;
1401/07/30 14:34

قرارداد بازسازی ساختمان چیست و باید شامل چه نکات حقوقی باشد؟

قرارداد بازسازی ساختمان به چه معناست؟ قرارداد بازسازی ساختمان چه نکات حقوقی دارد؟

فرم قرارداد بازسازی ساختمان، نوعی از قراردادهای پیمانکاری در زمینه عمرانی و ساختمانی است. بازسازی و تعمیرات ساختمان از اموری است که در حال حاضر زیاد مورد توجه قرار دارد. ساخت و ساز بسیار پر هزینه و زمان‌بر می‌باشد. در برابر با هزینه‌ها و زمان لازم برای ساخت بنای ساختمان، بازسازی یک بنا به دست پیمانکار پروژه های بازسازی انجام شود، بسیار معقول‌تر و کم هزینه‌تر می‌باشد. همچنین مدت زمان مورد نیاز برای بازسازی بسیار کمتر از زمان ساخت و ساز است. بازسازی ساختمان مانند بسیاری از موارد نیازمند انعقاد قرارداد بازسازی ساختمان می‌باشد که در زمره قرارداد پیمانکاری ساختمان قرار گرفته است.شما میتوانید با استفاده از فرم قراردادهای پیمانکاری موجود در وبسایت وکیلباشی، با طرف مقابل خود قراردادی جامع و استاندارد منعقد نمایید.

انواع نمونه قرارداد تعمیرات داخلی ساختمان کدامند؟

انواع قرارداد بازسازی و نوسازی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  1. قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان با مصالح

  2. قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان بدون مصالح

قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان با مصالح:

فرم قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان با مصالح، می‌تواند به شکل قرارداد بازسازی درصدی نیز باشد. در این نوع قرارداد کارفرما در ابتدا با تخمین هزینه‌ها و مبلغ مورد نظر برای کار و بر اساس عرف نمونه قرارداد مدیریت پیمان بازسازی ساختمان، مبلغی را در اختیار پیمانکار پروژه بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان قرار می‌دهد. در این قرارداد، از ابتدا تا انتها تعمیرات و بازسازی ساختمان به عهده پیمانکار است. تهیه مصالح و ابراز، استخدام نیروی کار و هزینه‌های احتمالی به عهده پیمانکار میباشد و از آن مبلغی که کارفرما در ابتدا در اختیار او گذاشته است، پرداخت می‌کند.

حق الزحمه نیروی کار پیمانکار نیز به دو صورت قابل پرداخت می‌شود؛ یا درصدی از کل مبلغی که در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد به عنوان حق الزحمه نیروی کار او در نظر گرفته خواهد شد. یا مجموع مبلغ قرارداد بدون محاسبه حقوق کارگران پیمانکار به ایشان پرداخت می‌شود و خودش موظف به پرداخت حقوق کارگران است.

قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان بدون مصالح:

در قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان بدون مصالح، تهیه مصالح و ابزار مورد نظر برای کار بازسازی بر عهده کارفرما می‌باشد. پیمانکار با توافق قبلی، مبلغی را بابت انجام کار دریافت می‌کند. این قرارداد برای کارفرمایانی است که قصد دارند در خرید مصالح صرفه‌جویی کنند و یا هزینه بازسازی را کم و کنترل کنند، بسیار مناسب است.

مهم‌ترین مفاد یک نمونه قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان

برای آن که یک قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان استاندارد باشد باید مفاد آن را بدین نحو تنظیم نمود:

ماده ۱) طرفین قرارداد

ماده ۲) موضوع قرارداد

ماده ۳) مدت قرارداد

ماده ۴) مبلغ قرارداد

ماده ۵) نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

ماده ۶) وظایف و تعهدات پیمانکار

ماده ۷) تعهدات کارفرما

ماده ۸) مالیات پروژه

ماده ۹) نظارت

ماده ۱۰) دستگاه نظارت

ماده ۱۱) ضمانت حسن اجرای تعهدات از سوی پیمانکار

ماده ۱۲) حل اختلاف

ماده ۱۳) موارد متفرقه

ماده ۱۴) نسخ قرارداد.

هرکدام از موارد فوق الذکر، می‌بایست در مفاد فرم قرارداد پیمانکاری بازسازی ساختمان قید گردد در غیر این صورت، امکان افزایش اختلا و چالش میان شما طرف قراردادتان بسیار افزایش میابد.

 

قرارداد بازسازی ساختمان

 

از مهمترین نکات حقوقی فرم قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان عبارت است از:

۱- در فرم قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان پیمانکار باید تمامی کارکنان مورد نیاز خود را در حالت آماده به کار در ساختمان محل پروژه در طول مدت اجرای کامل قرارداد داشته باشد؛ در غیر این صورت و به وجود آمدن وقفه یا نقص و عیب در کیفیت کار، پیمانکار مسئول می‌باشد.

۲- اصولاً پیمانکار مسئول تهیه ابزار و ملزومات تخصصی در امور بازسازی و نوسازی ساختمان می‌باشد و اگر می‌خواهید خلاف این عرف توافقی نمایید باید در قرارداد بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان صراحتاً بیان نمایید.

۳- در صورت بروز هرگونه تغییرات در اندازه و مشخصات فنی که از پیش تعیین شده، پیمانکار وظیفه دارد مراتب را بلافاصله به اطلاع کارفرما برساند.

۴-مطابق با توافق فی مابین کارفرما و پیمانکار، اجرای قرارداد قائم به شخص است و حق انتقال موضوع قرارداد را به غیر ندارد.

۵- پیمانکار موظف به رعایت موارد حفاظتی و ایمنی کار و به طور کلی رعایت مقررات ملّی ساختمانی ایران در کارگاه است و نسبت به اجباری بودن استفاده از وسایل ایمنی آگاه می‌باشد. 

۶- کارفرما نیز موظف است کلیه مشخصات و دستورات لازم جهت اجرای عملیات این قرارداد را به وقت مناسب در اختیار پیمانکار قرار دهد.

۷- کارفرما موظف است مطابق با قرارداد کلیه پرداخت‌های لازم را به صورت مرحله‌ای برای کاشی کار، لوله کشی، نقاشی و …. با پیمانکار تسویه نماید.

۸-هزینه و تهیه آب، برق و گاز مورد نیاز مصرفی پیمانکار جهت اجرای عملیات در محل کارگاه بر عهده کارفرما می‌باشد.

سخن پایانی:

همانطور که ملاحظه نمودید، در این نوشتار ما شما را با قرارداد بازسازی ساختمان و نکات حقوقی آن آشنا کردیم؛ اما بخاطر داشته باشید که تنظیم متن قرارداد بازسازی ساختمان، امری تخصصی بوده و نیازمند دانش و مهارت بسیار زیاد در این زمینه است؛ شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

برای آنکه هنگام بروز اختلاف زود تر به نتیجه برسیم چه راهکاری وجود دارد؟

سعی کنید در قراردادها مرجع حل اختلافات خود را داور مرضیالطرفین معرفی نمایید. چراکه هم در هزینه و هم در وقت شما صرفه جویی خواهد شد. حکم داور مانند حکم قضات لازم الاتباع است.

مسئولیت بیمه در قرارداد های پیمانکاری بر عهده چه کسی است؟

ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی نیز بیان می دارد: مواردى که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقى یا حقوقى واگذار میشود کار فرما باید در قراردادى که منعقد مى کند مقاطعه کار را متقاعد نماید که کارکنان خود و همچنین کارکنان مقاطعه کاران فرعى را نزد سازمان بیمه نماید و کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در ماده ۲۸ این قانون بپردازد. پرداخت پنج درصد بهاى کل کار مقاطعه کار از طرف کارفرما موکول به ارایه مفاصا حساب ازطرف سازمان خواهد بود. در مورد مقاطعه کارانى که صورت مزد و حق بیمه کارکنان خود در موعد مقرر به سازمان تسلیم و  پرداخت مى کنند. معادل حق بیمه پرداختی بنا به درخواست سازمان از مبلغ مذکور آزاد خواهد شد.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...