;
1401/11/01 08:32

تنظیم قرارداد اجاره ملک با اتباع خارجی

در این مقاله قصد داریم درباره ی شروط و نحوه تنظیم قرارداد اجاره با اتباع خارجی سخن بگوییم:

بازار املاک و اجاره مسکن همواره از رونق برخوردار می‌باشد. زیرا نیاز به تهیه مسکن یکی از مهمترین ملزومات زندگی است. در این بین ممکن است یکی از طرفین قرارداد اجاره از تابعیت غیر ایرانی برخوردار باشند؛ در این صورت باید توجه کرد که تنظیم اجاره نامه باید مطابق قوانین و مقررات خاصی انجام گیرد تا در آینده باید ایجاد مسئله و مشکل نگردد.

در این مقاله از وکیل باشی ما به شروط و نحوه تنظیم قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه می‌پردازیم تا بدین وسیله اطلاعات شما مخاطبین گرامی را در این زمینه افزایش داده و نگرانی شما را برطرف سازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اتباع خارجه چه کسانی را شامل می‌شود؟

برطبق قانون، اشخاص ذیل اتباع خارجه محسوب می‌شوند: 

 1. اشخاصی که تابعیت ایرانی ندارند، تبعه خارجه محسوب می‌شوند. 

 2. اشخاص بدون تابعیت در ایران، تبعه خارجه محسوب می‌شوند.

در اصل 41 قانون اساسی دو تابعیتی در ایران پذیرفته نشده است و در صورتی که فرد ایرانی تابعیت کشور دیگر را داشته باشد، این اجازه به مقامات صالح داده شده که تابعیت ایرانی او سلب شود. 

حقوق اتباع خارجه در ایران چیست؟

بر طبق ماده 961 قانون مدنی در موارد ذیل اتباع خارجه نیز از حقوق مدنی متمتع خواهند بود:

 1.  در مورد حقوقی که قانون آن را صراحتا منحصر به اتباع ایران نموده و یا آن را صراحتا از اتباع خارجه سلب کرده است.

 2.  در مورد حقوق مربوط به احوال شخصی که قانون دولت متبوع تبعه خارجه آن را قبول نکرد.

 3. در مورد حقوق مخصوصه که صرفا از نقطه نظر جامعه ایرانی ایجاد شده باشد. 

همانطور که مشاهده نمودید، اتباع خارجه نیز می‌توانند در ایران حق و حقوقی داشته باشند. اما بر طبق ماده ٢ قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی مصوب 1380، اتباع خارجه حق تملک زمین های مزروعی را ندارد.

ولی در خصوص اجاره املاک در ایران توسط اتباع خارجه بر طبق تبصره ١ ماده ٢۴ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ایران، اجاره زمین به اتباع خارجی را مجاز دانسته است.

شروط مهم در تنظیم قرارداد اجاره ملک با اتباع خارجه: 

برای اجاره املاک به تبعه خارجه باید در ابتدا این موضوعات را که در ماده 5 و 6 لایحه اجاره و استملاک اتباع و دولت‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی در جمهوری اسلامی ایران مدنظر قرار داد داد که شامل موارد ذیل است: 

 1. اتباع خارجه به صورت قانونی وارد خاک ایران شده باشند. 

 2.  اتباع خارجه پروانه اقامت در ایران را داشته باشند.

 3. موقعیت مکانی ملک به صورتی نباشد که از نظر قانون ایران تملک آن غیرقانونی باشد. 

 4. اجاره املاک برای سکونت یا هر گونه فعالیت قانونی اعم از انتفاع یا غیرانتفاعی، بر طبق آیین نامه مربوطه باشد. 

 5. قرارداد اجاره باید در دفاتر اسناد رسمی و به صورت رسمی تنظیم شود. 

 6. دفاتر اسناد رسمی و مؤجرین مکلفند تصویر و رونوشت ظرف یک هفته به اداره اتباع و امور مهاجرین یا نیروی انتظامی محل ارسال کنند.

 7. مدت اجاره حداکثر تا 5 سال است که قابل تمدید است. 

قبل از تنظیم قرارداد اجاره به اتباع خارجه به نکات فوق توجه نمایید، به دلیل اینکه قرارداد اجاره از قراردادهایی است که افراد نمی‌توانند خارج از چارچوب قانون آن را تنظیم نمایند و نه تنها باطل است، بلکه مرتکب تخلف نیز می‌شوند. 

ماهیت قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه چیست؟

ماهیت قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه نیز مانند قرارداد اجاره است؛ به این معنا که یک عقد لازم و معوض و معین است. با این تفاوت که عقد اجاره ملک به اتباع خارجه یک عقد تشریفاتی محسوب می‌شود و تنها با سند رسمی قابل تنظیم است. اگر قرارداد را در مشاورین املاک تنظیم نموده باشید باید مشاور املاک قبل از انعقاد قرارداد از دولت مجوز لازم یعنی اجاره مسکن را از اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان کسب نموده باشد؛ در غیر این صورت ممکن است دفتر مشاور املاک پلمپ شود و یا اینکه یکی از موارد فسخ قرارداد اجاره گردد.

شرایط صحت قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه چیست؟ 

بر طبق ماده 190 قانون مدنی، شرایط ذیل باید برای صحت و اعتبار قرارداد اجاره وجود داشته باشد: 

 1. قصد و رضایت طرفین در قرارداد اجاره:

 به این معنا که هر دو طرف باید قصد واقعی برای انعقاد قرارداد اجاره داشته باشند و اگر به صورت صوری آن را منعقد نمایند، قرارداد واقع شده باطل محسوب می‌شود. رضایت طرفین نیز شرط نافذ بودن قرارداد است و بدین صورت اگر قراردادی به وسیله اجبار و اکراه طرف قرارداد منعقد شده باشد آن عقد غیر نافذ است و نیاز به تنفیذ اکراه شونده دارد.

بیشتر بدانید: ثبت اجاره و فسخ آن در سامانه املاک

 1.  اهلیت طرفین: 

طرفین در قرارداد اجاره باید بالغ، عاقل، رشید باشند؛ در غیر این صورت قرارداد منعقد شده باطل یا غیر نافذ خواهد بود و نیاز به تنفیذ ولی یا قیم دارد.

 1. معین بودن موضوع مورد معامله: 

در قرارداد اجاره باید موضوع معامله کاملاً مشخص باشد و اگر مورد معامله مبهم باشد و برای طرفین مردد باشد، به دلیل اینکه قرارداد اجاره باطل خواهد بود. 

 1. مشروع بودن جهت در قرارداد اجاره: 

جهت قرارداد انگیزه و هدف افراد در انعقاد قرارداد است و برای هر فردی متفاوت است. در قرارداد تصریح به جهت ضرورتی ندارد اما اگر بنا به خواست طرفین تصریح شود، باید مشروع باشد در غیر این صورت قرارداد باطل محسوب می‌شود. 

رعایت موارد فوق در هر قراردادی لازم است، در غیر این صورت معامله اعتبار خود را از دست می دهد. 

همانطور که مشاهده کردید تنظیم قرارداد بخصوص قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه یک امر تخصصی است و نیاز به مهارت و اطلاعات لازم دارد در غیر این صورت برای شما مشکلاتی ایجاد خواهد کرد، بدین ترتیب می‌توانید با درخواست مشاوره آنلاین با وکلای مجرب ما در مجموعه وکیل باشی با خیالی آسوده قرارداد خود را منعقد نمایید. 

بیشتر بخوانید: جنبه های قانونی فسخ قرارداد اجاره

مفاد و ارکان قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه: 

 1. مشخصات طرفین در قرارداد اجاره 

 2. موضوع قرارداد اجاره 

 3. مدت قرارداد اجاره 

 4.  میزان اجاره بها

 5.  شروط بین موجر و مستاجر

 6. نوع کاربری و استفاده از مورد اجاره 

 7. فورس ماژور

 8. موارد فسخ اجاره

 9. نسخ قرارداد اجاره 

موارد فوق از ارکان اصلی قرارداد اجاره است ولی طرفین می توانند بنا به خواست خود ارکان و مفاد آن را افزایش دهند. به عنوان مثال برای تخلیه ملک می توانند شروطی را بین خود مقرر نمایند. حال که صحبت از تخلیه ملک شد همانطور که می‌دانید تخلیه ملک یکی از دعاوی رایج بین افراد است برای کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به آموزش تصویری دعوای تخلیه در سایت وکیل باشی مراجعه کنید.

سخن پایانی:

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد، قرارداد اجاره ملک به اتباع خارجه، یک قرارداد مهم و تخصصی است و تنظیم آن تسلط به قوانین مربوطه را نیز می‌طلبد. به همین دلیل به شما مخاطبین گرامی توصیه می‌کنیم تا قرارداد خود را نزد یک وکیل تنظیم نمایید یا از متخصصین و مشاورین حقوقی در این زمینه مشورت نمایید. تیم ما در مجموعه وکیل باشی با داشتن متخصصین، مشاورین، وکلای مجرب در خدمت شما عزیزان است همچنین می‌توانید در پنل خود درخواست تنظیم قرارداد سفارشی را ثبت نموده تا کارشناسان مربوطه در کمتر از 24 ساعت کاری با شما تماس بگیرند.

 

الناز زارع_ کارآموز وکالت

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تعریف قرارداد اجاره در قانون چیست؟

قانون مدنی در تعریف قرارداد اجاره چنین بیان داشته است: «اجاره عقدی است که به موجب آن مستآجر مالک منافع عین مستاجره می‌شود». به عبارت دیگر بر اساس عقد اجاره یک طرف قرارداد به ازاء مالی، مورد اجاره را برای استفاده از منافع، به دیگری می‌سپارد و اجرت مورد توافق را دریافت می‌کند. اجاره انواع متقاوتی دارد، اجاره خانه، اجازه مغازه، اجاره دفتر کار و یا قرارداد اجاره به شرط تملیک از جمله اجاره نامه های رایج تری در بین مردم هستند.

ارکان قرارداد اجاره شامل چه مواردی است؟

فرم قرارداد اجاره مسکن از هشت ماده تشکیل‌ شده که شامل موارد زیر می‌باشد:

ماده اول- مشخصات طرفین قرارداد

ماده دوم- موضوع قرارداد

ماده سوم- مدت قرارداد

ماده چهارم- مبلغ قرارداد

ماده پنجم- شرایط و آثار قرارداد

ماده ششم- فورس ماژور

ماده هفتم- حل و فصل اختلافات 

ماده هشتم- نسخ قرارداد

آیا موجر می‌تواند قرارداد اجاره ملک را به دلیل عدم پرداخت ودیعه فسخ کند؟

در پاسخ به این سوال که آیا موجر میتواند قرارداد اجاره ملک را به دلیل عدم پرداخت مبلغ ودیعه فسخ کند، باید گفت: بله، اگر خیار شرط، درقرارداد درج شده باشد، موجر می تواند به استناد آن، قرارداد را فسخ کند. 

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...