;
1401/07/30 13:09

انواع قراردادهای خرید و فروش ساختمان

خرید و فروش ساختمان به چه معناست؟ انواع قرارداد بیع ساختمان به چه شکل است؟ چه نکاتی در تنظیم قرارداد بیع ملک باید مورد توجه قرار گیرد؟

مقدمه:

به جرأت می‌توان گفت: یکی از بزرگترین و مهمترین دغدغه این روزهای خانواده ایرانی، خرید منزل و داشتن سرپناه جهت سکونت است؛ اما خرید و فروش ساختمان و تنظیم قراردادهای مربوط به ملک، امری بسیار حساس بودن و نیازمند دقت و توجه بالایی است. ما در مجموعه وکیل‌باشی، این امکان را برای شما به وجود آورده ایم که با استفاده از قراردادهای آماده در زمینه خرید و فروش ملک و ساختمان با اطمینان خاطر اقدام به خرید یا فروش خانه یا آپارتمان کنید.

نمونه قرارداد خرید و فروش ساختمان چیست؟

مطابق ماده 338 قانون مدنی: بیع، عبارت است از تملیک عین به عوض معلوم. در قرارداد بیع یا خرید و فروش آپارتمان و ملک، خریدار در مقابل پرداخت مبلغ مورد توافق، صاحب مبیع (ملک و یا ساختمان) خواهد شد؛ در مقابل نیز، فروشنده یا همان بایع، صاحب ثمن معامله (مبلغ قرارداد) می‌گردد. خرید و فروش ملک، اشکال متفاوتی دارد؛ نظیر:

 • زمین

 • آپارتمان

 • مستغلات

 • ویلایی

 • کلنگی

 • اداری

 • تجاری

 • اداری-تجاری

 • باغ

 • مجتمع مسکونی

 • مغازه

تنظیم قراردادهای مرتبط با هر کدام از موارد فوق الذکر، می‌بایست با توجه به جزئیات و نکات خاص آن واقع گردد؛ به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم چه به عنوان خریدار و چه به عنوان فروشنده ملک، قبل از تنظیم قرارداد خود، از خدمات مشاوره حقوقی مجموعه وکیل‌باشی بهره مند شوید تا بتوانید با طرف مقابلتان، قراردادی دقیق و فنی منعقد نمایید.

انواع قراردادهای خرید و فروش خانه یا مسکن:

به طور کلی، خرید و فروش ملک به اشکال متفاوتی صورت می‌گیرد که در ادامه به توضیح اجمالی درباره هرکدام از این صور خواهیم پرداخت:

بیع ملک در قالب قرارداد خرید و فروش ساختمان:

این قرارداد، همان قرارداد فروش زمین یا قرارداد بیع خانه یا آپارتمان است که در ابتدا مطلب به آن اشاره کردیم و به این معناست که: بایع یا فروشنده در مقابل دریافت مبلغ مشخص، زمین یا ملک خود را به مالکیت خریدار درمی‌آورد.

قرارداد مشارکت در ساخت و احداث بنا  در زمین:

زمانی که صاحب یک زمین یا ملک قدیمی عمدتاً کلنگی، زمین خود را به شخصی به عنوان سازنده (مجری طرح) می‌دهد تا وی با هزینه خود ساخت ملک را بر عهده بگیرد. در واقع یکی از طرفین صاحب ملک و دیگری سرمایه گذار می‌باشد. قرارداد مشارکت در ساخت من جمله قراردادهای خصوصی است که ذیل ماده 10 قانون مدنی قرار می‌گیرد و در آن سازنده سرمایه، تخصص و تعهد به دریافت مجوز و ساخت پروژه و اخذ تاییدیه های لازم را طبق زمان تعیین شده و توافق طرفین دارد.

وکالت نامه خرید ملک:

به موجب ماده 656 قانون مدنی: وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید. در وکالت نامه خرید ملک، موکل فردی را که مورد اعتماد است به عنوان وکیل انتخاب می‌کند تا برای او زمین یا ملکی را (معین یا نامعین) تهیه کند.

پیش فروش آپارتمان:

مطابق ماده 1 قانون پیش فروش ساختمان:

هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش خریدار) درآید، از نظر مقررات این قانون «قرارداد پیش فروش ساختمان» محسوب می‌شود.

تبصره: اشخاص ذیل نیز می‌توانند در چهارچوب این قانون و قراردادی که به موجب آن زمینی در اختیارشان قرار می‌گیرد، اقدام به پیش فروش ساختمان نمایند:

۱- سرمایه گذارانی که در ازاء سرمایه گذاری از طریق احداث بناء بر روی زمین متعلق به دیگری، واحدهای ساختمانی مشخصی از بنای احداثی بر روی آن زمین، ضمن عقد و به موجب سند رسمی به آنان اختصاص می یابد.

۲- مستاجرین اراضی اعم از ملکی، دولتی، موقوفه که به موجب سند رسمی حق احداث بنا بر روی عین مستاجره را دارند.

بنابراین تعریف، مالک یا همان پیش فروشنده موظف به ایجاد یا تکمیل ساختمان معینی است و بعد از اتمام آن را در قبال دریافت مبلغ معین به مالکیت پیش خریدار در می‌آورد. 

انواع قراردادهای خرید و فروش ساختمان

قرارداد حق العمل کاری خرید  یا فروش ساختمان:

مطابق ماده 357 قانون تجارت: حق‌العمل‌کار کسی است که به اسم خود ولی به حساب دیگری (‌آمر) معاملاتی کرده و در مقابل حق‌العملی دریافت می‌دارد. بیع ملک در قالب قرارداد حق العمل کاری به این صورت است که مالک زمین (آمر) وظیفه خریدن ساختمان یا ملکی و یا فروختن آپارتمان یا منزل خود را در مقابل پرداخت دستمزد به دیگری می‌سپارد.

نحوه نوشتن متن قرارداد خرید و فروش ملک اعم از مسکونی، تجاری:

در متن قرارداد بیع ساختمان و منزل، مواردی وجود دارد که می‌بایست قید گردد و عدم تصریح به این موارد به عدم اعتبار مبایعه نامه ساختمان منجر خواهد گشت. نظیر:

 1. مشخصات طرفین: شامل نام و نام خانوادگی، کد ملی و آدرس طرفین است.

 2. موضوع قرارداد: به معنای ذکر ملک اعم از خانه، ویلا، آپارتمان و مشخصات ثبتی آن و آدرس محل وقوع ملک.

 3. مبلغ قرارداد و چگونگی پرداخت آن (نقد یا اقساط): مبلغ معامله یا وجه المعامله و نحوه پرداخت آن و میزان و زمان بازپرداخت اقساط 

 4. مرجع حل اختلاف (داوری): انتخاب داور جهت جلوگیری از طولانی شدن روند رسیدگی به اختلاف میان متعاملین

 5. موارد فسخ: این بخش به دلیل لازم بودن عقد بیع ساختمان و اعطای اختیار به طرفین جهت برهم زدن قرارداد در شرایطی خاص است.

 6. تعداد نسخ: تعداد نسخه هایی که از قرارداد موجود است.

موارد فوق الذکر، از بخش های تفکیک ناپذیر قراردادهای خرید و فروش ملک اعم از مسکونی یا اداری و تجاری خواهد بود و درج آن در متن مبایعه نامه ضروری است.

در هنگام بیع ساختمان یا آپارتمان به این نکات دقت کنید:

در تنظیم قرارداد خرید خانه و یا فروش ملک، دقت به مسائل و نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، بسیار مهم و حیاتی است؛ نظیر:

 • بررسی تاسیسات ساختمان نظیر آبگرمکن و لوله کشی و… ، مشاعات آپارتمان مانند انباری و وضعیت پارکینگ و یا مسیرهای دسترسی، به طور کلی موقعیت ساختمان 

 • اعتبار سنجی مبایعه نامه و وکالت نامه (اگر ملک وکالتی باشد)

 • اطمینان از صحت مالکیت فروشنده

 • آزاد بودن ملک یعنی در رهن یا توقیف نبود آن

 • تطبیق مشخصات ملک با مشخصات ذکر شده در سند مالکیت

 • استعلام درباره عدم وجود بدهی ملک به ارگان های دولتی. نظیر: اداره مالیات یا شهرداری

دقت به نکات ذکر شده در بالا به شما کمک میکند تا در دام کلاهبرداران ملکی نیافتید و معامله ای امن و مطمئن انجام دهید.

سخن نهایی:

همانطور که ملاحظه نمودید، در این مقاله با مفهوم و معنای خرید و فروش ساختمان و انواع قراردادهای ساختمانی و ملکی آشنا شدیم. در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که تنظیم قراردادهای ملکی، امری بسیار حساس و نیازمند تجربه و مهارت کافی در این زمینه است، شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

یک قرارداد استاندارد چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد ها باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه تنظیم گردند، نمیتوان گفت قراردادی که طویل باشد بینقص تر یا کامل تر است. یک قرارداد عالی و استاندارد بسته به نیاز طرفین آن کامل میشود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...