;
1401/07/30 15:19

انواع قرارداد لوله کشی ساختمان شامل قرارداد لوله کشی آب، فاضلاب و گاز

لوله‌کشی ساختمان به چه معناست؟ قرارداد لوله‌کشی ساختمان بین چه افرادی منعقد می‌شود؟ متن قرارداد لوله‌کشی ساختمان شامل چه مواردی است؟

نمونه قراردادهای لوله کشی ساختمان از دسته قراردادهای پیمانکاری ساختمان هستند، طرف اول فرم قرارداد لوله کشی ساختمان کارفرما یا مالک ساختمان است و طرف دوم این نمونه قرارداد، پیمانکار یا مجری عملیات پیمانکاری لوله کشی ساختمان می‌باشد. تنظیم فرم قرارداد لوله کشی ساختمان چه در قالب رسمی و چه در قالب عادی به موجب ماده 10 قانون مدنی دارای رسمیت می‌باشد و تنظیم و تدوین آن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که موجب می‌شود از اختلافات احتمالی آینده جلوگیری به عمل آید. مجموعه وکیل‌باشی این مقاله را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با مطالعه آن بتوانید چه به عنوان پیمانکار و چه به عنوان کارفرما در پروژه لوله کشی ساختمان قراردادی استاندارد را تنظیم و تدوین نمایید. با ما همراه باشید.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

پیمانکار شخصی می‌باشد که خدمتی را در قبال مبلغی که کارفرما پرداخت می‌نماید انجام می‌دهد. فرم قراردادها به دو صورت عادی و رسمی هستند. قرارداد رسمی همان قراردادی می‌باشد که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌گردند و قرارداد عادی همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد قراردادی می‌باشد که وفق ماده 10 قانون مدنی تنظیم می‌شود.

منظور از قرارداد عادی چیست؟

ماده 10 قانون مدنی: قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند، در صورتی که مخالف صریح قانون نباشند، نافذ است. در نتیجه فرم قرارداد لوله کشی ساختمان شما اعم از ملک یا آپارتمان در صورتی که به شکل مکتوب تنظیم شوند دارای اعتبار و قابل استناد می‌باشند.

قرارداد لوله‌کشی ساختمان به چه معناست؟

فرم قرارداد لوله کشی ساختمان یک قرارداد پیمانکاری می‌باشد و قراردادهای پیمانکاری زیر مجموعه قراردادهای خصوصی هستند که با توجه به قانون مدنی تنظیم می‌شوند. نمونه قراردادهای پیمانکاری جز عقود نامعین می‌باشند. زیرا در متن قانون مدنی به طور صریح به آن‌ها اشاره نشده است.  قانون مدنی برای عقود غیر معین قواعد خاصی را مطرح نکرده‌ است. از این رو لازم است که در زمان عقد قرارداد، شرایط و نحوه تعامل طرفین و چگونگی همکاری آن‌ها به دقت بیان گردد و قواعدی در نظر گرفته شده باشد. این شروط و مقررات باید براساس قانون، به خصوص قانون مدنی تنظیم شود.

نمونه قرارداد لوله‌کشی ساختمان شامل چه مواردی می‌شود؟

هر قرارداد دارای اصولی می‌باشد و اگر این اصول و موارد رعایت نگردد طرفین قرارداد متحمل تبعاتی می‌گردند که شاید جبران آنها بسیار زمان‌بر و پرهزینه باشد در نتیجه مجموعه وکیل باشی قرارداد لوله کشی ساختمان شامل مواردی نظیر: لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب و همچنین لوله کشی گاز توسط وکلای پایه یک دادگستری فراهم نموده تا شما با استفاده از آن بتوانید از بروز اختلافات احتمالی در آینده جلوگیری نمایید.

مشخصات طرفین:

اولین بخش فرم قرارداد لوله کشی ساختمان را مشخصات طرفین قرارداد شکل می‌دهد. هر یک از طرفین قرارداد مشخصات حقیقی خود را باید در قرارداد قید نمایند. 

موضوع قرارداد:

موضوع قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان، ارائه خدماتی می‌باشد که پیمانکار باید حین و پس از اتمام قرارداد انجام دهد. در این قسمت باید به تفصیل بیان شود که کارفرما از پیمانکار چه توقعاتی دارد و می خواهد پیمانکار چه خدماتی را به او ارائه نماید. در موضوع قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب باید نحوه تهیه مصالح، نحوه اجرای پروژه با جزئیات کامل شرح داده شود و یا به نقشه و یا پیوست خاصی اشاره شود.

مشخصات فنی و محاسبات پروژه:

در فرم قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان بخشی از متن قرارداد (یا به صورت پیوست) به تشریح مشخصات فنی مواد و مصالح مورد استفاده اختصاص می یابد. ارائه دقیق مشخصات فنی از سو استفاده پیمانکار و بکارگیری مصالح بی کیفیت جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر ممکن است کارفرما تقاضای بکارگیری مصالح بسیار گران یا خاص را داشته باشد که خصوصا در قراردادهایی که تامین مصالح با پیمانکار است (PC و یا EPC) مشکلات عدیده ای برای پیمانکار ایجاد می‌کند.

مبلغ قرارداد:

مبلغ قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب که توسط کارفرما تعیین می‌شود و یا توسط پیمانکار پیشنهاد داده می‌شود و در نهایت بر روی مبلغ نهایی توافق صورت می‌گیرد. نحوه محاسبه مبلغ قرارداد بسته به نوع قرارداد متفاوت می‌باشد و در هرصورت باید هزینه تهیه مصالح و هزینه های بالاسری، سود پیمانکار، منابع انسانی و تجهیزات و … در نظر گرفته شود که می‌تواند به صورت کلی در متن قرارداد ذکر شود و جزئیات به قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب پیوست گردد و یا در متن به آن اشاره شود. اگر تغییراتی مدنظر کارفرما در مبلغ قرارداد در آینده باشد (برای بحث تورم و تعدیل) بهتر است نحوه محاسبه آن در تبصره‌ای اشاره شود.

نحوه پرداخت:

حق‌الزحمه پیمانکار به شیوه‌های متفاوتی پرداخت می‌شود. 

  • تمام مبلغ مشخص شده برای قرارداد را بعد از اتمام پروژه به پیمانکار پرداخت کنید.

  • مبلغ تعیین شده در قرارداد را به سه بخش تقسیم کرده، بخشی را در ابتدای کار، بخشی در میانه کار و بخشی را در انتها به پیمانکار پرداخت کنید.

  • می‌توانید همانطور که برای هر مرحله از کار زمانی را تعیین کرده‌اید، برای هر مرحله از کار، هزینه آن را پرداخت کنید.

  • یا انواع دیگری که به توافق کارفرما و پیمانکار بستگی دارد.

لوله کشی

 

اسناد و مدارک:

در زمان عقد قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان مدارک و اسنادی از سوی کارفرما به پیمانکار تحویل داده می‌شود و یا زمان مشخصی برای تحویل آن‌ها تعیین می‌گردد. در شرایطی ممکن است مطالعاتی قبل از عقد قرارداد با پیمانکار حاضر در این قرارداد، توسط کارفرما (یا مشاورین وی) یا پیمانکار دیگری انجام شده باشد و یا کارفرما انجام آن‌ها را به عهده بگیرد که در این مرحله به پیمانکار تحویل داده می‌شود و در قرارداد ذکر می گردد.

زمان انجام پروژه:

در قراردادها به خصوص قرارداد پیمانکاری، تعیین مدت قرارداد از موارد مهم قرارداد است. کارفرما برای انجام پروژه مدت زمانی را مشخص می‌کند. مدت زمان شامل تاریخ دقیق روز و ماه و سال شروع و پایان قرارداد است. در این بخش مشخص می‌کنید که توقع دارید در چه مدت زمانی کار لوله کشی به اتمام برسد.

مدت قرارداد را می‌توان به دو شیوه معین کرد:

  • برای هر مرحله از پروژه، مدت مشخص شده باشد و پیمانکار موظف باشد که در آن مدت مشخص شده، کار را به پایان برساند.

  • ممکن است که مدت به صورت کلی در نظر گرفته شود و فقط تاریخ شروع و پایان قرارداد مشخص شود.

پیش بینی خسارت دیرکرد:

دیرکرد از سمت هر یک از طرفین قرارداد باشد باید به نحوی برای طرف مقابل جبران شود، در حالت عمومی اگر دیرکرد از طرف کارفرما باشد، پیمانکار مجاز به تغییر برنامه زمانبندی قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان خواهد بود و اگر دیرکرد از طرف پیمانکار باشد به صورت جریمه ریالی تعیین و از صورت حساب وی کسر خواهد شد.

ناظر پروژه:

کارفرما در تمام پروژه ها بر عملکرد پیمانکار نظارت می‌کند و پس از تایید دستگاه نظارت کارفرما، صورت حساب پیمانکار لوله کشی ساختمان پرداخت خواهد شد. در پروژه های بزرگتر دستگاه نظارت به صورت مستقیم در محل پروژه از جانب کارفرما و یا مشاور کارفرما حضور خواهد داشت و پیمانکار موظف است که تمامی نکات پروژه را به صورت کتبی به اطلاع ایشان رسانده و تایید کتبی از ایشان اخذ نماید. در پروژه های کوچکتر نظارت ممکن است توسط خود کارفرما صورت گیرد.

تعهدات طرفین:

وظایف اصلی کارفرما و پیمانکار ساختمان در این بند مشخص می‌شود. در این بند ‌باید تاکید شود که اجرای پروژه به نحوی که از لحاظ فنی و مالی مورد نظر کارفرما و پیمانکار بوده است. برای انجام پروژه باید پیمانکار متعهد باشد که کارگاه، تجهیزات و اجناس مورد نیاز را از کارفرما تحویل گرفته و در حفظ و نگهداری و جلوگیری از اتلاف و اسراف آن کوشش کند.

فسخ:

موارد فسخ قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان معمولا از طرف پیمانکار یا کارفرما خواهد بود. قراردادها می توانند بنا به شرایط و خواست طرفین نوشته شده و پیمانکار نیز می‌تواند در شرایطی برای خود حق فسخ یا انصراف درخواست نماید. اما به صورت کلی مواردی مانند تاخیر در شروع پروژه، واگذاری پیمانکاری لوله کشی به شخصی دیگر به طور کلی، غیبت غیرموجه در حین عملیات و یا عدم اجرای دقیق تعهدات قراردادی و قانونی می‌تواند برای کارفرما حق فسخ ایجاد کند.

معمولا پیمانکار نیز می تواند مواردی مانند تاخیر در تحویل زمین یا کارگاه و یا هرگونه تجهیزاتی که جزو تعهدات کارفرما بوده است یا تاخیر در پرداخت ها را حقی برای فسخ قرارداد از جانب خود قرار دهد. در نگارش مفاد این بند باید هر دو طرف نهایت دقت و آینده نگری را داشته باشند چرا که در صورت عدم محاسبات درست مالی و زمانی از طرف پیمانکار و امضای این مفاد می‌تواند وی را به ورشکستگی و پرداخت خسارات سنگین برساند.

مرجع حل اختلاف:

طرفین قرارداد می‌توانند برای حل اختلافات خود داور تعیین نمایند یا حل اختلاف خود را در قرارداد مراجع رسمی صالح به رسیدگی در اختلافات تعیین نمایند.

هرچند که انتخاب داور مرضی‌الطرفین به نفع آن‌ها می‌باشد چرا که از دردسرهای محاکم و معطلی در آن‌ها به دور خواهند بود.

موارد متفرقه:

این بند برای کاهش مفاد قرارداد و گنجاندن مواردی که احتمال وقوع آن ها کمتر است به صورت موارد متفرقه می تواند در متن قرارداد پیمانکاری لوله کشی ساختمان گنجانده شود. دقت شود که هرچه متن قرارداد با جزئیات بیشتری نگارش شود در آینده از اختلافات کاسته خواهد شد.

نسخ قرارداد:

هر قراردادی اعم از قراردادهای پیمانکاری باید حداقل به تعداد طرفین در نسخه های متحدالشکل تنظیم گردد. در این بند از قرارداد پیمانکاری لوله کشی آب و فاضلاب معمولا به تعداد مفاد و بندهای قرارداد، تعداد پیوست ها (اگر وجود داشته باشد)، زبان قرارداد و تعداد نسخ اشاره می‌شود.

سخن پایانی:

شما می‌توانید به عنوان هریک از طرفین قراردادها از طریق مجموعه وکیل‌باشی و وکلای پایه یک دادگستری مجرب حاضر در این مجموعه، به آنچه نیاز دارید برسید. مجموعه وکیل‌باشی با ارائه خدماتی نظیر تدوین فرم‌های قضایی سفارشی، تدوین قرارداد سفارشی و ارائه راهکار و آموزش‌های تصویری مختلف در زمینه‌های حقوقی کنار شما است. شما میتوانید هر فرم قضایی یا قراردادی را که میخواهید به صورت سفارشی همراه با مشاوره رایگان دریافت نمایید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

مسئولیت بیمه در قرارداد های پیمانکاری بر عهده چه کسی است؟

ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی نیز بیان می دارد: مواردى که انجام کار به طور مقاطعه به اشخاص حقیقى یا حقوقى واگذار میشود کار فرما باید در قراردادى که منعقد مى کند مقاطعه کار را متقاعد نماید که کارکنان خود و همچنین کارکنان مقاطعه کاران فرعى را نزد سازمان بیمه نماید و کل حق بیمه را به ترتیب مقرر در ماده ۲۸ این قانون بپردازد. پرداخت پنج درصد بهاى کل کار مقاطعه کار از طرف کارفرما موکول به ارایه مفاصا حساب ازطرف سازمان خواهد بود. در مورد مقاطعه کارانى که صورت مزد و حق بیمه کارکنان خود در موعد مقرر به سازمان تسلیم و  پرداخت مى کنند. معادل حق بیمه پرداختی بنا به درخواست سازمان از مبلغ مذکور آزاد خواهد شد.

در شرایطی که انجام تعهد از سوی هر یک از طرفین مقدور نبود چه عواقبی در انتظار طرفین میباشد؟

اگر توانایی انجام تعهد برای هر یک از طرفین از بین برود و در آن هیچ تعدی و تفریطی وجود نداشته باشد، همچنین حادثهای خارج از اراده طرفین باعث این مسئله شود (قوه قاهره)، مسئولیتی به عهده طرفین قرارداد نمیباشد چرا که این موضوع در قرارداد تحت عنوان فورس ماژور یا قوای قاهره پیشبینی شده است.

اگر یکی از طرفین قرارداد اطلاعاتی غیرواقعی در قسمت مشخصات وارد نمود چه راهکاری را باید پیش برد؟

زمانی که این اتفاق رخ میدهد راهکار ثابتی وجود ندارد و باید آن را با وکلای مجرب مطرح نمایید.

در نتیجه بهتر است همیشه بیشتر به دنبال پیشگیری باشیم. برای پیشگیری از این موضوع همیشه در هنگام عقد قرارداد مدارک شناسایی را بررسی کنید تا احراز هویت انجام شود. حتی میتوان کپی این مدارک را پیوست به قرارداد نمود.

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...