;
1401/10/13 15:09

نحوه نوشتن قرارداد اجاره انبار

در این مقاله قصد داریم به نحوه نوشتن قرارداد اجاره انبار و نکات مهم آن آشنا شویم:

یک انبار ساخته‌اید و می‌خواهید آن را اجاره دهید؟ قصد دارید یک انبار را اجاره کنید؟ به دنبال راهی برای نحوۀ نوشتن قرارداد اجاره انبار و تنظیم فرم قرارداد اجارۀ انبار هستید؟ نوشتن قرارداد مذکور امر بسیار چالشی و حساس است؛ اما اگر جواب شما به این سوالات مثبت بود، در ادامۀ این مطلب می‌توانید به خواسته خود برسید. در این مقاله وکیل‌باشی قصد داریم به بیان نکاتی بپردازیم که یاری گر شما در تنظیم متن اجاره انبار کالا خواهد بود. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

منظور از انبار چیست؟

محلی را تصور کنید که محفظه‌های خاصی در آن تعبیه شده و مواد اولیه و کالاها در آن نگهداری می‌شوند،به این محیط انبار می‌گویند. در واقع به محیطی که سازمان‌بندی و طبقه‌بندی شده تا در آن از مواد اولیه و کالاها محافظت شود، انبار می‌گویند. از آنجا که مواد اولیه و محصولات سرمایه‌های یک شخص هستند، بدون شک تا الان متوجه شده‌اید که چرا قرارداد اجاره انبار متقاضیان زیادی دارد. 

قرارداد اجاره انبار چیست؟

اگر بخواهیم با انواع قرارداد اجاره آشنا شویم، یکی از آن‌ها قرارداد اجارۀ انبار است.

"قرارداد اجاره انبار،قرارداد اجاره‌ای است که بین متقاضی اجاره و صاحب انبار رابطۀ موجر و مستاجری برقرار می‌کند. در واقع مستاجر با بستن قرارداد، انبار را اجاره می‌کند و در قبال آن ماهیانه مبلغ مشخصی تحت عنوان اجاره بهای انبار به موجر (صاحب انبار) می‌پردازد. در این رابطه متقاضی اجارۀ انبار، مستاجر محسوب می‌شود و صاحب آن که قصد اجاره دادن را دارد، موجر محسوب می‌شود."

پیشنهاد می‌کنیم پیش از اینکه متن قرارداد اجاره انبار را آماده کنید، اگر صاحب انبار هستید، گرفتن مجوزهای قانونی و پایان کار را فراموش نکنید و اگر متقاضی اجاره انبار هستید، حتما اسناد و مجوزهای قانونی آن انبار را بررسی کنید تا در ادامه مسیر، با اعتماد و آرامش‌خاطر برای اجاره انبار توافق کنید.

با نحوه نوشتن قرارداد اجاره انبار آشنا شوید:

احتمالاً بسیار مشتاق هستید در مورد نحوه تنظیم متن قرارداد اجاره انبار اطلاعاتی کسب کنید.  پس ادامه مطلب را همراه ما باشید.

می‌خواهیم به یادگیری نحوه نوشتن فرم قرارداد موردنظر، از عنوان قرارداد تا بندهای تشکیل دهنده آن بپردازیم:

  • عنوان قرارداد دقیق، لازمه‌ی یک قرارداد استاندار

در مرحله اول عنوان قرارداد نوشته می‌شود. قراردادها بسیار متنوع هستند و هر قرارداد عنوان مخصوص به خودش را دارد. قطعاً بهترین و درست‌ترین عنوان برای این قرارداد، قرارداد اجاره انبار است. اگر می‌خواهید انبار را برای نگهداری کالا استفاده کنید، عنوان قرارداد اجاره انبار کالا مناسب‌ترین عنوان برای قرارداد شما است.

  • مشخصات طرفین قرارداد در کدام قسمت قرارداد اجاره انبار نوشته می‌شود؟

اولین بند قرارداد اجاره انبار جایی است که مشخصات طرفین قرارداد اجاره انبار نوشته می‌شود. در قسمت موجر، اطلاعات صاحب انبار نوشته می‌شود و در قسمت مستاجر، اطلاعات فردی که میخواهد انبار را اجاره کند نوشته می‌شود. شما چه موجر باشید، چه مستاجر باشید، لازم است اطلاعات شما به طور دقیق در بند اول فرم قرارداد اجاره انبار نوشته شود. قرارداد شما، سند قانونی توافق شما است؛ در واقع مهم‌ترین چیزی است که می‌توانید به آن استناد کنید و در زمان بروز اختلاف، دادگاه بر اساس مشخصاتی که در آن نوشته‌اید، طرفین دعوا را می‌شناسد. پس از نوشتن دقیق مشخصات غافل نشوید.

  • در متن قرارداد اجاره انبار، منظور از مورد اجاره چیست؟

مورد اجاره همان موضوعی است که بخاطر آن می‌خواهید این قرارداد را بنویسید. مورد اجاره در این قرارداد همان انبار است. فرقی نمی‌کند شما به عنوان موجر می‌خواهید قرارداد را بنویسید یا به عنوان مستاجر، در هر صورت مورد اجاره در قرارداد اجاره انبار، انبار است. لازم است در این قسمت از فرم قرارداد اجاره انبار، مساحت و آدرس دقیق انبار درج شود.

  •     مدت اجاره در قرارداد اجاره انبار

یکی از بندهای مهم هر قرارداد اجاره، مدت اجاره است. انبار را برای چه مدتی می‌خواهید اجاره کنید یا اجاره دهید؟ توافق شما درمورد این سوال، همان مدتی است که باید در این بند از قرارداد ذکر کنید. نحوه نوشتن مدت قرارداد به این صورت است که باید تاریخ دقیق شروع قرارداد و تاریخ دقیق پایان قرارداد را بنویسید. 

  • اجاره بها در قرارداد اجاره انبار

یکی‌دیگر از بندهای مهم یک قرارداد اجاره انبار،مبلغ است. ابتدا درمورد میزان و نحوه پرداخت اجاره بها به توافق برسید، سپس در بند مبلغ قرارداد، آن را درج کنید. میزان اجاره بها چقدر است؟ نحوه‌ی پرداخت شما به چه صورت خواهد بود؟ چه زمانی اجاره بها را پرداخت می‌کنید؟ درمورد جواب هر یک از این سوال‌ها به توافق برسید و حتماً دقیق آن‌ها را در قرارداد درج کنید.

  • تعهدات طرفین قرارداد در قرارداد اجاره انبار

با امضاء هر قرارداد برای هر یک از طرفین معامله یک‌سری تعهد و مسئولیت ایجاد می‌شود. در واقع تعهدات، همان وظایف و مسئولیت‌هایی است که بعد از انعقاد یک قرارداد بر عهده موجر و مستاجر قرار می‌گیرد. این تعهدات بسته به نوع و موضوع هر قرارداد متفاوت است.

به عنوان مثال یکی از تعهدات مستاجر در قرارداد اجاره انبار این است که حق ندارد هیچ‌گونه تغییری در ساختار داخلی و خارجی قرارداد ایجاد کند.هم‌چنین مستاجر موظف است انبار را حفظ کند و آسیبی به آن وارد نکند.

البته در نظر داشته باشید که شما فقط می‌توانید تعهداتی را در قرارداد ذکر کنید که قانونی و مورد حمایت قانونگذار باشد. اگر در مورد جنبه‌های حقوقی قرارداد اجاره انبار یا شروط و تعهداتی که قانونی و قابل ذکر هستند ابهامی داشتید، با ثبت درخواست مشاوره می‌توانید سوالاتتان را به مشاوران حقوقی تیم وکیل باشی بسپارید و با گرفتن راهنمایی تخصصی، بهترین جواب را پیدا کنید.

  • می‌توانیم برای قرارداد تضمینی قرار دهیم؟

اگر موجر و صاحب انبار هستید، می‌توانید برای اجاره و تخلیه انبار بعد از تمام شدن مدت قرارداد، از مستاجر تضمین بخواهید. مثلاً یک چک یا سفته از سوی مستاجر تضمین است.

  • موارد فسخ قرارداد اجاره انبار

موارد فسخ قرارداد، یکی از بندهای مهم قرارداد است. جنبه های قانونی فسخ قرارداد اجاره مواردی مشخص هستند که اگر اتفاق بیفتد، برای طرف مقابل حق فسخ قرارداد را ایجاد می‌کنند و باعث فسخ پیش از موعد قرارداد اجاره می‌شوند. موارد فسخ قرارداد اجارۀ انبار را در نظر داشته باشید و حتماً آن‌ها را دقیق بنویسید.

سخن پایانی

هر قرارداد یکسری قواعد و شیوه‌نامۀ مخصوص به خودش را دارد. نوشتن قرارداد اجاره انبار بدون داشتن اطلاعات همه جانبۀ حقوقی در مورد آن، برای موجر و مستاجر خطرآفرین است و چه بسا زمینۀ اختلافات و چالش‌های زیادی شود. برای پیشگیری از اختلافات و چالش‌های حقوقی،می‌توانید با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، م قرارداد اجاره انبار اختصاصی خود را در دست بگیرید که حاوی بندهایی مخصوص به خواسته‌های شما باشد.

 

منا خسروجردی_ کارشناس حقوقی وکیل‌باشی

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...