;
1401/10/15 09:46

تنظیم قرارداد اجاره ملک صنعتی

در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات مهم تنظیم قرارداد اجاره ملک صنعتی بپردازیم:

این روزها هزینه ساخت یا خرید یک ملک صنعتی بسیار زیاد است. همین مسئله باعث شده صاحبان مشاغل در مسیر شغلی خود بیشتر به این سمت روند که برای کسب و کار خود یک ملک صنعتی را اجاره کنند. اگر مالک یک ملک صنعتی هستید و می‌خواهید آن را اجاره دهید یا اگر قصد دارید یک ملک صنعتی را اجاره کنید و نمی‌دانید چگونه قرارداد اجاره ملک صنعتی خود را بنویسید، این مطلب برای شما نوشته است تا با نحوه نوشتن قرارداد اجاره  ملک صنعتی آشنا شوید. با وکیل‌باشی همراه باشید.

قرارداد اجاره ملک صنعتی چیست؟

برای اینکه شروع به تنظیم قرارداد اجاره ملک صنعتی کنیم، در قدم اول لازم است با معنای دقیق قرارداد اجاره ملک صنعتی آشنا شویم. 

"قرارداد اجاره ملک صنعتی، توافقی کتبی است که برای اجاره یک ملک صنعتی بین مالک و متقاضی اجارۀ  ملک منعقد می‌شود. با بستن قرارداد اجاره ملک صنعتی، مستاجر باید ماهیانه مبلغی را تحت عنوان اجاره بها به موجر یا مالک ملک صنعتی بپردازد."

بدون شک این قرارداد راه حلی است که می‌تواند یکی از مهم‌ترین موانع صاحبان مشاغل عزیز را رفع کند. چون می‌تواند دغدغۀ نداشتن سرمایه کافی برای ساخت یا خرید یک ملک صنعتی را از میان بردارد.

به چه املاکی، ملک صنعتی گفته می‌‌شود؟

املاک کاربری‌های متفاوتی دارند و هر ملک متناسب با کاربری آن‌ ساخته می‌شود. به عنوان مثال ملک تجاری متفاوت از ملک مسکونی است. از آنجا که موضوع این قرارداد ملک صنعتی است، بهتر است ابتدا به طور مختصر با مفهوم ملک صنعتی آشنا شویم.

به ملکی که برای تولید، انبار یا توزیع یک چیز طراحی و احداث شده است و مجوز فعالیت‌های صنعتی را اخذ کرده است، ملک صنعتی می‌گویند. این ملک می‌‌تواند یک کارخانه، کارگاه، انبار، سوله یا تعمیرگاه باشد. 

پیشنهاد ما به شما : اگر می‌خواهید یک ملک صنعتی را اجاره کنید، قبل از اینکه اقدام به تنظیم قرارداد کنید، سند و مجوزهای آن ملک را بررسی کنید. یک ملک صنعتی باید مجوز فعالیت‌های صنعتی را اخذ کرده باشد تا شما بتوانید آن را برای فعالیت صنعتی اجاره کنید. بنابراین از همان ابتدا از مالک بخواهید سند و مجوزهای ملک را به شما نشان دهد.  چرا که ما در مشاوره‌ حقوقی وکیل‌باشی گاهی شاهد این هستیم که افراد بر مبنای اعتماد اسناد و مجوزهای ملک را بررسی نکرده‌اند و با چالش‌های حقوقی پیچیده‌ای مواجه شده‌اند. پس برای جلوگیری از روبه‌رو شدن با ریسک‌های احتمالی، چک کردن سند و مجوزهای ملک را فراموش نکنید.

حالا که با معنای دقیق یک ملک صنعتی و قرارداد اجاره ملک صنعتی آشنا شدیم، وقت آن است که با اصول و قواعد تنظیم قرارداد اجاره ملک آشنا شویم.

اصول و قواعد نوشتن قرارداد اجاره ملک صنعتی چیست؟

 هر قرارداد از بندهای مختلفی تشکیل شده است. یک فرم قرارداد اجاره ملک صنعتی استاندارد شامل بندهایی است که بدنۀ یک قرارداد استاندارد را تشکیل می‌دهند.  به طور کلی مهم‌ترین بندهای یک قرارداد اجاره ملک صنعتی عبارتند از:

 1. عنوان قرارداد 

 2. طرفین قرارداد

 3. موضوع قرارداد

 4. مدت قرارداد

 5. مبلغ قرارداد اجاره ملک صنعتی

 6. تعهدات طرفین

 7. فورس ماژور یا قوه قهریه

 8. موارد فسخ قرارداد

 9. مرجع حل و فصل اختلاف

این مواد، قالب کلی یک قرارداد اجاره ملک صنعتی را تشکیل می‌دهد. بعد از تنظیم قالب کلی قرارداد، در قدم بعدی همراه شما هستیم تا به این سوال پاسخ دهیم که به لحاظ حقوقی در متن قرارداد اجاره ملک صنعتی چه مواردی را باید بنویسیم.

چه نکاتی را در فرم  قرارداد اجاره ملک صنعتی بنویسیم؟

برای نوشتن یک قرارداد اجاره ملک صنعتی، بیایید دو وضعیت مختلف را تصور کنیم:

وضعیت اول: شما مالک یک ملک صنعتی هستید و حالا قصد دارید آن ملک را اجاره دهید. در این حالت شما به عنوان موجر سر میز توافق حاضر می‌شوید. اگر برخی موارد را در قرارداد پیش‌بینی کنید، می‌تواند برای شما یک تضمین قانونی باشد. مواردی که موجر می‌تواند در متن قرارداد درج کند، عبارتند از اینکه:

 1. شما به عنوان مالک ملک صنعتی، به موجر اجازه می‌دهید که در طول مدت اجاره، ملک صنعتی را به ثالث اجاره دهد؟ 

باید بدانید که از نظر حقوقی مستاجر این حق را دارد که ملک صنعتی را به دیگری اجاره دهد. اگر شما به عنوان موجر نمی‌خواهید به مستاجر اجازه دهید که ملک صنعتی را در مدت اجاره به شخص ثالثی اجاره دهد، باید در متن قرارداد خود این حق را از مستاجر سلب کنید.

 1. از آنجا که ملک شما یک ملک صنعتی است و فعالیت مستاجر باید در زمره فعالیت‌های صنعتی قرار بگیرد، اگر تمایل دارید کاربری ملک شما تغییر نکند، می‌توانید در متن قرارداد خود ذکر کنید که مستاجر در مدت اجاره نمی‌تواند تغییر کاربری دهد و از ملک استفاده‌ی دیگری نماید.

 2. حق فسخ قرارداد را در قرارداد اجاره ملک صنعتی خود پیش‌بینی کنید. برخی از مهم‌ترین جنبه‌های قانونی فسخ قرارداد اجاره که  درج آن‌ها می‌تواند در قرارداد ملک صنعتی شما مفید باشد، عبارتند از اینکه:

 • اگر در قرارداد خود حق انتقال ملک صنعتی به دیگری را از مستاجر سلب کردید،می‌توانید در قسمت موارد فسخ قرارداد ذکر کنید که در صورتی که مستاجر ملک را به دیگری انتقال دهد، موجر حق فسخ قرارداد را دارد.                

 • مورد بعدی این است که در صورتی که به علت نحوه استفاده مستاجر از ملک، ملک و امکانات آن در معرض خرابی قرار بگیرد و قابل تعمیر نباشد، موجر حق فسخ قرارداد را دارد.

 • هم‌چنین در صورتی که مستاجر در پرداخت اجاره بها کوتاهی کند، موجر حق فسخ قرارداد را خواهد داشت. به عنوان مثال می‌توانید با مستاجر توافق کنید که اگر سه ماه اجاره بها را پرداخت نکند، شما حق فسخ قرارداد را خواهید داشت.

 1. از پیش‌بینی کردن مرجع حل و فصل اختلافات غافل نشوید! در زمینه‌ی قراردادها، می‌توانید شرط داوری در قراردادها را پیش‌بینی کنید تا در صورت بروز اختلاف، مسائل شما توسط داوری سریع‌تر رسیدگی شود؛ اما اگر تمایلی ندارید اختلافات شما با داوری حل و فصل شود، اصولاً توسط مراجع قضایی ذی صلاح حل و فصل خواهد شد.

وضعیت دوم: شما قصد دارید یک ملک صنعتی را اجاره کنید، در این حالت شما به عنوان مستاجر در قرارداد حاضر می‌شوید. مواردی که از نظر حقوقی لازم است در متن قرارداد خود درج کنید، عبارتند از اینکه:

 1. مدت اجاره را به طور دقیق در متن قرارداد اجاره ملک صنعتی خود بنویسید؛ به این صورت که اجاره از چه زمانی شروع می‌شود و چه زمانی پایان می‌یابد. 

 2. لازم است مبلغ اجاره بها و نحوه پرداخت آن به طور دقیق در متن قرارداد ذکر شود تا ابهامی در این زمینه باقی نماند. این مسئله باعث می‌شود از بروز هر گونه اختلاف در زمینه نحوه پرداخت اجاره بها پیشگیری شود.

 3. یکی از مواردی که لازم است درمورد آن با موجر توافق کنید، نوع استفاده‌ای است که می‌خواهید از آن ملک صنعتی داشته باشید. به همین منظور بهتر است نوع فعالیتتان را در متن قرارداد ذکر کنید و در مورد آن با موجر توافق کنید تا ایراد و اختلافی در این زمینه وارد نباشد.

برای بستن قرارداد اجاره ملک صنعتی چه شرایطی لازم است؟

بعد از تدوین قرارداد، رعایت شرایط زیر برای انعقاد قرارداد اجاره ملک صنعتی  لازم است:

 1. حتماً دو نسخه از قرارداد تهیه کنید؛ تا هم موجر هم مستاجر یک نسخه از قرارداد را داشته باشند.

 2. چه به عنوان موجر و چه به عنوان مستاجر حتماً تمام مفاد قرارداد را با دقت مطالعه کنید بعد امضاء کنید. 

 3. زمان انعقاد قرارداد خود، حتماً باید دو نفر شاهد حضور داشته باشند و آن‌ها هم قرارداد را به عنوان شاهد امضاء کنند.

و اما سخن پایانی…

 در این مطلب تلاش کردیم مهم‌ترین نکات برای نوشتن یک قرارداد اجاره ملک صنعتی را برای شما عزیزان بیان کنیم تا شاید اندکی از دغدغه‌های شما در این مسیر کم کنیم. از آنجا که تنظیم یک قرارداد بسیار پیچیده است، اگر بعد از مطالعه این مطلب هم‌چنان برای نوشتن قرارداد خود ابهامی دارید، با آموزش تصویری قراردادنویسی که توسط تیم حقوقی وکیل‌باشی تهیه شده است، می‌توانید با راهنمایی‌های وکلای متخصص، قرارداد اجاره ملک صنعتی خودتان را بنویسید و نوشتن قرارداد خودتان را تجربه کنید. هم‌چنین در صورتی که تمایل دارید قرارداد شما توسط وکلای متخصص تنظیم شود، با ثبت درخواست قرارداد سفارشی می‌توانید قراردادتان را به تیم حقوقی وکیل‌باشی بسپارید تا در نهایت قراردادی اصولی و اختصاصی داشته باشید.

 

 منا خسروجردی- کارشناس حقوقی وکیل‌باشی

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تعریف عقد اجاره در قانون چگونه است؟

قانون مدنی در تعریف قرارداد اجاره چنین بیان داشته است: «اجاره عقدی است که به موجب آن مستآجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود». به عبارت دیگر بر اساس عقد اجاره یک طرف قرارداد به ازاء مالی، مورد اجاره را برای استفاده از منافع، به دیگری می‌سپارد و اجرت مورد توافق را دریافت می‌کند. اجاره انواع متقاوتی دارد، اجاره خانه، اجازه مغازه، اجاره دفتر کار و یا قرارداد اجاره به شرط تملیک از جمله اجاره نامه های رایج تری در بین مردم هستند.

کاربرد و تعریف قرارداد طراحی صنعتی چیست؟

نمونه قرارداد طراحی صنعتی یک قرارداد پیمانکاری می‌باشد. در این قرارداد که از دسته قرارداد صنعتی می‌باشد، پیمانکار طبق خواست و نظر کارفرما، وظیفه طراحی صنعتی محصول را بر عهده دارد. قرارداد طراحی صنعتی در ابعاد کوچک و بزرگ برای انواع پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مرجع حل اختلاف در قرارداد اجاره ملک صنعتی چگونه تعیین میشود؟

حل و فصل کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا مرتبط به آن از جمله مذاکرات مقدماتی، انعقاد، اعتبار، فسخ قرارداد و تفسیر آن به عهده مقام صالح قضایی است. البته در صورت تمایل شما میتوانید در این بند به جای دادگاه صالح، رسیدگی و حل و فصل اختلافات احتمالی خود را به داور مرضی الطرفین ارجاع دهید.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...