;
1402/03/09 - 13:31

نحوه تنظیم قرارداد مدیریت ساختمان

در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات حقوقی قرارداد مدیریت ساختمان بپردازیم:

آپارتمان نشینی و زندگی در مجتمع‌های مسکونی، مسائل و معضلات خاص خود را دارد. چالش‎هایی که اگر کسی آن‌ها را مدیریت نکند، روز به روز بیشتر و پیچیده‌تر می‌شوند. اصولاً تجمیع افراد با فرهنگ‎ها و رفتارهای متفاوت در یک نقطه، ممکن است موجب بروز اختلافات شدید میان آنان شود. ازاین‌رو، تنظیم قرارداد مدیریت ساختمان، تا حد زیادی به کاهش تعارضات مالکان و بهبود فرایند پیگیری امور جاری ساختمان کمک خواهد کرد.

در واقع به منظور حفظ منافع و حقوق کلیه ساکنان آپارتمان، باید مقرراتی که مورد توافق همه آنان باشد، وضع شده و فردی به نام مدیر ساختمان نیز مسئولیت اجرای قوانین را برعهده بگیرد. شرح وظایف مدیر ساختمان، نحوه انتخاب او و میزان اختیارات این شخص، در آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها به صراحت بیان شده است. حال برای اینکه بدانید قرارداد مدیریت ساختمان چگونه نوشته می‌شود و دارای چه مفادی است، تا پایان این مطلب از وکیل باشی ما را همراهی کنید.

هنگام تنظیم قرارداد مدیریت ساختمان، به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از آنکه به نکات حقوقی قرارداد مدیریت ساختمان بپردازیم، بهتر است ابتدا تعریفی ساده از این نوع توافق را ارائه دهیم. بر اساس آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها باید گفت که:

"قرارداد مدیریت ساختمان {Building Management Agreement} توافقی کتبی است که توسط مالکان مجتمع مسکونی و مدیر منتصب از جانب ایشان، تنظیم شده و بیانگر تمامی وظایف و اختیارات شخص مدیر می‌باشد."

بر همین اساس، قرارداد فوق حاوی نکات حقوقی متعددی است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که تنظیم هرگونه تفاهم‌نامه اعم از کتبی یا شفاهی، پیچیدگی‎های قضایی فراوانی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم پیش از امضا یا انعقاد هرگونه قرارداد، حتماً از مشاوره حقوقی و راهنمایی‎های یک وکیل باتجربه استفاده کنید.

مدیر ساختمان کیست و چگونه انتخاب می‌شود؟

مدیر ساختمان، شخصی است که مصوبات و تصمیمات مجمع عمومی مالکان را اجرا می‌کند. به عبارت دیگر، هر نوع قانونی که از سوی مجمع عمومی تصویب شود، باید به وسیله مدیر ساختمان، اجرا شود. کلیه واحدهای آپارتمانی نیز موظف‎اند در انجام این مصوبات، مدیر را یاری کنند. از سوی دیگر، نظارت بر انجام صحیح هر یک از قوانین ساختمان نیز بر عهده او است.

بنابر تعریف قانون‌گذار از مدیر ساختمان، اولین گام برای انتصاب این شخص، توافق مالکان مجتمع است. بنابراین پس از رایزنی و تراضی میان صاحبان واحدهای مختلف، یک قرارداد کتبی میان مالکین و مدیر منتخب، تنظیم خواهد شد. فارغ از اینکه فرد مدیر، باید دارای شایستگی‌ها و صلاحیت لازم باشد، نحوه انتخاب او در ماده 7 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‎ها به صراحت بیان شده است. این ماده بیان می‌کند که:

"اولین جلسه مجمع عمومی ابتدا رئیس مجمع عمومی تعیین خواهد شد و سپس در همان جلسه مدیر یا مدیرانی از بین مالکین و یا اشخاصی خارج انتخاب می‌شود. مجمع عمومی مالکین باید لااقل هر سال یک بار تشکیل شود."

در همین راستا، چنانچه مالکان با گفتگو و توافق جمعی نتوانند مدیر را برگزینند، در مرحله بعد رأی گیری خواهند کرد. در اینجا، فردی که بتواند نصف بیشتر آراء مالکین را کسب کند، به عنوان مدیر شناخته می‌شود.

موضوع بعدی این است که مجمع عمومی باید مشخص نماید، مدیر در ازای انجام وظایف محوله، چه امتیازی به دست می‎آورد. در اینجا ممکن است میان مدیر و مالکین توافق شود که:

یک) مدیر از برخی امتیازات همچون معافیت از پرداخت شارژ ماهانه، بهره‎مند گردد.

دو) پس از تصویب مجمع عمومی، حق‌الزحمه‎ای ماهانه برای مدیر تعیین خواهد شد. البته، مالکین ملزم‎اند که محل تأمین دستمزد را در همان جلسه، یا جلسه‎ای جداگانه، مشخص نمایند.

نحوه تنظیم قرارداد مدیریت ساختمان و نکات مهم آن

آیا انتخاب مدیر ساختمان از میان مستأجران منع قانونی دارد؟

در اغلب مجتمع‎های مسکونی، مدیران از میان مالکین واحدها انتخاب می‌شوند. هرچند هیچ‌گونه منع قانونی برای مدیریت مستاجران وجود ندارد اما دلایل انتخاب مدیر از میان مالکان عبارت‌اند از:

·  آگاهی مالک از مشکلات ساختمان به علت سکونت طولانی مدت، خرید بنا یا ساخت آن

·  شناخت بیشتر مالکان از همسایه‎ها و مستأجران

· اطلاع از هزینه‎های مشترک مجتمع

بهتر است بدانید رویه فعلی برای انتصاب مدیر، بر مبنای عرف بوده و در بسیاری از مواقع، مستأجران نیز توانسته‌اند برای مدتی مشخص، مدیریت ساختمان را برعهده بگیرند. چرا که برخی از مستأجرها، چندین سال در یک ساختمان سکونت دارند و به‎مراتب آگاهی بیشتری از مسائل ساختمان دارند.

شرح وظایف مدیر مجتمع مسکونی در قرارداد مدیریت ساختمان:

مجمع عمومی موظف است پس از انتخاب یک مدیر شایسته، بر اعمال او نیز نظارت لازم را داشته باشد. حال، قصد داریم مسئولیت‎های مدیر ساختمان را بررسی کنیم. توجه داشته باشید که یکی از با اهمیت‎ترین مفاد قرارداد مدیریت ساختمان، همین قسمت وظایف است.

به طور کلی، فردی که مدیریت یک مجتمع مسکونی را برعهده دارد، بر مبنای ماده 14 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتما‎ن‌ها موظف است به:

1.  اداره امور ساختمان

2.  محافظت از مجتمع

3.  اجرای تصمیمات مجمع عمومی ساختمان

از سایر مواد این آیین نامه، چنین برداشت می‎شود که مدیر مجتمع مسکونی علاوه بر مسئولیت‎های فوق، نسبت به انجام امور زیر نیز مکلف است:

  • دریافت شارژ ماهانه کلیه واحدها
  •  در صورت لزوم، قطع آب، برق و گاز هر یک از واحدها
  •  بیمه آتش سوزی کل مجتمع
  • بر مبنای ماده  22 آیین نامه مورد اشاره، چنانچه ساختمانی، علاوه بر اینکه بیش از ده واحد آپارتمانی دارد، مشمول قانون تملک آپارتمان‎ها هم باشد؛ نیاز به دربان دارد. بر همین اساس، در این‌گونه مجتمع‌ها، مدیر ملزم به استخدام نگهبان است.

بهتر است یادآوری کنیم، آموزش تصویری دعاوی آپارتمان‌نشینی، یکی از ده‌ها خدماتی است که وکیل‌باشی به مخاطبانش ارائه داده تا بتوانند به صورت مستقل و با آگاهی از اطلاعات و قوانین، تفاهمات مورد نیازشان را تنظیم کنند. این امکان در سایت فراهم آمده است تا ضمن بهره‌مندی از آن، از آسیب‎های احتمالی جلوگیری کنید.

کلیات و مفاد قرارداد مدیریت ساختمان:

حال در این بخش قصد داریم به این موضوع بپردازیم که در قرارداد مدیریت ساختمان، چه بند و موادی وجود دارد؟

ماده 1: مشخصات طرفین قرارداد (مالکان و مدیر)

ماده 2: موضوع قرارداد مدیریت ساختمان

ماده 3: مبلغ قرارداد (در صورت تعیین دستمزد برای مدیر، مبلغ مورد نظر درج می‌شود)

ماده 4: نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

ماده5 : وظایف و تعهدات مدیر ساختمان

ماده 6: شروط ضمن قرارداد

ماده 7: حل اختلاف

ماده 8: فورس ماژور

ارکان فوق از مهمترین و ضروری‌ترین ارکان قرارداد مدیریت ساختمان است. لازم به ذکر است که بر اساس اصل حاکمیت اراده ها طرفین میتوانند هر بند و ماده ای که مرتبط با مدیریت ساختمان است را مورد توافق قرار دهند؛ مشروط بر اینکه بر خلاف قانون نباشد.

و اما جمع‌‎بندی مطلب

آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‎ها، ملاک اولیه در تنظیم قراردادهای مدیریت ساختمان محسوب می‎شود. بنابراین، در این مطلب از وکیل باشی تلاش کردیم ارکان، مفاد و نکات حقوقی این تفاهم را به صورت کاملا ساده توضیح دهیم. آنچه نیاز به تأکید مجدد دارد، عدم شناخت کافی از موضوعات حقوقی در زمان انعقاد قرارداد است. این عدم آگاهی نیز باعث می‎شود در آینده اتفاقات ناگواری برایتان رقم بخورد.

به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم برای آسودگی خاطر و دفع ضررهای احتمالی در آینده، پیش از نوشتن هرگونه توافق نامه کتبی، حتماً با متخصصین امور حقوقی مشورت کنید. در همین راستا، می‌توانید تنظیم قراردادهای خود را به تیم وکیل باشی بسپارید. وکلای متخصص ما در امور قراردادها، با رعایت نکات حقوقی لازم، نسبت به تحریر هر نوع قرارداد سفارشی بر مبنای نیازها و خواسته‎‌های شما اقدام خواهند کرد. فقط کافیست با ثبت درخواست تنظیم قرارداد سفارشی، خواسته خود را به ثبت برسانید.

 

راضیه حبیبی- کارشناس حقوقی وکیل‌باشی

title-bg

نظرات

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

حدود اختیارات مجمع عمومی ساختمان شامل چه مواردی است؟

مجع عمومی ساختمان، دارای وظایفی به شرح زیر است:

  • انتخاب مدیر ساختمان (یا هیئت مدیره) و رسیدگی به عملکرد او
  • تصمیم‌گیری در مورد اداره امور ساختمان
  • تصویب گزارش درآمد و هزینه‌های سالانه ساختمان
  • تصمیم‌گیری در مورد پس‌انداز برای امور مربوط به حفظ، نگهداری و تعمیر ساختمان

نحوه استعفای مدیر ساختمان به چه شکل است؟

مدیر ساختمان می‌تواند استعفای خود را تقدیم مجمع عمومی ساختمان کند. در این صورت و یا در صورت فوت و محجوریت مدیر ساختمان، مجموع عمومی فوق العاده جهت تعیین جانشین وی برگذار خواهد شد.

نحوه سفارش قرارداد مدیریت ساختمان به صورت اختصاصی چگونه خواهد بود؟

برای نگارش قرارداد مدیریت ساختمان، می‌توانید با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم فرم مورد نظر را از وکلای متخصص وکیل‌باشی بخواهید.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم
جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...