منو

وکیل باشی

به دنیای وکیل باشی خوش آمدید.

اگر قرارداد ، لایحه و آموزش مورد نظر خود را پیدا نکردید همین الآن با وکیل باشی تماس بگیرید.

آموزش تصویری دعوای ازدواج موقت ( صیغه )

خرید

دعوای ازدواج موقت

ویدئو معرفی تهیه‌شده در تیم وکیل‌باشی، ویدئوی معرفی آن را مشاهده نمایید.
صیغه
دعوای ازدواج موقت

همه چیز در بارۀ ازدواج موقت؛ مزیت ها و معایب آن

صیغه در ایران یک امر شایع است که عده ای نسبت به آن دیدگاه مثبت و عده ای دیگر دیدگاهی نه چندان مثبت داشته و دارند. عده ای از افراد آن را به سبب ایجاد شرایط مناسب و قانونی و شرعی برای برطرف کردن نیاز های جنسی جوانان، شایسته دانسته اند و عدۀ دیگر آن را دون مرتبه دانسته اند و اعتقاداتشان را دربارۀ مناسب نبودن آن بیان داشته اند و اعتقاد دارند که این امر می تواند مصایب حقوقی زیادی را در پی داشته باشد.

عده ای دربارۀ مزیت های ازدواج موقت، گفته اند که به دلیل دربرنداشتن هزینه های جانبی زیاد می تواند به عنوان یک گزینۀ مناسب برای جوانان مطرح شود. اما گاهی نبود سخت گیری دربارۀ جریان یافتن صیغۀ عقد، برای ازدواج موقت ماجراساز شده است و عدۀ زیادی را به مشکلات عدیده ای دچار کرده است.

شاید بتوان به جرات گفت که در ایران، بیشترین آسیب ها در این نوع از ازدواج، متوجه بانوان می شود و گاهی گره هایی را در زندگی آن ها ایجاد کرده است که باز کردن آن ها به یکی از دردسرساز ترین امور زندگی آن ها بدل شده است.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که بیشتر خانوم هایی که با عقد موقت، رابطۀ زوجیت خود را با همسر خویش آغاز می کنند، از بسیاری از حقوق بانوانی که به صورت رسمی از آن برخوردار می شوند، محروم اند.

شاید برای شما هم این پرسش به وجود آمده باشد که چه چیزی توانست آگاهی خانوم حسینی را به این مرحله برساند که با وجود عقد موقت، از بیشتر حقوق زنانی که به عقد دائم همسر خویش در می آیند، بهره مند شود؟

پاسخ بسیار ساده است:

” تهیۀ فایل آموزشی بررسی دعوای ازدواج موقت که توسط تیم حقوقی وکیل باشی تهیه دیده شده است. “

اگر قصد انجام ازدواج موقت دارید بهتر است که پیش از آن با خواندن فایل آموزشی کلینیک حقوقی که در آن به بررسی دعوای ازدواج موقت پرداخته شده است، اطلاعات لازم را کسب نمایید و با چشم باز برای انجام آن اقدام نمایید.

از طرف دیگر اگر ازدواج موقتی داشته اید و در آن به مشکلاتی برخورده اید، می توانید در این فایل آموزشی که توسط تیم حقوقی وکیل باشی برای شما عزیزان تهیه دیده شده است، پاسخی برای تمام پرسش های خود بیابید.

 • آیا با ازدواج موقت می توانم از حق نفقه برخوردار شوم؟
 • چگونه می توانم با ازدواج موقت حق نفقه را نیز از آن خود نمایم؟
 • چگونه می توانم بعد از ازدواج موقت مهریۀ خود را از همسرم طلب کنم؟
 • در چه شرایطی مجبور می شوم که ازدواج موقت خود را به ثبت برسانم؟
 • آیا همسر من بعد از ازدواج موقت، می تواند منکر رابطۀ زوجیت بین ما شود؟
 • چگونه می توانم ازدواج موقت خود را باطل کنم؟
 • چگونه می توانم از همسر موقت خود ارث ببرم؟

این سوال ها و پرسش های بی شمار دیگری که درخصوص ازدواج موقت پیش می آید ریشه در ناآگاهی افراد نسبت به کم ترین حقوق مادی و معنوی شان دارد.

اگر شما هم با چنین سوال هایی مواجه شده اید به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید تا راه کار مناسب را برای حل مشکلات و پاسخ سوال های شما را ارائه نماییم.


این مطالب و مطالب بسیار دیگری که در این زمینه ها مطرح می شود، از جمله موضوعاتی هستند که ما در تیم حقوقی وکیل باشی بارها و بارها با آن مواجه شده ایم. شما می توانید یک بار برای همیشه به پاسخ همۀ این سوال ها و بسیاری سوالات دیگر خود که درخصوص ازدواج موقت در ذهن شما پدیدار می شود برسید.تیم حقوقی وکیل باشی در این فایل کلینیک حقوقی، به شرح تمام چون و چندهای مربوط به ازدواج موقت و حاشیه ها و دعواهایی که در آن مطرح خواهد شد، پرداخته است.

 • آیا نفقه می خواهید؟
 • آیا مهریه می خواهید؟
 • آیا ارثیه می خواهید؟
 • آیا می دانید که حقوق قانونی زن بعد از ازدواج موقت چه چیزی است؟
 • آیا از وظایف قانونی خود نسبت به همسر موقت خود اطلاع دارید؟
 • آیا راه درستی را انتخاب کرده اید؟
 • ازدواج موقت به چه دردی می خورد؟
 • ازدواج موقت خوب است یا بد؟
چگونه؟

با استفاده از فایل آموزشی بررسی صیغه


فایل آموزشی بررسی دعوای ازدواج موقت چه مطالبی برای گفتن دارد؟

گفتار اوّل ـ مفهوم و شرایط لازم برای انجام ازدواج موقّت
1ـ عقد موقّت
یعنی اینکه زوجین قصد مشترکشان صیغه باشد که مدت صیغه و میزان مهریه با توافق خودشان مشخص می‌شود و این موضوع به مکتوب شدن و حضور شاهد هم نیاز ندارد.
2ـ شرایط مهم و اساسی در انجام یک ازدواج موقّت
دو شرط مهم برای درست بودن صیغه وجود دارد که باید در زمان صیغه شدن انجام شود.
1ـ تعيين مدت: منظور این است ک زن و مرد با نظر مشترک هم مشخص کنند برای چه مدت‌زمانی می‌خواهند با هم زن و شوهر باقی بمانند و به زبان ساده صیغۀ یکدیگر باشند. دراین‌خصوص قانون‌گذار در مادّۀ ۱۰۷۶ ق.م. مقرّر داشته است: «مدت نکاح موقّت باید کاملاً معیّن شود». درنتیجه اگر مدت مشخص نشود، چون شرطِ مهم بوده است، نکاحْ مطابق قانون تا زمانی‌که ثابت نشود مدت داشته است، دائمی محسوب می‌شود. بنابراین درصورتی‌که اختلاف ایجاد شود که دائمی است یا موقّت، مطابق قانون ازدواج دائمی محسوب می‌شود و آن کسی که ادّعا دارد مدت مشخص کرده است، باید این موضوع را ثابت کند تا ازدواج موقّت محسوب شود.
۲ـ تعیین مهریه:
مطابق مادّۀ ۱۰۷۷ قانون مدنی درمورد تعیین میزان مهریۀ ازدواج موقّت، چون شرطی مهم برای درستی این ازدواج است، به‌طور اجباری باید میزان مهریه را زن و شوهر تعیین کنند؛ وگرنه این ازدواجْ باطل است و اگر نزدیکی صورت نگرفته باشد، زن حقّ دریافت مهریه را ندارد و حتّی اگر هم مهریه را قبلاً گرفته باشد، شوهر می‌تواند آن را از زن پس بگیرد. اما اگر زن به باطل بودن ازدواج آگاه نبوده و نزدیکی صورت گرفته باشد، به زن مهریه از نوع مهرالمثل تعلّق می‌گیرد. مهرالمثل مهریه‌ای است که میزان آن توسط کارشناس دادگستری تعیین می‌شود.
کاراکتر وکیل باشی-vakilbashi در حال اشاره به محتوای فایل آموزش ویدئویی آموزش دعوای ازدواج موقت به همراه فرم و لایحه های مورد نیاز آن.
شخصیت وکیل باشی-vakilbashi در حال معرفی و راهنمایی برای خرید فایل آموزش ویدئویی آموزش دعوای ازدواج موقت
جهت تهیه بسته فایل دعوای ازدواج موقت بر روی دکمه خرید در بخش جزئیات محصول کلیک نمایید.

جهت تهیه بسته فایل آموزشی دعوای ازدواج موقت بر روی دکمه خرید در بخش جزئیات محصول کلیک نمایید.

سایر آموزش های تصویری وکیل باشی در موضوع خانواده

این آموزش ها رو چه افرادی برای شما تنظیم کرده اند؟

همانطور که میدانید علم حقوق هم مثل سایر دانش ها کاملا تخصصی هست و از طرفی علاوه بر تخصص نیاز به تجربه عملی دارند؛ برای همین تیم وکیل باشی هم تمامی این آموزش ها را توسط وکلای پایه یک دادگستری و به سرپرستی گروه وکلای ناظمی (www.nazemigroup.com) برای شما تهیه کرده است. شما با تهیه و فرا گرفتن فهرست این آموزش ها میتونید هر خطر و ریسک حقوقی رو از خودتون دور بکنین؛ چرا که این آموزش ها چکیده تخصص و سالها تجربه وکلای پایه یک دادگستری رو به شما منتقل میکنه و میتونه بهترین سرمایه گذاری برای زندگی کاری و شخصی شما باشه چرا که نمونه این آموزش ها در هیچ کتاب و منبع حقوقی دیگه ای نیست.

nazemigroup.com

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 5]
به اشتراک بگذارید!

45 پرسش و پاسخ

سوال یا نظر خود را درباره این مطلب ارسال کنید!

 1. سلام وقتتون بخیر
  دوساله که باخانمم مشکل دارم و درحال جدایی هستیم حدود ۶ماه است که خانمی رو صیغه کردم و ازدواج موقت کردم
  الان همسر اول بنده متوجه این موضوع شده و برای خانم دوم که موقت هستن مزاحمتهای شدید ایجاد میکنن
  میخواستم بدونم همسر اول من، میتونن بخاطر صیغه کردن خانم دوم از بنده شکایت کنن؟؟یا مجازاتی متوجه من یا خانم دوم هست عایا؟

  1. با سلام ؛
   خیر امکان شکایت وجود ندارد تنها برای ایشان حق طلاق ایجاد می گردد.

 2. سلام
  بنده همسر دایم دارم که تفاهم نداریم و در حال طی مراحل دادگاه و اخذ مهریه و … هستیم.
  اگر همسر اولم خبردار شود که ازدواج موقت کردم ولی مدرکی برای اثبات نداشته باشد میتواند طلاقش را بگیرد؟

 3. سلام ؛ من و همسرم صیغه ۹۹ ساله هستیم البته هنوز صیغه را ثبت نکرده ایم و همسرم اصل صیغه نامه را از بین برده و خانه ام را ترک کرده و در حال حاضر بنده فقط حکم الزام به تمکین از طرف دادگاه را به نفع خودم دریافت نموده ام. آیا میتوانم با حکم الزام به تمکین و برگه تایید صیغه نامه از عاقد همان دفتر شرعی که آنجا صیغه کرده بودیم زن خودم را ممنوع خروج کنم؟
  البته برگه گواهی صیغه نامه ای که از دفتر شرعی دریافت کرده ام فاقد امضاء همسرم هست و با همان برگه از قاضی حکم الزام به تمکین گرفتم

  1. با سلام و درود
   ازدواج موقت در صورتی که ثبت شود می توانید همچین درخواستی داشته باشد.

  1. با سلام
   صیغه یا عقد موقت از لحاظ قانون و شرع معتبر است و دارای احکام و شرایط خاصی است از جمله تعیین مهریه ، عدم ارث بری و نفقه ، فرزندان مولود حلال زاده میباشند.
   اما ازدواج سفید غیر قانونی و غیر شرعی است و طرفین نسبت به هم هیچ تعهد قانونی ندارند و رابطه نامشروع محسوب ودارای مجازات قانونی است . فرزند مولود از این طریق نامشروع می باشد

 4. با سلام
  من با خانمم توی سند عادی ازدواج کردیم مهریش ۱۹.۵ مثقال طلا بود که نقدا پرداخت کردم فقط سندی که با هم ازدواج کردیم یه سند دفترچه ۵ برگی بود که صفحه اول مشخصات و صفحه دوم ولی زوجه صفحه ی سوم نوع عقد موقت و صداق هست و شرایط ضمن عقد که خانمم و پدرش فقط صفحه ی آخرش رو امضا کردن و الان میگن هیچ اعتباری نداره
  میخواستم بدونم معتبره یا نه؟

  1. سلام
   هرچند تکلیف قانونی برای ثبت ازدواج به شکل رسمی وجود دارد، اما نمیتوان توافقات مهریه و رسید پرداخت را بی اعتبار قلمداد کرد.

 5. سلام من خانومی رو چهار ماه پیش صیغه دائم کردم و ۲۰۰ میلیون هم مهریه اش کردم و یک دفترچه بهمون داد و در شناسنامه هامون ثبت نشده در منزل خود خانوم توسط یه حاج آقا صیغه رو خواند تنها جای که صیغه رو ثبت کرد توی یه دفتر معمولی مثل دفتر مشق بچه ها که خود حاج آقا داشت ثبت شد و برادرش و برادرزاده اش هم شاهد صیغه ما بودن خانوم مهریه اش رو به من بخشیده و بهم نامه داده حالا پشیمون شدم میخواهم صیغه نامه رو باطل کنم آیا بدون حضور زن میتوانم باطل کنم راه حل ای موضوع چیه لطفا کمکم کنید

 6. سلام
  ۱-یکی از مراجع فتوا داده اند که دختر بالای سی سال اگر مصلحت خود را بداند برای ازدواج نیازی به اذن پدر ندارد حالا اگر با دختری که چنین شرایطی را دارد نکاح متعه انجام شود،در این نکاح( متعه/ ازدواج موقت) طرفین میتواند شرط کنند که فقط رابطه از دبر باشد؟اگر خود زوجه راضی باشد و با میل و رضایت خود تن به این رابطه دهد وآسیبی هم نبیند و پزشکی قانونی تشخیص دهد که چنین رابطه ای انجام شده اما آسیبی هم وارد نشده،زوجه میتواند ادعای عسر و حرج کند و از قاضی بخواد مدت را ببخشد؟
  ۲- اگر در دفاتر ثبت ازدواج عقد موقت صورت بگیرد بعدا در گواهی تجرد چنین نکاحی قید میشود؟؟ایا دفاتر ازدواج قبول میکنند دختر باکره ای که این شرایط را دارد عقد کنند؟

  1. جرمی واقع نشده که حکم و مجازات داشته باشد لیکن زوج در هردو مورد عقد نکاح موقت و دائم باید از همسر اول خود اجازه بگیرد در غیر اینصورت زوجه میتواند آن را مستند قرارداده و از دادگاه تقاضای طلاق کند

 7. خانمی صیغه موقت بنده می باشد و از روز اول بابت مهریه شکایت کرد و بعد از صدور حکم های متوالی و پذیرش اعسار و تعدیل تا کنون ۵ سکه طلا پرداخت نموده ام و ۹ سکه باقی مانده و حکم قطعی هم پرداخت سکه به صورت سالیانه یک عدد و بدون پیش قسط می‌ باشد.چگونه میتوانم صیغه را ابطال کنم؟ آیا باید ۱۰ سال دیگر هم صیغه بمانیم؟ ۵ ساله هیچ رابطه ای نداریم و خودش باطل نمیکند چگونه میتوانم ابطال کنم یا طلاق بدهم.

  1. سلام
   شما میتوانید با بذل بقیه مدت به عقد موقت پایان دهید و نیازی به ابطال عقد نیست.

 8. بنده حدود ۳ سال پیش با خانومی آشنا شدم که ۶ ماه از زمان شروع صیغه ۹۹ ساله ش با مردی میگذشت که بدلیل ضرب و شتم از دست وی گریخته بود ولی هنوز صیغه نامه فسخ نشده بود و پس از گذشت یکسال صیغه ۹۹ ساله ثبت شده بصورت یکطرفه توسط اون خانوم فسخ شده و بنده با ایشان ازدواج کردم.با علم به اینکه صیغه یکطرفه فسخ شده اون شخص میتونه ادعایی داشته باشه؟

  1. با سلام واحترام صیغه یا مدتش تمام می شود یا اینکه مرد باقیمانده مدت را می بخشد و خانم نمی تواند کاری انجام بدهد مگر اینکه شرایط از قبل صحیح نبوده باشد در غیر اینصورت عقد شما نیز صحیح نمی باشد موفق و پیروز باشید

 9. خانمی را صیغه کرده ام به مدت یک سال ، پنج ماه از پایان مدت صیغه میگذرد.تا چه مدت میتواند برای گرفتن مهریه اش اقدام نماید؟

  1. درود؛
   مطالبه مهریه زمان مشخصی ندارد و زوجه هر زمان ک مایل بود میتواند نسبت ب مطالبه آن اقدام کند

 10. درود،بنده با شخصی صیغه بودم،مدتی که برای ماموریت به شهر دیگری رفته بودم خانم وسیله های منزل را برده،هم صیغه نامه دارم هم کاغذ خرید لوازم را چگونه میتوانم اموالم را پس بگیرم؟

  1. سلام و درود
   درصورتی که ادله و مستندات جهت اثبات و انتساب این اقدام توسط ایشان دارید با مراجعه به دفاتر الکترونیک خدمات قضایی شکایت نمایید
   موفق و موید باشید

 11. سلام
  من با خانم مطلقه ای در محضر صیغه موقت یکساله خواندیم که بخاطر روابط خانم و مشکلات و ناسازگاری ما با هم تصمیم به جدایی گرفته و بقیه مدت مانده صیغه را به ایشان بخشیدم،این خانوم به قهر به شهر دیگه ای رفتن بعد از یکماه دوباره به من رجوع کرده و گفتن پنج ماهه باردارن،این خانم نزدیک یکماه پیش من بودن و من به خاطر بچه پذیرفتمشون،اما با پافشاری های من برای ازمایش بارداری گفتن که دروغ گفتن و بچه ای درکار نیست،باز از این خانم جدا شدم که یکهفته نشده دوباره تماس گرفتن و گفتن حالات بارداری دارن این یکماه باردار شدن،دکتر رفتیم ازمایش دادن و پزشک بچه رو دوماهه اعلام کردن درصورتی که خانم یکماه بود که پیش من اومده بود،باتوجع به اینکه من درخواست DNA بچه رو دارم تا برای ثبت اسمش در شناسنامم شکی نباشه،ایا خرج و مخارج این خانوم برای سونو و بچه قبل از به دنیا اومدن و تعیین صحت خونی بچه باز هم با من هست؟ایا نفقه بچه به زمان قبل از تولد هم مربوط میشه،ایا خانم از الان میتونن به این دلیل شکایت کنن و از من پولی درخواست کنن،کمکم کنید لطفا نیاز به راهنمایی دارم

  1. با سلام واحترام بله در اینصورت نیز مخارج آن با شما می باشد اگر فرزندی از ازدواج موقت حاصل گردد ، این فرزند از نظر حقوقی هیچ گونه تفاوتی با فرزند حاصل از ازدواج دائم ندارد و باید حقوق او پرداخت گردد .همان طور که نفقه و مراقبت از فرزند حاصل از ازدواج دائم بر عهده ی پدر است ، پدر باید از کودک خود که حاصل از ازدواج موقت است ، مراقبت کرده و نفقه ی او را پرداخت نماید ولی طبق قانون ماده ی ۱۱۵۸ قانون مدنی طفل متولد شده در زمان زوجیت به شرطی که از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از ۶ ماه و بیشتر از ۱۰ ماه نگذشته باشد ، متعلق به شوهر است ، لذا در صورت انکار مرد ، زن می تواند به دادگاه مراجعه نماید و درخواست زوجیت داده تا نسب فرزند به پدر اثبات گرد امید وارم جواب را دریافت کرده باشید موفق و پیروز باشید

 12. سلام خدمت بزرگوارن عزیز لطفا و خواهشن راهنمایی بفرماید از شر این شیطان چگونه خلاص شوم
  ۲ سال پیش در محل کارم با خانمی آشنا شدم که برای بستن قرارداد با شرکت وارداتی به من مراجعه کرده بود خیلی زن عجیبی بود هر حرفی میزدم میگفت منم همین نظر رو دارم احساس میکردم این زن نیمه گم شده منه در کوچکترین مسائل اون با من هم نظر و هم عقیده بود با خودم گفتم شانس یک بار در خونه آدم رو میزنه بعد ۵۰ سال اولین باره یک نفر رو دیدم که با من در همه چیز هم عقیده هست.با وجود اینکه همسر فرشته ای داشتم این خانوم رو به عقد موقت خودم دراوردم تا بیشتر با هم آشنا شویم از همون اول همه زندگیم رو براش گفتم خیلی صادق بودم گفتم زن دارم ولی همه شرایط رو قبول کرد.منزلی در بهترین نقطه شهر براش اجاره کردم هفته ای ۲ روز مخفیانه بدون اینکه همسر اولم بفهمه با هم زندگی میکردیم تا اینکه کم کم اخلاقش بام بد میشد و همش دعوا میکردیم به خاطر مسائل خیلی جزعی که هرکی بشنوه میخنده.متوجه شدم همه حرفاش دروغ بوده و زمین تا اسمان ما اخلاقامون با هم فرق میکنه.بم گفت طلاق میخوام باید مهریمو بدی روز بعد گفت ماشین میخوام و خیلی خیلی اسرار کرد من هم مجبور بودم براش ماشین بخرم فقط به خاطر ترس از اینکه همسرم و دامادهام بفهمن که من ازدواج کرد و این خانوم از این قضیه سوء استفاده میکرد میدونست من دوست ندارم کسی از ازدواج ما با خبر بشه.رفتیم نمایشگاه ماشین رو یک ماشینی دست گذاشت که یک میلیارد قیمتش بود بش گفتم مبلغ این ماشین خیلی زیاده ولی حرف گوش نمیکرد و تهدید میکرد منم باش توافق کردم که به عنوان مهریه این ماشین رو براش بخرم و قبول کرد امید داشتم با دادن مهریه از زندگی من جدا بشه ولی دوباره هفته پیش گفت خونه میخوام بش گفتم درست نیست و نمیخرم فرداش از محل کارم رفتم خونه خودم دیدم دم در خونه وایستاده به حالت تهدید انگار میخواد بره تو خونه وهمه چیز رو به زنم بگه فقط خدا میدونه چقدر ترسیده بودم بش گفتم برو خونه شب میام با هم صحبت میکنیم قبول نکرد گفت همین الان یک چک بنویس به مبلغ ۸۰ میلیارد ریال امضا کن بم بده تا اینجا داد نزدم و فریاد نکشیدم زن و بچت و به جونت ننداختم.هرچی میگفتم گوش نمیکرد مجبور شدم چک رو نوشتم بش دادم هرچی سرمایه تو این ۳۲ سال کار کردنم تو شرکت پدرم که الان مال من هست برا بچه هام جمع کردم داره از من میگیره.شمارو قسم میدم التماس میکنم منو راهنمایی کنید چطوری شکایت کنم تا از شر این شیطان راحت بشم که فقط و فقط و فقط خانوادم نفهمن لطفا التماس میکنم من شبها اصلا خواب ندارم ارامش و اسایش از من گرفته شده مرگ برام بهتره تا این زندگی

  1. با سلام ؛
   با توجه به دادن چک شما باید مبلغ چک را پرداخت نماییدو چک در دست دارنده آن نشان از طلب دارنه چک است لاکن در عقد موقت با بذل مدت عقد به پایان خواهد رسید از طرفی می توانید به عنوان جرم تهدید علیه ایشان شکایت کنید.

 13. ببخشید سوال داشتم اگر ممکنه راهنمایی کنید.
  بنده با خانومی ازدواج موقت کرده ام و همسر اولم کاملا مطلع هستند ایشان بعد از چهار ماه درخواست کردند یا با من ازدواج دائم کن یا به من بچه بده تعهد محضری میدهم که تمام مسئولیت وهزینه های بچه با خودم پای تعهدم را پدر و مادرمم امضاء میکنند تا اخر عمر میمونم .
  واقعیتش من به ایشان اعتماد کافی ندارم و اطرافیان میگویند همه کارهایش از روی نقشه است من هیچ تعهد مالی نمیخوام بدم به ایشان البته خودم خرجشان میکنم ولی تا عهدی نمیخواهم بدهم حال سوالم این است
  ایا اگر عقد دائم کنم با مهریه کم که توان پرداختش را دارم ودر عقد دائم نفقه حق مسکن و کلیه مسائل های مالی را به ایشان ندهم بازهم میتواند با شکایت از من پولی بگیرد؟
  ایا اگر از همسر اولم دست خطی بگیرم که نشانه رضایت این ازدواج است کافیست و حق طلاق را به ایشان نمیدهم؟

  1. باسلام
   در عقد دائم نفقه بر عهده مرد است و از قوانین امریست لذا قابل اسقاط نیست همچنین نفقه ی فرزند از وظایف پدر میباشد و آنهم قابل اسقاط نیست. در ازدواج دوم اذن زوجه لازم است لذا باید ایشان اجازه بدهند در غیر اینصورت مسئولیت کیفری دارد.

 14. سلام وقت بخیر
  من با خانمی آشنا شدم که در مراحل طلاق هست، اسم همسر ایشون توی شناسنامه هنوز پاک نشده.ما میتونیم صیغه موقت داشته باشیم؟

  1. با سلام
   خیر.تا زمان ثبت طلاق و پایان عده ایشان که سه طهر است شما نمیتونین ازدواج موقت با ایشان داشته باشین و در صورت انعقاد صیغه موقت شما و ایشان برای همیشه بر هم حرام میشوید.

 15. سلام وقت بخیر ببخشید من با یک خانم ازدواج موقت انجام دادم برای سه ماه بعد خانم پول مهریه رو گرفت و بعد از همون دیدار اول بلاکم کرد و گوشیش رو هم خاموش کرد اون خانم برگه امضا شده ای از من نداره که این ازدواج موقت رو تایید کنه ولی در تماس تلفنی به این موضوع اقرار کردم و از اس ام اس ها هم میشه این موضوع رو برداشت کرد که با هم ازدواج موقت داشتیم حالا من میتونم برای گرفتن پولم که یه جور کلاهبرداری ازم کرده همه چیز رو انکار کنم و بگم این پول اشتباهی به حسابش ریخته شده و قرار بوده مهریه سه ماهش باشه ما قصد ازدواج موقت داشتیم ولی ازدواجی صورت نگرفت و این تماس و اس ام اس هم مربوط به ازدواج موقت به مدت یک روز بوده؟ اینم اضافه کنم که من شماره ملی و مشخصات خانم رو دارم

  1. با سلام
   میتوانید با استناد به پرینت بانکی و یا فیش واریزی به حساب خانم ، اقدام به مطالبه وجه نمایید ( بدون دخیل نمودن عقد موقت )

 16. اگر مردی با زنی خارجی مسلمان در ایران ازدواج موقت کند.آیا میتواند طبق عقد نامه معتبر درخواست شناسنامه ایرانی برای زوجه کند؟

  1. سلام. به هرحال عقد موقت هم اگر دارای عقدنامه باشد، مشمول نکاح است لکن برای اینکه رویه دقیق را بدانید، از اداره امور اتباع و مهاجران خارجی و یا از وزارت امور خارجه بپرسید.

 17. سلام من با خانمی که طلاق گرفته صیغه هستیم و بین هم خوندیم اما ثبت محضری نکردیم.. آیا برای مسافرت پلیس نیروی انتظامی میتونه بهمون گیر بده و اگر هر دو طرفین بگن که بله صیغه هستیم کفایت نمیکنه؟ و آیا به پدر مادر هامون خبری نمیدن‌؟ چون ما پنهانی صیغه هستیم هنوز نمی‌خواهیم کسی اطلاع داشته باشه

  1. سلام چون‌ صیغه نامه شفاهی است وپلیس نیروی انتظامی درمقام کشف حقیقت و احراز واقع نیست ، میتواند شما را به مرجع قضایی معرفی نماید . تا مقام قضایی صحت و سقم آن را احراز کند

 18. با سلام
  بنده با زنی صیغه کردم و رابطه داشتیم ایشان حالا باردار شده (در هفته ششم است)
  درخواست کردم بچه را سقط کنیم ولی ایشان میگویند فقط در صورتی سقط میکنم که با هم ازدواج کنیم
  و کلی تهدیدم کرد.
  بهترین کاری که من میتوانم انجام دهم چیست؟
  فعلا راضی شد صیغه ۹۹ ساله رسمی (با ثبت دفتری) انجام بدیم تا روی موضوع فکر کند.
  آیا برنامه ای دارد؟ آیا این کار را قبول کنم یا خیر؟
  من اصلا حاضر به ازدواج با ایشان نیستم اما لازم به ذکر است که به هیچ وجه دختر بدی نیست. بلکه مطلقه است و من هم شرایط ازدواج با ایشان را ندارم.
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید بنده خیلی نگران هستم.

  1. با سلام
   مطابق ماده ۲۱ قانون جدید حمایت از خانواده؛ «در جهت استواری روابط خانوادگی ، مطابق با نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران ، ازدواج دائم مبنای تشکیل خانواده است و مورد حمایت قرار دارد و ازدواج موقت با تابعیت از قوانین شرعی و مدنی در مواردی چون ؛ باردار شدن زن ، توافق زوجین و شرط ضمن عقد ثبت آن الزامی خواهد بود »
   بنابر این قانونا شما موظف به ثبت ازدواج موقت هستید..

 19. با سلام خواهر بنده مدت ۲ سال است به صیغه ۹۹ ساله شخصی در آمده و حالا مدتی است که به مشکل خوردند. میخواستم بدونم خواهر بنده چطور میتونه صیغه نامه رو باطل کنه چون طرف مقابل حاضر به این کار نمیشه ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. با سلام شما میتوانید با اثبات مشکلاتی که دارید تقاضای عسر و حرج به دادگاه ارایه دهید و از دادگاه تقاضای بذل مدت را بخواهید

 20. سلام . من خواستگاری دختری رفتم و بعد به بله برون رسیدیم و قرار شد عقد سال آینده باشد در مراسم بله برون حاج آقایی دعوت شد بدون اطلاع من و حاج آقا بدون اجازه و وکالت من و بدون امضا من بر عقد عقد موقت جاری کرد و دختر شاهد آورده و همچنین کاغذ بدون امضا من به دادگاه ارائه کرده که عقد صحیح بوده و طلب مهریه کرده حال اگر در دادگاه ثابت شد عقد موقت صورت گرفته باید برویم دفترخانه و عقد موقت را ثبت کنیم و بعد دختر برود برای طلب مهریه؟ فقط می خواهم بدانم در صورت اثبات عقد موقت ( شروع عقد موقت سال ۹۷، پایان عقد موقت سال ۹۸ ) باید به دفترخانه برویم و سند عقد موقت صادر می شود؟

  1. سلام
   بله چنانچه رای از دادگاه صادر شده ملزم به ثبت در دفتر ازدواج هستید

 21. سلام
  من ۲۸ سالمه ۷ ماه با یک خانم ۳۲ ساله با یک دختر ۹ ساله که صیغه کردم الان خانوم ۳ ماه حامله هست و برای سقط مخالفت میکنن میگن باید عقد دائمشون کنم یا بچه به دنیا اومد باید من بزرگ کنم و تعهد بدم که هر وقت خواستن سر بزنن. یک راه دیگه میگه باید بریم دادگاه و تعهد بدم که اگه مشکلی برای ایشون در زمان سقط افتاد به گردن منه. چکار میتونم بکنم

  خواهش میکنم کمکم کنید
  زندگیم داره از هم میپاشه
  خونوادم بفهمن ابروم میره

  1. با سلام ؛
   الزامی به تبدیل عقد موقت به دائم وجود ندارد ولی باید برای طفل شناسنامه بگیرید و نگهداری از طفل نیز بر عهده پدر است . سایر مسائل مانند ملاقات و … نیز مطابق رویه قانونی مثل عقد دائم بوده و تفاوتی ندارد . در خصوص دادن تعهد در دادگاه و …. نیز چنین موضوعی وجود نداشته و فاقد وجاهت است .

خرید