;
1401/07/30 14:58

وظایف کارفرما در قراردادهای پیمانکاری ساختمان

قراردادهای پیمانکاری به چه معناست؟ طرفین قرارداد پیمانکاری چه کسانی هستند؟ در مدیریت پیمان، کارفرما چه تعهداتی دارد؟ 

بی‌شک یکی از پرکاربردترین انواع قراردادهای پیمانکاری، قراردادهای پیمانکاری ساختمان هستند. در قراردادهای پیمانکاری، مواردی از قبیل مشخصات طرفین قرارداد، موضوع، مبلغ، مدت پیمان، تعهدات و اختیارات کارفرما و پیمانکار و فسخ یا خاتمه پیمان معین می‌شوند. قرارداد مدیریت پیمان از جمله قراردادهای بسیار حساس است که تنظیم آن نیازمند دقت و دانش بسیار می‌باشد؛ مجموعه وکیل‌باشی با تلاش وکلای پایه یک دادگستری و مجرب خود بانک قراردادهای عمرانی و ساختمانی را تهیه و در دسترس شما قرار داده‌ است تا با استفاده از این فرم قراردادهای آماده، بتوانید با خیالی آسوده با طرف مقابل خود قرارداد تنظیم کنید؟

قرارداد پیمانکاری ساختمان چیست؟

وظایف کارفرما در قرارداد ساختمانی در شرایط عمومی پیمان توسط قانونگذار مشخص شده. فرم قراردادهای پیمانکاری ساختمان غالباً تعاریف یکسان دارند اما برخی تفاوت­‌های موضوعی آنها را از یکدیگر متمایز می‌­کند. در توضیح قراردادهای پیمانکاری عمرانی و ساختمانی، باید گفت که پیمانکاری ساختمان نوعی قرارداد است که در آن یک طرف که کارفرما می‌باشد از طرف دیگر که پیمانکار یا مجری نامیده می­‌شود، خواستار است تا طی مدتی مشخص با شرایط قراردادی معین، پروژه‌­ای ساختمانی را به سرانجام برساند. شخص کارفرما در قراردادهای ساختمانی و عمرانی یکی از ارکان اصلی محسوب می‌­شود.

کارفرما چه کسی است؟

در عموم، کارفرما را شخصی می‌دانند که مالک یک پروژه است و برای انجام امورات خود از توانایی و مهارت پیمانکار استفاده می‌­کند. اما در قرارداد پیمانکاری ساختمان، کارفرما شخصی حقیقی (فرد) یا حقوقی (شرکت) است که برای عملیاتی شدن پروژه عمرانی خود، با پیمانکار توافق کرده و قرارداد پیمانکاری منعقد می‌نماید.

تعهدات و اختیارات کارفرما در قرارداد پیمانکاری چیست؟

تعهدات، وظایف و اختیارات کارفرما در اکثر پروژه‌­های ساختمانی، یکسان است مگر آنکه طرفین قرارداد بر افزایش یا کاهش این تعهدات و اختیارات توافق کرده باشند. 

برخی از این تعهدات عبارتند از:

۱) کارفرما باید کارگاه یا زمین مورد نظر پروژه را در زمان مقرر به پیمانکار یا پیمانکاران تحویل دهد تا وی کار خود را آغاز کند.

۲) کارفرما باید نیازمندی‌ها و اهداف پروژه را به طور دقیق و صریح به پیمانکاران ارائه کند تا پیمانکار توجه کافی از پروژه داشته باشد و مطابق با انتظار کارفرما پروژه را به اتمام برساند.

۳) کارفرما باید هر تغییری در مراحل کار را که در نظر دارد به اطلاع پیمانکار یا پیمانکاران برساند.

۴) تعهدات مالی از جمله وظایف مهم کارفرما می‌باشد که نباید خلاف آنچه که در قرارداد ذکر نموده عمل نماید.

۵) پیش پرداخت برای شروع پروژه از دیگر وظایف کارفرما است که باعث می‌شود پیمانکار بتواند استارت شروع کار خود را بزند.

۶) کارفرما باید مبلغ مشخصی از پیش‌­پرداخت را برای امور بیمه و مالیات قرارداد پیمانکاری (کسورات قانونی) نزد خود نگه دارد.

۷) کارفرما در صورت انجام شدن تعهدات از طرف پیمانکار، باید پروژه را تحویل قطعی بگیرد.

 

کارفرما

 

برخی از اختیارات کارفرما در پروژه عبارتند از:

1) کارفرما میتواند با مبلغ درخواست شده پیمانکار برای شروع کار موافقت یا مخالفت نماید.

2) کارفرما میتواند که در هر مرحله از کار با رعایت حقوق مالی پیمانکار مراحل جدیدی را به کار وارد نماید که باید به سمع و نظر پیمانکار برسد.

3) پیمانکار می‌تواند در تغییر زمان بندی انجام کار در هر مرحله‌ای که کار در آن قرار گرفته است تجدید نظر نماید.

4) کارفرمایان این اختیار را خواهند داشت که موقتاً و حداکثر تا 3 ماه پروژه را معلق کنند.

5) کارفرما این اختیار را دارد که هر زمان بخواهد می‌تواند (با هر میزان پیشرفت کار)، خاتمه پروژه را اعلام کرده و با پیمانکار تسویه حساب نماید.

6) کارفرما این حق را دارد که در صورت:

الف) تاخیر غیر منطقی پیمانکار در انجام کار پروژه

ب) رها کردن کار بدون علت و هماهنگی قبلی (بیش از 15 روز)

ج) انتقال کار به شخص ثالث بدون اجازه و هماهنگی کارفرما

د) عدم توانایی فنی و کافی در انجام کار

یک طرفه قرارداد پروژه خود را فسخ نماید.

سخن نهایی:

همانطور که بیان شد در هر قرارداد عمرانی و ساختمانی طرفین آن چه به‌عنوان کارفرما یا پیمانکار، حتی خارج از قرارداد وظایف واختیاراتی عرفی دارند.

کارفرما و پیمانکار باید به وظایف خود (چه مندرج در قرارداد باشد چه عرف رایج) عمل نمایند و همچنین می‌توانند از اختیاراتشان (چه مندرج در قرارداد باشد چه عرف رایج) حسن استفاد را بنمایند. حتی طرفین در قرارداد ساختمانی و عمرانی می‌تواند مطابق حاکمیت اراده در عقد قراردادها وفق ماده 10 قانون مدنی، هر آن چیزی که مخالفت صریح با قوانین را نداشته باشد توافق نمایند.شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

مسئولیت بیمه در قرارداد های پیمانکاری بر عهده چه کسی است؟

ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی نیز بیان می دارد: مواردى که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقى یا حقوقى واگذار میشود کار فرما باید در قراردادى که منعقد مى کند مقاطعه کار را متقاعد نماید که کارکنان خود و همچنین کارکنان مقاطعه کاران فرعى را نزد سازمان بیمه نماید و کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در ماده ۲۸ این قانون بپردازد. پرداخت پنج درصد بهاى کل کار مقاطعه کار از طرف کارفرما موکول به ارایه مفاصا حساب ازطرف سازمان خواهد بود. در مورد مقاطعه کارانى که صورت مزد و حق بیمه کارکنان خود در موعد مقرر به سازمان تسلیم و  پرداخت مى کنند. معادل حق بیمه پرداختی بنا به درخواست سازمان از مبلغ مذکور آزاد خواهد شد.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...