرایطی خارج از خواست و اراده طرفین است که سبب می‌گردد که متعهد نتواند تعهد خود را ایفا کند، مواردی نظیر سیل، زلزله و یا تحریم از مصادیق فورس ماژور محسوب می‌شود، در صورت وقوع این شرایط، متعهد در قرارداد طراحی ویلا می‌تواند جهت عدم انجام تعهد به قاعده فورس ماژور یا قوه قاهره استناد کند.

 • مرجع حل اختلاف:

تعیین مرجع حل اختلاف یا داوری، نقش پررنگی در سرعت بخشیدن به حل و فصل اختلافات و خصومت ایجاد شده میان کارفرما و پیمانکار و همچنین سبب صرفه جویی در وقت و انرژی هر دو طرف قرارداد طراحی ویلا خواهد شد.

سخن پایانی:

در این مقاله با قرارداد طراحی ویلا، ارکان و مفاد آن و شرایط صحت قرارداد مزبور سخن گفتیم. در پایان باید اشاره کرد که تنظیم قرارداد طراحی کارخانه، امری حساس بوده و نیازمند دانش و تسلط بالا در این زمینه است؛ به همین سبب، مجموعه وکیل باشی این امکان را برای شما به وجود آورده تا  با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد موردنظر را به وکلای متخصص سپرده و با خاطری آسوده با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

قراردادهای پیمانکاری به چند دسته تقسیم می‌شود؟

 • قرارداد پیمان مدیریت یا درصدی
 • قرارداد امانی
 • قرارداد دستمزدی
 • قرارداد مقطوع
 • قرارداد پیمانکاری بدون مصالح
 • قرارداد پیمانکاری با مصالح

در قراردادهای پیمانکاری چه کسی مسئول تأمین منابع انسانی است؟

 تأمین نیروی انسانی، ابزار کار، ماشین آلات و به طور کلی تمام لوازم ضروری برای اجرای عملیات موضوع قرارداد و هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم مربوطه، به عهده پیمانکار است.

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...