;
1401/07/30 16:22

قرارداد طراحی ویلا از نظر انواع و سایر موارد مهم آن چگونه است؟

قرارداد طراحی ویلا یک قرارداد مهم در سری قرارداد های عمرانی به حساب می‌آید. پیش نمایش طرحی که قرار است ساخته شود به کارفرما کمک می‌کند تا آنچه که در ذهن خود پرورش داده به وقوع بپیوندد.

طراحی‌های مختلف، علی الخصوص پروژه‌های ملکی که اشخاص زیادی در این زمینه مشغول به کار مستلزم قراردادی جامع می‌باشد. نمونه قرارداد طراحی ویلا یکی از انواع قرارداد پیمانکاری است. با استفاده از قرارداد مسئولیت طراحی ویلا به معمار سپرده خواهد شد. برای عقد این قرارداد، توافق طرفین اولویت دارد. رضا در عقود برای طرفین به معنای رضایت طرفین است که از جمله شروط صحت قرارداد است که باید به آن توجه داشت.

قرارداد طراحی سه بعدی ویلا این قابلیت را ایجاد می‌کند که بتوان برای طراحی نقشه ویلا از یک متخصص در این زمینه کمک گرفت. افرادی که تمایل دارند ویلایی برای خودشان داشته باشند هم می‌خواهند که طراحی ویلا بر اساس سلیقه و علایق خودشان باشد. حال مالک یا کارفرما مواردی را که در نظر دارد، با طراح در میان می‌گذارد و مشخص می‌کند که حدودا به چه نوع طراحی‌هایی تمایل دارد. پیمانکار یا طراح متعهد می‌شود که طرح و نقشه ویلا را مطابق با خواسته‌ها و سایر شرایطی که مد نظر شخص سفارش دهنده است فراهم کند. در ادامه نکاتی درباره متن قرارداد طراحی ویلا برای شما ارائه خواهیم نمود.

نمونه قرارداد طراحی ویلا

فرم قرارداد طراحی ویلا نوعی قرارداد پیمانکاری است که پیمانکار متعهد، در ازای انجام تعهد خود اجرتی را دریافت می‌کند. مالک یا کارفرما نیز قبول می‌کند در ازای انجام شدن این پروژه، دستمزد طراح را به موقع پرداخت نماید. 

نحوه انعقاد قرارداد طراحی ویلا

قرارداد طراحی ویلا به دو صورت واقع می‌گردد. اولین نوع، بسته به ارتباط کاری میان اشخاص حقیقی مرتبط است، یعنی اگر طراحی ویلا را به یک طراح مستقل یا یک معمار می‌سپارید، باید از قرارداد پیمانکاری تک نفره استفاده نمایید. این قرارداد مطابق قانون مدنی می‌باشد و مشمول بیمه و مزایای خاصی نیست. تنها کافی است که مبلغی به عنوان دستمزد در ازای انجام پروژه طراحی در نظر گرفته باشید. 

دومین نوع، طرف دیگر اگر که شرکت یا موسسه خاصی باشد که به صورت اختصاصی پروژه‌های طراحی انواع ویلاها را انجام می‌دهند باید که از قرارداد پیمانکاری بهره ببرید. 

مدت زمان تحویل پروژه در نمونه قرارداد طراحی ویلا

در قرارداد طراحی ویلا حتما مدت زمان انجام پروژه را با توافق همدیگر قید نمایید. تاریخ دقیق شروع همکاری و طراحی در متن قرارداد باید نوشته شود. همچنین تاریخ اتمام قرارداد نیز باید مشخص باشد. مزیت تعیین تاریخ اتمام قرارداد در این است که طراح را متعهد می‌کند که تا آن زمان مقرر پروژه را به اتمام برساند و نسخه نهایی طراحی سه بعدی ویلا را در اختیار قرار دهد.

تضمین یا پیش بینی خسارت در قرارداد طراحی ویلا

کارفرما یا مالک، می‌تواند این شرط را در متن قرارداد ذکر نماید که اگر طراح در تحویل پروژه تاخیر داشته باشد، ملزم به پرداخت خسارت خواهد بود. 

در ازای هر روز دیرکرد در تحویل پروژه، باید مبلغ مشخصی را بابت خسارت پرداخت کند. تعیین این شرط، باعث می‌شود که طراح برای اجرای به موقع این قرارداد تعهد بیشتری داشته باشد. به طور معمول بازه زمانی قرارداد با توجه به ویژگی‌های طرح مورد نظر، پیچیدگی پروژه و توافق طرفین معین می‌گردد.

 

قرارداد طراحی ویلا

 

دستمزد طراح در نمونه قرارداد طراحی ویلا و نحوه پرداخت

اجرت، مبلغی است که در ازای انجام موضوع پروژه به طراح پرداخت می‌شود. این مبلغ با توافق طرفین معین خواهد شد. کارفرما یا مالک با امضای این قرارداد، تعهد می‌دهد مبلغی که بابت حق الزحمه توافق شده است را به طراح بپردازد. علاوه بر مبلغ قرارداد، شما باید در خصوص چگونگی پرداخت آن نیز با یکدیگر توافق کنید و به صراحت آن را در متن قرارداد درج نمایید.

درج شروط و تعهدات در قرارداد 

باید در متن قرارداد طراحی ویلا شروط و تعهدات طرفین درج گردد. بیم آن است که شما به عنوان مالک یا کارفرما شروط خاصی را برای انجام این قرارداد در نظر داشته باشید، همچنین ممکن است که هر کدام از طرفین تعهدات مشخصی را نیز به عهده گرفته باشند که در این شرایط، باید به دقت تمام تعهدات و شروط مورد نظر طرفین در متن قرارداد نوشته شود. چرا که این عمل می‌تواند تا حد زیادی از بروز اختلافات احتمالی آینده جلوگیری نماید.

فسخ نمونه قرارداد طراحی ویلا

قرارداد طراحی ویلا یک قرارداد لازم است که امکان فسخ قرارداد برای طرفین بدون داشتن توافق و دلیل موجه وجود ندارد. یعنی طراح ویلا و مالک یا کارفرما نمی‌توانند قرارداد را فسخ کنند یا اینکه اعلام کنند که از انجام موضوع این قرارداد پشیمانند. اما این امکان وجود دارد که طرفین با خواست و رضایت خود، شروطی را برای فسخ قرارداد در نظر بگیرند. به این ترتیب در صورت بروز هر کدام از آن شروط توسط یک طرف قرارداد، طرف دیگر این امکان را دارد که قرارداد را فسخ کند.

سخن پایانی

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...