;
1401/09/21 15:13

قرارداد طراحی ویلا از نظر انواع و سایر موارد مهم آن چگونه است؟

در قرارداد طراحی ویلا، پیش نمایش طرحی که قرار است ساخته شود به کارفرما کمک می‌کند تا آنچه که در ذهن خود پرورش داده به وقوع بپیوندد.

طراحی ویلا در روزمره اموری است که حتماً میبایست به دست متخصص صورت بگیرد. قرارداد طراحی ویلا نیز رکن اصلی و اساسی در رابطه کاری میان طراح (پیمانکار) و کارفرما است. عدم تنظیم متن دقیق برای قرارداد طراحی ویلا، آسیب های جبران ناپذیری را گریبان گیر دو طرف قرارداد خواهد کرد؛ از این رو در این مقاله قصد داریم به بررسی قرارداد طراحی ویلا و نکات مهمی که در آن باید تصریح گردد، بپردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه بمانید.

نمونه قرارداد طراحی ویلا

فرم قرارداد طراحی ویلا نوعی قرارداد پیمانکاری است که پیمانکار متعهد، در ازای انجام تعهد خود اجرتی را دریافت می‌کند. مالک یا کارفرما نیز قبول می‌کند در ازای انجام شدن این پروژه، دستمزد طراح را به موقع پرداخت نماید. 

نحوه انعقاد قرارداد طراحی ویلا

قرارداد طراحی ویلا به دو صورت واقع می‌گردد. اولین نوع، بسته به ارتباط کاری میان اشخاص حقیقی مرتبط است، یعنی اگر طراحی ویلا را به یک طراح مستقل یا یک معمار می‌سپارید، باید از قرارداد پیمانکاری تک نفره استفاده نمایید. این قرارداد مطابق قانون مدنی می‌باشد و مشمول بیمه و مزایای خاصی نیست. تنها کافی است که مبلغی به عنوان دستمزد در ازای انجام پروژه طراحی در نظر گرفته باشید. 

دومین نوع، طرف دیگر اگر که شرکت یا موسسه خاصی باشد که به صورت اختصاصی پروژه‌های طراحی انواع ویلاها را انجام می‌دهند باید که از قرارداد پیمانکاری بهره ببرید. 

مدت زمان تحویل پروژه در نمونه قرارداد طراحی ویلا

در قرارداد طراحی ویلا حتما مدت زمان انجام پروژه را با توافق همدیگر قید نمایید. تاریخ دقیق شروع همکاری و طراحی در متن قرارداد باید نوشته شود. همچنین تاریخ اتمام قرارداد نیز باید مشخص باشد. مزیت تعیین تاریخ اتمام قرارداد در این است که طراح را متعهد می‌کند که تا آن زمان مقرر پروژه را به اتمام برساند و نسخه نهایی طراحی سه بعدی ویلا را در اختیار قرار دهد.

تضمین یا پیش بینی خسارت در قرارداد طراحی ویلا

کارفرما یا مالک، می‌تواند این شرط را در متن قرارداد ذکر نماید که اگر طراح در تحویل پروژه تاخیر داشته باشد، ملزم به پرداخت خسارت خواهد بود. 

در ازای هر روز دیرکرد در تحویل پروژه، باید مبلغ مشخصی را بابت خسارت پرداخت کند. تعیین این شرط، باعث می‌شود که طراح برای اجرای به موقع این قرارداد تعهد بیشتری داشته باشد. به طور معمول بازه زمانی قرارداد با توجه به ویژگی‌های طرح مورد نظر، پیچیدگی پروژه و توافق طرفین معین می‌گردد.

 

قرارداد طراحی ویلا

 

دستمزد طراح در نمونه قرارداد طراحی ویلا و نحوه پرداخت

اجرت، مبلغی است که در ازای انجام موضوع پروژه به طراح پرداخت می‌شود. این مبلغ با توافق طرفین معین خواهد شد. کارفرما یا مالک با امضای این قرارداد، تعهد می‌دهد مبلغی که بابت حق الزحمه توافق شده است را به طراح بپردازد. علاوه بر مبلغ قرارداد، شما باید در خصوص چگونگی پرداخت آن نیز با یکدیگر توافق کنید و به صراحت آن را در متن قرارداد درج نمایید.

درج شروط و تعهدات در قرارداد 

باید در متن قرارداد طراحی ویلا شروط و تعهدات طرفین درج گردد. بیم آن است که شما به عنوان مالک یا کارفرما شروط خاصی را برای انجام این قرارداد در نظر داشته باشید، همچنین ممکن است که هر کدام از طرفین تعهدات مشخصی را نیز به عهده گرفته باشند که در این شرایط، باید به دقت تمام تعهدات و شروط مورد نظر طرفین در متن قرارداد نوشته شود. چرا که این عمل می‌تواند تا حد زیادی از بروز اختلافات احتمالی آینده جلوگیری نماید.

فسخ نمونه قرارداد طراحی ویلا

قرارداد طراحی ویلا یک قرارداد لازم است که امکان فسخ قرارداد پیمانکاری برای طرفین بدون داشتن توافق و دلیل موجه وجود ندارد. یعنی طراح ویلا و مالک یا کارفرما نمی‌توانند قرارداد را فسخ کنند یا اینکه اعلام کنند که از انجام موضوع این قرارداد پشیمانند. اما این امکان وجود دارد که طرفین با خواست و رضایت خود، شروطی را برای فسخ قرارداد در نظر بگیرند. به این ترتیب در صورت بروز هر کدام از آن شروط توسط یک طرف قرارداد، طرف دیگر این امکان را دارد که قرارداد را فسخ کند.

سخن پایانی

همانطور که مطالعه نمودید، در ان مقاله با قرارداد طراحی ویلا، ارکان قرارداد و نحوه فسخ قرارداد طراحی ویلا آشنا شدیم. در نهایت باید گفت تنظیم قراردادهای پیمانکاری به ویژه قرارداد طراحی ویلا، از حساسیت بالایی برخوردار است و می‌بایست توسط وکیل پایه یک دادگستری صورت پذیرد. مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده که با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم قرارداد مورد نظر را به وکلای متخصص سپارده و با خیالی آسوده با طرف مقابل خود قرارداد منعقد نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین قرارداد طراحی ویلا مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تعهدات طرفین قرارداد طراحی ویلا چه تضمیناتی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد. در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...