;
1401/09/26 12:41

قرارداد سفت کاری ساختمان

معنا و مفهوم قرارداد سفت کاری ساختمان چیست؟ ارکان مهم قرارداد سفت کاری ساختمان شامل چه مواردی است؟

یکی از مهمترین مراحل پروژه‎های عمرانی و ساختمانی، سفت کاری ساختمان است. بی توجهی به موارد و نکات قرارداد سفت کاری ساختمان، حتی جزئی ترین مسائل، می تواند سبب ورود خسارات عمده و هنگفتی به طرفین معامله شود؛ به همین دلیل، در این مقاله قصد داریم برای شما از ارکان قرارداد سفت کاری ساختمان و همچنین نکات مهم هنگام تنظیم قرارداد مذکور بپردازیم تا با آگاهی بیشتر در این زمینه، بتوانید رابطه کاری امن و استانداری را آغاز کنید.  با ما تا انتهای این نوشتار همراه بمانید.

قرارداد سفت کاری ساختمان به چه معناست؟

برای توضیح در مورد نحوه تنظیم قرارداد سفت کاری ساختمان، بهتر است ابتدائاً تعریفی از آن را بیان داریم. قرارداد سفت کاری ساختمان عنوان توافقی است که میان پیمانکار و کارفرما منعقد شده و موضوع آن عبارت است از اجرای کلیه عملیات سفت کاری در ساختمانی معین، شامل ساخت گلدانی، ریختن بتن مگر، آرماتوربندی، قالب بندی، بتن ریزی، تیغه کشی و گچ و خاک ساختمان موضوع این قرارداد با توجه به نقشه‌ها و دستورالعمل‌های شهرداری، نظام مهندسی و دستورات کتبی پیمانکار. قرارداد سفت کاری یکی از انواع قرارداد پیمانکاری بوده و ماهیتی خصوصی دارد؛ به همین دلیل باید با دقت و حساسیت بالا تنظیم گردد. از این رو شما می‌توانید با دانلود فرم قرارداد سفت‌کاری ساختمان وکیل‌باشی که توسط وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این امر تدوین شده است، با طرف مقابل خود رابطه کاری امنی را آغاز نمایید.

ارکان قرارداد سفت کاری ساختمان شامل چه مواردی است؟

در این زمینه می‌توان گفت، نحوه تنظیم متن قراردادهای پیمانکاری ساختمانی و عمرانی نقش پررنگی را در کاهش اختلافات میان طرفین دارد؛ زیرا که هر قراردادی، ارکان و مفادی را در بر دارد که تشکیل دهنده و بدنه قرارداد محسوب می‌شود و سبب ایجاد التزام پیمانکار و کارفرما به مندرجات متن قرارداد می‌گردد. ارکان تشکیل دهنده قرارداد سفت کاری ساختمان شامل موارد زیر است:

 • مشخصات طرفین

 • موضوع قرارداد

 • مدت قرارداد سفت کاری ساختمان

 • مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن

 • تعهدات کارفرما

 • تعهدات پیمانکار

 • اسناد و مدارک قرارداد سفت کاری ساختمان

 • ضمانت حسن انجام تعهد

 • دستگاه نظارت

 • دیرکرد طرفین 

 • حق فسخ قرارداد سفت کاری ساختمان

 • فورس ماژور

 • مرجع حل اختلاف

 • نسخ قرارداد

 • امضاء

بندها و مفاد ذکر شده از مهمترین و ضروری‌ترین ارکان تشکیل دهنده قرارداد سفت کاری ساختمان می‌باشد که لازم است به صورت دقیق و کامل تنظیم شده و تصریح گردد؛ از این رو مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده که بتوانید با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم اختصاصی قرارداد مذکور را به وکلای متخصص در این زمینه سپارده و با خاطری آسوده با طرف مقابل خود، چه به عنوان پیمانکار و چه به عنوان کارفرما، قرارداد منعقد نمایید. 

نکات مهم و کلیدی در تنظیم قرارداد سفت کاری ساختمان چه می باشد؟

اما سوال اینجاست که در تنظیم قرارداد سفت کاری ساختمان، چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد؟ به بیانی دیگر چه مواردی باید در متن قرارداد سفت کاری ساختمان درج گردد تا بتواند به توافق مزبور، اعتبار بیشتری ببخشد؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت، بهتر است نکات زیر هنگام انعقاد قرارداد سفت کاری ساختمان مورد توجه باشد:

 1. همانطور که می‌دانید طرفین قرارداد با امضای متن توافق نامه، وظایف و تعهداتی را بر عهده می‌گیرند که باید این تعهدات را ایفاء نمایند. وظایف پیمانکار در قرارداد پیمانکاری، در برگیرنده مفاد و مواردی مجزا از وظایف کارفرما در قرارداد پیمانکاری است؛ به همین دلیل ضروری است که در متن قرارداد مزبور، این تعهدات به صورت کاملاً دقیق، مشخص شده باشد تا هیچ یک از طرفین نتوانند از حیطه وظایف خود خارج شوند.

 2. یکی از چالش‌های رایج میان کارفرما و پیمانکار به ویژه در قراردادهای پیمانکاری نظیر EPC، اختلاف بر سر نوع مصالح و کیفیت متریال بکار رفته شده در سازه است؛ به همین دلیل تعیین دقیق نوع و کیفیت مواد و متریال به کار گرفته شده و معین کردن دقیق مشخصات فنی پروژه می‌تواند نقش بزرگی را در کاهش این مسائل داشته باشد.

 3. قرارداد سفت کاری ساختمان، قراردادی لازم است؛ به این معنا که طرفین قرارداد نمی‌توانند جز در موارد مصرح قانونی، توافق میان خود را فسخ کنند. از این رو بهتر است موارد فسخ قرارداد پیمانکاری سفت کاری ساختمان، در متن قرارداد ذکر گردد تا در آینده در این باره مشکلی به وجود نیاید.

 4. یکی از مفاد مهم این قرارداد، تعیین مرجع حل اختلاف است. طرفین می‌توانند برای کاهش مدت رسیدگی به اختلافات میان خود و همچنین افزایش سرعت روند حل و فصل مشکل، داور مرضی الطرفین انتخاب کرده و رأی او را قاطع دعوای خویش اعلام کنند.

رعایت نکات فوق سبب شده تا طرفین به سبب کم‌توجهی به بندهای مندرج در قرارداد، متضرر نشوند و همچنین ناچار به رفت و آمدهای مکرر به مراجع قضایی برای احقاق حقوق خود نباشند.

سخن پایانی:

در این مقاله تلاش کردیم شما را با قرارداد سفت کاری ساختمان و ماهیت آن، ارکان مهم قرارداد پیمانکاری سفت کاری ساختمان و همچنین نکات مهم در تنظیم قرارداد مزبور آشنا کنیم. در نهایت به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان پیمانکار و کارفرما، قبل از انعقاد قرارداد مورد نظر خود، حتماً از مشاوره حقوقی وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید تا بتوانید خود را از بروز مسائل و چالش‌های احتمالی آینده در امان نگه دارید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...