;
1402/02/24 14:07

لیست مصالح در قرارداد مشارکت در ساخت

در این مقاله قصد داریم به بررسی لیست مواد و متریال لازم در قرارداد مشارکت در ساخت بپردازیم:

یکی از مسائلی که کمتر به نظر و چشم سازنده و مالک ملک می‌آید ولی در عین آن فقدانش سبب ایجاد اختلافات زیادی میان طرفین خواهد شد، لیست متریال و مصالح مورد استفاده در ساخت و ساز است. شاید تصور کنید که اگر در قرارداد مشارکت در ساخت خود، فهرست مصالحی که قرار است در بنای خود به کار ببرید را قید نکنید، مشکلی برای شما بوجود نمی‌آید. بسیاری از مردم نیز انتخاب مصالح و متریال را بر مبنای اعتماد به سازنده سپرده ولی بعد از ساخت متوجه می‌شوند که چه اشتباه فاحشی را انجام داده اند. در این مطلب از وکیل‌باشی، ما لیست مصالح در قرارداد مشارکت در احداث بنا و ساخت و ساز را به طور مفصل و کامل برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

لیست مصالح در قرارداد مشارکت شامل چه مواردی است؟ 

همانطور که می‌دانید در قرارداد مشارکت در ساخت، مالک ملکی که عمدتاً قدیمی و کلنگی است را در اختیار سازنده می‌گذارد؛ طرف دوم به عنوان سازنده در این قرارداد، به ایفای نقش می‌پردازد و تعهد می‌کند که احداث پروژه و ساخت سازه را بر عهده گیرد. سازنده نیز در پروژه ساخت و ساز، آورده ای دارد، آن هم شامل هزینه هایی می شود که او باید برای ساخت سازه ساختمان، پرداخت نماید. با توجه به اهمیت این قرارداد و حساسیت ویژه ای که دارد، تنظیم آن می‌بایست توسط افرادی صورت گیرد که از دانش و مهارت لازم برخوردار اند. از این رو، به شما توصیه می‌کنیم با استفاده از قرارداد مشارکت در ساخت وکیل‌باشی که توسط وکلای متخصص امور قراردادها نگاشته و تدوین شده است، با طرف مقابل خود قراردادی امن و استاندارد منعقد کرده و از حقوق و منافعتان به بهترین شکل ممکن دفاع نمایید.

در مورد مصالح و موادی که در ساخت و ساز به کار می‌رود نیز باید گفت، "لیست یا فهرست مصالح موجود در قرارداد مشارکت ساخت، دربرگیرنده تمام متریال و موادی است که در ساختمان به کار می‌رود؛ و از تیرآهن و اسکلت اولیه و آجر ساختمان تا نوع دستگیره‌ای که قرار است در درب و پنجره‌ها استفاده شود، می‌باشد." مالکین بهتر است برای جلوگیری از مشکلات حقوقی در قرارداد مشارکت در ساخت، این موضوع را جدی بگیرند و تمام مصالح و لوازمی که قرار است در پروژه به کار رود را در قرارداد مشارکت در ساخت، قید نموده و برای سازنده شرط کنند تا مطابق با همان لیست، مصالح و متریال را تهیه نمایند. 

یکی از مشکلات حقوقی قرارداد مشارکت در ساخت، اختلاف بر سر نوع وکیفیت مصالح مورد استفاده در پروژه است؛ بنابراین، بهتر است در تنظیم لیست متریال و قید آن در قرارداد، موارد زیر را در نظر داشته باشید: 

  1. پیش بینی لازم را در صورت عدم مصالح موجود را داشته باشیم، اینکه به هر دلیل نوع مصالحی که مدنظر طرفین است در بازار موجود نبود، باید جایگزینی برای آن داشته باشیم.

  2.  می‌توان شرط فسخ قرارداد مشارکت را، در صورت عدم استفاده از مصالح موجود در قرارداد قید کرد و یا برای این موضوع نیز جریمه و خسارت تعیین کرد.
  3. به طور دقیق در مورد برند و کیفیت مصالح شرط کنیم، بدین صورت نباید کلی و مبهم در مورد نوع مصالح و کیفیت آن شرط کرد و باید به طور کامل نوع و برند چوب مورد نظری که قرار است، برای کابینت استفاده شود را قید کنیم و نباید به صورت مبهم قید شود که چوب درجه یک و اعلاء در کابینت نصب شود!

  4. شرط جایگزینی برای متریال بهتر را در قرارداد خود قید کنیم؛ بدین صورت که مالک این حق را داشته باشد تا قبل از خرید یا نصب مصالح در آپارتمان متریال یا مصالحی بهتری را جایگزین کرده و اختلاف قیمت آن را نیز بپردازد. 

  5.  در قرارداد مشارکت در ساخت، بهتر است، ناظر تعیین کنیم تا به صورت مکرر و گاهاً بدون اطلاع قبلی، به مکان پروژه رفته و مصالح موجود در آن را نظارت و به مالک گزارش دهد.

در موارد بالا به صورت خلاصه نکات حقوقی و کلیدی در تنظیم فهرست متریال در قرارداد مشارکت در ساخت برای شما عزیزان توضیح دادیم. برای مشاوره حقوقی در این زمینه می‌توانید درخواست مشاوره حقوقی را ثبت بفرمایید.

فهرست مواد و مصالح در قرارداد مشارکت در ساخت

فهرست اصلی متریال در قرارداد مشارکت در ساخت: 

در متن ذیل فهرست اصلی از متریال و مصالحی که قرار است در ساختمان به کار رود برای شما عزیزان آماده نموده و توصیه می‌کنیم به موارد ذیل دقت و توجه ویژه داشته باشید و حتما در قرارداد مشارکت در ساخت خود، آنها را ذکر نمایید. 

  • لیست مصالح سازه: 

در این لیست باید مصالحی که قرار است در اسکلت یا سقف آپارتمان از قبیل نوع تیرآهن، میلگرد، بتن و فولاد به طور دقیق ذکر شود، اینکه اسکلت سازه و تیر آهن هایی که قرار است به کار رود چه برندی باشد و در سقف آن قرار است سازه کششی یا کناف به کار رود نیز باید با جزئیات آن قید شود.

  • فهرست مصالح به کار رفته در تاسیسات برقی: 

در این فهرست باید نوع کابل برق، سیم کشی، پریزهای برق، سینی‌های برق، جعبه‌های تقسیم، چراغ‌ها و مشخصات آسانسور، مشخصات درب برقی پارکینگ به طور دقیق ذکر شود. اغلب مالکان به کلید و پریزهای برق و زیبایی آن در خانه توجه می‌نمایند در صورتی که آنها قابل تعویض است اما استفاده ی غیر استاندارد از کابل ها وسیم های غیر استاندارد، ممکن است ضرر غیرقابل جبرانی را برای مالک و خریداران ایجاد کند. پس این ذکر جزییات این بند بسیار مهم و حیاتی است. 

  • ذکر مصالح در تاسیسات مکانیکی : 

بدین صورت که باید به طور دقیق تأسیسات مکانیکی که قرار است در ساختمان نصب شود را ذکر کرد از قبیل: سیستم گرایشی که شامل رادیاتور و حوله خشک کن، دیگ آب گرم، پکیج گرمایشی، گرمایش از کف و… می‌باشد و سیستم سرمایشی که شامل: اسپیلت‌ها، فن ها و... بوده و لوله‌هایی که قرار است برای آب گرم و سرد استفاده شود و همچنین تأسیسات آتش نشانی و لوله‌های موجود در سیستم آتش نشانی و کپسول های دی اکسید کربن و لوله‌های فاضلاب و گاز، نیز زیر مجموعه تاسیسات مکانیکی می‌باشد. 

  • لیست متریال در نازک کاری در مشارکت در ساخت و ساز:

متأسفانه مالکان بیشتر در این مورد تمرکز می‌کنند و برای انتخاب موارد آن وسواس به خرج می‌دهند. در حالی که این موارد، به راحتی قابل جبران و قابل تعویض است. این لیست و فهرست شامل: شیرآلات، نمای ظاهری ساختمان، کابینت، کمد دیواری، مصالح دیوار و… می‌باشد. با این وجود این لیست نیز، مانند موارد بالا نیاز به ذکر دقیق مشخصات دارد، تا در آینده میان سازنده و مالک بر سر مسائلی چون نوع و کیفیت مصالح اختلافی ایجاد نشود.

لیست مهم متریال، در انواع قرارداد مشارکت در ساخت شامل موارد بالاست و البته می‌توان بنا به قرارداد طرفین، به موارد آن در زیر مجموعه مخصوص به خود نیز اضافه نمود.

نکات مهم در لیست متریال در قرارداد مشارکت در ساخت:

در قرارداد مشارکت در ساخت (Construction Joint Venture Agreement)، لیست متریال یا لیست مصالح سازه، به عنوان بخشی از مستندات ضروری در این قرارداد محسوب می‌شود. در ادامه، نکات مهمی که در لیست متریال و مصالح در قرارداد مشارکت در ساخت باید در نظر گرفته شوند، ذکر شده است:

  1. شناسایی محصولات مورد نیاز:

در لیست متریال، باید تمام محصولاتی که برای ساخت سازه‌ها و بناها لازم است، شناسایی شوند. این شامل مصالح سازه‌ای، محصولات تولید کنندگان دیگر مانند تجهیزات الکتریکی و لوله‌کشی و سایر مواد مصرفی و تجهیزات می‌شود.

2. تعیین مشخصات فنی محصولات:

برای هر محصول در لیست متریال، باید مشخصات فنی و توصیفات دقیق درج شده باشد. این شامل ابعاد، وزن، مقاومت، استانداردها و سایر مشخصات فنی مربوط به محصولات است.

3. مشخص کردن منابع تأمین محصولات:

لیست متریال باید شامل منابع تأمین محصولات و مواد مصرفی باشد، از جمله تأمین کنندگان، توزیع‌کنندگان و تولیدکنندگان. باید مطمئن شوید که منابع تأمین برای هر محصول در لیست متریال به دسترس هستند و قابل تأمین هستند.

4. تعیین مقادیر مورد نیاز:

در لیست متریال، باید مقادیر دقیقی از هر محصول مورد نیاز برای ساخت سازه‌ها و بناها تعیین شود. این شامل تعداد و واحد اندازه‌گیری محصولات است.

5. تعیین قیمت محصولات:

برای هر محصول در لیست متریال، باید قیمت دقیق و تعرفه‌ای مشخص شود. این شامل قیمت خرید، هزینه حمل و نقل و هزینه‌های دیگر مربوط به تأمین هر محصول است.

6. رعایت استانداردهای کیفیت:

در لیست متریال، باید مشخصات و استانداردهای کیفیتی که برای هر محصول لازم است رعایت شود، ذکر شود. این شامل استانداردهای مربوط به محصولات ساختمانی و دیگر محصولات مرتبط است.

7. تعیین زمان تأمین و تحویل:

برای هر محصول در لیست متریال، باید زمان تحویل و تأمین مشخص شود. این شامل زمان تأمین، زمان حمل و نقل و زمان تحویل نهایی هر محصول به محل ساخت و ساز است.

8. تعیین مسئولیت‌های قراردادی:

در لیست متریال، باید مسئولیت‌های قراردادی هر طرف در ارتباط با تأمین و تحویل محصولات مشخص شود. این شامل مسئولیت‌های مالی، مسئولیت‌های حقوقی و سایر مسئولیت‌های قراردادی مربوط به هر طرف است.

در کل، لیست متریال در قرارداد مشارکت در ساخت باید شامل جزئیات دقیق و کاملی از محصولات مورد نیاز برای ساخت سازه‌ها و بناها باشد. این لیست باید به صورت دقیق و کارشناسی شده تهیه شود تا بتوان به طور کامل از تأمین مواد مورد نیاز برای ساخت سازه‌ها و بناها اطمینان حاصل کرد. برای نیل به این منظور گاهاً طرفین با تعیین داوری در قرارداد مشارکت در ساخت، رسیدگی به اختلافات خود را به داور مرضی الطرفین می‌سپارند تا بدین طریق از طولانی شدن روند حل و فصل اختلافشان جلوگیری نمایند.

سخن پایانی:

همانطور که مشاهده نمودید، در این مقاله با لیستی از مصالح کاربردی در مشارکت در ساخت و ساز آشنا شدیم. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. فهرست متریال در قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا و موارد حقوقی آن را دست کم نگرفته و آن را در قرارداد خود به طور دقیق ذکر نمایید. برای تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت و مشاوره در این زمینه می‌توانید از طریق ثبت تنظیم قرارداد سفارشی تدوین و نگارش متن توافق مورد نظر خود را به وکلای متخصص در این زمینه بسپارید تا با خیالی آسوده با طرف مقابل همکاری جدیدی آغاز کنید.

 

الناز زارع_ کارآموز وکالت

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

آیا می توان شرط جایگزینی مصالح، درقراداد مشارکت در ساخت، برای مالک قرار داد؟

بله، بدین صورت که اگر مالک قصد داشت بنای خود را با مصالح جدیدتر و بهتر بسازد بتواند آن را جایگزین نماید و تفاوت قیمت را نیز لحاظ کند. 

آیا می توان قرارداد مشارکت را در صورت استفاده از مصالح نامرغوب، فسخ نمود؟

بله، در صورتی که مصالح موردنظر مالک استفاده نشده باشد و نیز در صورتی که در قرارداد مشارکت در ساخت، شرط فسخ را درصورت استفاده از مصالح نامرغوب قید کرده باشید، می‌توان قرارداد مشارکت در ساخت را به استناد آن فسخ نمود.

آیا لیست متریال در قراداد مشارکت در ساخت، ضروری است؟

بله، بهتر است تمام متریالی که قراراست در بنا به کار رود، به طور دقیق ذکر کنید و بدین صورت از ضرر و خسارتی که ممکن است درآینده بابت به کار رفتن مصالح نامرغوب در بنا، بوجود آید جلوگیری نمایید.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...