;
1401/08/03 16:23

آشنایی با قرارداد پتینه کاری

در کتاب فرهنگ‌های تجسمی به بافت، رنگ و طرحی که روی اشیاء قدیمی در اثر گذر زمان و تاثیر عواملی چون اکسیداسیون، رطوبت و دیگر عوامل طبیعی ایجاد شده است، گفته می‌شود.

پتینه کاری یک هنر از جنس روزگار قدیم است که نحوه تنظیم آن به صورت قرارداد پیمانکاری می‌باشد. زیبایی یک ساختمان باعث ایجاد مزایای بسیاری می‌شود که مهمترین آن جذب متقاضیان بیشتر برای خرید بنا می‌باشد.

دیوار ها که می‌توان آن‌هارا یکی از مهمترین قسمت های ساختمان ها دانست باید زیبایی کافی را برای ساکنین و متقاضیان خرید خانه دارا باشند. بسیاری از مردم تمایل دارند تا با تزئینات و نصب تابلو و… به زیبایی‌ دیوارهای ساختمان اضافه کنند. اما گاهی همین دیوارکوب‌ها و تزئینات به مرور باعث از بین رفتن زیبایی دیوار می‌شود و می‌تواند به آن آسیب بزند.

یکی از راهکارهایی که موجب می‌شود هم دیوارهای مقاوم‌تری داشته باشیم و هم از یک ایده طراحی و هنری زیبا برای دکوراسیون داخلی دیوارها استفاده کنیم، انجام نمونه قرارداد پتینه کاری است. در ادامه آنچه که لازم است درباره این قرارداد پرکاربرد بدانید ما برای شما فراهم آورده‌ایم.

پتینه به چه معنا است؟

پتینه (Patina) به لایه نازکی بر سطوح سنگ، مس، مفرغ و دیگر فلزات، یا اثاثیه چوبی گفته می‌شود. پتینه نشان از قدمت و کهنگی دارد. در کتاب فرهنگ‌های تجسمی به بافت، رنگ و طرحی که روی اشیاء قدیمی در اثر گذر زمان و تاثیر عواملی چون اکسیداسیون، رطوبت و دیگر عوامل طبیعی ایجاد شده است، گفته می‌شود. در نتیجه علاقه مردم به اشیاء قدیمی و شکل فرسوده آن‌ها تعدادی از هنرمندان به فکر ایجاد طرح قدیمی، زنگار آورده، کهنه و پوسیده شده روی اشیاء مدرن افتادند تا ظاهر آن‌ها را به شکل قدیمی دربیاورند. نام این هنر پتینه کاری یا کهنه کاری است.

پتینه کاری توسط رنگ، چسب و ابزارهای مختلفی بر روی سطوح متفاوتی از ظروف، مبلمان گرفته تا دیوارها، ستون‌ها و ... انجام می‌شود. 

نمونه قرارداد پتینه کاری

پس از آنکه متوجه شدیم که پتینه کاری چیست به سراغ نکات قرارداد آن می‌رویم. این قرارداد را از یک طرف مالک ساختمان و از طرف دیگر پیمانکار پتینه کاری منعقد می‌نماید. تدوین قرارداد پتینه کاری روی دیوار دارای اصول و قواعدی می‌باشد که باید مطابق قانون مورد توجه و بررسی قرار بگیرد.

در هنگام تنظیم قرارداد پتینه کاری باید بسیار دقت داشته باشید، چرا که توافق شما و امضا قرارداد از طرف اشخاص قرارداد، اعتباری به قرارداد خواهد بخشید که همچون دستور العملی لازم الرعایه می‌باشد.

دیدگاه قانون به قرارداد پتینه کاری روی دیوار

در قانون مدنی کشور ایران آزادی در انعقاد قرارداد وجود دارد، اما این آزادی شرایطی دارد که مطابق ماده 10 همین قانون باید رعایت گردد. ماده 10 قانون مدنی بیان می‌دارد که قرارداد های خصوصی در صورتی معتبرند که مخالفتی با شرع یا قانون نداشته باشند. به عبارت دیگر اگر قرارداد شما از دیدگاه شرعی موضوعی صحیح داشته باشد و همچنین با هیچ یک از قوانین داخلی منافات نداشته باشد یک قرارداد صحیح و معتبر می‌باشد. قرارداد پتینه کاری بدون بیمه جزو دسته عقود نامعین و از طرفی دیگر جزو دسته عقود لازم می‌باشد.

در قانون تعداد محدودی از عقود و قراردادها با مقررات لازم الرعایه مربوط بیان شده‌اند که به آنها عقود معین گفته می‌شود.

لازم بودن عقد یا قراردادی به آن معنا است که هیچ یک از طرفین نمی‌تواند از قالب قرارداد خارج شود مگر مطابق قانون و توافق با هم طرفین، اصل هم بر آن است که عقود لازم هستند مگر در قانون جایز بودن آن ذکر شود.

 

قرارداد پتینه کاری

 

تنظیم نمونه قرارداد پتینه کاری

در فرم خام نمونه قرارداد پتینه کاری چه مفادی وجود دارد؟ پاسخ را در ادامه این قسمت به صورت تیتروار همراه توضیحات مختصر خدمت شما بیان خواهیم نمود. 

اطلاعات و مشخصات طرفین قرارداد

بعد از عنوان، اطلاعات و مشخصات اشخاص حاضر در قرارداد نوشته می‌شود. این مشخصات باید با جزئیات کامل و دقت نوشته شود تا ارزش قانونی داشته باشد و بتواند اشخاص حاضر در قرارداد را به خوبی معرفی کند.

موضوع نمونه قرارداد پتینه کاری

موضوع نمونه قرارداد پتینه کاری انجام عملیات پتینه کاری برای دیوارها و دکوراسیون داخلی خانه، مغازه، دفتر کار یا هر ساختمان دیگری است که در نظر دارید.

مصالح و ابزار نمونه قرارداد پتینه کاری روی دیوار

حال مشخص می‌کنید که ابزار و مصالح را کدام یک از طرفین قرارداد تهیه می‌کند. کارفرما می‌تواند از ابتدا مصالح را آماده کند و در اختیار پیمانکار بگذارد یا اینکه می‌تواند از پیمانکار بخواهد که صفر تا صد کار را به‌عهده بگیرید و در آخر با ارائه فاکتور، علاوه بر مبلغ حق الزحمه‌ یا اجرت، مبلغ هزینه‌هایی که برای تهیه مصالح خرج شده است را دریافت کند. اما در زمینه ابزار و وسایل چون به طور معمول تمام پتینه کاران ابزار و وسایل کار خود را در اختیار دارند، تهیه این ابزار به‌عهده خود پتینه کار خواهد بود.

مشخصات فنی نمونه قرارداد پتینه کاری

اینکه کدام دیوارها و اشیا پتینه کاری شوند و میزان و نوع آن چگونه باشد، مواردی است که به طور کلی می‌توانیم آن‌ها را جز مشخصات فنی این قرارداد در نظر بگیریم. در حقیقت مشخصات فنی در نمونه قرارداد پتینه کاری همان نقشه و برنامه کاری است که کارفرما انتظار انجام شدنش را دارد. از طرفی، دستورالعملی است که پیمانکار، از روی آن، موضوع قرارداد را انجام می‌دهد و کار را پیش می‌برد.

مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت  نمونه قرارداد پتینه کاری

مبلغ قرارداد یکی از مباحثی است که امکان بحث و اختلاف در آن بسیار زیاد است. برای جلوگیری از این اختلافات و مشکلات احتمالی پیش از عقد قرارداد با پیمانکار یا کارفرمای خود، حتما درباره قیمت و مبلغ قرارداد با هم صحبت کنید و به نتیجه برسید. بعد از آن که طرفین روی قیمت توافق کردند، آن مبلغ مشخص و معین شده در متن قرارداد نوشته می‌شود.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...