;
1401/08/09 12:10

قرارداد طراحی سازه نگهبان

قرارداد طراحی سازه چیست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟ نکات مهم در قرارداد طراحی سازه شامل چه مواردی است؟

یکی از مهمترین مراحل ساخت یک ساختمان، طراحی سازه نگهبان آن می باشد که نقش بسیار مهمی در افزایش مقاومت ساختمان خواهد داشت. به دلیل اهمیت فراوان این مرحله، قرارداد طراحی سازه به امری مهم و حساس تبدیل شده که باید با دقت بسیار زیاد تنظیم گردد؛ به همین دلیل بر آن شدیم تا در این مقاله از معنا و مفهوم سازه و نحوه طراحی آن و نکات مهم و کلیدی در تنظیم قرارداد طراحی سازه را برای شما بیان داریم و باهم به بررسی مفاد قرارداد طراحی سازه نگهبان بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

طراحی سازه نگهبان به چه معناست؟ قرارداد طراحی سازه چیست و بین چه افرادی منعقد می گردد؟

حال به این سوال بپردازیم که قرارداد طراحی سازه ساختمان چیست و عموماً در چه قالبی منعقد می‌شود؟ و از چه احکام و قوانینی تبعیت و پیروی خواهد کرد؟ هنگامی که گودبرداری رخ می‌دهد، فشارهایی در اثر رانش خاک و یا سرباره های حاصل از ساختمان و معابر مجاور و یا خاک لبه آن بر دیواره گود وارد می شود، سازه نگهبان سازه ای است که از ریزش دیواره های قسمت های گودبرداری شده جلوگیری می کند و باعث افزایش مقاومت ساختمان خواهد شد. فرم قرارداد طراحی سازه ساختمان نیز از زمره قراردادهای عمرانی و ساختمانی است که میان طراح (پیمانکار) و کارفرما منعقد شده و به موجب آن وظیفه طراحی سازه ساختمان به عهده پیمانکار یا همان اجرا کننده قرار می‌گیرد؛ در مقابل نیز کارفرما موظف به پرداخت هزینه قرارداد طراحی سازه نگهبان و انجام باقی شرایط مورد توافق خواهد بود.

بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم متن قراردادهای پیمانکاری

ارکان مهم قرارداد طراحی سازه نگهبان ساختمان چیست؟ مفاد مهم متن قرارداد پیمانکاری طراحی سازه شامل چه مواردی است؟

در این بخش قرار است به این مبحث بپردازیم که که چه موارد و نکاتی باید در قرارداد طراحی سازه به صورت پیمانکاری درج گردد. در متن قرارداد مزبور، تصریح به نکات مهم قرارداد و همچنین شرایط آن بسیار مهم و ضروری است اما متاسفانه بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه باید شرایط قرارداد را طوری درج کنند تا متضرر نشوند  و یا نحوه فسخ قرارداد پیمانکاری چگونه است یا اینکه چگونه به تشریح دقیق موضوع قرارداد بپردازند، به همین دلیل مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما عزیزان فراهم نموده تا با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، بتوانید تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید تا با خاطری آسوده با طرف خود همکاری جدیدی آغاز نمایید. موارد مهمی که در فرم خام قرارداد طراحی سازه باید درج گردد، عبارت است از:

 • مشخصات طرفین

 • موضوع قرارداد

 • مدت قرارداد طراحی سازه نگهبان

 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن

 • تعهدات پیمانکار

 • تعهدات کارفرما

 • شرایط قرارداد

 • فسخ قرارداد

 • فورس ماژور

 • مرجع حل اختلاف

 • نسخ قرارداد طراحی سازه و تصدیق آن

وجود توافق نامه کتبی، نقش زیادی در پیشگیری از وقوع اختلاف میان کارفرما و پیمانکار خواهد داشت؛ زیرا که موضوع قرارداد طراحی سازه نگهبان و کیفیت طراحی و همچنین تعهدات طرفین کاملاً روشن و واضح است و طرفین به صورت دقیق می‌دانند در این پروژه چه نقش و وظایفی دارند.

تعهدات مالک و طراح در قرارداد طراحی سازه شامل چه مواردی است؟

در این قسمت قصد داریم به بررسی تعهدات طرفین قرارداد اعم از مالک و همچنین پیمانکار در قرارداد طراحی سازه نگهبان ساختمان بپردازیم:

 1. تعهدات کارفرما: 

کارفرما در قرارداد طراحی سازه تعهدات و وظایفی را برعهده خواهد داشت. از تعهدات کارفرما می‌توان گفت، تأمین اطلاعات اقتصادی واجرایی لازم برای پیمانکار، تأدیه و پرداخت هزینه های مورد نیاز طراح و همچنین در اختیار گذاشتن اطلاعات دقیق و کامل از فضای ساختمان و طبقات به طراح

 1. تعهدات پیمانکار:

از تعهدات پیمانکار می‌توان به تهیه کامل مدارک فنی و نقشه های مورد نیاز برای انجام مراحل اداری اخذ پروانه ساختمان از شهرداری و سایر مراجع صدور پروانه و همچنین انجام موضوع قرارداد طراحی سازه مطابق با کیفیت و شرایط مورد نیاز کارفرما، طراحی مدارک فنی و نقشه ها می‌باشد.

سخن پایانی:

همانگونه که در ابتدای این مقاله گفته شد، شما در این نوشتار با طراحی سازه، قرارداد طراحی سازه نگهبان و نکات کلیدی آن و همچنین تعهدات کارفرما و پیمانکار آشنا شدید. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان طراح و چه به عنوان کارفرما، قبل از آغاز همکاری جدید، جهت اطلاع از مقررات و احکام قرارداد طراحی سازه و حقوق خود در این امر، از خدمات مشاوره آنلاین وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

 

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...