;
1401/10/01 15:22

قرارداد مشارکت در استارت آپ ها

ماهیت قرارداد مشارکت در استارت آپ ها چیست؟ استارت آپ به چه معناست؟

در این مقاله قصد داریم تا شما را با یکی از قراردادهایی که به دلیل پیشرفت جامعه بشری، یک قرارداد نوین و بدیع محسوب می‌شود، آشنا کنیم. به دلیل اینکه کارآفرینان ممکن است خود سرمایه لازم برای شروع کار را نداشته باشند، با سرمایه گذاران قرارداد مشارکت در استارت آپ ها را منعقد نموده و بدین طریق با مشارکت یکدیگر کار جدید و بدیع را آغاز می‌کنند. برای آشنایی با این قرارداد تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

ماهیت استارت‌آپ ها چیست؟ 

قبلا از اینکه در رابطه با ماهیت قرارداد مشارکت در استارت آپ، صحبت کنیم ابتدا بهتر است معنای استارت آپ را شرح داده و بعد از آن ویژگی‌های قرارداد مشارکت در استارت آپ‌ها، را توضیح خواهیم داد. استارت آپ به یک کسب کار جدید (A new business) گفته می‌شود. شاید تصور کنید استارت آپ، حتما باید در حوزه‌ی تکنولوژی و فناوری باشد، اما استارت آپ زمینه‌های گسترده ای دارد و در واقع به هر کاری که فرد راه اندازی کند از یک مغازه کوچک تا اختراع یک فناوری، استارت آپ می‌گویند.مشارکت در استارت آپ (start up)ها از جمله عقود مشارکت در سرمایه گذاری محسوب شده و تابع احکام عقد شراکت می‌باشد.

قرارداد مشارکت در استارت آپ چیست؟ 

زمانی که افرادی قصد دارند با مشارکت یکدیگر کار جدید ونوینی را، در هر حوزه ای راه اندازی نمایند و یا کارآفرینانی که پول کافی نداشته و قصد دارند با سرمایه گذاران، قرارداد منعقد نمایند به انعقاد قراردادی به نام قرارداد مشارکت در استارت آپ‌ها روی می‌آورند. قرارداد مشاکت در استارت آپ ها که به قرارداد هم بنیان گذاران (co_founder) نیز خوانده میشود، از اهمیت و حسایت بالایی برخورد بوده و باید با دقت تدوین شود. مجموعه وکیل‌باشی برای راحتی شما عزیزان فرم قرارداد هم بنیان گذاران را که توسط وکلای متخصص تنظیم شده است، در اختیار شما قرارداد تا بتوانید با دانلود فرم قرارداد مزبور، توافقی امن و مطمئن با طرف مقابل خود منعقد نمایید.

ویژگی‌ های قرارداد مشارکت در استارت آپ ها: 

این قرارداد رایج و مهم نیز دارای ویژگی‌ها و ماهیتی است که قبل از انعقاد آن، باید اطلاعات کافی در مورد آن بدست آورد. از جمله این ویژگی های مهم عبارتند از:

 • به دلیل اینکه قرارداد مشارکت در استارت آپ، یکی از قراردادهای ماده 10 قانون مدنی است. یک عقد نامعین محسوب می‌شود؛ به این معنا که قوانین و شرایط تنظیم آن در قانون مطرح نشده است. هرچند افراد باید برای انعقاد آن، شرایط اساسی صحت معاملات را که در ماده 190 قانون مدنی مطرح شده را رعایت نمایند. اما می‌توانند شرایط و قواعد فرعی آن را، بنا به خواست خود قرار دهند.

 • قرارداد مشارکت در استارت آپ، بنا به اصل لزوم قراردادها یک عقد لازم است؛ بنابراین طرفین حق فسخ این قرارداد را ندارند، مگر در موارد قانونی و یا اینکه با توافق یکدیگر می‌توانند آن را منحل کنند.

 • یکی دیگر از ویژگی‌های قرارداد مشارکت در استارت آپ ها، این است که با فوت و محجوریت طرفین منحل نمی‌شود. این موضوع برمی‌گردد به اصل لزوم قرارداد ها که در متن فوق در مورد آن صحبت کردیم.

 • قرارداد استارت آپ یک عقد تشریفاتی محسوب نمی‌شود؛ بدین صورت که برای انعقاد آن، نیاز به تشریفات خاصی نیست و به اصطلاح یک عقد رضایی محسوب می‌شود. 

ویژگی‌های اصلی قرارداد مشارکت در استارت آپ را برای شما بیان کردیم. در ادامه به شرایط صحت اساسی این قرارداد که در ماده 190 قانون مدنی به آن اشاره شده می‌پردازیم. در ضمن می‌توانید برای تنظیم قراردادهای خود و آسودگی خاطر از اینکه قرارداد خود را منطبق با موارد حقوقی تنظیم نموده‌اید، درخواست مشاوره حقوقی با وکیل را، در پنل کاربری خود در سایت وکیل باشی ثبت نمایید.

 شرایط اساسی صحت قرارداد مشارکت در استارت آپ ها: 

شرایط اساسی معاملات، در ماده 190 قانون مدنی مطرح شده است و تمام قراردادها باید این شرایط را داشته باشند؛ در غیر این صورت قرارداد باطل یا غیر‌نافذ می‌شود و اعتبار خود را از دست می‌دهد. این شرایط عبارتند از: 

 • قصد و رضایت طرفین در قرارداد مشارکت در استارت آپ: 

قصد عنصر سازنده هر قراردادی است و رضایت طرفین قرارداد، تکمیل کننده آن است. بدین صورت اگر طرفین، فاقد قصد واقعی در عقد باشند عقد واقع شده، باطل محسوب می‌شود و اگر فاقد رضایت و میل درونی بوده، عقد واقع شده غیر نافذ است. 

 • اهلیت طرفین: 

در قرارداد مشارکت در استارت آپ، باید طرفین اهلیت لازم را داشته باشند؛ در غیر این صورت عقد واقع شده برحسب مورد باطل یا غیر نافذ و نیاز به تنفیذ ولی یا قیم دارد. 

 • معین بودن موضوع معامله در قرارداد مشارکت در استارت آپ: 

در قرارداد استارت آپ، موضوع باید به طور دقیق و واضح مشخص باشد و اگر طرفین موضوع کاری که قرار است در آن مشارکت نمایند را، مشخص نکنند قرارداد واقع شده باطل می‌شود.

 • مشروع بودن جهت معامله: 

اگر طرفین برای یک امر نامشروع، معامله ای را منعقد نموده و در واقع موضوع استارت آپ آنها امری نامشروع باشد، قرارداد منعقد شده باطل است و اگر در این زمینه جرمی نیز انجام داده باشند، مجرم محسوب می‌شوند. 

شرایط اساسی صحت معامله در ماده 190 قانون مدنی که در هر قراردادی الزام آور است و در واقع پایه هر قرارداد را تشکیل می‌دهد. ما در تیم وکیل باشی برای تنظیم قراردادهای جامع و کامل نظیر قرارداد محرمانگی و… به این موضوع یعنی رعایت تمام استانداردهای یک قرارداد، توجه ویژه ای داشته ایم. 

انواع قراردادهای مشارکت در استارت آپ:

انواع قراردادهای استارت آپ که امروزه بین افراد کاربرد گسترده ای دارد، شامل موارد ذیل است: 

 1. قرارداد محرمانگی یا non disclosure agreement 

 2.  قرارداد کوفاندر یا بنیان‌گذاران

 3. قرارداد سرمایه گذاری در استارت آپ 

 4.  قرارداد sha یا توافق سرمایه گذاران

 5. قرارداد وستینگ 

 6. قرارداد Espo یا سهام تشویقی 

 7.  قرارداد شتاب دهی یا شتاب دهنده

 8.  قرارداد عدم رقابت

 موارد بالا انواع قراردادهای استارت آپی است که افراد می‌توانند به صورت مشارکت و با یکدیگر آن را منعقد نموده و بدین وسیله به هدف خود نائل شوند.

سخن پایانی: 

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان، مفید واقع شده باشد. قراردادهای مشارکت در استارت آپ، به دلیل رواج گسترده در بین مردم و تنوع آن در تمام حوزه‌های کاری باید به صورت دقیق و تخصصی تنظیم شود. تیم ما در مجموعه وکیل باشی با داشتن وکلای مجرب و مشاورین و متخصصین حقوقی برای مشاوره در تمام زمینه‌های حقوقی و تنظیم قرارداد سفارشی، در خدمت شما عزیزان است.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

استارت آپ به چه معناست؟

هرکار نوین و جدیدی در هر حوزه ای از ایجاد یک مغازه کوچکی یا یک آنلاین شاپ تا اختراع یک فناوری بزرگ را استارت آپ می‌گویند.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...