;
1401/07/27 09:55

تنظیم قرارداد طراحی سایت

گسترش نیاز در زمینه اینترنت سبب شده است که تنظیم قرارداد طراحی سایت ، به یکی از نیازهای رایج در دنیای مجازی بدل شود. دلیل آن را در ادامه توضیح خواهیم داد:

همه ی ما می دانیم که هر روز و هر روز فضای مجازی در زندگی ما نفوذ بیشتری پیدا کرده است و این روز ها به گونه ای با آن هماهنگ شده ایم که گاهی به نظر می رسد که اصلاً زندگی بدون کمک گرفتن این دنیای جدید، غیر ممکن است. شاید اولین عاملی که سبب وابستگی هر روزه و بیشتر ما به این فضا شده است، برخورداری اغلب مردم جامعه از اینترنت برای انجام امور روزمره شان بوده است. این روزها کمتر می توانیم شرکتی را پیدا کنیم که در پی این نباشد که محصولات، کالاها و خدمات خود را با استفاده از کمک این فضای مجازی به کاربران خود ارائه نکند. حتی بازاریابی این شرکت ها و کسب وکارها اغلب از طریق کمک اینترنت و دنیای مجازی صورت گرفته است؛ به همین دلیل استفاده از سایت با استقبال روزافزونی همراه شده است. دز ادامه سعی داریم به بحث و بررسی پیرامون قرارداد طراحی سایت و ارکان نمونه قرارداد طراحی سایت و نکات مهم آن بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

ضرورت وجود قرارداد طراحی سایت و اپلیکشن

و می توان گفت که این روزها نیاز شرکت ها هر روز و هر روز به به بستر های روی وب که نام تخصصی شان سایت است، بیشتر و بیشتر می شود و عملاً باید اذعان داشت که بدون وجود این بسترها، این شرکت ها و کسب وکارها هم قادر نخواهند بود تا موجودیت خود را حفظ کنند. کسب و کارها می‌توانند با استفاده از سایت ها، محصولات و کالا ها و خدمات خود را برای کاربران و طرفداران خود ، در معرض نمایش قرار دهند. از این رو این نکته ی مهم نیز به میان می آید که شکل نمایش و ارائه ی این گونه از خدمات به کاربران و مشتریان این شرکت ها چگونه باشد. این گسترش نیاز در این زمینه سبب شده است که تنظیم قرارداد طراحی سایت ، به یکی از نیازهای رایج در دنیای مجازی بدل شود. دلیل آن را در ادامه توضیح خواهیم داد:

قرارداد طراحی سایت چیست؟

قرارداد طراحی سایت مابین طراح وب و کارفرما منعقد می‌گردد و بر اساس آن طرفین ملزم به انجام تعهداتی می‌شوند که در قرارداد قید شده است. قرارداد طراحی سایت به دسته بندی های متعدد نظیر قرارداد طراحی سایت وردپرسی، قرارداد طراحی سایت خبری، قرارداد سایت فروشگاهی و قرارداد سایت شرکتی همچنین قرارداد طراحی سایت خدمات و ... تقسیم می‌گردد. در متن قرارداد طراحی وب سایت می‌بایست علاوه بر مشخصات طرفین، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، زمان تحویل پروژه و همچنین سایر شرایط و تعهدات طراح و مشتری به طور دقیق ثبت شود تا از ایجاد اختلافات احتمالی آینده جلوگیری شود.

چرا باید نمونه قرارداد طراحی سایت تنظیم کنیم؟

همانطور که می‌دانید فقدان یک قرارداد کامل و دقیق می‌تواند منشا بسیاری از اختلافات ایجاد شده بین طرفین شود؛ وجود یک قرارداد طراحی سایت استاندارد با روشن ساختن عملکرد طرفین به پیشبرد راحت امور کمک وافری خواهد کرد؛ همچنین یک قراردادی که به صورت فنی تنظیم شده باشد، می‌تواند از مسائلی که ممکن است در آینده در حین همکاری طراح و کارفرما به وجود آید به راحتی پیشگیری کند؛ مسائلی نظیر اختلافاتی که در مدت زمان تحویل پروژه، مبلغ قرارداد، مالکیت معنوی سایت، چگونگی اعمال اصلاحاتی که می‌بایست در سایت صورت گیرد و مواردی از این دست، ممکن است ایجاد شود.

نکات مهم در تنظیم پیش نویس قرارداد طراحی سایت:

یکی از مهم ترین موارد قانونی در تنظیم قرارداد طراحی سایت که حتما باید به آن توجه کنید و از سوی هر دو طرف قرارداد باید مورد توجه قرار بگیرد این است که باید به هنگام تنظیم قرارداد طراحی وب سایت، نیازهای هر دو طرف یعنی کارفرما یا همان سفارش دهنده ی کار، و طراح سایت که در اینجا در نقش مجری یا همان پیمانکار ایفای نقش می کند، مشخص شود. ضمناً تعیین مبلغ کار به صورت کلی و شیوه ی پرداخت این هزینه ها باید در هنگام تنظیم قرارداد طراحی سایت مد نظر قرار بگیرد و نکته های مربوط به آن ها کاملا رعایت شود.

نحوه بستن قرارداد طراحی وب سایت:

همان طور که پیش از این هم اشاره کرده ایم، بهترین راه برای این که یک صاحب کسب و کار و یا یک کارفرما در هر زمینه ای که هست، رونق تازه ای به امور و فعالیت های کاری اش بدهد، این است که خدمات خودش را درفضای مخصوص فروش خود، به موازات ذائقه و ذوق و قریحه ی مشتریان خود، به پیش ببرد و آن ها را علت و معلول یک دیگر بداند.

اما برای این که بتوان در زمینه ی تنظیم قرارداد طراحی سایت ، با موفقیت عمل کرد و نگران کاستی های موجود در آن نبود، در ابتدا لازم است که ، علاوه بر موارد بالا، به چند نکته ی تخصصی در این زمینه دقت لازم را مبذول داشت و آن ها را مد نظر قرارداد.

ذکر جزئیات موضوع قرارداد طراحی سایت:

پیش از هر چیزی باید طرفین قرارداد تصور و درک روشنی از آن چه که از دیگری می خواهند ، در ذهن خود داشته باشند. اما یکی از عواملی که می تواند به این درک بیشتر کمک کند و طرفین را به سمت و سویی دلخواه سوق دهد این است که کارفرما کلیتی از آن چه در شرکت یا کسب و کار او می گذرد را در اختیار طراح سایت  قرار دهد به طور مثال بیان دارد که موضوع قرارداد طراحی سایت، یک سایت وردپرس است یا سایت برای منظور فروش کالا و یا ارائه خدمات قرارداد استفاده گردد. این اطلاعات می تواند از طریق برخی از تصاویر یا طراحی های مخصوص که از قبل تهیه شده است، در اختیار طرف مقابل قرار بگیرد.

حفظ اسرار کارفرما از سوی طراح سایت:

ما نکته ای که در این جا از اهمیت زیادی برخوردار است این است که با توجه به رقابتی بودن فضای کسب و کار و وجود رقیبانی که حضورشان در بازار طبیعی است، کارفرما حتما باید از طراحی سایت که در این قرارداد به عنوان پیمانکار شناخته می شود، بخواهد که این مطالب را به عنوان اسرار خود در نظر بگیرد و در حفظ آن ها تلاش کند؛ به همین منظور میتواند از قرارداد حفظ محرمانگی با طراح سایت استفاده نماید، با وجود قرارداد مزبور کارفرما این امکان را دارد که در صورت عدم رعایت محرمانگی و افشای اسرار کارفرما، ضمانت اجرایی مشخص شده را بر او اعمال کند.

فرم قرارداد طراحی سایت به صورت پیمانکاری

نکات مهم در تنظیم قرارداد طراحی سایت:

نکته دیگری ذکر آن که پیش از تنظیم قرارداد طراحی سایت ضروری به نظر می رسد این است که کارفرما باید ریز نکات را درباره ی ویژگی های فنی و ظاهری سایتی که مد نظر دارند، بیان کند تا پیمانکار تصور روشن تری از کار در ذهن خود داشته باشد. این نکته ها می تواند مواردی از قبیل قالب و … باشد که بیان تمامی نکته های ضروری و مخصوص به آن، در بخشی کاملا جدا در قرارداد طراحی سایت ضروری به نظر می رسد.

روشن بودن خدمات پشتیبانی و نحوه اعمال تغییرات:

گاهی این نیاز پیش می آید که کارفرما شخصا با توجه به نیازها و ضرورت های کاری خودش، در اثنای انجام امور مربوط به طراحی سایت، تغییراتی را در آن اعمال کند.در این صورت باید حتما پیش بینی های لازم را انجام داد و شرط و شروط لازم را در این باره در قرارداد طراحی سایت خود اعمال کنید و قسمتی را اختصاص دهید به بیان نکته ها و جزییات مربوط به این مورد. همچنین باید تمامی نکته های مربوط به هزینه های مربوط به این اعمال نیز در آن ذکر شود. در این مورد حتما باید توضیحات ضروری را درباره ی این که کارفرما ، تا چه میزانی مجاز است که تغییرات لازم را در این مواقع اعمال کند باید ذکر شود. آخرین نکته ی ضروری در این باره این است که کارفرما تا چه مدت بعد از آن که پروژه ی طراحی سایت را تحویل گرفت، حق دارد که خواهان اعمال تغییرات مد نظرش را در سایت مد نظر باشد.

نکته های ضروری درباره ی پشتیبانی از سایت در تنظیم قرارداد طراحی وب سایت:

با توجه به این که روز به روز صاحبان کسب و کار از قابلیت های دیجیتال استفاده های بیشتری می کنند و غالب مردم نیز میزان استفاده ی خود و رفع نیازهای خود را از طریق وب سایت ها برطرف می کنند، می توان گفت که نقش پشتیبانی سایت ها نقشی انکار ناپذیر دارد و اگر یک سایت از پشتیبانی مناسبی برخوردار باشد، عده ی بیشتری از مردم به استفاده از سایت مد نظر روی می آورند و نسبت به آن ترغیب بیشتری پیدا می کنند.

این امر منجر به این شده است که صاحبان کسب و کار و شرکت های کوچک و بزرگی که امور اقتصادی خود را از طریق وب سایت ها رتق و فتق می کنند، به پشتیبانی سایت احتیاج بیشتری پیدا کنند و تمایل زیادی به این داشته باشند و از این رو می توان گفت که احتیاج آن ها به طراح سایت به این منظور افزایش پیدا می کند.

باید توجه داشته باشید که اگر قصد درخواست پشتیبانی سایت از یک طراح سایت دارید، لازم است که به موارد بسیار زیادی توجه و دقت کافی و لازم داشته باشید. اگر بخواهیم به چند مورد از این موارد اشاره کنیم ، باید نامی از این موارد ببریم:

  • به روز بودن و تازگی محتوایی که درون سایت قرار می گیرد
  • برخورداری سایت از امنیت بسیار بالا و مطلوب در برابر هکر ها
  • برخورداری سایت از توانایی برای ذخیره کردن اطلاعاتی که از گذشته بر روی آن قرار گرفته است
  • برخورداری از قابلیت برقراری ارتباطی صحیح ، مطلوب و کاملا راحت برای کارفرما و طراح سایت که از وب سایت مد نظر پشتیبانی به عمل می آورد
  • برخورداری سایت از قابلیت مناسب برای تحلیل مناسب اطلاعات و …
  • در این جا کاملا ضروری است که این نکته را ذکر کنیم که وقتی که قرار است به تنظیم قرارداد طراحی سایت بپردازید ، باید حتما به این نکته تصریح کنید که مسئول پشتیبانی سایت دقیقا چه کسی است و قرار است که تا چه مدت این وظیفه را برای انجام پشتیبانی از سایت مد نظرتان انجام دهد.

مدت زمان پشتیبانی از سایت توسط طراح سایت یا پیمانکار:

اگر بخواهیم از نرم بازار صحبت کنیم و بر اساس آن تصمیم گیری کنیم باید بدانیم که معمولا بعد از این که یک طراح سایت ، کار طراحی را انجام داد و آن را به پایان رساند، برای مدت معینی که در قرارداد نسبت به آن تصریح شده است، این وظیفه را به عهده می گیرد و از سایت کارفرما پشتیبانی به عمل می آورد.

البته گاهی اوقات نیز در ضمن تنظیم قرارداد طراحی سایت، در این رابطه این گونه تصمیم گیری می شود که طراح سایت موظف است تا زمانی که سایت مد نظر به نتیجه ی دلخواه دست پیدا کند، به پشتیبانی از آن ادامه دهد و کار را به پیش ببرد. البته لازم و ضروری است که هر کدام از این موارد را که مد نظر شما قرار دارد ، حتما در قرارداد خود ذکر کنید و نسبت به آن ها جزییات لازم را مطرح نمایید.

سخن نهایی:

اگر به دنبال این هستید که برای یک قرارداد بی ایراد و کامل و جامع طراحی سایت قدم بردارید و در نهایت به یک قرارداد بی ایراد دست پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم که حتما سری به سامانه ی حقوقی وکیل باشی بزنید و با ثبت درخواست تنظیم قرارداد سفارشی موردنظر خود را به متخصصان این تیم بسپارید.

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

بلاگ افزودن نظر

علی م

گرافیست تا چند تا نمونه کار باید به کارفرما تحویل بده؟ بعدم یک سوال دیگم دارم. اتودایی که میزنم اگه کارفرما نپسندید میتونم واسه جای دیگه استفاده کنم؟

 

پاسخ وکیل باشی: با سلام. باید در مورد این موضوعات توافق صورت گیرد و سپس در متن قرارداد طراح گرافیک، ذکر گردد. عموماً طراح تا 3 اتود میتواند به کارفرما ارائه دهد در پاسخ به سوال دیگر نیز باید گفت، کارفرما مالک نمونه کارهای دیگر شما نخواهد بود.

حمیده امیری

توی قرارداد نظافتچی پیمانکاری متراژ بنا باید نوشته شه یا نمیخواد

پاسخ وکیل باشی: با سلام. در متن قراردادهای پیمانکار نظافت، اصولاً مکان هایی که ضروری است نوشته می‌شود، نظیر بالکن و حیاط؛ اما بهتر است جهت اطمینان، در قرارداد نظافتچی میان شما، متراژ نیز قید گردد.

right-arrow left-arrow
right-arrow left-arrow

FAQ

پرسش های متداول

اگر در شرایط قطعی اینترنت تحویل پروژه به تاخیر بی‍‌‌افتد چه اتفاقی در قرارداد رخ می‌دهد؟

در قرارداد، بندی به نام فورس ماژور پیش بینی می‌کنند که یک واژه فرانسوی است و با استناد به آن می‌توان از پرداخت از پرداخت جریمه یا خسارت، قانوناً امتناع نمود.

فورس ماژور چیست؟

فورس ماژور یا بهتر است بگوییم پیش بینی روز های سخت در قرارداد بندی است که بیان می‌دارد: در اتفاقات و شرایط هایی که خارج از اختیارات طرفین می‌باشد و تعدی یا تفریطی صورت نگرفته است، در صورت بروز خسارت مسئولیتی به گردن طرفین قرارداد نیست.

مهم ترین بند ها در قرارداد طراحی وب سایت چیست؟

مشخصات طرفین، مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن، زمان تحویل پروژه و همچنین سایر شرایط و تعهدات طراح

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...