;
1401/07/30 10:36

قرارداد پیش فروش ساختمان

پیش فروش ساختمان چیست؟ مزایا و معایب پیش خرید ساختمان چیست؟ چه موارد کلیدی باید در متن قرارداد پیش فروش ساختمان ذکر گردد؟ نکات مهم قرارداد پیش فروش ساختمان کدامند؟

مقدمه:

امروزه پیش فروش آپارتمان یا ساختمان به دلیل ارزانتر بودن و صرفه اقتصادی بهتر نسبت به یک آپارتمان آماده سکونت باعث شده روز به روز استفاده از قرارداد پیش فروش ساختمان بیشتر شود. متاستفانه در محاکم افرادی زیادی را پرونده به دست می‌بینیم که در پیش خرید ملک مورد نظرشان به چالش های حقوقی و قضایی برخوردند. اگر این افراد در قراردادی که تصمیم داشتند منعقد نمایند دقت و توجه کافی را خرج می‌کردند با این دردسر ها روبرو نمی‌شدند. هریک از طرفین قرارداد پیش فروش ساختمان باید متوجه نکات و مسائلی باشد، تا بتواند از بروز اختلافات احتمالی آینده پیشگیری نماید. در این نوشتار با معنا و مفهوم پیش فروش ساختمان و پیش خرید آپارتمان و سپس بررسی مزیت ها و معایب این توافق و همینطور موارد ضروری که در تنظیم یک قرارداد پیش فروش ساختمان می‌بایست رعایت شود، خواهیم پرداخت.

معنا و مفهوم پیش فروش آپارتمان یا پیش خرید آپارتمان: 

مطابق ماده 1 قانون پیش فروش ساختمان:

هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش خریدار) درآید، از نظر مقررات این قانون «قرارداد پیش فروش ساختمان» محسوب می‌شود.

تبصره: اشخاص ذیل نیز می‌توانند در چهارچوب این قانون و قراردادی که به موجب آن زمینی در اختیارشان قرار می‌گیرد، اقدام به پیش فروش ساختمان نمایند:

۱- سرمایه گذارانی که در ازاء سرمایه گذاری از طریق احداث بناء بر روی زمین متعلق به دیگری، واحدهای ساختمانی مشخصی از بنای احداثی بر روی آن زمین، ضمن عقد و به موجب سند رسمی به آنان اختصاص می یابد.

۲- مستاجرین اراضی اعم از ملکی، دولتی، موقوفه که به موجب سند رسمی حق احداث بنا بر روی عین مستاجره را دارند.

بنابراین تعریف، مالک یا همان پیش فروشنده موظف به ایجاد یا تکمیل ساختمان معینی است و بعد از اتمام آن را در قبال دریافت مبلغ معین به مالکیت پیش خریدار در می‌آورد. 

مزایای پیش خرید ساختمان: 

پیش خرید ساختمان دارای مزایا و امتیازاتی است که سبب می‌گردد بسیاری از افراد به سمت و سوی خرید آپارتمان نیمه کاره یا نیمه ساز بروند. نظیر:

 • ارزانتر بودن اینگونه ساختمان ها و آپارتمان ها نسبت به خانه ای آماده

 • امکان پرداخت مبلغ به صورت اقساطی و مناسب با پیشرفت کار

 • قابل ملاحظه بودن تمام مراحل ساخت، کیفیت و چگونگی چینش اجزا نسبت به ساختمان آماده

 • امکان اعمال سلیقه پیش خریدار در طراحی و اجزای ساختمان

این ویژگی‌ها و مواردی از این قبیل سبب شده تا پیش فروش ساختمان با رشد روز افزون همراه شود و روز به روز تعداد اشخاصی که بخواهند از طریق خرید واحد نیمه کار یا نیمه آماده به رویای خانه دار شدن دست یابند، افزایش یابد.

متن نمونه فرم قرارداد پیش فروش ساختمان

معایب پیش خرید ساختمان: 

پیشتر، از مزیت ها و امتیازاتی که ممکن است خرید یک خانه نیمه کاره داشته باشد سخن گفتیم، حال بهتر است به معایب پیش خرید واحد مسکونی یا تجاری نیز بپردازیم:

 • با توجه به تورم و نوسانات بازار املاک و مستغلات، این امکان که مبلغ واحد پیش خرید شده بیشتر از میزان برآورد شده باشد، بسیار زیاد است.

 • زمان تحویل پروژه کاملاً معین و دقیق نیست.

 • احتمال ناتمام ماندن پروژه به دلایل مختلف نظیر مسائل اقتصادی وجود دارد.

 • در پیش فروش آپارتمان و ساختمان زمینه کلاهبرداری به وسیله ایجاد وعده‌های دروغین بسیار محتمل است.

بنابراین به شما توصیه می‌کنیم چه به عنوان پیش خریدار چه به عنوان پیش فروشنده قبل از انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان، حتماً از مشاوره وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید. وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم کرده تا شما عزیزان بتوانید قبل از بستن عقد قرارداد پیش خرید آپارتمان یا ساختمان خود، از مشاوره وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه مند شوید.

نکات کلیدی در تنظیم قرارداد پیش فروش ملک:

قرارداد پیش فروش ملک اگر به صورت دقیق و با توجه به کوچکترین جزئیات کلیدی و ضروری منعقد نشود، زمینه‌ساز چالش‌ها و مشکلات عدیده ای خواهد شد که این مسائل در نهایت منجر به قطع همکاری و ورود خسارت به متعاملین می‌گردد؛ بنابراین بسیار مهم است که متن قرارداد به چه شکل تنظیم می‌شود، شما می‌توانید فقط با ثبت درخواست سفارشی تنظیم قرارداد پیش خرید ملک خود را به وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه بسپارید تا بتوانید با خیالی امن و آسوده به دنبال رویای خانه دار شدن خود بروید.

 مدارک مورد نیاز در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان:

مدارکی که در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان مورد نیاز است:

 1. سند رسمی مالکیت و یا سند رسمی اجاره به همراه حق احداث بنا در ملک

 2. پروانه ساخت کل ساختمان و شناسنامه فنی مستقل برای هر یک از واحدها

 3. تاییدیه مهندس ساختمان مبنی بر پایان عملیات پی ساختمان

 4. پاسخ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک

 5. بیمه نامه موضوع ماده (9) قانون پیش فروش آپارتمان

بنابراین شما هنگام عقد قرارداد پیش خرید ساختمان خود، در دفتر اسناد رسمی باید این مدارک را به همراه خود داشته باشید؛ در غیر این صورت قرارداد شما منعقد نخواهد شد.

سخن آخر:

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، امروزه پیش فروش ملک یا پیش خرید آن با رشد چشمگیری همراه شده است؛ بنابراین بسیار مهم است که قرارداد پیش فروش ساختمان به چه نحو منعقد شود و چه مواردی در آن قید گردد. شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما می‌توانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

تعهدات طرفین قرارداد چه تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نا معین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد باید ایفای تعهد گردد.

در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. (سعی کنید قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید.)

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...