;
1401/08/09 16:03

قرارداد طراحی بسته بندی شامل چه مواردی است

قرارداد طراحی بسته بندی محصول چیست؟ بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟ ارکان قرارداد طراحی بسته بندی شامل چه مواردی است؟

بسته بندی محصولات یکی از مراحلی است که در جذب مشتری و افزایش فروش و کسب درآمد نقش بسیار زیادی دارد؛ زیرا اولین چیزی که مشتری به آن توجه دارد، نحوه پک شدن و بسته بندی کالا یا محصول مورد نظر است. به همین دلیل بسیاری از تولیدکنندگان با طراحان بسته بندی قرارداد طراحی بسته بندی منعقد می‌کنند تا برای فروش کالا و محصولات خود گام بردارند؛ به همین دلیل بر آن شدیم در این مقاله به بحث و بررسی قرارداد بسته بندی کالا و محصول و همچنین ارکان و نکات کلیدی و مهم آن بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

قرارداد طراحی بسته بندی چیست و بین چه افرادی منعقد می‌گردد؟

قرارداد طراحی بسته بندی که در زمره قراردادهای پیمانکاری و فریلنسری قرار می‌گیرد، عنوان توافقنامه ای است که میان طراح (پیمانکار) و کارفرما منعقد شده و به موجب آن پیمانکار موظف به انجام طراحی محصولات مورد نیاز کارفرما است و در مقابل نیز، کارفرما تعهدات و وظایفی را بر عهده خواهد گرفت. قرارداد مذکور در شمار عقود نامعین قرار گرفته است به این معنا که نام و احکام قرارداد بسته بندی کالا به طور خاص و ویژه در قوانین عنوان نشده است اما مطابق ماده 10 قانون مدنی که بیان کرده است: قراردادهای خصوصی میان افراد مادام که مخالف صریح قانون نباشد، صحیح می‌باشد. این قرارداد به رسمیت شناخته شده و از قوانین عام سایر عقود و قراردادها پیروی و تبعیت می‌کند.

بیشتر بخوانید: طراحی لوگو و تمام نکات آن

ارکان مهم قرارداد طراحی بسته بندی شامل چه مواردی است؟

در قرارداد طراحی بسته بندی، ارکان و مفاد بسیار مهمی وجود دارند که می‌بایست در متن قرارداد تصریح گردند در غیر این صورت سبب ایجاد اختلافات بی شماری میان طراح و کارفرما خواهد شد. این موارد و ارکان مهم عبارت است از:

 1. مشخصات طرفین

 2. مدت قرارداد طراحی بسته بندی

 3. موضوع قرارداد 

 4. مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت 

 5. تعهدات کارفرما

 6. تعهدات پیمانکار

 7. حق فسخ در قرارداد طراحی بسته بندی 

 8. فورس ماژور 

 9. مرجع حل اختلاف

 10. نسخ و تصدیق قرارداد

ذکر این موارد در قرارداد، وقوع اختلاف نظر میان طراح و کارفرما را به حداقل خود می‌رساند، زیرا موضوع قرارداد طراحی بسته بندی و همچنین تعهدات و وظایف طرفین کاملاً روشن و واضح است. لازم به ذکر است که تنظیم قرارداد طراحی بسته بندی محصول و کالا امری حساس بوده و نیازمند دانش و تجربه بالا در این زمینه می‌باشد؛ به همین دلیل مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما در نظر گرفته است که با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به وکلای متخصص بسپارید. 

تعهدات طرفین در قرارداد طراحی بسته بندی محصولات و کالا چیست؟

پیمانکار طراحی و کارفرما با امضای هر قراردادی، وظایف و تعهداتی را بر عهده می‌گیرند که می‌بایست آن را به انجام برسانند. در ادامه به بخشی از تعهدات طراح و کارفرما اشاره خواهیم کرد:

وظایف طراح:

 • طراح موظف است در صورت دریافت کلیه داده ها و موارد مورد نیاز در طراحی ، موضوع قرارداد را در بازه زمانی ذکر شده در مدت قرارداد به کارفرما تحویل دهد.

 • طراح متعهد است حداکثر تا سه نمونه کار را طراحی و به کارفرما تحویل نماید. در صورت عدم تایید هيچ يک از طرح ها، مجددا ظرف مدت هفت روز کاری یک نمونه دیگر طراحی و به کارفرما تحویل نماید و در صورت عدم تایید مرحله ثانویه طراحی شده، مبلغ پیش پرداخت که معادل 50% از مبلغ کل قرارداد است به عنوان حق الزحمه طراح در نظر گرفته شده و این امر به منزله پایان قرارداد تلقی خواهد شد. بدیهی است در صورت عدم تایید هیچ یک از طرح ها، کارفرما حق استفاده از ایده ها و طرح های ارائه شده توسط طراح را ندارد.

 • کلیه اطلاعاتي كه توسط كارفرما به عنوان اطلاعات محرمانه در اختيار طراح گرافيك قرار می‌گیرد از سوی طراح محرمانه تلقی می‌گردد و طراح گرافيك موظف به حفظ و نگهداري اطلاعات داده شده می‌باشد.

وظایف کارفرما:

 • چنانچه بعد از تاييد نمونه نهایی كه به تایید طرفين قرارداد رسيده است،كارفرما انجام تغییراتی را در آن درخواست نمايد، ملزم به پرداخت هزينه اى مرتبط بر انجام تغييرات كه توسط طراح گرافيك اعلام می‌گردد است.

 • کارفرما متعهد است کلیه موارد ذکر شده در بند چهار (شرایط پرداخت) را به طراح تحویل نماید.

 • پیش از تسویه کامل مبلغ قرارداد هیچگونه فایل نهایی از طرح تایید شده در اختیار کارفرما قرار نخواهد گرفت.

 • پرداخت کلیه کسورات قانونی مبلغ قرارداد بر عهده کارفرما است و مبلغ قرارداد به صورت خالص به طراح پرداخت می‌گردد.

سخن پایانی:

همانگونه که در ابتدای این مقاله گفته شد، شما در این نوشتار با طراحی بسته بندی، قرارداد طراحی بسته بندی کالا و محصولات و نکات کلیدی آن و همچنین تعهدات کارفرما و پیمانکار آشنا شدید. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان طراح و چه به عنوان کارفرما، قبل از آغاز همکاری جدید، جهت اطلاع از مقررات و احکام قرارداد طراحی بسته بندی و حقوق خود در این امر، از خدمات مشاوره آنلاین وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...