;
1401/10/27 08:14

نحوه تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان

پیش فروش ساختمان چیست؟ مزایا و معایب پیش خرید ساختمان چیست؟ طرفین قرارداد پیش فروش آپارتمان چه کسانی هستند؟

چه بسیار افرادی که با امید به خانه دار شدن و دست یابی به سقفی امن برای خود و خانواده شان، بدون تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان استاندارد و صحیح، به دام کلاهبرداران ملکی افتاده و پول و سرمایه خود را از دست داده اند. برای جلوگیری از وقوع این اتفاقات، هریک از طرفین قرارداد پیش خرید ساختمان باید متوجه نکات و مسائلی باشند، تا بتوانند از بروز اختلافات احتمالی آینده پیشگیری نمایند؛ به همین دلیل، در این مقاله وکیل‌باشی قصد داریم به بررسی معنا و مفهوم قرارداد پیش فروش آپارتمان پرداخته و 4 مشکلی که در نبود قرارداد پیش فروش ساختمان ممکن است، واقع شود را بیان داریم.

معنا و مفهوم پیش فروش آپارتمان یا پیش خرید آپارتمان: 

مطابق ماده 1 قانون پیش خرید آپارتمان:

هر قراردادی با هر عنوان که به موجب آن، مالک رسمی زمین (پیش فروشنده) متعهد به احداث یا تکمیل واحد ساختمانی مشخص در آن زمین شود و واحد ساختمانی مذکور با هر نوع کاربری از ابتدا یا در حین احداث و تکمیل یا پس از اتمام عملیات ساختمانی به مالکیت طرف دیگر قرارداد (پیش خریدار) درآید، از نظر مقررات این قانون «قرارداد پیش فروش ساختمان» محسوب میشود.

تبصره: اشخاص ذیل نیز میتوانند در چهارچوب این قانون و قراردادی که به موجب آن زمینی در اختیارشان قرار میگیرد، اقدام به پیش فروش آپارتمان نمایند:

۱- سرمایه گذارانی که در ازاء سرمایه گذاری از طریق احداث بنا بر روی زمین متعلق به دیگری، واحدهای ساختمانی مشخصی از بنای احداثی بر روی آن زمین، ضمن عقد و به موجب سند رسمی به آنان اختصاص می یابد.

۲- مستأجرین اراضی اعم از ملکی، دولتی، موقوفه که به موجب سند رسمی حق احداث بنا بر روی عین مستاجره را دارند.

بنابراین تعریف، در پیش فروش ساختمان که مربوط به سازه نیمه کاره است، پیش خریدار در ازای پرداختی مبلغی کمتر از مبلغ ساختمان کامل، مالک آپارتمانی می‌شود که در آتیه ساخته خواهد شد. تنظیم قرارداد پیش فروش آپارتمان به قدری مهم است که کوچکترین بی توجهی به جزئیات آن سبب ورود خسارات جبران ناپذیری به طرفین می‌گردد. به همین دلیل می‌‍بایست توسط وکلای متخصص نگاشته شود؛ مجموعه وکیل‌باشی این امکان را برای شما فراهم نموده تا بتوانید با ثبت درخواست قرارداد سفارشی، تنظیم متن قرارداد پیش خرید ساختمان را به متخصصین این حوزه بسپارید.

مزایای پیش خرید ساختمان: 

پیش خرید ساختمان دارای مزایا و امتیازاتی است که سبب شده بسیاری از افراد به سمت و سوی خرید آپارتمان نیمه کاره یا نیمه ساز بروند و به آن اشتیاق پیدا کنند. از مزایای خرید آپارتمان نیمه ساز می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • ارزانتر بودن اینگونه ساختمان ها و آپارتمان ها نسبت به خانه ای آماده
  • امکان پرداخت مبلغ به صورت اقساطی و مناسب با پیشرفت کار
  • قابل ملاحظه بودن تمام مراحل ساخت، کیفیت و چگونگی چینش اجزا نسبت به ساختمان آماده
  • امکان اعمال سلیقه پیش خریدار در طراحی و اجزای ساختمان در پیش فروش ساختمان

این ویژگیها و مواردی از این قبیل سبب شده تا پیش فروش ساختمان با رشد روز افزون همراه شود و روز به روز به تعداد اشخاصی که بخواهند از طریق خرید واحد نیمه کار یا نیمه آماده به رویای خانه دار شدن دست یابند، افزوده شود.

مشکلات پیش خرید ساختمان بدون تنظیم قرارداد: 

پیشتر، از مزیت ها و امتیازاتی که ممکن است خرید یک خانه نیمه کاره داشته باشد سخن گفتیم، حال بهتر است به معایب و مشکلات پیش خرید واحد مسکونی یا تجاری، بدون تنظیم قرارداد پیش فروش ملک، نیز بپردازیم:

  • با توجه به تورم و نوسانات بازار املاک و مستغلات، این امکان که مبلغ واحد پیش خرید شده بیشتر از میزان برآورد شده باشد، بسیار زیاد است.
  • زمان تحویل پروژه کاملاً معین و دقیق نیست.
  • احتمال ناتمام ماندن پروژه به دلایل مختلف نظیر مسائل اقتصادی وجود دارد.
  • در پیش فروش آپارتمان و ساختمان زمینه کلاهبرداری به وسیله ایجاد وعدههای دروغین بسیار محتمل است.

بنابراین به شما توصیه میکنیم چه به عنوان پیش خریدار چه به عنوان پیش فروشنده قبل از انعقاد قرارداد پیش فروش آپارتمان، حتماً از مشاوره وکلای متخصص در این زمینه بهره مند شوید. وکیلباشی این امکان را برای شما فراهم کرده تا شما عزیزان بتوانید قبل از بستن عقد قرارداد پیش خرید آپارتمان یا ساختمان خود، از مشاوره وکلای پایه یک دادگستری متخصص در این زمینه مند شوید.

 

نحوه تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان

 

نکات کلیدی در تنظیم قرارداد پیش فروش ملک:

قرارداد پیش فروش ملک، اگر به صورت دقیق و با توجه به کوچکترین جزئیات و نکات کلیدی و ضروری منعقد نشود، زمینهساز چالشها و مشکلات عدیده ای خواهد شد که این مسائل در نهایت منجر به قطع همکاری و ورود خسارت به متعاملین میگردد.

 مدارک مورد نیاز در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان:

مدارکی که در زمان انعقاد قرارداد پیش فروش ساختمان مورد نیاز است:

1.     سند رسمی مالکیت و یا سند رسمی اجاره به همراه حق احداث بنا در ملک

2.     پروانه ساخت کل ساختمان و شناسنامه فنی مستقل برای هر یک از واحدها

3.     تاییدیه مهندس ساختمان مبنی بر پایان عملیات پی ساختمان

4.     پاسخ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک

5.     بیمه نامه موضوع ماده (9) قانون پیش فروش آپارتمان

بنابراین شما هنگام عقد قرارداد پیش خرید ساختمان، این مدارک را به همراه خود داشته باشید؛ در غیر این صورت قرارداد شما منعقد نخواهد شد. در نهایت پس از ساخت و تکمیل پروژه نیز برای طی مراحل انتقال سند در دفتر اسناد رسمی، به مشکل و مسئله ای برنخورید.

ارکان مهم قرارداد پیش فروش ساختمان:

برای اینکه قرارداد پیش خرید ملک، از اعتبار و صحت کافی برخوردار شود، لازم است مفادی در متن قرارداد پیش فروش ملک، قید گردد. ارکان اصلی قرارداد پیش فروش واحد آپارتمان نیز همانند قرارداد مشارکت در ساخت، عبارت است از:
ماده اول: مشخصات طرفین قرارداد
ماده دوم: موضوع قرارداد
ماده سوم: مبلغ قرارداد پیش فروش ساختمان
ماده چهارم: نحوه پرداخت
ماده پنجم: زمان تسلیم مورد معامله
ماده ششم: تعهدات فروشنده
ماده هفتم: شروط قرارداد
ماده هشتم: خسارت قرارداد پیش خرید آپارتمان
ماده نهم: حل اختلاف
ماده ده: فورس ماژور

وجود هر یک از این بندها در فرم قرارداد ضرورت داشته و عدم دقت در تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان و تکمیل آن، ممکن است خسارت جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

سخن آخر:

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، در این مقاله با تعریف پیش فروش ملک، مزایا و معایب پیش خرید ساختمان، ارکان مهم قرارداد پیش فروش آپارتمان و نکات مهم آن آشنا شدیم. در نهایت باید اشاره کرد که تنظیم قرارداد پیش فروش ساختمان و به و طور کلی ملک، امری بسیار حساس بوده و باید توسط وکیل باتجربه در این زمینه نگاشته شود؛ از این رو مجموعه وکیل‌باشی فرم قرارداد پیش فروش آپارتمان را که توسط متخصصین تدوین و نگاشته شده است را برای شما آماده نموده تا بتوانید به راحتی از این قرارداد بهره مند شوید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

ali.r

چه جالب من نمیدونستم قرارداد پیش فروش ساختمان و پیش خرید ساختمان یکیه

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. ممنون از همراهی شما. بله با تفاوت بسیار جزیی

right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

آیا تعهدات طرفین در قرارداد پیش فروش ساختمان تضمینی دارد؟

هر قراردادی چه مطابق قانون، معین باشد یا نامعین، در صورتی که خلاف شرع و قانون نباشد، معتبر است. در نتیجه هر قرارداد معتبری که در آن تعهدی بر عهده طرفین باشد، باید ایفای تعهد گردد؛ در غیر این صورت هم حق فسخ و هم حق مطالبه خسارت ناشی از عدم انجام تعهد ایجاد میگردد. بهتر است قبل از اقدام به مطالبه این حقوق در محاکم ابتدا توسط اظهارنامه، الزام به تعهد از طرف مقابل خود بخواهید و اگر پاسخ مناسب دریافت نکردید، از طریق دیگری اقدام کنید.

مالک در چه هنگام می تواند در قرارداد پیش فروش ساختمان، درخواست انتقال سند رسمی داشته باشد؟

در قرارداد پیش خرید آپارتمان، پیش‌خریدار به نسبت اقساط پرداختی یا عوض قراردادی، مالک ملک پیش‌ فروش ‌شده می‌گردد و در پایان مدت قرارداد پیش‌فروش و اتمام ساختمان، با تأیید مهندس ‌ناظر درصورتی‌که تمام اقساط را پرداخت یا عوض‌ قراردادی را تحویل ‌داده باشد، با ارائه مدارک مبنی بر ایفاء تعهدات و پرداخت اقساط خود، می‌تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، تنظیم سند رسمی انتقال به نام خود را درخواست نماید.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه اقدامی باید انجام شود؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از پیش فروشنده و پیش خریدار، از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره یا فورس ماژور)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد؛ چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیش بینی شده است.

تعهدات پیش فروشنده در قرارداد پیش فروش آپارتمان شامل چه مواردی است؟

از تعهدات پیش فروشنده، می توان موارد زیر را بیان داشت:

پیش فروشنده مکلف است قبل از عقد قرارداد پیش­ فروش ساختمان، نسبت به اخذ مجوز ساخت از شهرداری و مراجع ذی­صلاح دیگر اقدام نماید. مجوز مذکور پیوست قرارداد بوده و جزء لاینفکی از قرارداد خواهد بود.
۲-پیش فروشنده مکلف است کلیه ضوابط و مقررات و نظامات دولتی و آیین­ نامه­ های مربوط از قبیل اخذ پروانه ساختمانی، تراکم، پایان کار و غیره را رعایت کند.
۳- پیش فروشنده مکلف است کلیه آیین ­نامه ­های مهندسی مربوط به ساخت و مقاوم­ سازی در برابر زلزله را رعایت کند.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...