;
1401/08/03 16:03

آشنایی با قرارداد طراحی کاتالوگ

قرارداد طراحی و چاپ کاتالوگ یک قرارداد پیمانکاری است. این قرارداد از قانون مدنی پیروی می‌کند و مطابق با ماده 10 قانون مدنی تنظیم می‌شود.

ایجاد مشتری و مخاطب در عرصه کسب‌وکارها، باعث ظهور روش‌های مختلف تبلیغاتی شده است. یکی از روش‌های تبلیغات، داشتن کاتالوگ و بروشورهای تبلیغاتی است که بوسیله آن کسب‌وکارها همراه با محصولاتشون معرفی می‌گردند. در ادامه نکات مهم استفاده از این قرارداد را خدمت شما ارائه خواهیم نمود.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ یک شیوه تبلیغاتی و ارائه اطلاعات و خدمات به مشتریان، مراجعان و اشخاصی است که مخاطب کالا یا خدمات ما هستند. در نتیجه هر قدر که طراحی و ساخت یک کاتالوگ کارآمدتر باشد، موجب چشم نوازی، توجه و بازدهی بیشتر و بهتر در تبلیغات و همچنین معرفی می‌شود.

نمونه قرارداد طراحی کاتالوگ چیست؟

فرم قرارداد طراحی کاتالوگ (قرارداد انجمن صنفی طراحان گرافیک)، قراردادی است که میان متقاضیان طراحی کاتالوگ و طراحان تنظیم و امضا می‌شود. به موجب این قرارداد، طراح باید در بازه زمانی که معین شده است، كاتالوگ مورد نظر را طراحی کند و تا تاریخ پایان قرارداد، کاتالوگ نهایی را به کارفرما ارائه دهد. 

آشنایی بیشتر با نمونه قرارداد طراحی کاتالوگ

قرارداد طراحی و چاپ کاتالوگ یک قرارداد پیمانکاری است. این قرارداد از قانون مدنی پیروی می‌کند و مطابق با ماده 10 قانون مدنی تنظیم می‌شود. ماده 10 بیان می‌دارد که قراردادهای خصوصی میان اشخاص صحیح هستند و تنها شرط لازم برای صحت این قراردادها، عدم مغایرت محتوای توافق شما با قانون است.

نمونه قرارداد طراحی کاتالوگ یک قرارداد نامعین، لازم و معوض می‌باشد. نامعین بودن این قرارداد یعنی اینکه قانون مدنی تعریف مشخصی را درباره آن بیان نکرده است. 

مهم ترین بندهای قرارداد طراحی و چاپ کاتالوگ

یک قرارداد خوب و کامل مواد مناسب و کاربردی را در بر می‌گیرد که مهم ترین آن‌ها از قرار زیر می‌باشند:

مشخصات طرفین قرارداد طراحی کاتالوگ

اکثرا طرفین قرارداد طراحی و چاپ کاتالوگ دو شخصیت حقوقی هستند. در این بند باید نشانی و مشخصات دقیق کارفرما و طراح ذکر شود.

موضوع قرارداد چاپ کاتالوگ

در این قسمت باید شرح و ویژگی‌های موضوع قرارداد کاملا معین شود. ابعاد صفحات، تعداد صفحات، جنس کاغذ کاتالوگ، رنگ‌بندی و طراحی کاتالوگ، تعداد نسخه‌های کاتالوگ، زبان نوشتاری کاتالوگ، وجود جلد یا پشت جلد، ابزار صحافی کاتالوگ (سیمی و…)‌ و غیره از مهم‌ترین نکاتی هستند که باید در موضوع قرارداد به آن اشاره کرد.

مدت قرارداد کاتالوگ

زمان قرارداد طراحی و چاپ کاتالوگ معمولا به دو شکل تعیین می‌شود. ابتدا مهلتی مشخص به همراه تاریخ دقیق آن برای عرضه طرح اولیه کاتالوگ تعیین می‌شود و سپس در صورت تایید کارفرما، تحویل نهایی کاتالوگ‌ها در موعد مورد توافق (مثلا 10 روز پس از تایید کارفرما) انجام می‌شود.

مبلغ قرارداد چاپ کاتالوگ

مبلغ قرارداد با توجه به نوع خدمات مشخص می‌شود و مطابق تعرفه‌های صنفی هم به طور جزئی و هم مبلغ کل قرارداد در این بند نوشته می‌شود. نحوه پرداخت نیز غالبا به صورت پرداخت بیعانه ابتدایی یا پیش‌پرداخت (مثلا 20 درصد مبلغ کل قرارداد) و پرداخت نهایی پس از تحویل سفارش، انجام می‌شود.

 

آشنایی با قرارداد طراحی کاتالوگ

 

تعهدات طراح کاتالوگ

مهم‌ترین تعهد طراح کاتالوگ، پای‌بندی به موضوع قرارداد از حیث اجرا و همچنین تحویل به موقع کاتالوگ‌ها است. همچنین تعهد طراح مبنی بر ارائه نمونه اولیه طراحی کاتالوگ و رفع ایرادات احتمالی ذکر شده از سوی کارفرما، همواره وجود دارد.

در صورتی که کارفرما برای طراحی کاتالوگ اطلاعات مهم و خاصی را به طراح منتقل کرده باشد، وی تعهد به عدم افشا تا زمان عرضه عمومی کاتالوگ توسط کارفرما خواهد داشت.

در صورت نقض تعهدات مذکور می‌توان مبلغی را به عنوان وجه التزام و غرامت در نظر گرفت.

تعهدات کارفرما طراحی کاتالوگ

اولین تعهد کارفرما در قالب قراردادهای حقوقی، پرداخت به موقع دستمزد مطابق با مواعد قراردادی است. علاوه بر آن، کارفرما تعهد دارد تا اطلاعات لازم برای ساخت کاتالوگ را به طراح عرضه کند و در صورت کوتاهی در این امر، مسئولیتی متوجه طراح نخواهد بود.

همچنین کارفرما گواهی می‌دهد که اطلاعات ارائه شده صحیح و معتبر بوده و هرگونه اشکال قانونی مرتبط با اطلاعات، متوجه کارفرما خواهد شد.

کارفرما باید مطابق با زمان‌بندی‌های مورد توافق، اظهار نظر خود را نسبت به نمونه اولیه طراحی و اعمال اصلاحات اعلام کند و در غیر این صورت تاخیر به وجود آمده در پروژه ناشی از عمل کارفرما تلقی خواهد شد.

در صورتی که پس از انقضای مدت اظهار نظر، کارفرما مایل به ایجاد تغییر در طراحی کاتالوگ باشد، باید وجه جداگانه‌ای را به طراح پرداخت کند.

در نهایت، کارفرما تعهد می‌کند که پیش از اتمام مدت قرارداد، تصاویر نمونه‌های اولیه طراحی را در جایی استفاده نکند.

در صورت نقض این تعهد، پرداخت خسارت مورد توافق به طراح، در دستور کار قرار خواهد گرفت.

فسخ قرارداد طراحی و چاپ کاتالوگ

هر یک از طرفین که تعهدات خود را مبنی بر طراحی و چاپ به موقع و یا پرداخت به موقع مبلغ قرارداد یا رعایت سایر تعهدات نقض کنند، برای طرف دیگر قرارداد امکان فسخ قرارداد با اطلاع قبلی وجود خواهد داشت. موارد فورس ماژور مرتبط با قرارداد از دایره این بند خارج هستند.

حل‌وفصل اختلافات در قرارداد طراحی

تعیین تکلیف راهکار حل اختلافات مرتبط با قرارداد طراحی و چاپ بروشور در این بند انجام می‌گیرد. توسل به مذاکره و یا ارجاع اختلاف به شخص ثالث متخصص به عنوان داور می‌تواند اختلافات این قرارداد را تا حد زیادی حل کند.

سخن پایانی

ضرورت تبلیغات برای توسعه تجارت، مسئله مهمی است. هر کسب‌وکاری فارغ از وسعت، ممکن است نیاز به انجام تبلیغات، به ويژه تبلیغات کاتالوگی داشته باشد.

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...