مرتضی ناظمی مقدم

مرتضی ناظمی مقدم

وکیل پایه یک

ملکی
شرکت¬ها و امور تجاری
قراردادها
هزینه مشاوره 0 تومان 0 تومان
توضیح : بیست دقیقه مکالمه متنی و صوتی به همراه بررسی اوراق شما
1392

سال اخذ پروانه

کل ایران

شهر

75 روز

سابقه در وکیل باشی

محبوبیت در سامانه چراغ
1/5
درصد رضایت مشاوره ها
0/5
درباره من
وکیل پایه یک دادگستری (کانون وکلای مرکز). متخصص امور ملکی، تجاری و قراردادها. وکیل تخصصی حوزه‌ی کسب‌وکارها
title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
title-bg

پرسش و پاسخ های وکیل

نمونه از پرسش ها و پاسخ هایی که ایشان داده اند

سوال :

سلام من میتونم بدون اینکه همسرم از من بخواهد که مهریه او را بپردازم به دادگاه مراجعه کنم و با توجه به وضعیت مالی خودم از دادگاه درخواست کنم تا مهریه را قسط بندی کند تا بعدا دادخواست طلاق بدهم آیا دادگاه راسا و بدون مطالبه همسرم رای به پرداخت و تقسیط مهریه می دهد؟

پاسخ :

اختیار طلاق با مرد است البته برای این کار نیاز به مراجعه به دادگاه دارد و به این شرط که حقوق مالی زوجه را پرداخت کند، در صورت عدم سازش گواهی عدم سازش صادر خواهد شد و در مورد امکان پرداخت مهریه بدون مطالبه زوجه لازم است قاضی هم آن را بپذیرد و هم زوجه اعتراض به آن نداشته باشد تا مورد پذیرش قرار گیرد ممکن است قاضی طبق ماده ٢٧٧ قانون مدنی که مقرر می دارد متعهد نمیتواند متعهدله را مجبور به قبول قسمتی از موضوع تعهد نماید ولی حاکم میتواند نظر به وضعیت مدیون مهلت عادله یا قرار ‌اقساط دهد این دعوی را قبول کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، اگر شخصی که خود را مدیر عامل شرکت بازرگانی معرفی کرده و مدارکی ارائه میکند که ثابت کننده ادعای اوست در کارت شناسایی مربوط به تجارت خود، محل اقامت شرکت را از یک شهر به شهر دیگری تغییر دهد آیا عمل وی جعل محسوب می شود؟

پاسخ :

اگر صادر کننده کارت شناسایی همان مدیر شرکت باشد تغییر مندرجات آن در مورد نشانی شرکت جعل نیست اما چنانچه کارت مذکور با مهریا امضای دیگری باشد تغییر مندرجات آن با وجود قصد تقلب و قابلیت ضرر رساندن ،می تواند از مصادیق جرم جعل باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و شوهرم مدتیه به اختلاف خوردیم و من به خانه پدرم رفتم ولی مدارکم را فراموش کرده بودم ببرم شوهرم از فرصت استفاده کرده با استفاده از شناسنامه من به بانک مراجعه نموده و با توجه به آشنا بودن با معاون بانک اقدام به افتتاح حساب و صدور چک با نام من می کند و امضای من را جعل میکند. او و معاون بانک مرتکب چه جرمی شده اند؟

پاسخ :

با توجه به اینکه افتتاح کننده حساب ،به جای همسرش و بامدارک هویتی او اسناد مربوطه را امضا و زمینه ضرر احتمالی را برای او ایجاد کرده است عمل ارتکابی عنوان جعل داشته و اقدامات معاون بانک نیز مطابق ماده ١٢۶ قانون مجازات اسلامی، تحت عنوان معاونت در جعل قابل رسیدگی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و شوهرم با طلاق توافقی از هم جدا شدیم و در دادگاه من مقداری از مهریه خود را بخشیدم آیا من میتونم در زمان عده از بخشش مهریه ام منصرف شوم و آن را پس بگیرم؟

پاسخ :

با توجه به اینکه بذل مهریه در قبال طلاق انجام پذیرفته است؛ یعنی در ازای بذل، زوجه طلاق را به دست آورده است، بنابراین رجوع به مهریه بعد از طلاق توافقی، یعنی از آنچه بخشیده پشیمان شده است ومرد نیز میتواند به طلاق رجوع کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام بنده طلبی از شخصی داشتم با پیگیری حقوقی در قبال مطالبات خود مبادرت به توقیف اموال از طریق قانونی نموده و دادگاه تا تعیین تکلیف آنها را به حافظ سپرده است. ولی متوجه شدم بدهکار از راه حیله و تقلب مبادرت به فریب حافظ اموال کرده و اموال را خارج کرده آیا بدهکار در واقع دزدی کرده و سرقت انجام شده و جرم این دو نفر چیست؟

پاسخ :

با فرض عدم احراز سوء نیت، شخص حافظ مرتکب جرمی نشده زیرا مال امانی (امانتی) با حیله از ید او خارج شده است بنابراین نمی توان او را به اتهام خیانت در امانت مجرم دانست برای اینکه کسی مجرم شناخته شود اول از همه شرایط باید سوءنیت داشته باشد یعنی عالماً و عامدا آن جرم را انجام داده باشد یعنی آگاهانه و با قصد مجرمانه، در اینجا چون شخص مذکور سونیتی ندارد مجرم نیست و بدهکار شما به دلیل تصرف در اموال توقیف شده مجرم می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

من مدت ۴ سالی است که ازدواج کرده ام آیا من می توانم بدون اینکه زنم را طلاق بدهم با خواهر زنم هم ازدواج کنم و او را به عقد موقت صیغه کنم؟

پاسخ :

بر اساس ماده ۱۰۴۸ قانون مدنی مرد نمی تواند به طور همزمان با دو خواهر ازدواج کند و فرقی نمی‌کند که این ازدواج موقت باشد یا دائمی باشد و ازدواج دوم یعنی ازدواج با خواهر زن باطل است و اگر با او رابطه زناشویی داشته باشید در صورت علم به حرمت این موضوع، عمل او در حکم زنا است.

مشاهده تاپیک
سوال :

من زمین حصار کشی را در روستا اجاره گرفتم. مالک زمین، آن را در طول مدت اجاره به فرد دیگری فروخته است. حالا مالک جدید در زمین شروع به ساخت و ساز کرده .آیا من به عنوان مستاجر حق طرح دعوا دارم یا نه؟

پاسخ :

تا زمانی که قرارداد اجاره به صورت قانونی پایان نیافته است مالک جدید حق ندارد در مال مورد اجاره (زمین) تصرف نماید و اقدامات او در این زمینه می تواند از مصادیق جرم تصرف عدوانی باشد. بنابراین در فرض سوال مستاجر می تواند علیه اقدامات مالک جدید طرح دعوا نماید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من راننده کامیون است در سفری که به تازگی داشت طبق چیزی که خودش تعریف می کند و می گوید که در نزدیکی‌های روستایی که اتفاقا روستای خودمان است شخصی چندین گوسفند را به او می‌دهد و از او می خواهد آن را تا مسافتی معین ببرد و از آنجا دور کند حالا صاحب گوسفندها اعلام شکایت سرقت کرده از شوهر من هم شکایت کرده و گفته گوسفند ها مال او بوده و به سرقت رفته آیا شوهرم مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

چون شوهر شما در عملیات سرقت دخالت نداشته و همچنین قصد و نیتی بر ارتکاب سرقت نیز نداشته نمی توان تحت عنوان مشارکت یا معاونت در ارتکاب جرم وی را تعقیب نمود. لکن پس از رسیدن مال مسروقه به کامیون و ورود به آن چون بر مسروقه بودن آنها علم داشته جرم وی از مصادیق ماده ۶۶٢ قانون مجازات اسلامی است. این ماده بیان می دارد هرکس با علم و اطلاع به اینکه مال در نتیجه ی سرقت به دست آمده آن را به نحوی از انحا تحصیل،قبول یا مخفی نماید به حبس از شش ماه تا سه سال و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام مهریه من در عقدنامه ۲۰۰ سکه بهار آزادی است ولیکن در دفترچه عقد ازدواج ارزش آنها به اشتباه ۵۰ میلیون تومان تقویم شده است قاضی بر چه اساس حکم صادر می کند؟

پاسخ :

چون صحبت از سکه است وقتی فردی دادخواست مطالبه مهریه می‌دهد عین سکه را می‌خواهد چون در سند ازدواج هم عین سکه آمده پس وقتی عین سکه مطالبه می‌شود دیگر فرقی ندارد که سکه یک ریال باشد یا ۱۰ میلیون تومان

مشاهده تاپیک
سوال :

چک تایید شده تا چه حد قابل اطمینان است؟ برای معاملاتم به جای دریافت پول نقد از آن استفاده کنم؟

پاسخ :

چک تایید شده چکی است که اشخاص عهده بانکها به حساب جاری خود صادر و توسط بانک پرداخت وجه آن تایید می‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام دوستم بابت معامله ای که کردیم به من داد تا به بانک برده و وجه آن را وصول کنم این چک بدون تاریخ صادر شده است اگر من تاریخ را روی چک بنویسم این عمل جرم محسوب می شود؟

پاسخ :

در صورتی که صادرکننده تاریخ را بر روی چک درج نکند می توان برداشت نمود که به شما این اختیار را داده تا به نمایندگی از او، تاریخ وصول را در چک قید نمایید. بنابراین این عمل را نمی توان جرم دانست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام ماه گذشته برای انجام ماموریت ناچار به رفتن به شهری دیگر شدم و با اتوبوس رفتم در راه یکی از مسافران که بغل ست من نشسته بود آبمیوه تعارف کرد و خوردم بعد از هوش رفتم به هوش که آمدم دیدم تمامی پول هایم را دزدیده و پیاده شده است. این شخص مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

دراین فرض مرتکب به قصد سرقت اقدام به بیهوش کردن یکی از مسافران نموده تا به این ترتیب راحت تر بتواند به هدف خود که همان سرقت است برسد و براین اساس جرم سرقت محرز است. همچنین اگر بیهوش کردن منجر به ایجاد صدمه دیگری در شخص مسافر گردد مثلا به دلیل حساسیت به مواد بیهوش کننده ریه شخص آسیب ببیند به مجازات آن نیز که در این مثال دیه عضو آسیب دیده است محکوم میشود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام خدمت وکلای عزیز. سوال من این است که ظهر نویسی چک چیست و چرا باید این کار را انجام بدهم؟

پاسخ :

سلام. ظهرنویسی (پشت نویسی) چک، عمل حقوقی است که به موجب آن دارنده چک با امضا پشت چک آن را به دیگری واگذار می کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

بنده محکوم به پرداخت مهریه همسرم شدم ولی من توانایی پرداخت مهریه را ندارم چگونه باید درخواست بدم که قسطی بپردازم آیا قاضی میتواند حکم به پرداخت مهریه به صورت اقساطی دهد؟

پاسخ :

شما باید دادخواست اعسار (ناتوانی مالی از پرداخت بدهی ) بدهید و اگر اعسار او توسط دادگاه پذیرفته شود، قاضی پرداخت مهریه را اقساطی می‌کنند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، آیا شهرداری می تواند نسبت به جمع آوری مصالح ساختمان های غیرمجاز و تخریب ساختمان های بدون پروانه اقدام نماید؟

پاسخ :

شهرداری مجاز به جمع آوری مصالح و ضبط و حمل آنها از محل یا تخریب ساختمانهای بدون پروانه ،بدون صدور حکم دادگاه نمی باشد.به عبارتی دیگر تا زمانی که دراین خصوص توسط دادگاه یا کمیسیون ماده 100 حکمی صادر نشده باشد، شهرداری قانونا حق این گونه اقدامات را ندارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من پرونده ای در دادگاه حقوقی داشتم طرف مقابل من با ساخت یک رسید جعلی علیه من در دادگاه توانست رای را به نفع خود بگیرد و دادگاه با رسیدگی و استناد به رسید جعلی، من را محکوم کردند او مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

طرف مقابل شما با ساخت سند تقلبی مرتکب جرم جعل شده است. همچنین او با استفاده از این سند در دادگاه، مرتکب جرم استفاده ازسند مجعول نیز گشته است.

مشاهده تاپیک
سوال :

بنده مدیر بانک خصوصی هستم متوجه شده ام یکی از مشتریان اقدام به سرقت مهر بانک کرده و از آن به طور غیر قانونی استفاده نموده است. او مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

علاوه بر موضوع سرقت مهربانک، استفاده از آن حسب مورد می تواند عناوین جعل و استفاده از سند مجعول نیز داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه از مهر بدون اجازه بانک استفاده شده چنانچه مالی توسط آن به دست آورد مرتکب جرم تحصیل نامشروع مال ، موضوع ماده ٢ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس،ارتشا و کلاهبرداری شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

بعد از اینکه خودرو بنده مورد سرقت قرار گرفت شکایت کردم و سارق دستگیر شد ولی سارق ماشین را از بین برده بود حالا تکلیف ماشین من چی میشه و چگونه به حقم میرسم؟

پاسخ :

مجرم باید مالی را که در اثر ارتکاب جرم به دست آورده در صورت موجود بودن به صاحب آن برگرداند و در صورت از بین رفتن آن مال، مثل یا قیمت آن را پرداخت نماید. در فرض سوال با ازبین رفتن خودرو، باید مثل آن را پرداخت نماید. با توجه به آنکه هر خودرو دارای شماره شاسی است و مثل آن را دیگر نمی توان به دست آورد باید قیمت آن را بدهد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من به تازگی ازدواج کردم خانواده همسرم مهریه من را سه دانگ از منزل پدرشوهرم قرار دادند آیا این مهریه به نرخ روز محاسبه میشود؟

پاسخ :

محاسبه مهریه به نرخ روز برای وجه رایج کشور است مثل پول و سکه، اما در مثال ما مهریه ملک است که بدون اینکه به نرخ روز محاسبه گردد به مجرد عقد و ثبت ملک در دفتر اسناد رسمی مالک آن خواهید شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

درود بر شما چند شب پیش برادرم را به اتهام دزدی از ماشین در خیابانمان گرفتند و پلیس را با خبر کردند آنها می گفتند نیمه شب هنگام و حین باز کردن ضبط یک خودرو، از راه می رسند و او را دستگیر می کنند با اینکه او ضبطی نزدیده است آیا همین اقدامش هم جرمه؟

پاسخ :

مطابق ماده ١٢٢ قانون مجازات اسلامی اگر شخصی قصد ارتکاب جرم و شروع به اجرای آن نماید ولی به دلیل یک اتفاق غیر منتظره قصد و نیتش غیرممکن یا معلق شود ، به مجازات شروع به جرم محکوم میشود.در فرض سوال با رسیدن همسایگان قصد و نیت برادر شما که همان سرقت بوده غیرممکن می شود و به همین علت وی به مجازات شروع به سرقت محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، آیا تغییر نام در شناسنامه بدون مجوز و توسط خود فرد با دستکاری شناسنامه جرم است؟

پاسخ :

مطابق ماده 532 و 533 قانون مجازات اسلامی افرادی که کارمند یا مسئول دولتی نیستند، هرگاه در نوشته ها و اسناد و دفاتر رسمی تزویر کنند اعم ازاینکه امضا یا مهری ساخته ،کلمه ای را الحاق کنند و یا اسامی اشخاص را تغییر دهند و...، علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا سه سال یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد لذا چون شناسنامه سند رسمی محسوب می شود، شخص با تغییر نام خود به مجازات بیان شده محکوم می گردد. طبق ماده ١٢٨٧ قانون مدنی،اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر اسناد رسمی و یا نزد مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و طبق قانون تنظیم شوند اسناد رسمی تلقی می گردند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، چند وقت پیش من بابت خرید یک باب منزل مسکونی یک قرارداد خرید با فروشنده تنظیم کردم. پس از چند روز وقتی قرارداد را تحویل گرفتم متوجه شدم داخل قرارداد چیزی غیر از توافق نوشته شده است آیا ادعای جعل نسبت به مفاد قرارداد میتونم مطرح کنم؟

پاسخ :

مطابق ماده 534 قانون مجازات اسلامی جعل مفادی تنها در اسناد رسمی بیان شده و نمی توان در مورد قراردادهای خصوصی اشخاص که سند عادی محسوب می شوند این نوع جعل را مورد قبول قرارداد. منظور از جعل مفادی هرگونه تغییر در موضوع یا مضمون اسناد است که این مورد در اسناد عادی جعل محسوب نمی شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام از طریق دوستانم باخبر شدم یکی از دوستان قدیمی ام بدون داشتن سمت رسمی یا مجوز، خود را به عنوان کارمند نیروی انتظامی معرفی کرده است در حالی که اینطور نیست، می خواستم ببینم آیا جرمی انجام داده است؟

پاسخ :

مطابق ماده 555 قانون مجازات اسلامی، هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت، خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشکری یا انتظامی که از نظر قانون به اومرتبط نبوده است دخالت دهد یا معرفی نماید، به حبس از شش ماه تا دوسال محکوم خواهد شد و چنانچه برای دخالت یا معرفی خود،سندی جعل نموده باشد مجازات جعل را نیز خواهد داشت.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام وقت بخیر، من و همسرم از هم جدا شدیم و فرزند هم داریم که در زمان طلاق بر اساس حکم دادگاه حضانت فرزند به پدرش داده شد و دادگاه روزهای آخر هفته را برای ملاقات من با فرزندم تعیین کرده است. الان چند وقتی میشه که هر وقت میخوام آخر هفته بچم رو ببینم پدرش یک بهونه ای جور میکنه اولش میگفتم شاید اتفاقیه ولی الآن چندبار تکرار شده و نمیگذاره بچه رو ببینم آیا پدر فرزند می تواند مانع ملاقات مادر با فرزند بشود آیا راهی برای من وجود دارد؟

پاسخ :

مطابق ماده ۵۴ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ اگر مسئول حضانت مانع ملاقات طفل با اشخاصی که دادگاه به انها حق ملاقات کودک را داده است، شود به مجازات محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

پرونده ای به دوست من که کارمند اداره است سپرده شده اما او آن پرونده را مفقود کرده و چند روزی است که خیلی نگران است. آیا او مجرم است؟

پاسخ :

مطابق ماده 604 قانون مجازات اسلامی هریک از مستخدمین دولتی، نوشته ها یا اسناد و اوراقی که برحسب وظیفه به آنها سپرده شده است یا برای انجام وظیفه به ایشان داده شده است را مخفی یا معدوم نماید علاوه بر جبران خسارت وارده به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر من به جرم سرقت از مغازه دستگیر شده است و ماجرا اینطور بوده که او برای سرقت وارد مغازه ای شده پس از اینکه وارد مغازه شاکی شده و سرقت را انجام داده و از مغازه خارج شده صاحب مغازه از راه رسیده و با او درگیر می شود و پسر من برای فرار به او صدمه می زند لطفا بگید چه حکمی برای پسر من صادر می کنند؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶۵٢ قانون مجازات اسلامی اگر سرقت همراه با آزار باشد و یا سارق مسلح باشد مجازات تشدید شده و به حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه محکوم می شود همچنین اگر جراحتی به دیگری وارد کند به مجازات آن نیز محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، خواهر من باغی در اطراف شهر دارد که شوهر او به صورت غیر قانونی ملک او را تصرف کرده درحالیکه متعلق به او نیست و این دو نفر مدت هاست که جدا شدند و طلاق گرفتند حالا برادرمون اقدام به ایجاد مزاحمت در تصرفات شوهر سابق خواهرم کرده برای اینکه باغ رو خالی کنه شوهر سابق خواهرم هم گفته ازش به جرم مزاحمت از حق شکایت می کند آیا برادر من مرتکب جرم مزاحمت از حق شده است؟

پاسخ :

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی شخص در صورتی حق طرح دعوا و شکایت علیه مزاحم را دارد که تصرفات شخص او براساس مجوز قانون و مشروع باشد.در فرض سوال نظر به اینکه تصرفات شوهر سابق خواهرتان متکی به قانون نبوده و مشروعیت ندارد حق طرح شکایت مزاحمت از حق را نیز دارا نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام آیا مهریه را می توان شرط کرد که پس از مدتی پرداخت شود یا باید حتما حال باشد؟

پاسخ :

مهریه می تواند حال باشد یا مؤجل ولی اگر مشروط به شرطی شود باید به گونه ای باشد که خلاف ماهیت عقد نباشد و به صحت آن خللی وارد ننماید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، بنده به صدور چک بلامحل متهم شده ام. آیا من برای دفاع از خود ، می توانم نسبت به چک ادعای جعل امضا را مطرح کنم و آیا صرف ادعای جعل کافی است؟

پاسخ :

می توانید در مقام دفاع از خود، مدعی جعلی بودن چک موضوع اتهام شوید ولی باید برای ادعای خود دلیل بیاورید و آن را اثبات کنید که دراین صورت دادگاه باید با اخذ توضیح از او انجام تحقیقات مورد نیاز دیگر راجع به ادعای او بررسی و رسیدگی نماید. بنابراین صرف ادعای جعل کافی نیست و نیاز به ارائه مدارک مقتضی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام چند روز پیش قصاب محله یمان ساطورش را برداشته و با آن در بین اهالی محل تظاهر و قدرت نمایی کرد و رعب و وحشت به وجود آورد، جرمی که مرتکب شده است چه جرمی است و مجازاتش چیست؟

پاسخ :

نامبرده مرتکب قدرت نمایی و مزاحمت با اسلحه سرد شده است و طبق ماده ۶١٧ قانون مجازات اسلامی به مجازات حبس (۶ ماه تا دو سال) و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و همسرم صیغه ۹۹ ساله خواندیم با توجه به اینکه اثر عقد دائم و موقت از بابت مهریه نفقه و ارث متفاوت است آیا ذکر مدت ٩٩ سال این عقد را تبدیل به عقد دایم می‌کند و شوهرم باید به من نفقه بدهد؟

پاسخ :

نظر کمیسیون قضایی این است که چون زن و شوهر بر عقد موقت توافق کرده‌اند آن را عقد موقت می‌داند. بنابراین زنی که همسری ۹۹ ساله را پذیرفته است نفقه ندارد مگر در عقد شرط شده باشد که مرد نفقه بدهد. اداره کل حقوقی قوه قضائیه نیز در مورد طلاق این چنین پاسخ می دهد که طلاق مختص ازدواج دائم است و ازدواج موقت با بذل مدت از طرف زوج و یا اتمام مدت خاتمه می یابد و فرقی بین صیغه یک ساله و نود و نه ساله نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده پرونده ای داشتم به علت سرقت ولی قرار موقوفی تعقیب برای آن صادر شد و علت آن را مرو زمان تعیین کردند چرا حکم به رد مال سرقتی نداده اند با اینکه مدارک همه نشان دهنده این است که آن فرد سارق بوده و دزدی کرده، آیا در اینجا دادگاه می تواند حکم به رد اموال ناشی از جرم بدهد؟

پاسخ :

:حکم به رد مال مستلزم رسیدگی ماهیتی به جرم، احراز مجرمیت متهم و محکومیت او به مجازات است که در این صورت حکم به رد مال نیز صادر می‌شود. بنابراین در مواردی که دادگاه قانونا بدون احراز مجرمیت و صدور حکم مجازات او مبادرت به صدور رای موقوفی تعقیب می کند مجاز به صدور حکم به استرداد مال نیست و زیان دیده میتواند با تقدیم دادخواست به دادگاه صالح استرداد عین یا مثل(منظور از مثل،اموالی است که مانند آن ها زیاد و به راحتی قابل دسترسی است) یا قیمت مال را مطالبه نماید.

مشاهده تاپیک
سوال :

من از بازاریان بازار بزرگ شهرمان هستم هفته قبل فردی وارد بازار شد و به قصد جان ،مال و ناموس مردم اسلحه جنگی که همراه خود داشت را کشید، و با آن موجب ارعاب مردم و ناامنی در محیط بازارچه شد این فرد مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

آن فرد مرتکب جرم محاربه شده است زیرا عمل او با قصد به جان مال و ناموس مردم بوده و موجب ارعاب آنها و ایجاد ناامنی در محیط گشته است و طبق ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی محارب محسوب شده و به حد محاربه که طبق ماده ۲۸۲ قانون مجازات اسلامی شامل:اعدام یا صلب یاقطع دست راست و پای چپ یا نفی بلد می باشد به تشخیص قاضی محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام چند وقت پیش در خیابان با فردی دعوا کردیم و آن شخص مرا مورد ضرب و شتم قرار داد و در حین دعوا پلیس از راه رسید و به سمت آن شخص رفت تا او را دستگیر کند اما او در مقابل مامور دولت مقاومت کرده و به او حمله کرده و به مامور توهین نیز می کند جرم این شخص در برابر مامور دولت چیست؟

پاسخ :

از آنجا که مامور نیروی انتظامی در حال انجام وظيفه‌ بوده، شخص مذکور مرتکب هتک حرمت مامور نیروی انتظامی که مامور دولت محسوب میشود شده است و از طرفی نسبت به مامورین نیروی انتظامی مرتکب جرم تمرد شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من مدیر یکی از ادارات دولتی هستم شخصی که متصدی امور کامپیوتر اداره است به دلیل اعتراض به من، اقدام به محو کردن برنامه ها و اطلاعات موجود در کامپیوتر خود که مربوط به اداره بوده است کرده است. آیا او مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

اطلاعات و برنامه های ضبط شده در کامپیوتر به لحاظ اینکه ممکن است در انجام امور مختلف مورد استناد و استفاده قرار گیرد در حکم اسناد اداری و دولتی است که معدوم کردن عامدانه و عالمانه آنها براساس ماده 604 قانون مجازات اسلامی جرم تلقی شده است که البته باید بتوان با ارائه مدارک محکمه پسند این ادعا را اثبات نمود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و همسرم در هنگام عقد و به دلیل احترام به خواسته بزرگترها مهریه را ١۴ سکه قرار دادیم ولی من دوست دارم مقدارش را بیشتر کنیم آیا بعد از عقد می توانیم آن را به ١۴٠ سکه افزایش دهیم؟

پاسخ :

افزایش مهریه در سند ازدواج، با اقرارنامه رسمی و درج در عقدنامه پذیرفته نمی شود؛ ولی اگر زوجین خواهان افزایش مهریه هستند می توانند از طریق سایر تعهدات مالی مثل صدور چک یا سفته، صلح اموال، و از این قبیل اقدام به افزایش مهریه کنند البته آنچه به اینصورت اضافه می شود ماهیت مهریه را ندارد و تابع قواعد مهریه نیست فقط زوجین بین خودشان آن را به عنوان افزایش مهریه می دانند.

مشاهده تاپیک
سوال :

عرض سلام. سوالم این است که فرزند من پس از فروش سیم کارت تلفن خود به یک فرد دیگر و قبل از انتقال رسمی سند به نام خریدار، با مراجعه به مخابرات و ادعای سرقت تلفن همراه تقاضای قطع تلفن فرد خرید را می کند. آیا فرزندم مرتکب جرم شده و تحت تعقیب قرار می‌گیرد؟

پاسخ :

اقدام به قطع انشعاب تلفن از ناحیه ی فروشنده پس از انجام معامله جرم مزاحمت بوده و از مصادیق ماده 690 قانون مجازات اسلامی خواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، بنده کارگاهی دارم که چندین کارگر در آن مشغول به کار هستند چند روز قبل متوجه شدم یعنی یکی دیگر از کارگران به من خبر داد که کارگری بدون اطلاع بنده مقدار ١۶ میلیون تومان آهن آلات به فروش رسانده است و وجه آن را برای خود برداشته و به قصد از بین بردن آثار، اقدام به پاره کردن قسمتی از دفاتر تجاری فروشگاه و محو کردن قسمت های دیگر آن نموده است این کارگر مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

اقدام کارگر در فروش آهن آلات بدون اجازه کارفرما مصداق جرم خیانت در امانت است که در ماده 674 قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است. پاره کردن دفاتر تجاری و از بین بردن بخشی از آن نیز از مصادیق جرم تخریب محسوب می شود. همچنین مطابق ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، برداشتن وجوه حاصل از فروش غیرقانونی آهن آلات برای خود موجب تحقق جرم تحصیل مال ازطریق نامشروع می باشد البته باید دلایل محکمه پسند برای اثبات ادعای خود داشته باشید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده مدت دو سالی هست که به عقد موقت آقایی درآمدم ولی دیگه حاضر به ادامه زندگی با این آدم نیستم و خیلی من رو اذیت می‌کند مدام به من بی احترامی میکنه و دوستم نداره ولی طلاقم نمیده هنوز یکسالی از مدت صیغه باقی مونده چطور میتونم ازش جدا شم؟

پاسخ :

اگر بتوانید در دادگاه ثابت کنید از ادامه زندگی با او دچار سختی و فشار غیر قابل تحمل شده اید دادخواست الزام مرد به بذل مدت را به دادگاه بدهید. بذل یعنی شوهر مدت باقیمانده عقد موقت را به همسرش ببخشد . روش دوم که محدود به مواردی است که برای زن حق نفقه شرط شده باشد (زیرا زن در عقد موقت نفقه ندارد) چنانچه برای شما در عقد، حق نفقه شرط شده باشد و زوج نفقه را نپردازد شما می‌توانید از دادگاه الزام وی را به پرداخت نفقه بخواهید در صورتی که زوج به این تعهد عمل نکرده و نفقه شما را پرداخت ننماید ، شما می توانید از دادگاه الزام شوهر به بذل مدت را بخواهید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من امسال، سال اخذ دیپلمم است که چند وقت پیش امتحانات بود چند تا از امتحانام رو می افتادم برای همین نمرات امتحانی خودم را بدون اطلاع معلم تغییر دادم ولی معلم ها متوجه شدند خیلی استرس دارم آیا من مرتکب جرمی شده ام؟

پاسخ :

اگر تغییر نمره در اوراق امتحانی با اجازه رئیس آموزشگاه یا مقام مرتبط باشد جرمی صورت نگرفته است اما اگر به صورت خودسرانه و بدون اجازه مقام مربوطه مبادرت به تغییر نمرات خود کرده باشد مرتکب جرم جعل شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر من، گواهینامه من را بدون اجازه من برداشته و عکس خودش را روی گواهی نامه من چسبانده و اقدام به رانندگی کرده است آیا او مرتکب جرم جعل شده است؟

پاسخ :

اگر چسباندن عکس روی گواهینامه رانندگی به صورت ساده و بدون مهر زدن باشد جرمی محقق نشده و در صورت استفاده از آن، شخص تنها به جرم رانندگی بدون گواهینامه محکوم میگردد. اما اگر چسباندن عکس همراه با ساخت مهر راهنمایی و رانندگی باشد عنوان جعل محقق میگردد.

مشاهده تاپیک
سوال :

من در ازای فروش 30 کندوی عسل قرار است یک چک در وجه حامل دریافت کنم. این نوع چک یعنی چه؟ آیا مشکلی برای من به وجود نمی آورد؟

پاسخ :

اگر چک در وجه حامل نوشته شده باشد هر شخصی که آن را در دست داشته باشد ( حامل آن باشد) و به بانک مراجعه کند می تواند چک را نقد کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در حد امکان نام کامل شخص یا شرکتی که چک برای آن نوشته می‌شود در قسمت مربوطه نوشته شود تا در صورت گم شدن یا به سرقت رفتن چک شخص دیگری نتواند آن را نقد و دریافت کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من چند سالی میشه ازدواج کردم اوایل زندگی خوبی داشتیم ولی کم کم به مشکل خوردیم حالا میخواد من رو طلاق بده، مهریه ام رو نداده، شوهرم در زمان عقد شرط تقسیم دارایی را امضا کرده بود حالا اول شرط تنصیف دارایی باید انجام بشه بعد مهریه یا اول مهریه رو بده؟

پاسخ :

اگر زوج نسبت به مهر زوجه ایی که میخواهد او را طلاق دهد یا زوجه دیگرش مدیون باشد پرداخت مهریه زوجه مذکور یا زوج دیگر از دارایی زوج نسبت به اعمال شرط تنصیف دارایی مقدم است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من ۴ سالی است که ازدواج کردم ولی دیگه ادامه آن برام مشکل شده، شوهرم نفقه نمیده، از طرفی نمیذاره برم سرکار، خیلی شکاکه مدام باهم بحث و جدل داریم بهش میگم طلاقم بده ولی راضی نمیشه، زندگی برام سخت و غیر قابل تحمل شده دیگه نمیتونم ادامه بدم، اگر بخوام خودم دادخواست طلاق بدم چه دادخواستی بدهم؟

پاسخ :

اگر سختی و شدتی (عسر و حرج) که در اثر زندگی مشترک متحمل می شوید، در نظر دادگاه به اثبات برسد ، دادگاه حکم طلاق صادر میکند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من مطالبه اجرت المثل را کرده است آیا اگر من محکوم به پرداخت اجرت‌المثل شوم می توانم دادخواست اعسار بدهم؟

پاسخ :

اگر شما مالی غیر از مستثنیات دین نداشته باشید می توانید با دادن دادخواست تقسیط اجرت المثل از دادگاه تقاضای قسط بندی مبلغ محکومیت اجرت المثل را کنید و در صورت بودن شرایط اعسار، دادگاه حکم بر تقسیط صادر می کند. البته به شرطی که زوج مالی برای توقیف و پرداخت نداشته باشید .

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام برادر من کامیون پدرم را به دلیل اختلافات خانوادگی و عدم توجه به حق و حقوقش به گفته خودش، بدون اجازه پدرم سرقت کرده است. آیا عمل او قابل تعقیب است و جرم او سرقت است؟

پاسخ :

اگر عمل برادر شما ارکان جرم سرقت را دارا باشد و او به قصد سرقت کامیون را برداشته باشد سرقت انجام گرفته و انگیزه ی او برای رسیدن به حق و حقوقش جواز این عمل نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من کارمند بانک هستم مدتی پیش متوجه شدم آبدارچی بانک خارج از وظیفه خود، اسناد و مدارک بانک را دستکاری می کرده و از این طریق مقداری وجه به حساب خود واریز کرده است این موضوع را به رئیس بانک اطلاع دادم می خواستم بدونم او مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

اگر نحوه دستکاری اسناد به گونه ای باشد که جعل صورت گرفته باشد تحت عنوان جعل و استفاده ازسند مجعول قابل تعقیب است و اگر اسناد دستکاری شده را به عنوان وسیله متقلبانه مورد استفاده قرار داده باشد مطابق ماده ١ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری ، به اتهام کلاهبرداری تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، همسرم مدتی است که فوت کردند اموالی هم دارد ولی چند نفر طلبکار دارد من میتونم چون مهریه ام را در زمان زنده بودنش نگرفتم الان از اموال او بردارم و اینکه چون چند طلبکار هم دارد مهریه من چطور پرداخت می شود؟

پاسخ :

اگر ورثه دلیلی بر برائت ذمه متوفی در مورد مهریه ابراز و ارائه نکنند، با توجه به اینکه مهریه زوجه شرعا و قانوناً دینی است بر عهده متوفی و همچنین مالکیت و ارث نسبت به ترکه متوفی مستقر نمی شود مگر پس از ادای دیونی که به ترکه میت تعلق گرفته است لذا ابتدا مهریه زوجه باید پرداخت شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام برادر کوچکتر من مشغول خدمت سربازی است او حین خدمت سربازی از دفترچه مرخصی دوستش استفاده کرده و عکس خودش را به جای عکس او قرار داده است آیا او مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

الصاق عکس شخص دیگر به دفترچه، به لحاظ غیرقابل استناد بودن آن جعل محسوب نمی شود. اما با ضرب مهر بر روی آن،دفترچه قابلیت استناد پیدا کرده و در نتیجه جرم جعل محقق می شود. لذا مرتکب جرم جعل و استفاده از سند مجعول شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، کسیکه مبلغ مندرج در چک را تغییر میدهد و وجه آن را از بانک وصول می‌کند. مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

این شخص با تغییر مبلغ چک مرتکب جرم جعل شده است و همچنین با توجه به اینکه چک نوعی سند محسوب می شود مرتکب جرم استفاده از سند مجعول نیز گشته است. علاوه بر آن می توان او را مطابق ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری محکوم به کلاهبرداری نمود در صورت وجود ارکان لازمه جرم، چون جرم جعل و استفاده از سند مجعول مقدمه جرم کلاهبرداری محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام و عرض ادب دیروز در حال رفتن به منزل خود بودم که شخصی نزدیکم آمد و با گذاشتن چاقو زیر گلویم زنجیر طلایم را از گردنم خارج کرد، حالا چطور میتونم علیه اون فرد شکایت کنم و عنوان شکایت رو چی باید بنویسم و مجازاتش چیست؟

پاسخ :

این شخص مرتکب اخاذی شده است و نظر به اینکه خارج کردن طلای یک شخص با زور چاقو از گردن او نیز نوعی اخاذی می شود مطابق ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی این شخص به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده در یک منزل استیجاری زندگی می کنم یک روز که از محل کار به منزل برمی گشتم متوجه شدم که صاحب خانه داخل منزل من است من را که دید بسیار هول شد و با گفتن یک سری حرف ها و توجیهات غیر موجه خارج شد من چه شکایتی می توانم علیه او مطرح کنم؟

پاسخ :

این فرد، مرتکب ورود به عنف به منزل شما در صورت وجود ارکان لازمه این جرم شده است زیرا این فرد بدون جواز قانونی و رضایت شما وارد منزل شما شده است و طبق ماده ۶۹۴ قانون مجازات اسلامی به حبس مقرر محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

یکی از بستگان ما لوله آب دفن شده در زمین را خارج کرده است. آیا او مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

با اینکه آسیبی نسبت به لوله صورت نگرفته اما لوله که مجرای آب بوده از مسیر خود خارج شده است. بنابراین تخریب لوله محرز است. همچنین برای رسیدن به لوله اقدام به کندن زمین نموده که تخریب زمین تلقی می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

وقت بخیر، بنده یک سالی است که ازدواج کرده ام و در دوران عقد هستیم و برای اینکه حسن نیتم را به همسرم ثابت کنم قبل از عروسی کل مهریه اش را به او دادم با این وجود همسرم نمیدونم به چه دلیل مدام عروسی رو عقب می اندازد و از من تمکین نمی کند و چون نمی‌خواهد مبلغ دریافتی را به من برگرداند، حاضر به طلاق هم نمی شود .آیا من میتوانم قبل طلاق تقاضای برگرداندن نیمی از مهر داده شده به او را داشته باشم؟

پاسخ :

با توجه به اینکه بعد از وقوع طلاق مرد می تواند چنانچه کل مهریه را پرداخته باشد تقاضای برگرداندن نیمی از آن را بکند شما تا زمانی که همسرتان را طلاق نداده باشید نمی توانید از او بخواهید نیمی از مبلغ مهریه داده شده را بازگرداند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من مدتی است طلبی از شخصی دارم که با وجود مطالبه پرداخت نکرده است و مکررا به او مراجعه کردم بی فایده بوده، حتی اظهارنامه هم دادم در آخر مجبور شدم دادخواست بدهم این فرد کار را به حدی رسوند که در دادگاه اقدام به ساخت رسید تقلبی نموده و براساس آن ادعا کرد که طلب خود را به من پرداخته است بدهکار من مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

با توجه به اینکه توسل به وسایل متقلبانه مثل جعل رسید و استفاده از سند (رسید) مجعول برای تکمیل عمل کلاهبرداری است و در فرض سوال بدهکار شما با ساخت رسید جعلی و استفاده از تقلب اقدام به رفع بدهی خود به شما نموده است که این از مصادیق جرم کلاهبرداری محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام اگر بخواهم خیلی خلاصه سوالم را بگویم باید عرض کنم چند وقت پیش منزل نبودیم وقتی برگشتیم در باز بود متوجه شدیم شخصی داخل خانه است او را گرفتیم و پلیس را خبر کردیم البته مثل اینکه تازه وارد شده بود و هنوز اقدامی نکرده بود جرم متهم چیست؟

پاسخ :

با توجه به اینکه سارق بدون اجازه و رضایت شما وارد منزل شما شده طبق ماده ۶٩۴ قانون مجازات اسلامی به اتهام ورود به عنف (به زور و بدون اجازه مالک) به منزل دیگری قابل مجازات می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام در سرقت حدی آیا گذشت شاکی تاثیری دارد یا خیر و آیا می تواند مانع اجرای حکم شود؟

پاسخ :

با توجه به اینکه سرقت جرمی است که علاوه بر حق الناسی، موجب حق الله هم هست گذشت شاکی پس از اثبات در برطرف ‌شدن مجازات موثر نیست و مجازات اجرا می گردد. گذشت در جرایم موجب حد فاقد اثر است مگر در حد قذف و حد سرقت با اعمال شرایط قانونی.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و پسر عمویم بسیار به هم علاقه مندیم با اینکه می دانم معتاد است ولی بهش علاقه دارم و می خواهم کمکش کنم ترک کنه ولی جواب آزمایش اعتیادش مثبت شده آیا دفتر ثبت ازدواج چنین ازدواجی را ثبت میکند؟

پاسخ :

با توجه به تبصره ماده ۲۳ قانون حمایت خانواده مصوب ۹۱ به شرط این که شما از اعتیاد به مواد مخدر زوج اطلاع داشته باشید شرایط ثبت چنین ازدواجی فراهم است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، مدت ١۵ سال است که من با دو نفر از دوستان در یک قطعه باغ شریک هستیم این باغ خارج از شهر است و چون یکی از دوستان در آن نزدیک ساکن است باغ را به او سپرده ایم که از باغ نگهداری کند و محصول آن را برداشت نماید. در این مدت ایشان اقدام به تخریب آب بند و احداث استخر در باغ بدون اطلاع ما نموده است آیا می توانیم از او به دلیل جرم تخریب شکایت کنیم؟

پاسخ :

با توجه به سابقه ١۵ ساله تصرف نامبرده درمال مشاع که با اذن دیگر شرکا نیز بوده،همچنین با توجه به اینکه او خود نیز مالکیت مشاعی در باغ دارد اقدامات او(احداث استخر و تخریب آب بند) هرچند بدون اذن سایر شرکا بوده اما جرم محسوب نمی شود اما شما می توانید با طرح دعوای حقوقی خسارت وارده را مطالبه نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

من و دو برادر دیگرم به نامهای رضا و محمد به مدت 20 سال در یک قطعه باغ شریک هستیم. چند سال قبل، من و برادرم رضا سهم خود را به محمد سپردیم تا از باغ نگهداری کند و محصول آن را برداشت نماید.در این مدت محمد اقدام به تخریب آب بند قدیمی و احداث استخر در باغ بدون اطلاع من و رضا نموده است.آیا ما دو نفر می توانیم علیه برادرمان محمد شکایت کنیم؟ نام جرم او چیست؟

پاسخ :

با توجه به سابقه 20 ساله تصرف برادرتان محمد، در مال مشاع که با اذن هردوی شما نیز بوده ،همچنین با توجه به اینکه محمد خود نیز مالکیت مشاعی در باغ دارد اقدامات او(احداث استخرو تخریب آب بند) هرچند بدون اذن سایر شرکا بوده اما تصرف عدوانی محسوب نمی شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من برای جعل امضا از صاحب امضا رضایت گرفته بودم و او راضی بود و به من اجازه داده بود که امضای او را جعل نمایم با وجود اطلاع صاحب امضا از جعل ،آیا جرمی صورت گرفته است؟

پاسخ :

با توجه به فرض سوال نامبرده خودش چنین اجازه ای صادر کرده و از جعل امضای خود آگاه است بنابراین جرمی صورت نگرفته است اما اگر به علت جعل امضای علی، ضرری به دیگری وارد شود و یا از آن امضا سوءاستفاده گردد جعل محقق می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام مهریه من فقط یک جلد کلام الله مجید قرار داده شده است آیا این مهریه درست است و تنها همان به من تعلق می گیرد؟

پاسخ :

با توجه به ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی هر چیزی را که مالکیت داشته و قابل تملک نیز باشد می‌توان مهر قرار داد، شرایط مهر، داشتن مالیت و قابلیت تملک آن است و با عنایت به اینکه کلام الله مجید کتاب مقدس و آسمانی است، به علاوه طبق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی، تعیین مقدار مهر منوط به تراضی طرفین است؛ به عبارت دیگر، میزان مهر، صرف‌نظر از المیزان مادی آن تابع توافق طرفین است و با داشتن شرایط اساسی لازم برای صحت آن به دلیل قاعده حاکمیت اراده و احترام به توافق طرفین، چنین مهری صحیح است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و درود چند ماه پیش من دادخواست مطالبه نفقه به دادگاه داده بودم که در حال رسیدگی است و به زودی باید رای آن صادر بشه ولی از طرفی شوهرم ورشکسته شده و حکم ورشکستگی او صادر شده است. با این اوصاف تکلیف نفقه من چه خواهد شد؟

پاسخ :

با توجه به ماده ۱۲۰۶ قانون مدنی در صورت افلاس یا ور شکستگی شوهر، زن از جهت مطالبه نفقه مقدم بر سایر بدهکاران خواهد بود در نتیجه شوهر شما با اینکه حکم ورشکستگی او صادر شده باشد ملزم به دادن نفقه به همسر دائمی خود خواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من به همراه شوهرم بعد ازدواج به کشور آلمان رفتیم و مدت ۱۰ سال در آنجا زندگی می کردیم ولی در این مدت اختلاف ما بالا گرفت و شوهرم برگشت ایران و الان در ایران زندگی می کند من هم در نبود او در آلمان اقدام به طلاق کردم آیا صدور چنین حکمی قانونی است و کافیست برای طلاق؟

پاسخ :

با توجه به ماده ۱۷۲ قانون مدنی برای اجرای احکامی که در کشورهای خارجی صادر می‌شود باید دادگاه‌های ایران به آن رسیدگی مجدد کنند و اگر اجرای آن با قوانین داخلی مخالفتی نداشت به مرحله اجرا گذاشته می شود. در نتیجه متقاضی ثبت طلاق باید به دادگاه خانواده در ایران مراجعه نماید و دادگاه بعد از بررسی رای صادر خواهد کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من سال گذشته مبلغ ١٠٠ میلیون تومان به همسرم بابت مهریه دادم الان که به اختلاف خوردیم برای اینکه مجددا بابت مهریه از من پول بگیره ادعا کرده آن پول رو من بهش هبه کردم و مجددا دادخواست مهریه داده است. آیا قاضی حرف من رو قبول می کنه یا اینکه قاضی به نفع او رای می‌دهد و حکم به پرداخت مهریه می دهد؟

پاسخ :

با توجه به ماده ۲۶۵ قانون مدنی که هرکس مالی به دیگری بدهد در صورتی که مقروض آن نباشد می تواند آن را پس بگیرد در مورد شما چون شما از بابت مهریه به همسر خود مدیون بودید بنابراین چنین پرداختی از سوی شما برای ایفای تعهد خود در خصوص مهریه بوده است و همسر شما باید ادعای خود را مبنی بر هبه بودن آن ثابت کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

من مدتی است طلاق گرفتم ولی طلاق غیابی، چون شوهر سابقم مدتی بعد از ازدواج منزل را ترک کرد و من مدت زیادی از او بی خبر بودم و نمی دانستم که کجا زندگی می کند برای همین از دادگاه تقاضای طلاق کردم و بعد از انجام مراحل قانون موفق به طلاق شدم حالا بعد این همه دوندگی همسر سابقم برگشته و متوجه این طلاق شده آیا می تونه طلاق را باطل کند یا کاری انجام دهد؟

پاسخ :

با توجه به ماده ۳۰۵ قانون آیین دادرسی مدنی اگر در موعد مقرر بیست روزه برای واخواهی از حکم برگشته باشد می تواند به حکم غیابی اعتراض کند و دادگاه صادر کننده تکلیف رسیدگی دارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده چندین ماه پیش تلویزیون دسته دومی را از شخصی خریده بودم و نمی دانستم که دزدی هست و آن را برای مصرف خودم خریدم قاضی دادگاه حکم به رد این تی وی را داد و به صاحب آن مسترد شد چرا دادگاه ضمن صدور حکم ، به رد وجه اخذ شده از مال مسروقه به من حکم نداد من ضرر کردم باید چه کار کنم ؟

پاسخ :

با توجه به ماده ۶۶٢ که بیان میدارد هرکس با علم و اطلاع یا وجود قرائن اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه سرقت به دست آمده آن را به نحوی از انحاء تحصیل، مخفی یا معامله نماید به حبس از شش ماه تا سه سال و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد لذا وجود سؤ نیت در خریدار برای مجرم دانستن او شرط است ولی آگاهی یا عدم آگاهی او بر مسوولیت او در رد مال تاثیری ندارد و دادگاه الزامی بر صدور حکم مبنی بر رد قیمت مال مسروقه به مالخر ندارد.
در آموزش تصویری جرم سرقت این موارد به خوبی توضیح داده شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من متاسفانه چند سالی هست که اعتیاد دارد و اخیرا مصرفش بالاتر هم رفته کار به جایی رسیده که لوازم خانه را یکی یکی می فروشد آیا عمل وی سرقت است؟ آیا اعتیاد او می تواند دلیلی برای مجازات نکردن او باشد؟

پاسخ :

با فرض اینکه مال برده شده به شخص سارق تعلق نداشته باشد عمل ارتکابی سرقت است البته با وجود جمیع ارکان لازمه این جرم و مجازات آن را درپی خواهد داشت انگیزه مرتکب در این جرائم موثر نیست مگر در حدود اختیارات قاضی از جهت تخفیف یا تشدید مجازات مرتکب.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام و احترام بنده در قبال مطالبات خود از آقای الف مبادرت به توقیف کالاهای تجاری موجود در انبار وی که شامل مقداری ادوات کشاورزی بوده است از طریق مقامات ذیصلاح کردم لذا کالاهای مزبور تا تعیین تکلیف آنها از طریق مقامات قضایی به آقای ب سپرده شد متاسفانه آقای الف از راه حیله و تقلب و مانورهای متقلّبانه اقدام به فریب آقای ب کرد و این شد که آقای ب کالاها را به وی داد آیا آقای ب که کالاها به وی سپرده شده بوده مجرم است و اتهام او چیست؟

پاسخ :

با فرض عدم احراز سوء نیت، آقای ب مرتکب جرمی نشده است زیرا مال امانی مورد بحث با حیله از ید او خارج شده است بنابراین صرف نظر از مسئولیت مدنی آقای ب، نمی‌توان او را به اتهام خیانت در امانت تعقیب کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، خواهرزاده من به اصرار دوستش رفته برای سرقت رو لج و لج بازی و اقدام به سرقت کیفی کرده که داخل آن مقداری طلا و یک شناسنامه موجود بوده است.او پس از سرقت طلاها، اقدام به آتش زدن شناسنامه کرده می خواستم بدونم مرتکب چه جرایمی شده است؟

پاسخ :

با لحاظ اینکه شناسنامه هر فرد برای صاحب آن بسیار ارزشمند بوده و دارای ارزش مالی است، آتش زدن و تخریب آن جرم جداگانه محسوب می شود و نامبرده مرتکب جرم سرقت و تخریب شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام شخصی که با جعل امضای رییس کل دادگستری اقدام به دادن وعده های دروغین به مردم مبنی برصدورحکم به نفع آنان نموده و از این طریق مبالغی را اخذ کند مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

بافرض اینکه جعل امضای مدیرکل برای اتخاذ سمت یا عنوان مجعول بوده و از این طریق موجب فریب افراد شده و مال آنان را برده است، مطابق ماده ١ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، عمل او کلاهبرداری محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بعد ار گذشت حدود ٣ سال از زندگی مشترک، من تصمیم گرفتم مهریه خود را به شوهرم ببخشم حالا از آن تاریخ حدود دو سالی می گذرد رفتار شوهرم خیلی تغییر کرده و مدام با هم بحث داریم، به خاطر این کارهاش از بخشش مهریه ام پشیمان شدم آیا می توانم مهریه خود را مطالبه کنم؟

پاسخ :

باید بررسی شود شما با چه الفاظ و تحت عنوان چه عقدی مهریه خود را بخشیده اید اگر بخش در قالب عقد صلح بوده باشد مثل اینکه در سند رسمی گفته باشید مهریه خود را در قبال… به همسر خود صلح نمودم، قابل رجوع نیست. همچنین است اگر آن را ابرا نموده باشید نیز قابل رجوع نیست مگر اینکه هبه غیر معوض بوده باشد آن هم با وجود شرایطی قابل رجوع است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام گواهی عدم امکان سازش برای من و همسرم از دادگاه صادر شده است مدت اعتبار آن چقدر است؟ اگر من بخواهم گواهی عدم امکان سازش را به دلیل تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه و نفقه دیرتر به دفترخانه ببرم تا حکم اعسار من صادر شود، آیا این گواهی اعتبارش از بین می رود؟

پاسخ :

بر اساس قانون طرفین سه ماه فرصت دارند که برای اجرای صیغه طلاق و ثبت آن به محضر طلاق مراجعه کنند و اگر مدت سه ماه طی شود گواهی بی اعتبار خواهد شد و برای اجرای صیغه طلاق باید گواهی جدید صادر شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، در جرم صدور چک بلامحل چه کسی حق شکایت دارد و تعقیب کیفری علیه چه کسی انجام میشود؟

پاسخ :

بر اساس ماده ۱۱ قانون صدور چک طرح شکایت و پیگیری کیفری فقط از دارنده چک پذیرفته می شود منظور از دارنده اولین کسی است که چک را به بانک ارائه و به نام او گواهی عدم پرداخت صادر می شود و فقط صادر کننده یا صادرکنندگان چک بلامحل قابل تعقیب کیفری هستند و شکایت کیفری علیه ضامن یا ظهرنویس ها امکان ندارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام به وکلای محترم. لطفا بفرمایید که برای صدور اجراییه چک برگشتی چه کاری باید انجام داد؟

پاسخ :

بر اساس ماده ۲۳ قانون جدید چک برای صدور اجراییه چک بلامحل این امکان به وجود آمده است که بدون صدور حکمی از دادگاه اجراییه صادر شود. در قانون جدید این امکان فراهم شده است که بدون طرح دعوا و تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی، دارنده چک بتواند برای صدور اجرائیه مستقیماً اقدام کند. البته قانون برخی چک‌ها را استثنا کرده و امکان استفاده از این مزیت برای این گونه چکها وجود ندارد:
چکی که در متن آن شرطی نوشته شده باشد
در متن چک نوشته شده باشد برای تضمین انجام معامله یا تعهد است
گواهی عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت صاحب حساب نباشد.
در سایر چکها دارنده میتواند بدون تقدیم دادخواست و صدور حکم برای اجراییه اقدام کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، بر اساس قانون جدید صدور چک ، دارنده چک طبق چه شرایطی میتواند بدون صدور حکم دادگاه موفق به گرفتن اجرائیه شود؟

پاسخ :

بر اساس ماده ۲۳ قانون جدید صدور چک در همه چک ها امکان صدور اجراییه بدون نیاز حکم دادگاه وجود ندارد و از نظر ظاهری چک باید شرایطی داشته باشد تا دارنده بتواند بدون صدور حکم دادگاه اجراییه بگیرد این شرایط عبارتند از 1- در متن چک وصول وجه و مبلغ آن منوط به تحقق شرطی نشده باشد (چک مشروط نباشد)2- در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهد است 3- گواهی عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت صاحب حساب صادر نشده باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، مدتی است بین من و همسرم صیغه عقد موقت خوانده شده است و یکسال آن گذشته است و یکسال دیگر باقی مانده است آیا می‌توانم قبل از پایان یک سال باقی مانده عقد موقت، همسرم را به عقد دائم خود درآورم؟

پاسخ :

بر اساس نظر اکثریت که متکی بر نظرات مجتهدین است شما نمی توانید تا قبل از پایان مدت عقد موقت ایشان را به عقد دائم خود درآورید. بلکه یا باید صبر کنید تا یک سال دیگر تمام شود یا اینکه باقیمانده مدت را بذل کنید سپس او را به عقد دائم خود در آورید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من و همسرم اقدام به طلاق توافقی کردیم بعد از صدور گواهی عدم امکان سازش شوهرم از طلاق منصرف شده است و می گوید نمی خواهد جدا بشه، الان چی میشه و آیا پشیمانی او تاثیری دارد چون فقط ٣ ماه وقت داریم برای اجرای صیغه طلاق، اگر دفترخانه نیاد می توان او را بر اساس رای صادر شده از طرف دادگاه مجبور به حضور در دفتر خانه کرد؟

پاسخ :

بر اساس نظریه کمیسیون قضایی اگر هر یک از زن یا شوهر از اجرای صیغه طلاق منصرف بشود چون گواهی عدم امکان سازش بر اساس توافق دو طرف صادر شده است اثر خود را از دست می دهد و برای طلاق نیاز به صدور گواهی عدم امکان سازش دوباره است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام سوالی داشتم در مورد شرط تنصیف دارایی، من این شرط را ضمن عقد نامه امضا کردم اون موقع فکر نمی کردم کارم به جایی برسه که بخواهم از زنم جدا شم متاسفانه بعد از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک دیگه تحمل ادامه آن را ندارم زنم خیلی بداخلاق است و رفتار و پوشش مناسبی نداره، همش دنبال رفیق بازی و اینستا و فضای مجازیه و از من تمکین نمی کند، اگر من درخواست طلاق بدم این شرط اجرا می شود راهی نداره که اجرا نشود؟

پاسخ :

برای اجرای تنصیف دارایی هنگام طلاق در صورت امضای آن توسط زوج ذیل عقدنامه، باید شروطی وجود داشته باشد از جمله اینکه منوط به وقوع طلاق است و طلاق حتما باید به درخواست زوج باشد و اموال حاصل زندگی مشترک باشد نه ارث و… و اینکه در زمان طلاق موجود باشد بعلاوه شرایط طلاق را زوج فراهم نموده باشد نه اینکه تحت فشار و نشوز زن مرد مجبور به طَلاق شود و احراز این امر طلاق ناشی از تخلف زوجه از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار او باشد یا نه با دادگاه صالح است و قاضی باید به دقت علت وقوع تخلف زن از وظایف همسری خود یا سو اخلاق و رفتار زوجه را بررسی نماید

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و همسرم ۵ سالی میشه که ازدواج کردیم ولی به من نفقه نمی دهد و هزینه های زندگی همش روی دوش من هست و هیچ پولی به من نمی دهد اگر من دادخواست مطالبه نفقه بدهم در دادگاه چه چیزی را باید اثبات کنم و چه دلیلی بیاورم؟

پاسخ :

برای اینکه شما بتوانید نفقه خود را دریافت کنید کافی است رابطه ازدواج دائمی را ثابت کنید و اگر شوهر شما برای شانه خالی کردن از پرداخت نفقه ادعا کند که شما در مقابل به وظایف خاص زناشویی عمل نمی‌کردید باید ادعای خود را ثابت کند در صورتی که شوهر نتواند ثابت کند نفقه به شما تعلق میگیرد.
در آموزش تصویری دعوای نفقه این مطالب به خوبی توضیح داده شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

شخصی به طور اتفاقی و اشتباهی به جای ملک خود وارد ملک شخص دیگری شده است. آیا این فرد مرتکب جرم تصرف عدوانی شده است؟

پاسخ :

برای تحقق جرم تصرف عدوانی مانند کلیه ی جرائم وجود قصد ارتکاب جرم ضروری است.به این معنا که شخص باید با انگیزه تصرف غیر مجاز وارد ملک دیگری شده و آن را به تصرف خود درآورد و اگر شخص اشتباها وارد ملک دیگری شده باشد دادگاه تنها حکم به اعاده وضع به حال سابق صادر خواهد کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من ، سندی را جعل نموده تا بعدا از آن استفاده نمایم ولی دیگر از آن استفاده نکردم با توجه به اینکه من از سند استفاده نکردم و به تبع آن ضرری به دیگری وارد نشده است آیا من مرتکب جرمی شدم؟

پاسخ :

برای تحقق جرم جعل، قصد تقلب و قابلیت ضرر رساندن به دیگری کافی است و اثبات ورود ضرر به دیگری لازم نیست.در فرض سوال با اینکه شما از سند جعلی استفاده نکردید اما این سند جعلی قابلیت این را دارد که هر زمان مورد استفاده قرار گیرد موجب به اشتباه انداختن دیگران و ضرر رسیدن به آنها می شود.بنابراین نسبت به شما به اتهام جرم جعل سند ، قابلیت پیگیری و تعقیب قانونی وجود دارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام آیا من بدون اینکه درخواست طلاق داشته باشم می توانم در مقابل کارهایی که در منزل شوهر انجام دادم مانند آشپزی از شوهرم تقاضای دستمزد کنم؟

پاسخ :

بله اگر شما ثابت کنید که انجام این امور را به دستور شوهر انجام داده و قصد گرفتن دستمزد از او را داشته اید میتوانید از شوهر اجرت انجام این اعمال را بگیرید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام دختر ما فوت شده و ما به عنوان وراث او می خواهیم مهریه دخترمان را که در زمان زنده بودنش نگرفته از شوهرش مطالبه کنیم آیا باز هم مهریه به نرخ روز محاسبه میشود؟

پاسخ :

بله با توجه به تبصره ذیل ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی ورثه نیز می‌توانند مهریه مورث خود را به نرخ روز بخواهند چرا که ورثه قائم مقام و جانشین او هستند و همان حقی که زوجه متوفیه نسبت به محاسبه وجه رایج به قیمت روز داشت همان حق را ورثه او نیز دارا هستند.

مشاهده تاپیک
سوال :

دریافت مهریه بنده در سال ١٣٧٠ مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان ارزشیابی شده است و شوهرم نیمی از آن را در آن سال، به من پرداخت نمود آیا من می توانم باقی مانده مهریه خود را در سال ۸۱ به نرخ سال جدید بخواهم؟

پاسخ :

بله با توجه به رای وحدت رویه ۶۴۷ در سال ١٣۷٨ محاسبه به نرخ روز برای الباقی مهریه نیز صادق است در نتیجه در صورت درخواست زوجه قاضی شوهر را به پرداخت باقیمانده مهریه به نرخ روز محکوم خواهد کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من معامله ماشین کردم و ماشینم را فروختم، خریدارچکی به مبلغ ٣٠ میلیون تومان به من داد. من بعد از مراجعه به آن متوجه خالی بودن حساب شدم اگر من بخواهم از او به جرم صدور چک بلامحل شکایت کیفری کنم آیا برای این کار در قانون مهلت خاصی در نظر گرفته شده است؟

پاسخ :

بله برای شکایت کیفری دارنده چک باید ظرف شش ماه از تاریخ سررسید چک به بانک مراجعه و درخواست صدور گواهی عدم پرداخت داشته باشد همچنین بعد از صدور گواهی عدم پرداخت فقط ۶ ماه فرصت دارد که شکایت خود را به مرجع قضایی تقدیم کند بدون شک اگر ظرف مدت های گفته شده مراجعه صورت نگیرد چک قابلیت تعقیب کیفری خود را از دست می‌دهد و دارند فقط از طریق حقوقی می‌تواند وجه چک را مطالبه کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من بعد از ازدواج در اثر ضربه شدیدی که در تصادف به سرش می خورد و عقل خود را از دست می دهد و مجنون و دیوانه می شود من به عنوان همسرش قیم شوهرم شدم بعد از مدتی به دلیل سختی زندگی با او تصمیم گرفتم از او جدا شوم آیا با توجه به این که من قیم او هستم می توانم از او طلاق گرفته و جدا شوم؟

پاسخ :

بله شما باید از سمت این قیم بودن شوهر استعفا دهید و برای شوهرتان تقاضای قیم جدید کنید بعد از اینکه قیم انتخاب شد، دادخواست طلاق خود را علیه شوهر خود به قیمومت قیم جدید به دادگاه تقدیم کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، پدر من دو سالی است که ازدواج مجدد کرده است من تک فرزند هستم متاسفانه مادر من به تازگی به دلیل بیماری فوت کرده است ایشان در زمان حیاتش مهریه اش را نگرفته بوده آیا من می توانم مهریه مادرم را از پدرم بگیرم؟

پاسخ :

بله شما می‌توانید مهریه مادر خود را اگر پدرتان زنده است از او بگیرید و اگر ایشان فوت کرده باشند مهریه مادرتان را از اموال باقی مانده از پدر( ماترک متوفی ) دریافت کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده در زمان عقد پسرم به اصرار خانواده عروس خانم، در خصوص مهریه ضامن پسرم شدم حال پسرم نتونسته مهریه رو بده همسرش علیه من اقامه دعوی کرده آیا من هم می توانم دادخواست اعسار بدهم؟

پاسخ :

بله طبق قواعد کلی، اگر پدر شوهر پرداخت مهریه را ضمانت کرده باشد و زن علیه او اقدام کند و حکم دادگاه به نفع زن صادر شود، پدر شوهر باید مهریه را بپردازد. اگر پدر شوهر توان پرداخت نداشته باشد، می تواند به شرط عدم تمکن مالی و داشتن ادله محکمه پذیر، دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را تقدیم دادگاه کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من با دختری به تازگی ازدواج کردم و مهریه او ٢٠٠ سکه بهار آزادی است هنوز هیچی نشده خواهان مهریه خود است و کل مهریه اش را از من می خواهد در حالیکه هیچ نزدیکی انجام نشده است مگه اینطور نیست که زن قبل نزدیکی مستحق نصف مهریه است آیا او میتونه کل مهریه اش را با این وجود بگیرد؟

پاسخ :

بله می تواند و موید آن وجود حق حبس برای زوجه است اینکه زن می تواند وقوع نزدیکی را متوقف بر پرداخت کل مهریه بکند بدون اینکه ناشزه محسوب شود و این در حالیست که قصد طلاق و جدایی ندارد و صرفا خواهان مهریه خود است در اینجا شما موظف هستید تا کل مهریه را به همسر خود بپردازید و نمی توانید پرداخت آن را منوط به وقوع نزدیکی نمایید حال اگر او پس از گرفتن مهریه خود بخواهد از شما جدا شود بدون این که نزدیکی واقع شده باشد، باید نصف مهریه را که از شما گرفته است به شما برگرداند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده چکی دریافت کرده که اطلاعات آن تکمیل شده است فقط نام دریافت کننده وجه یعنی دارنده قید نشده است. آیا به استناد چنین چکی صادر کننده را می توان مورد تعقیب کیفری قرار داد یا خیر؟

پاسخ :

بله میتوان صادرکننده را مورد تعقیب کیفری قرار داد، زیرا صدور و تسلیم چنین چکی به منزله صدور چک در وجه حامل است و با لحاظ ماده ۱۱ قانون صدور چک شخصی که چک به او تسلیم شده و آن را برای اولین بار به بانک ارائه می‌کند دارنده چک محسوب است و به استناد چنین چکی می‌توان صادر کننده را تعقیب و مجازات کرد البته این ماده و این امکان در مورد دسته چک های صادره غیر صیادی و تا قبل از الزامی شدن اجرای چک های صیادی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام متاسفانه ما همسایه ای داریم که مدام برای ما ایجاد مزاحمت می کند و مدام دنبال این است که دعوایی درست کند حالا هم به منظور اذیت و آزار من بدون دلیل رفته ازم شکایت کرده و مطالب کذب و دروغی را به من نسبت داده است و در آخر هم نتوانست اتهام انتسابی را ثابت کند آیا بنده می‌توانم از او به عنوان مفتری شکایت کنم؟

پاسخ :

بله میتوانید در صورتیکه شکایت او بی پایه و اساس و واهی بوده از او به اتهام افترا شکایت کنید، زیرا همسایه شما به قصد اضرار به شما اکاذیبی را نسبت داده است و اگر قادر به اثبات آن نباشد در صورتیکه سوءنیت او برای قاضی محرز شود به عنوان مفتری قابل تعقیب است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من چکی به مبلغ ۳٠ میلیون تومان از شخصی دریافت کردم پس از مراجعه به بانک متوجه شدم موجودی حساب او ٢٠ میلیون تومان است. آیا من می توانم مبلغ موجود یعنی ٢٠ میلیون را برداشت کنم؟

پاسخ :

بله. شما می توانید از بانک تقاضا کنید مبلغ موجود در حساب یعنی ٢٠ میلیون تومان به شما پرداخت شود در این حالت چک نسبت به مبلغی که پرداخت نشده بی‌محل محسوب می‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من به تازگی به عقد دائم شوهرم درآمدم و در عقد شرط کردم که ایشان ازدواج قبلی نداشته باشد او نیز گفت که مجرد است ولی بعداً مشخص‌شد که زن دیگری داشته و مدتی با وی زندگی کرده که من از آن بی‌خبر بودم و به من نگفته بود‌ اگر موضوع مطرح می‌شد من حاضر به قبول این ازدواج نمی‌شدم او نیز از من مخفی کرده منم نکاح رو فسخ کردم باید دادخواست بدم؟

پاسخ :

بله، اگر ازدواج سابق از شما پنهان شده باشد و عقد متباینا بر مجرد بودن زوج منعقد شده باشد یا اینکه این مساله در عقد شرط شده باشد و شرایط فسخ نکاح موجود باشد باید این فسخ رو که اعمالش فوری است به اطلاع زوج رسانده و دادخواست تنفیذ فسخ نکاح را به دادگاه ارائه کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام متاسفانه مدتی است شوهرم فوت کرده است من در زمان حیاتش مهریه ام رو نگرفتم الان میخوام مهریه رو بگیرم آیا امکان داره و اینکه آیا به نرخ روز حساب میشود؟

پاسخ :

بله، امکان استیفای مهریه از ماترک همسرتان وجود دارد و مبلغ مهر با توجه به نرخ شاخص بانک مرکزی تا تاریخ مرگ شخص فوت شده محاسبه می‌شود و از تاریخ فوت شوهر تغییری در میزان آن داده نخواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و درود، بنده خادم مسجدی در شهرستان هستم چند روز پیش در حالیکه مشغول نظافت جلوی درب مسجد بودم شخصی در حال عبور از کوچه حین رد شدن از جلوی مسجدی، به مسجد توهین کرد آیا عمل اوجرم محسوب می شود و می‌توان علیه او شکایت کرد ؟

پاسخ :

بله، این شخص مرتکب توهین و اهانت به مقدسات شده است و طبق ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی، قابل تعقیب کیفری خواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام هفته پیش در یک مهمانی شرکت کرده بودم و در جمع دوستان خود نشسته و مشغول صحبت کردن راجع به یکی از دوستان مشترکمان بودیم که یکی از افراد حاضر در مهمانی این دوستمان را که در این مهمانی حضور نداشت تهدید کرد حالا آن دوست غایب ما میتونه از این فرد شکایت تهدید کند؟

پاسخ :

بله، این فرد مرتکب جرم تهدید شده است زیرا حتماً لازم نیست شخصی که مورد تهدید قرار گرفته حضور داشته باشد مثلا اگر کسی برای فردی خبر بیاورد که فلانی شما را تهدید به کشتن کرده در این مورد جرم تهدید اتفاق افتاده است به عبارت دیگر بدون حضور علی جرم تهدید محقق شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و درود بر شما، بنده تبلت خود را نزد همکلاسی ام به امانت گذاشته بودم اما وقتی برای پس گرفتن آن به او مراجعه کردم همکلاسی ام از پس دادن آن خودداری کرد خیلی پیگیرش شدم فهمیدم همکلاسی ام تبلت را تلف کرده است، میتونم ازش شکایت کنم و برای استرداد تبلت باید چکارکنم همان شکایت کافیه یا اقدام دیگری می خواهد؟

پاسخ :

بله، به جرم خیانت در امانت می توانید شکایت کنید، ولی چون تبلت توسط همکلاسی شما تلف شده است برای مطالبه مثل یا قیمت مال و یا خسارت وارده باید به دادگاه حقوقی دادخواست جداگانه برای مطالبه ضرر و زیان مطابق رعایت تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی تقدیم کنید. برای جزییات بیشتر، آموزش تصویری جرم خیانت در امانت و
نحوه مطالبه خسارت را از سایت دریافت نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

من و دوستم اقدام به دزدی کردیم البته من دزدی را انجام ندادم و دزدی توسط دوستم انجام گرفت من فقط نقشه سرقت را کشیدم و به او دادم و اموال سرقتی را بین خودمان تقسيم کردیم آیا کشیدن نقشه دزدی هم جرم است؟

پاسخ :

بله، دوست شما که خودش اقدام به سرقت نموده و به اصطلاح مباشر جرم محسوب میشود فقط به مجازات سرقت محکوم میشود اما شما چون در عملیات سرقت مداخله نداشته و تنها نقشه سرقت را کشیده به استناد ماده ١٢۶ قانون مجازات اسلامی معاون در جرم محسوب می شود. علاوه برآن به دلیل گرفتن اموال مسروقه به استناد ماده ۶۶٢ قانون مجازات اسلامی به مجازات مقرر محکوم میشوید.

مشاهده تاپیک
سوال :

بنده یکی از کارمندان یکی از ادرات دولتی هستم رئیس اداره من را متهم به پرداخت رشوه به معاونین و غیره کرده است و مورد مزبور را طی گزارشی جهت رسیدگی به هیات تخلفات اداری اعلام و از سوی هیئت موصوف پس از رسیدگی آقای من را متخلف شناخته و به مجازات مربوطه تنزل گروه محکوم شدم ، حالا می خواهد پرونده را به دادسرا جهت رسیدگی به جرم رشوه ارسال کند آیا چنین چیزی ممکن است؟

پاسخ :

بله، رای هیات رسیدگی کننده به تخلفات اداری مانع رسیدگی به موضوع در محاکم دادگستری نیست البته مرجع قضایی در رسیدگی و صدور رای به ارکان جرم و همه دلایل و موضوعات مرتبط با آن از جمله رای هیئت موصوف توجه خواهد کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام احتراما منزل برادرم به انضمام وسایل داخل آن به حکم قانون توسط مقامات ذیصلاح توقیف شده است و آقای الف به حکم قانون به عنوان حافظ مال توقیف شده قرارداده شده است. با وجود این آقای الف در مال توقیف شده تصرف کرده است برادرم به خاطر این مساله خیلی درگیر و ناراحت بوده میخواستم بپرسم راهی وجود داره برای شکایت از این شخص و اینکه آیا جرمی مرتکب شده است

پاسخ :

بله، شخص الف مرتکب جرم خیانت در امانت شده است زیرا اموال توقیف شده به عنوان امانت به او سپرده شده است و دخل و تصرف بدون مجوز نوعی خیانت در امانت است و طبق ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام آیا من می توانم در عوض مطالبه مهریه از خروج شوهر از کشور جلوگیری کرده و او را ممنوع الخروج کنم؟

پاسخ :

بله، شما می‌توانید از طریق اجرائیات اداره ثبت و یا از طریق دادگاه همسر خود را ممنوع خروج کنید تا مادامی که مهریه پرداخت شود و یا با درخواست اعسار شوهر و قسط بندی پرداخت مهریه تکلیف نحوه پرداخت مهریه از طریق دادگاه مشخص شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دادخواست طلاق دادم واز آنجاکه شرط تنصیف دارایی را هم ضمن عقد امضا کرده بودم همسرم درخواست اجرای این شرط را داد از طرفی اجرت المثل ایام زوجیت را هم تقاضا کرده است آیا چنین چیزی می شود که هم تا نصف دارایی را بگیرد هم اجرت المثل را؟

پاسخ :

بله، فرض اینکه شما مطالبه همزمان دو حق ( اجرت المثل و نصف دارایی ) ظاهراَ اجحاف در حق خود بدانید، اصل لازم الرعایه بودن عقود و شروط ضمن عقد و حاکمیت قاعده اقدام ایجاب می نماید زوج را که با علم و اطلاع علیه خود، شرط تنصیف را گذاشته و اقدام نموده لذا مکلف به ایفای حق زوجه است، در عقد نکاح نیز مانند سایر عقود معین طرفین عقد می توانند شرایط و اوصافی که مبطل عقد نباشد تبیین و بر آن توافق نمایند و پس از توافق طبق قواعد فقهی و حقوقی ملزم به رعایت و اجرای آن هستند که یکی از این شروط شرط نصف دارایی است که زوج با امضای آن متعهد به اجرای آن است و از طرفی اجرت‌المثل ایام زوجیت نیز تعارضی با این شرط ندارد وقابل جمعند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام آیا بعد از ازدواج و جاری شدن صیغه عقد می‌توانم برای انجام وظایف زناشویی بگویم که من تا مهریه ام را نگیرم وظایف زناشویی خود را انجام نمی‌دهم یا اینکه من بعد از انعقاد ازدواج تکلیف به انجام وظایف زناشویی دارم؟

پاسخ :

بله، مي‌توا نید اگر مهریه شما حال باشد یعنی اگر در زمان عقد برای پرداخت مهریه به وسیله شوهر زمان خاصی معین نشده باشد و همچنین هنوز با همسر رابطه زناشویی برقرار نکرده باشید می توانید تا زمانی که تا آخرین ریال مهریه را دریافت نکرده وظایف زناشویی خود را انجام ندهید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و درود سوال داشتم از خدمتتون، پدر بنده مدتها پیش فوت کرده است چند روز پیش در مجلسی دعوت بودیم که یکی از همشهری هایمان شروع کرد بی دلیل فحش دادن و توهین کردن به پدر مرحوم بنده که دستش از دنیا کوتاه است آیا بنده می توانم علیه آن فرد شکایت کنم؟

پاسخ :

بله، ورثه فرد فوت شده که به او توهین شده است شاکی خصوصی محسوب می گردند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من در شهر کوچکی زندگی میکنم ازدواج کردم ولی در دوران عقدیم در خانواده ای زندگی می کنم که پس از خواندن صیغه عقد و قبل از انجام مراسم عروسی به جهت سنت های حاکم بر منطقه امکان انجام وظایف خاص زناشویی را ندارم و هنوز منزل شوهر نرفتم آیا به من نفقه تعلق می‌گیرد؟

پاسخ :

به این سوال بستگی به این دارد که اگر تمکین را شرط وجوب نفقه بدانیم در چنین شرایطی به دلیل عدم انجام وظایف خاص زناشویی در فاصله عقد تا زفاف دارای نفقه نخواهد بود و اگر وجوب نفقه را به محض عقد بر مرد لازم بدانیم زوج است نفقه به وی تعلق می گیرد بستگی دارد به نظر قاضی رسیدگی کننده واینکه کدام استدلال را قبول کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام لطفا در مورد عده در ازدواج دائم در زمان طلاق و فوت شوهر توضیح بدید ممنون.

پاسخ :

به مدتی که زن بعد از طلاق و یا فوت همسر نمی تواند دوباره شوهر کند، عده گفته می‌شود. مدت عده طلاق در عقد دائم سه طهر است و عده فوت چهارماه و ده روز است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسرم به دلیل (عسر و حرج) سختی از من طلاق گرفته، آیا من در دوران عده میتوانم به او رجوع کنم یا اینکه این طلاق در دوران عده، غیر قابل رجوع؟

پاسخ :

به نظر می رسد طلاقی که دادگاه به دلیل سختی و فشار زن در ادامه زندگی مشترک صادر می‌کند از نوع طلاق بائن است و شوهر نمی تواند در مدت عده به زن رجوع کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر خواهرم ١۴ سال سن دارد، گویا یک روز در مدرسه با دوستش بازی می کرده به صورت غیر عمد دوستش را به زمین پرت می کند که متاسفانه دوستش فوت می کند حالا اگر شکایت کنند آیا قصاص می‌شود یا دیه می گیرند برای دیه همان دادگاه کیفری تصمیم می‌گیرد؟

پاسخ :

به نظر می‌رسد پسر خواهر شما مرتکب قتل غیر عمد شده است، اما به دلیل صغیر بودن مبرا از مسئولیت است و عاقله او ضامن و مسئول پرداخت دیه فرد فوت شده میباشد که در پرونده کیفری مطروحه جهت رسیدگی و دفاع احضار خواهد شد و برای دیه نیازی به تقدیم دادخواست حقوقی علی حده به طرفیت عاقله او از ناحیه اولیای دم متوفی نیست و در دادگاه کیفری رسیدگی می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من مدتی هست که ازدواج کرده ام ولی همسرم از من تمکین نمی کند آیا من می توانم به دلیل اینکه همسرم روابط زناشویی ندارد از پرداخت مهریه خودداری کنم؟

پاسخ :

به‌ مجرد وقوع عقد نکاح کل مهریه مندرج در سند نکاحیه بر ذمه زوج مستقر و زوجه مالک کل مهریه می‌شود و همسر شما می تواند کل مهریه خود را مطالبه کند حال اگر این ازدواج قبل از اولین نزدیکی به طلاق منجر شود، در صورتی که شما کل مهریه را به همسرتان داده باشید نصف مهریه از طرف ایشان باید به شما برگردد و اگر مهریه رد و بدل نشده باشد تعهد مرد به پرداخت نصف مهریه است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، در سواحل دریای مازندران افراد بسیاری می بینیم که شبانه اقدام به برداشت شن و ماسه از سواحل دریا با ماشین های سنگین می کنند آیا این عمل جرم است؟

پاسخ :

بهره برداری از معادن از جمله معادن شن و ماسه اعم از اینکه در محدوده ملک خصوصی افراد باشد یا نباشد مستلزم اخذ پروانه است. چنانچه بهره برداری بدون مجوز و غیرعادی باشد تصرف در اموال عمومی محسوب می شود مشمول مجازات آن است و هرگاه این اقدام تخریب محیط زیست نیز تلقی شود مجازات آن را در بر خواهد داشت.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من در سال ۸۰ بدون دریافت مهریه از شوهرم طلاق گرفتم ولی مهریه ام را مطالبه نکردم و در سال ۸۹ درخواست دریافت مهریه خود را به دادگاه ارائه کردم. حالا مهریه ام بر اساس چه سالی محاسبه و شود سال طلاق یا سال ٨٩؟

پاسخ :

پرداخت مهریه به نرخ زمان پرداخت توسط شوهر صورت خواهد گرفت و وقوع طلاق تغییر در ماهیت و عنوان مهر ایجاد نمی‌کند بنابراین مریم مهریه خود را بر اساس سال صدور حکم مهریه دریافت خواهد کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسرم ١٣ سالشه چند روز پیش سوئیچ ماشین پدرش را بدون اجازه برداشته و با ماشین پدرش رفته رانندگی و به طور غیر عمد به پیرمردی زده متاسفانه پیرمرد می‌میرد طبق نظر افسر کارشناس فنی نیز مقصر حادثه شناخته شده است. جرم پسرم چیست و مجازات او چه می باشد؟

پاسخ :

پسر شما به سن بلوغ نرسیده و چون صغیر است مبرا از مسئولیت بوده و در صورت ارتکاب قتل یا ضرب و جرح، عاقله او ضامن و مسئول پرداخت دیه میباشد. عاقله عبارت از پدر، پسر و بستگان ذکور نسبی پدری و مادری یا پدری به ترتیب طبقات ارث است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر من مرتکب جرم جعل شده است آیا اگر رضایت شاکی خصوصی را بگیریم پرونده متوقف می‌شود یا اینکه باز هم میتوان او را بدون شاکی خصوصی مورد تعقیب قانونی قرارداد؟

پاسخ :

تا قبل از سال ١٣٩٩ جرم جعل به دلیل مرتبط بودن با نظم و امنیت عمومی از جمله جرائم عمومی بوده که برای رسیدگی نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد و به محض آنکه وقوع آن ثابت شود قابل تعقیب و رسیدگی است با تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری در سال ١٣٩٩، به استناد ماده ١٠۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی، جرم جعل اگر مربوط به اسناد عادی باشد قابل گذشت و در غیر اینصورت غیر قابل گذشت است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من شغل آزاد دارم و پروانه کسب دارم اگر به منظور معتبر جلوه دادن پروانه کسب خود، اقدام به تغییر تاریخ اعتبار مندرج در پروانه کسب کنم آیا مرتکب جرم می شوم؟

پاسخ :

تغییر در تاریخ صدور پروانه کسب علی الاصول جرم جعل محسوب می شود و شما با این کار به جرم جعل در سند پروانه کسب محکوم می شوید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من شغل آزاد دارم مغازه دارم همکاری دارم که به من بدهکار است مدت زیادیه که ازش خواستم طلبم را بده ولی نمی‌دهد از طرفی هم خودم چک داشتم باید جاش رو پر می کردم برای همین برای جبران طلب خود در غیاب او به مغازه او رفتم و به مقدار طلب خود از اجناس مغازه برداشتم ولی لو رفتم حالا رفته ازم شکایت کرده طلبکار بودیم بدهکارم شدیم آیا عمل من جرمه و شکایتش به جایی می رسد؟

پاسخ :

جرم ارتکابی شما سرقت نیست اما با توجه به احراز مالکیت همکار شما بر اجناس مغازه، بردن آن ها بدون اذن مالک با هر انگیزه ای که صورت گرفته باشد جرم بوده و مشمول ماده ۶۶۵ قانون مجازات اسلامی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، همکار من اقدام به جعل اوراق و اسنادی کرده است که مربوط به اداره ای است که من مدیر آن می باشم حال اگر من به عنوان شاکی خصوصی، شکایتی نداشته باشم و جرم دارای شاکی خصوصی نباشد باز هم او قابل تعقیب است؟

پاسخ :

جعل اسناد رسمی از جمله جرائم عمومی است که برای رسیدگی نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد و به محض آنکه وقوع آن ثابت شود قابل تعقیب و رسیدگی است. منظور از جرائم عمومی جرائمی است که وجدان عمومی را جریحه دار میکند و با نظم و امنیت عمومی جامعه مرتبط است. از این رو در این جرائم شکایت شاکی خصوصی مطرح نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من مدتی پیش از دانشگاه آزاد فارغ‌التحصیل شدم و دنبال کار بودم توسط یکی از آشنایان به شرکتی معرفی شدم ولی جون معدلم پایین بود احتمال می رفت در مصاحبه رد بشم برای همین در دانشنامه ی تحصیلی مقطع کارشناسی خود که از دانشگاه آزاد اخذ نموده بودم معدل خودم را تغییر دادم. آیا اگر متوجه بشوند من مرتکب جرمی شده ام؟

پاسخ :

جعل دانشنامه ی تحصیلی دانشگاه آزاد، جعل در سند رسمی محسوب می شود. مطابق ماده 1287 قانون مدنی سند رسمی سندی است که به موجب قانون به طور رسمی ثبت شده باشد و از این جهت تفاوتی میان دانش نامه های دانشگاه دولتی و آزاد نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، شهرداری جلوی ساخت و ساز ساختمان من را که به دلیل اینکه بدون پروانه در حال ساخت بوده ام، را گرفته است. آیا این کار شهرداری قانونی است؟

پاسخ :

جلوگیری از عملیات ساختمانی غیرمجاز مطابق قسمت اخیر ماده ١٠٠ قانون شهرداری ها انجام می شود. شهرداری ها در محدوده قانونی و حریم شهرها بدون مراجعه به مقامات قضایی از عملیات ساختمانی بدون پروانه به وسیله مامورین خود جلوگیری به عمل می آورند.

مشاهده تاپیک
سوال :

چوپان روستای ما بدون داشتن پروانه اقدام به چرانیدن دام های خودش در مراتع ملی کرده است و به تازگی متوجه شدیم که این کار را بدون پروانه انجام داده. آیا او مجرم شناخته می شود؟

پاسخ :

چرانیدن دام بدون پروانه ممکن است مشمول عنوان تجاوز به منابع طبیعی،تخریب منابع طبیعی یا ایجاد مزاحمت باشد که دراین صورت از مصادیق ماده 690 قانون مجازات اسلامی به شمار می رود.مطابق ماده مذکور،هر کس اقدام به تصرف اعم از مزروعی،مراتع ملی نماید یا بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست مبادرت به عملیاتی نماید که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی گردد.به مجازات یک ماه تا یکسال حبس محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من دامدار هستم و رام خود را برای چرا به مراتع می برم حالا اداره منابع طبیعی از من شکایت کردند که بدون پروانه اقدام به چرانیدن دام های خودم در مراتع ملی نموده ام آیا این عمل جرم است؟

پاسخ :

چرانیدن دام بدون پروانه ممکن است مشمول عنوان تجاوز به منابع طبیعی،تخریب منابع طبیعی یا ایجاد مزاحمت باشد که دراین صورت از مصادیق ماده 690 قانون مجازات اسلامی به شمار میرود. مطابق ماده مذکور،هر کس… اقدام به تصرف اعم از مزروعی،مراتع ملی… نماید یا بدون اجازه سازمان حفاظت محیط زیست مبادرت به عملیاتی نماید که موجب تخریب محیط زیست و منابع طبیعی گردد… به مجازات مقرر محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من برادری دارم که به خاطر مصرف مواد رابطمون بهم خورده و زیاد رفت و آمد نمی کنیم چند وقت پیش دیدم ماشینی معامله کرده شک کردم چون دستش تنگ بود پیگیر شدم دیدم دسته چک من را بدون اطلاع من برداشته و چک کشیده، داده به فروشنده، و به این طریق ماشین را معامله نموده است میخوام بدونم چه جرمی مرتکب شده؟

پاسخ :

چنانچه برادرتان امضای شما را تقلید و شبیه سازی کرده و به این طریق فروشنده را فریب داده باشد، عمل وی جعل و استفاده ازسند مجعول است، اما چنانچه امضای دارنده حساب تقلید نشده باشد و برادر شما، امضای خودش را در چک درج کرده باشد جرم جعل واستفاده از سند مجعول منتفی و عمل ارتکابی از مصادیق جرم کلاهبرداری است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام. سوال من این است که اگر شخصی اقدام به تغییر وضع معابر کند با این توضیح که دیوار حیاط خانه خود را که مشرف به معابر عمومی است خراب کند و هنگام تجدید بنا تمام یا قسمتی از معابر عمومی را جزو محدوده ی خانه نماید، مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

چنانچه شخصی با پیش آوردن دیوار خانه خود، تمام یا قسمتی از معبر را قطع کند، با توجه به غیرقابل استفاده بودن خیابان و معبر،به ارتکاب جرم تخریب محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام یکی از همسایگان اقدام به تغییر وضع معابر کرده است به طوری که که دیوار حیاط خانه خود را که مشرف به معبرعمومی است خراب نموده و هنگام تجدید بنا تمام یا قسمتی از معابر عمومی را جزو محدوده ی خانه نموده است و شهرداری متوجه شده و برای او پرونده تشکیل شده است همسایه مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

چنانچه شخصی با پیش آوردن دیوار خانه خود، تمام یا قسمتی از معبر را قطع کند،با توجه به غیرقابل استفاده بودن خیابان و معبر، به ارتکاب جرم تخریب محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده پرونده ای در دادگاه کیفری داشتم جرم سرقت اثبات شده بود و سارق نیز دستگیر شده بود اما میزان اموال سرقتی برای دادگاه مشخص نبود در اینجا تکلیف دادگاه در خصوص رد مال چیست؟

پاسخ :

چنانچه وقوع اصل جرم سرقت مال، برای قاضی محرز باشد از نظر جنبه عمومی مجازات مربوطه تعیین می شود. در مورد رد مال مسروقه نسبت به آن قسمتی که شاکی دلیل ارائه کرده و برای قاضی علم حاصل شده رای به رد مال به اندازه ای که دلیل و مدرک ارائه شده ، صادر می شود و نسبت به بقیه مال مورد ادعا که دلیل ارائه نشده و محرز نشده، رای بر برائت و بی گناهی رضا صادر می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دانشجوی حقوق هستم یک سوال برام پیش اومده می خواستم بدونم کسی که به دفعات متوالی با یکی از شبکه های ماهواره ای غربی مصاحبه می کند و در این مصاحبه به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت تبلیغی انجام می دهد چه جرمی مرتکب شده است ؟

پاسخ :

چنین شخصی ضد امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران به نفع گروه‌های مخالف نظام تبلیغ کرده است و طبق ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد. شما می‌توانید برای طرح دعوای خود از شکواییه سفارشی وکیل باشی نیز استفاده نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دانشجو هستم یکی از همکلاسی هایم در دانشگاه هرشب به من زنگ می‌زند و همراه با تهدید و فحاشی برای من مزاحمت تلفنی به وجود آورده است من چه شکایتی می توانم تنظیم کنم و برای شکایت به کجا باید مراجعه کنم؟

پاسخ :

چون که مزاحمت تلفنی همراه با جرمی از قبیل تهدید و فحاشی بوده، رسیدگی به این جرم ارتکابی با دادسرای محل خواهد بود. در صورت وجود ارکان لازمه برای هر جرم و ادله کافی در عنوان شکواییه هر سه جرم را می توانید قید کنید. برای اطلاعات بیشتر و بررسی موضوع، از آموزش تصویری جرم مزاحمت تلفنی استفاده نمایید

مشاهده تاپیک
سوال :

آیا چک تضمین شده هم مشابه چک تایید شده است؟ من تا چه اندازه می توانم از دریافت پولم توسط چک تضمین شده مطمئن باشم؟

پاسخ :

چک تضمین شده چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام متاسفانه وقتی داشتم از محل کار به خانه برمی گشتم دزدان کیف من رو زدند که داخل آن چک داشتم جرم آنها چیست و من چه کار میتونم انجام بدم؟

پاسخ :

چک ربوده شده اگر نوشته و امضا شده باشد در حکم اسکناس است و به میزان نوشته شده در آن، مال محسوب می شود و به تبع آن ربودن هرگونه مال سرقت محسوب می شود. همچنین چک سفید و نوشته نشده چون با تکمیل آن می تواند ارزش مالی پیدا کند از مصادیق سرقت محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

خریدار ماشینم به من گفته که چک عادی به من می دهد و نباید نگران نداشتن وجه نقد او باشم. می خواستم بدانم که چک عادی چیست؟

پاسخ :

چک عادی، چکی است که اشخاص عهده بانکها به حساب جاری خود صادر می‌کنند و دارنده آن تضمینی جز اعتبار صادر کننده آن ندارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام. لطفا در مورد چک مسافرتی کمی توضیح دهید. من چطور می توانم این نوع چک را تهیه کنم؟

پاسخ :

چک مسافرتی چکی است که توسط بانک صادر می‌شود و وجه آن در هر یک از شعب آن بانک توسط نمایندگان و کارگزاران آن پرداخت می گردد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من چکی به طرف معامله دادم ولی این چک مشروط بوده، متاسفانه ایشان گواهی عدم پرداخت از بانک گرفته آیا دارنده آن می‌تواند از من شکایت کیفری کند؟

پاسخ :

چک مشروط چکی است که پرداخت مبلغ مندرج در متن آن منوط به تحقق شرطی باشد طبق ماده 13 قانون صدور چک، این چک قابل تعقیب کیفری نیست. چنانچه صادرکننده برای پرداخت وجه چک شرط یا شروطی در متن چک درج کرده باشد بانک به آن شرط یا شروط ترتیب اثر نخواهد داد و نسبت به پرداخت وجه آن در صورت وجود اعتبار لازم (پول) در بانک اقدام خواهد کرد و در غیر این صورت گواهی دایر بر فقدان موجودی یا کسری موجودی (برگشت) صادر خواهد کرد ولی این چک قابل تعقیب کیفری و یا اقدام از طریق اجرای ثبت نیست و فقط از طریق حقوقی می توانید اقدام کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، کدام چک ها از طریق اجرای ثبت قابل وصول نیستند؟

پاسخ :

چک هایی که برای وصول آن شرط گذاشته شده باشد که به اصطلاح به چنین چکهایی، چک مشروط گفته می شود .2-چکهایی که بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی باشد .3- علت صدور گواهی عدم پرداخت به دلیل گم شدن چک یا سرقت یا جعل یا از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا جرایم دیگر نباشد. همچنین اگر عدم پرداخت وجه چک به علت عدم مطابقت امضای زیر چک با نمونه امضای موجود در بانک باشد و یا اینکه در اشخاص حقوقی مهر شخص حقوقی وجود نداشته باشد در اداره ثبت اجرایی صادر نمی‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، پدر ما چند وقتی است فوت کردند و اموالی را برای ما به ارث گذاشتند از جمله یک ماشین، متاسفانه تعدادی از برادران من بدون اطلاع سایر ورثه، خودروی آن مرحوم را فروختند و در دفتر اسناد رسمی اشخاص دیگری را به جای سایر ورثه که من و دو خواهر دیگرم هستند معرفی میکنند و آنان به جای ورثه معامله را امضا می کنند آیا جرمی صورت گرفته است؟

پاسخ :

حاضر شدن و حاضر کردن افرادی به جای ورثه و امضای دفتر اسناد رسمی به جای دیگران به نوعی توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال غیر است مطابق ماده ١ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری ،عمل تمامی افراد تحت عنوان شراکت در کلاهبرداری قابل تعقیب است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر خواهر من با اسلحه غیر مجاز مرتکب سرقت مسلحانه از یک طلافروشی شده است می خواستم ببینم او مرتکب چه جرمی شده است و قاضی چه مجازاتی می دهد؟

پاسخ :

حمل سلاح غیرمجاز به طور مستقل جرم شناخته شده و قابل مجازات است. همچنین استفاده از سلاح اعم از مجاز یا غیرمجاز حین سرقت، موجب ارتکاب جرم سرقت مسلحانه است که از عوامل تشدید کننده مجازات نیز می باشد. بنابراین ممکن است قاضی در فرض سوال متهم را مرتکب دو جرم حمل سلاح غیرمجاز و سرقت مسلحانه قلمداد کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، پسر خواهر من تعداد ١٠ فقره چک مسافرتی جعلی را با علم به جعلی بودن آنها به مبلغ ناچیزی خریداری نموده و آنها را در قبال خرید کالا به فروشندگان مختلف داده است که نهایتا دستگیر شد و پرونده دارد میخواستم بدونم اتهامش چیست؟

پاسخ :

خرید چک های مسافرتی مجعول و تقلبی در قوانین پیش بینی نشده اما فروش تعدادی از آنها در قبال اخذ کالا، جرم استفاده ازسند مجعول محسوب می شود. همچنین مطابق ماده ١ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری ،عمل وی را می توان از مصادیق کلاهبرداری نیز دانست چون استفاده از سند مجعول مقدمه جرم کلاهبرداری محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من زمانی که من در خانه حضور نداشتم بدون اطلاع من، اثاثیه منزل را که به عنوان جهیزیه به منزل آورده بود با خود برده است آیا من میتونم به جرم سرقت از او شکایت کنم از نظر قانونی انجام این عمل آیا سرقت به حساب می آید؟

پاسخ :

خیر - بر اساس نظریه مشورتی شماره 3430/7مورخ 12/5/76 زوجه مالک جهیزیه بوده و می تواند هر وقت بخواهد اموال اختصاصی خود را از محل زندگی سابق ببرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام آیا ارائه چک بدون گواهینامه عدم پرداخت برای طرح دعوا یا شکایت راجع به چک پذیرفته می شود؟

پاسخ :

خیر با توجه به اینکه گواهینامه صادره از بانک دلیل بر عدم پرداخت محسوب می‌گردد ارائه گواهی عدم پرداخت ضروری است و این گواهی چه برای طرح دعوای حقوقی و چه برای طرح شکایت الزامی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من به تازگی ازدواج کرده ام البته به صورت موقت و خانمی را صیغه کرده ام ولی ایشان اصرار دارد که شرط کنیم در صورت فوت از من ارث ببرد با توجه به اینکه در عقد موقت زن از شوهر ارث نمی برد آیا ایشان می تواند بگوید به شرطی وارد رابطه زناشویی می شود که بعد از فوت از من ارث ببرد؟

پاسخ :

خیر با توجه به مفهوم ماده ۹۴۶ قانون مدنی ای شرط، صحیح نیست و زوجه نمی تواند در عوض رابطه زناشویی از زوج ارث دریافت کند.
برای کسب آگاهی بیشتر، می توانید به این لینک مراجعه کنید:
آموزش تصویری دعوای ازدواج موقت

مشاهده تاپیک
سوال :

آیا مرد می تواند یکی از اعضای بدن خود مانند قلب، کلیه و ... را به عنوان مهریه همسرش قرار دهد؟

پاسخ :

خیر تعیین اعضای بدن به عنوان مهریه مبنای قانونی و شرعی ندارد و اگر مردی عضوی از اعضای بدنش را به عنوان مهر قرار دهد مانند آن است که زن دارای مهریه نیست در این صورت بر اساس ویژگی های شخصیتی زن مانند سن تحصیلات شرافت خانوادگی زیبایی مبلغی را به عنوان مهر برای او در نظر میگیرند که به آن مهر المثل میگویند .

مشاهده تاپیک
سوال :

مهریه عروس من ۵۰ سکه بهار آزادی است و و در سال ١٣٨٠ پسرم محکوم به پرداخت سکه ها شد ولی توانایی پرداخت مهریه را نداشت برای همین بنده مبلغ ۵ میلیون تومان به همسرش دادم و بعد از آن پسرم از دادگاه تقاضا کرد که پرداخت مهریه به صورت اقساطی باشد و حکم به پرداخت اقساطی مهریه صادر شد. آیا بنده می توانم از واحد اجرای احکام خانواده بخواهم که مبلغ پنج میلیون داده شده را به من برگرداند؟

پاسخ :

خیر در صورتی که شما از واحد اجرای احکام خانواده درخواست نمایید مبلغ ۵ میلیون را برگردانند واحد اجرای احکام تکلیفی به بازگرداندن آن نخواهد داشت و بابت استرداد مبلغ پرداختی، شما باید دادخواست حقوقی مطالبه وجه تنظیم و تقدیم دادگاه کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، شوهر من دادخواست طلاق داده است چند ماه پیش پدر شوهرم فوت کردند و اموال او به شوهرم به ارث رسیده آیا اگر من درخواست تنصيف دارایی بدهم دادگاه نصف این ارثیه را به من می دهد؟

پاسخ :

خیر شما شریک در دارایی‌های خواهید شد که همسرتان در زمان ازدواج به دست آورده به غیر از اموالی که از طریق ارث به او رسیده است و شرط تنصیف اموال شامل اموالی که به ارث میرسد نمی شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و همسرم چندی پیش می خواستیم از هم جدا شیم و حکم دادگاه به طلاق نیز صادر شد آیا همسر من می‌تواند بر اساس همین حکم جهت دریافت مهریه تقاضای صدور اجرائیه کند؟

پاسخ :

خیر طرح دعوای مستقل برای گرفتن سایر حقوق مانند نفقه مهریه و صدور حکم به ایشان ضرورت دارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من چند ماه پیش به خاطر اختلاف، منزل مشترکمان را ترک کردم و به خانه پدری ام رفتم و برای گرفتن طلاق به دادگاه رفتم و دادخواست دادم. ولی جهیزیه ام هنوز در خانه باقی مانده است و با خبر شدم که اثاثیه به سرقت رفته است . آیا من می‌توانم از شوهر بابت دزدیده شدن جهیزیه شکایت کنم؟

پاسخ :

خیر مگر اینکه بتوانید ثابت کنید همسرتان دزدی را انجام داده یا در جهت تسهیل جرم سرقت با داشتن سوءنیت با سارق همکاری کرده و شرایط را برای او فراهم کره و در جرم معاونت داشته است.

مشاهده تاپیک
سوال :

یک سوال در مورد مهریه داشتم من دو ماه است به عقد دائم شوهرم درآمدم مهریه من سکه نیست و شوهرم یک آپارتمان مهریه ام کرده البته گفته اگر آپارتمانی در آینده خریدم سه دانگ آن را مهریه تو قرار می‌دهم. آیا این مهریه صحیح است؟

پاسخ :

خیر مهریه باید در زمان عقد معین باشد و چنین مهریه صحیح نیست در صورتی که شما مهریه خود را بخواهید مانند آن است که مهریه از ابتدا نداشته اید و دادگاه با توجه به ویژگی های شخصیتی شما همچون تحصیلات، شرافت خانوادگی زیبایی و ....مبلغی را به عنوان مهریه تعیین خواهد کرد که به آن مهر المثل می گویند.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام بنده در مقام احقاق حق و رفع ظلم از خود علیه همسایه ام شکایتی را تنظیم کردم ولی متاسفانه اتهام انتسابی اثبات نشد و قاضی قرار منع تعقیب صادر کرد حالا همسایه ام گفته می خواهد از من به عنوان مفتری شکایت کند آیا چنین چیزی ممکن است چون من اصلا قصد بدی نداشتم و فقط می خواستم به حق خود برسم؟

پاسخ :

خیر نمیتواند، زیرا شما به عنوان شاکی و متضرر بوده اید و راهی جز اعلام شکایت از همسایه به مراجع صالحه نداشته و برای احقاق حق خود و به این قصد شکایت کردید نه انتقام شخصی که شرعا و قانونا مجاز نیست و از طرفی دیگر به دور از عدالت است که به جای رفع ظلم، شاکی را به عنوان مفتری کیفر دهیم و ظالم و مجرم را حمایت کنیم.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و همسرم ۵ سالی است که ازدواج کرده ایم. شوهرم در زمان عقد شرط تنصیف دارایی را امضا کرده آیا من میتونم اگر دادخواست طلاق بدم نصف اموال رو هم بگیرم؟

پاسخ :

خیر، بر اساس شروط ضمن عقد ازدواج، زوج در زمان طلاق آن هم اگر دادخواست به درخواست زوج باشد مکلف به پرداخت نصف اموال آن هم اموالی که بعد از ازدواج تحصیل کرده است می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من ازدواج کردم متوجه شدم همسرم افسردگی دارد آیا من میتونم به این دلیل ازدواجم را فسخ کنم؟

پاسخ :

خیر، بر اساس ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی موارد فسخ نکاح ذکر شده است که افسردگی جز این موارد نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام درچند روز پیش در مهمانی دوستانه شرکت کرده بودم یکی از افراد در جمع دوستان در حضور دوستانم من را تهدید کرد و گفت اگر کار مورد نظر او را برایش انجام ندهم، خودش را زیر ماشین من می اندازد تا خونش به گردن من بیفتد، آن روز من حرف او را جدی نگرفتم، آیا این اظهارات او تهدید محسوب می شود آیا من می تونم از او به جرم تهدید شکایت کنم؟

پاسخ :

خیر، به نظر می رسد نامبرده مرتکب جرم تهدید نشده است زیرا براي تحقق این جرم، تهدید در شخصی که مورد تهدید قرار گرفته باید تاثیر کند بنابراین هرگاه کسی که تهدید می‌شود بداند که تهدید کننده نمی تواند تهدید خود را اجرا کند تهدید محقق نمی‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام چند سالی است که ازدواج کردم ولی با شوهرم خیلی مشکل داشتم و بعد از گذشت سه سال از انعقاد عقد ازدواج در مقابل بخشش حقوق مالی خود از قبیل مهریه و نفقه به شوهرم حاضر شد طلاق بگیریم من تمام این مدت در خانه پدرم زندگی می کردم آیا من می توانم نفقه ایام قبل از طلاق خود را که در منزل پدری بودم را از شوهرم بگیرم؟

پاسخ :

خیر، چون شما کلیه حقوق خود را برای گرفتن طلاق به زوجه بخشیده است و طلاق بر این مبنا واقع شده به عبارتی شما پذیرفته اید که از حقوق خود گذشت کنید تا جدا شوید

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دانشجوی ترم دوم هستم یکی از هم کلاسی های من در دانشگاه گزارشهای بی اساس و خلاف واقعیت را به صورت شفاهی به قصد تشویش اذهان عمومی منتشر کرده است آیا عمل او مشمول جرم نشر اکاذیب است یا خیر؟

پاسخ :

خیر، زیرا در جرم نشر اکاذیب، کتابت شرط می باشد و چون نامبرده اکاذیب را به صورت شفاهی منتشر کرده جرم او عنوان نشر اکاذیب ندارد و شاید با عناوینی مثل توهین و... قابلیت پیگیری کیفری داشته باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من کارمند بانک بود پس از اینکه به پرداخت مهریه من محکوم شد فوت کرد آیا من می‌توانم مهریه خود را از حقوق مستمری دریافت کنم؟

پاسخ :

خیر، زیرا ماده ۲۲۵ قانون امور حسبی مصوب ۱۳۱۹ اگر پرداخت دین بر عهده متوفی باشد باید از اموالی که در زمان زنده بودن مالک بوده پرداخت شود و حقوق جز ماترک نبوده و بین وراث تقسیم نمی گردد. بلکه مستمری بین افراد تحت تکفل بصورت مساوی تقسیم میگردد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، شوهر من می خواهد دادخواست طلاق بدهد و این در حالیست که ورشکسته نیز شده است آیا اگر من درخواست اجرای شرط تنصیف دارایی بدهم اول دارایی او برای این شرط توقیف می شود بعد بدهی او بابت طلبکاران پرداخت می شود؟

پاسخ :

خیر، شرط تنصیف دارایی شامل اموال و دارایی موجود زوج می شود و دارایی به اموال شخص منهای دیون او اطلاق می شود، بنابراین شامل اموال از بین رفته اعم از تلف یا مفقود شده نمیشود و قاعده، مقدم بودن دیون بر اجرای شرط موصوف است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من حدودا یک ماه پیش عقد کردم عقد دائم، و حدود یکسال دیگه مراسم عروسیمان است و مهریه من ٣١٣ سکه بهار آزادی هست می خواستم ببینم می توانم تا مهریه خود را نگرفته ام از حق حبسی که میگن استفاده کنم تو این مدت یکبار هم رابطه زناشویی برقرار شده؟

پاسخ :

خیر، شما در صورتی می‌توانید چنین خواسته ای داشته باشید که با اراده خود و برای اولین بار به انجام چنین وظایفی در مقابل شوهر مشغول نشده باشید بدون شک بعد از یک بار برقراری رابطه زناشویی نمی‌توانید شرط گذاشته و از حق حبس استفاده کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام بنده از فردی چکی دریافت کردم که در این چک تاریخ را قید نکرده است اما مبلغ و امضا قید شده است آیا صدور این چک بدون تاریخ جنبه کیفری دارد و صادرکننده آن قابل تعقیب کیفری است یا خیر ؟

پاسخ :

خیر،زیرا در قانون صدور چک مواردی که صادرکننده قابل تعقیب کیفری هست تصریح گردیده و اشاره‌ای به چک بدون تاریخ نشده است.بنابراین با توجه به اصل قانونی بودن جرم و مجازات صادر کننده چک بدون تاریخ قابل تعقیب کیفری و مجازات نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

یکی از همسایگان در روستایی که در آن ساکن هستم اموال و حیواناتم را تخریب و تلف کرده است. حالا برای مطالبه ضررها و خسارت هایی که به من وارد شده باید دادخواست بدهم؟

پاسخ :

دادگاه در صورتی ملزم به صدور حکم مبنی بر جبران خسارت است که این ضرر و زیان مطابق تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی از قبیل تقدیم دادخواست توسط شاکی خصوصی مطالبه شده باشد. بنابراین برای مطالبه ی ضرر و زیان ناشی از تخریب و تلف اموال و حیوانات خود ملزم به تقدیم دادخواست ضرر و زیان به دادگاه هستید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، یکی از اهالی روستا، اموال و حیوانات من را تخریب و تلف نموده است میخوام ازش شکایت کنم به جرم تخریب، برای مطالبه ضرر و خسارات ناشی از این جرم، باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ :

دادگاه در صورتی ملزم به صدور حکم مبنی بر جبران خسارت است که این ضرروزیان مطابق تشریفات قانون آیین دادرسی مدنی از قبیل تقدیم دادخواست توسط شاکی خصوصی مطالبه شده باشد. بنابراین برای مطالبه ی ضرر و زیان ناشی از تخریب و تلف اموال و حیوانات خود ملزم به تقدیم دادخواست ضرر و زیان به دادگاه می باشید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام. ضمن تشکر از وکلای مجموعه. ممنون میشم برام راجع به طریقه وصول چکهای برگشتی بر اساس قانون جدید چک، یک توضیح ساده ارائه کنید.

پاسخ :

دارنده چک برگشتی اول به بانک مراجعه می‌کند و از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت و ثبت آنی اطلاعات چک در سامانه چکهای برگشتی بانک مرکزی با درج و نوشتن کد رهگیری روی گواهینامه صادر شده میکند سپس به دفاتر خدمات الکترونیکی قوه قضاییه رفته و درخواست صدور اجراییه چک خود را در آنجا ثبت می کند بعد از ثبت کردن شکایت طی مدت کوتاهی قاضی پرونده را بررسی می کند. اگر در متن چک وصول آن منوط به انجام شرطی نشده باشد و در متن چک قید نشده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهد است و گواهینامه عدم پرداخت به دلیل دستور عدم پرداخت صاحب حساب صادر نشده باشد اجرائیه صادر می شود. از تاریخ ابلاغ اجراییه ده روز به صادرکننده چک برگشتی مهلت داده می شود که مبلغ آن را پرداخت کند یا با موافقت دارنده چک ترتیبی برای پرداخت آن بدهد یا مالی معرفی کند که اجرای حکم را امکان پذیر کند اگر صادرکننده چک طی مدت 10روز این تکالیف را انجام نداد دارنده چک می تواند اجرائیه را طبق قانون نحوه احکام محکومیت های مالی به اجرا گذاشته نسبت به دریافت مبلغ چک اقدام کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من به عنوان ضامن پشت چک یکی از اقوام را امضا کرده ام حالا چک این بنده خدا برگشت خورده است و طرف حسابش می‌خواهد از او شکایت کند آیا میتونه از من هم شکایت کند؟

پاسخ :

دارنده چک فقط می‌تواند علیه صادرکننده شکایت کیفری کند و نسبت به شما چون ضامن هستید و دخالتی در صدور چک نداشته است نمی تواند شکایت کیفری نماید و فقط می تواند نسبت به شما اقامه دعوی حقوقی برای مطالبه وجه چک نماید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من بدون رضایت بعد از اجازه از دادگاه بدون رضایت من دوباره ازدواج کرده است آیا من میتونم به دلیل شرط ضمن عقد می توانم از دادگاه تقاضای طلاق کنم؟

پاسخ :

در این باره نظرات مختلفی در میان فقها و حقوقدانان بیان شده است و باید موردی بررسی شود که این اجازه دادگاه به چه علت صادر شده است چرا که اگر به علت نشوز زن باشد طبق رای وحدت رویه، زوجه نمی تواند به استناد شروط مندرج در سند نکاحیه، به وکالت از زوج دادخواست طلاق بدهد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام یکی از بستگان من هر روز به من زنگ
میزند بطوریکه برای من مزاحمت ایجاد کرده است و آرامش من را گرفته البته در تماس هایش تهدید و فحاشی نکرده است ولی از نظر روحی خیلی درگیر و اذیت شدم رسیدگی به موضوع این جرم در صلاحیت چه مرجعی می باشد؟

پاسخ :

در اینجا چون عمل فرد مزاحم صرفاً مزاحمت تلفنی است و همراه با جرائم دیگر مانند فحاشی و استعمال الفاظ رکیک نمی‌باشد مخیر هستید به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کنید یا به اداره مخابرات چراکه رسیدگی به موضوع این جرم حسب تبصره ۲ ماده ۱۴ قانون اصلاح تأسیس شرکت مخابرات با شرکت مخابرات است که با احراز مزاحمت به قطع تلفن مزاحم اقدام می‌کنند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و وقت بخیر، بنده در بزرگراه مشغول رانندگی بودم که پلیس جلوی ماشین را گرفت و ماشین را متوقف کرد و از من گواهینامه ام را خواست من کمی عصبانی شدم و از کوره در رفتم به خاطر همین پلیس از پس دادن گواهینامه ام خودداری کرد ،آیا پلیس می تواند چنین اقدامی بکند و گواهینامه را پس ندهد؟

پاسخ :

در پاسخ به سوال شما باید گفت که طبق قانون توقیف گواهینامه در مواردی مجاز است اما در خارج از موارد موجود در قانون، پلیس حق توقیف گواهینامه را ندارد و پس از ملاحظه باید آن را مسترد کند مگر این که به اصالت گواهینامه شک مقرون به واقع کنند در اینجا مامور متخلف از قانون مسئول هر گونه خسارت وارد خواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من قصد دارم همسرم را طلاق بدم، در مورد شرط تنصیف دارایی در صورتی که شرایط برای اجرای این شرط وجود داشته باشد، آیا قطعا نصف اموال من به همسرم تعلق می‌گیرد نحوه محاسبه به چه شکل است؟

پاسخ :

در صورتی که شرط تنصیف را در قباله ازدواج امضا کرده باشید و طلاق به درخواست مرد باشد و بر اساس تشخیص دادگاه علت اینکه علی اقدام به طلاق کرده اخلاق و رفتار ناشایست همسرتان نبوده باشد تا نصف اموال حاصل از زندگی مشترک به زن تعلق می‌گیرد و لزوماً نصف دارایی شوهر به زن تعلق نمی گیرد بلکه ممکن است قاضی کمتر از نصف اموال را حکم دهد ولی به هر حال نباید بیشتر از نصف اموال شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و همسرم تصمیم به جدایی گرفته ایم آیا شوهر من محکوم به پرداخت معادل نصف از دارایی های خود می شود؟

پاسخ :

در صورتی که همسر شما شرایط تنصیف را در قباله ازدواج امضا کرده باشد و طلاق به درخواست شما نباشد و بر اساس تشخیص دادگاه علت اینکه علی اقدام به طلاق کرده اخلاق و رفتار ناشایست شما نبوده باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من از شوهرم وکالت در طلاق گرفتم و می خواهم دادخواست طلاق بدهم میخواستم بدونم شرط تنصیف دارایی شامل من می‌شود و می تونم تا نصف دارایی را توقیف کنم؟

پاسخ :

در طلاق‌هایی که زوجه به وکالت از زوج تقاضای طلاق می‌نماید نظر به اینکه درخواست طلاق در واقع و با توجه به ماهیت عقد وکالت، از سوی موکل زوج بعمل می‌آید نه وکیل زوجه لذا مانع استحقاق زوجه در استفاده از شرط تنصیف نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده مدتی است که ازدواج کرده ام البته نه به صورت دائم بلکه عقد موقت می باشد همسرم به من نفقه نمی دهد آیا می توانم دادخواست مطالبه نفقه بدهم؟

پاسخ :

در عقد موقت زن نفقه ندارد، مگر شرط ضمن عقد شده باشد. بنابراین شما در صورتی می توانید نفقه را از همسرتان دریافت کنید که چنین توافقی بین شما و همسرتان مبنی بر پرداخت نفقه بوده باشد و در صورت عدم پرداخت از سوی او و داشتن ادله کافی می توانید از طریق دادخواست حقوقی آن را مطالبه نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من برادر ۶۵ ساله ای دارم که بی سواد است چندی پیش بدون اطلاع ما به دفتر املاک برای اجاره منزل خود رفته و املاک نیز با اطلاع از این امر، قرارداد مربوط به فروش منزل او را تنظیم نموده و به او می گوید قرارداد اجاره منزل او را تنظیم نموده و برادر من نیز با تصور اجاره با زدن اثر انگشت، قرارداد فروش منزل خود را تنظیم می نماید. مشاور املاک مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

در فرض سوال برادر شما با تصور اینکه قرارداد تنظیم شده،حاوی عقد اجاره است امضا نموده در حالی که اگر می دانست حاوی عقد بیع یا فروش ملک است از امضای آن خودداری می نموده است. برهمین اساس غیر واقعی جلوه دادن مفاد قرارداد به همراه داشتن قصد و عمد در ورود ضرر می تواند جرم جعل محسوب شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

من ساکن روستا هستم و دامدار هستم ۶ تا از گوسفندان من را دزدیدند و شاهد هم دارم که میگن هر کدام سه گوسفند را با کمک هم دزدیدند جرم این ها چیست و چگونه گوسفندان را باید پس بدهند؟

پاسخ :

در مواردی که سهم هر یک از سارقان از اموال مسروقه مشخص باشد هریک به نسبت سهم خود مسئول بازگرداندن آن به مالک می باشد. در اینجا باید هر کدام از سارقین ٣ راس گوسفند را بازگردانند و مسئولیتی در قبال تلف شدن حیوان شریک خود ندارند.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام در جائیکه شخصی جهت انجام سرقت به صورت مخفیانه به محل سکونت همسایه خود وارد می شود ولی قبل از اینکه موفق به انجام سرقت گردد دستگیر شود عنوان مجرمانه جرم چیست، شروع به جرم سرقت است یا جرم ورود به عنف ؟

پاسخ :

درست است که این فرد برای ارتکاب جرم مرتکب ورود به عنف شده است ولی چون این ورود به قصد سرقت بوده ولی موفق نشده مرتکب جرم شروع به جرم سرقت شده است

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من پرونده مطالبه طلب از بدهکارم را در دادگاه داشتم که بدهکار برای فرار از پرداخت طلب من به دروغ گفت که معسر است و برای اثبات ادعای خود استشهادیه ای ارائه کرده که امضاهای آن جعلی است و دو نفر از شهود در جلسه دادگاه ادعای جعل امضای خود را مطرح کردند بدهکار من مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

درصورت اثبات جعلی بودن امضاهای درج شده دراستشهادیه موضوع تحت عنوان جعل قابل تعقیب و مجازات است همچنین ارائه نوشته جعلی به دادگاه استفاده ازسند مجعول محسوب می شود هرچند که دادگاه آن استشهادیه را مورد استفاده قرار ندهد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من در عوض بخشیدن مهریه ام تقاضای طلاق کردم و طلاق گرفتم. شنیدم که بذل مهریه قابل رجوع است حالا اگر من در زمان عده از بخشش مهریه ام منصرف شوم و بخواهم آن را پس بگیرم امکانش هست و مشکلی پیش نمیاد؟

پاسخ :

درصورتی که شوهر شما مهریه شما را پرداخت کند، برای او حق رجوع از طلاق ایجاد می شود و وی می تواند تا قبل از تمام شدن عده به زوجه خود رجوع کرده و زندگی زناشویی خود را دوباره آغاز کنند و در صورتی که شوهر از حق ایجاد شده استفاده نماید و به زوجه رجوع کند،صورتجلسه طلاق ابطال و رابطه زناشویی ادامه پیدا می کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده ١٠ سال است که ازدواج کردم می خواهم مهریه خودم را از شوهرم خواستم ولی نداد میگه مهریه رو کی داده کی گرفته می خواهم دادخواست بدم برای مهریه، آیا می توانم برای دریافت مهریه خود به طور همزمان به اداره ثبت و دادگاه مراجعه کنم؟

پاسخ :

درود، از نظر اکثریت حقوقدانان شما نمی‌توانید به طور همزمان به اداره ثبت و دادگاه مراجعه کنند و باید یکی از این دو مرجع را انتخاب کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده دانشگاه آزاد کارشناسی ارشد قبول شدم و متاهل نیز هستم میخواستم بدونم آیا هزینه‌های تحصیل زن جزو نفقه است یا خیر یعنی من می توانم هزینه تحصیلم را از شوهرم بگیرم یا او وظیفه ای ندارد؟

پاسخ :

درود، اگر زوجین ضمن عقد ازدواج با هم توافق کرده و شرط کرده باشند که مرد باید هزینه تحصیل خانم را بپردازد باید به دلیل قاعده آزادی اراده ها و ماده١٠ قانون مدنی طبق شرط عمل نمود همچنین اگر شرط نشده باشد ولی بنای طرفین و قصد مشترک زوجین در هنگام عقد براین بوده که مرد هزینه تحصیل را بپردازد باید طبق آن عمل نمود حتی اگر نفقه جز هزینه تحصیل محسوب نشود به دلیل توافق طرفین، مرد باید طبق تعهد خود عمل کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام وقت بخیر، من یک سال است که جدا شده ام، از ازدواج اولم دختری دارم که چون سنش در زمان طلاق ۴ سال بود دادگاه بعد از طلاق حضانت آن را به من سپرده است حالا موقعیت ازدواج برام پیش اومده، اگر ازدواج کنم آیا به دلیل ازدواج حضانت فرزند از من گرفته می شود؟

پاسخ :

درود، با توجه به ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی ازدواج مادر باعث میشود که حضانت فرزند از او گرفته شود اما با توجه به ماده ۴۰ به بعد قانون حمایت خانواده مصوب ١٣٩١ اگر دادگاه تشخیص دهد که مصلحت به این است که با مادر زندگی کند حق حضانت از مادر گرفته نمی شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام شوهرم در زمان عقد شرط تنصیف دارایی را امضا کرده است الان می خواهد من رو طلاق بده ولی بیشتر اموال رو فروخته است و عملا دستم به جایی بند نیست آیا من برای تنصیف دارایی حتما باید در خواست بدم و اینکه عمل شوهر من درسته من چه کاری می توانم انجام بدهم؟

پاسخ :

درود، برای اجرای شرط تنصیف دارایی باید همه شروط آن وجود داشته باشد و نیاز به درخواست زوجه دارد این شرط منوط به وقوع طلاق است و طلاق حتما باید به درخواست زوج باشد و اموال حاصل زندگی مشترک و موجود باشد نه قبل از آن و اگر شوهرتان اموال را فروخته باشد در این صورت، عملاً مالی موجود نیست که زوجه بخواهد آن را تملک کند. در نتیجه برفرضی که حکم تنصیف اموال صادر شده باشد، عملاً ضمانت اجرایی وجود ندارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام اگر فردی مرتکب سرقت اموال متعلق به دیگری شود ولی مالباخته شکایتی علیه متهم مطرح نکرده باشد تکلیف چیست؟

پاسخ :

درود، تا قبل از سال ١٣٩٩ سرقت از جمله جرائم با جنبه عمومی بود و با وجود عدم شکایت شاکی به علت جنبه عمومی جرم پرونده رسیدگی میشد و گذشت شاکی در صورت عدم داشتن محکومیت موثر کیفری، تنها باعث تعلیق یا تخفیف مجازات میشد اما با تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری و با توجه به ماده ١٠۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی سرقت موضوع مواد ۶۵۶،۶۵٧،۶۶١ و۶۶۵ اگر ارزش مال مسروقه تا ٢٠ میلیون تومان باشد و سارق محکومیت موثر کیفری نداشته باشد جز جرایم قابل گذشت تلقی شده است و لذا این فرد بدون شکایت شاکی قابل مجازات نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر بزرگ من از روی نادانی و جوانی ماه گذشته مرتکب سرقت از مغازه صاحبکار شد ولی پشیمان است و هیچ سابقه کیفری هم ندارد اگر بتونیم رضایت صاحب کارش رو بگیریم چه تاثیری دارد آیا بخشیده می‌شود؟

پاسخ :

درود، تا قبل از سال ١٣٩٩ سرقت از جمله جرائم با جنبه عمومی بود و گذشت شاکی در صورت عدم داشتن محکومیت موثر کیفری، تنها باعث تعلیق یا تخفیف مجازات میشد اما با تصویب قانون کاهش مجازات حبس تعزیری و با توجه به ماده ١٠۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی سرقت موضوع مواد ۶۵۶،۶۵٧،۶۶١ و۶۶۵ اگر ارزش مال مسروقه تا ٢٠ میلیون تومان باشد و سارق محکومیت موثر کیفری نداشته باشد جز جرایم قابل گذشت تلقی شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام دوست من را به اتهام دزدی دستگیر کردند ولی او به تنهایی سرقت نکرده بلکه با یک نفر دیگه با همکاری هم اقدام به سرقت طلاهای بچه ای میکنند و یکی دست کودک را گرفته و دیگری با بریدن النگو اقدام به سرقت آن می کنند. آیا باعث نمی‌شود مجازات او نصف شود و هر کدام به نصف مجازات محکوم شوند چون به تنهایی انجام نداده ؟

پاسخ :

درود، خیر، به استناد ماده ١٢۵ قانون مجازات اسلامی هرکس با اشخاص دیگر در عملیات اجرایی جرم مشارکت کند و جرم مستند به رفتار همه ی آن ها باشد، خواه رفتار هریک به تنهایی برای وقوع جرم کافی باشد خواه نباشد و خواه اثر کار آنها مساوی باشد خواه متفاوت شریک در جرم محسوب و مجازات او مجازات فاعل مستقل آن جرم است. در این مورد عمل سرقت با همکاری و مشارکت هر دو نفر انجام شده لذا عمل آنها شرکت در سرقت محسوب میشود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام با وجود اینکه مهریه ام را از شوهرم مطالبه کردم مهریه ام را نمی دهد و می گوید ندارم آیا می توانم مهریه ام را از پدر شوهرم بگیرم آخه ایشان خیلی پولدار است و تمکن مالی خوبی دارد میخواستم بدونم از اموال ایشان می توانم مهریه ام را توقیف کنم؟

پاسخ :

درود، علی الاصول پدر شوهر هیچ وظیفه ای برای پرداخت مهریه عروس خود ندارد اما اگر در عقدنامه ذکر شده باشد که پدر شوهر ضامن پسرش می باشد، زوجه، برای وصول مهریه، اگر ضمان طولی باشد بدوا باید زوجه به زوج مراجعه کند و اگر زوج امتناع کرد حق مراجعه به پدر شوهر وجود دارد و اگر ضمانت عرضی باشد، زوجه بدوا حق مراجعه به زوج یا پدر زوج را خواهد داشت لذا بستگی به نوع ضمانت دارد اگر در این خصوص عقد ساکت باشد تضامن طولی است چون ظهور عرفی و قصد مشترک طرفین حالت تضامن طولی است و ظاهر از قصد مشترک طرفین این است مگر اینکه خلاف آن اثبات شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام اگر گواهی عدم امکان سازش من و همسرم در طلاق توافقی صادر شود و من برای اجرای صیغه طلاق به دفتر طلاق مراجعه کنم ولی زنم مراجعه نکند آیا مشکلی پیش میاد و صیغه طلاق خوانده نمی شود؟

پاسخ :

دفترخانه طلاق به زوجه اخطار می کند که ظرف یک هفته برای اجرای صیغه طلاق حاضر شود اگر باز هم در دفترخانه حاضر نشد صیغه طلاق بدون حضور او جاری خواهد شد و این موضوع به اطلاع او میرسد . فاصله زمانی بین ارسال اخطاریه و اجرای صیغه طلاق نباید کمتر از یک هفته باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام، برادرم دستگاه ضبط صوت خود را به امانت نزد دوستش گذاشته بود ولی دوستش، اقدام به فروش دستگاه ضبط او کرده است و جوابگوی ما نیست لطفا راهنمایی کنید چه جرمی اتفاق افتاده و مجازاتش چیست؟

پاسخ :

دوست برادر شما مرتکب جرم خیانت در امانت شده است زیرا یکی از ارکان جرم خیانت در امانت تصاحب مال مورد امانت توسط امین است و فروش مورد امانت در حقیقت تصاحب مال توسط امین بوده است و طبق ماده 674 قانون مجازات اسلامی به حبس مقرر محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

لطفا بفرمایید که چک صیاد چیست و چه تفاوتی با چک های عادی دارد؟ آیا استفاده از چک صیاد ضروری است؟

پاسخ :

دوست عزیز بهتر است بدانید که با تصویب قانون جدید صدور چک نسل جدید دسته چک ها که به دسته چک صیادی معروف است وارد سیستم بانکی کشور شده است . صیاد مخفف کلمه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک است. مهمترین ویژگی این دسته چکها داشتن شماره یکتاست. شماره یکتا، یک شماره منحصر به فرد برای هر برگ چک است. این شماره به گیرنده چک امکان می‌دهد با پیامک شماره یکتا به شماره ای که اعلام می‌شود اطلاعات فرد صادر کننده چک برای گیرنده چک ارسال شود. به این صورت خطر صدور چک‌های بی محل کمتر و گیرنده با خیال راحت‌تری چک را دریافت می‌کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام یکی از بستگان ما در دادسرا پرونده سرقت داره که براش کیفرخواست صادر شده به جرم سرقت مقرون به آزار، منظور از سرقت مقرون به آزار چیست؟

پاسخ :

سرقت مقرون (همراه) به آزار زمانی محقق می شود که آزار دیگری به قصد ارتکاب سرقت یا آسان کردن وقوع آن هم زمان با سرقت انجام شود و تشخیص اینکه سرقت واقع شده ، مقرون به آزار بوده یا خیر با قاضی رسیدگی کننده است. منظور از آزار هر عملی است که نمایان گر نوعی اذیت باشد و ضرورتی ندارد که حتما جراحتی بر روی دیگری ایجاد کند. به عنوان مثال شخصی با بستن دست و پای صاحب خانه و آزار وی به سرقت لوازم منزل نماید.

مشاهده تاپیک
سوال :

ضمن سلام به وکلای عزیز. یک سؤال حقوقی داشتم. اینکه اگر شخصی به طور اتفاقی و اشتباهی به جای ملک خود وارد ملک شخص دیگری شود.آیا مرتکب جرم تصرف عدوانی شده است؟

پاسخ :

سلام به شما. برای تحقق جرم تصرف عدوانی مانند کلیه جرائم وجود قصد ارتکاب جرم ضروری است.به این معنا که شخص باید با انگیزه تصرف غیرمجاز وارد ملک دیگری شده و آن را به تصرف خود درآورد. در فرض سوال که شخص اشتباها وارد ملک دیگری شده دادگاه تنها حکم به رفع تصرف و اعاده وضع به حال سابق صادر خواهد کرد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام مهریه من هنگام عقد ۲۰۰ سکه بهار آزادی در عقدنامه قید شده است من می خواهم مهریه خود را مطالبه کنم آیا باید این سکه ها را مطالبه کنم یا قیمت آنان به نرخ روز باید در ستون خواسته بنویسم؟

پاسخ :

سلام شما باید تعداد سکه را به عنوان خواسته در ستون خواسته بنویسید، ولی باید در ادامه آن، سکه ها را تقویم کرده و بنویسید برای مشخص شدن میزان هزینه دادرسی که باید پرداخت کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام. من یک چک به طلبکارم دادم. بخشی از پول توی حسابم بوده اما اون چک رو برگشت زده . می خواستم بدونم که در چه مواردی امکان برگشت زدن چک وجود داره؟

پاسخ :

سلام.. دوست عزیز موارد برگشت زدن چک عبارت است از: 1- خالی بودن حساب صادر کننده
۲ -کافی نبودن مبلغ در حساب صادر کننده
3-مطابقت نداشتن امضای روی چک با امضای موجود در بانک
۴- متفاوت بودن مبلغ عددی نوشته شده روی چک با مبلغ به حروف نوشته شده ۵
-قلم خوردگی روی چک
۶- صدور چک از حساب مسدود( بسته)
7- اگر چک صادر شده گم بشود یا به سرقت برود یا امضای روی آن جعل شود یا اینکه دارنده آن را از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت از صادرکننده گرفته باشد صادر کننده می تواند دستور عدم پرداخت چنین چکی را به بانک بدهد در این صورت با مراجعه دارنده به بانک به قصد نقد کردن آن چک پرداخت نمی‌شود و گواهی عدم پرداخت آن با ذکر دلیل آن که دستور صادر کننده برای عدم پرداخت است صادر می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من و شوهرم از هم جدا شدیم و صیغه طلاق خوانده شده است شوهر من در طول زمان عده فوت کرده است آیا من از او ارث می برم؟

پاسخ :

سلام، اگر شوهرتان شما را به صورت رجعی طلاق داده باشد یعنی اینکه در زمان عده این امکان را برای رجوع به همسرش برای خود قائل شده باشد ، فوت او در مدت زمان عده باعث ارث بردن شما می شود. ولی در سایر انواع طلاق ها زن در صورت فوت شوهر در زمان عده از شوهر ارث نمی برد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دو ماهی است که ازدواج کرده ام رفتار شوهرم در این مدت خیلی آزاردهنده بوده، چند بار هم دکتر رفتیم ولی فایده ای نداشته، شوهرم مجنون و دیوانه است و ادامه زندگی مشترک برای من بسیار سخت شده است آیا اگر دادخواست فسخ نکاح بدهم دادگاه بر اساس همین پرونده پزشکی رای به نفع من می دهد؟ممنون

پاسخ :

سلام، ایجاد حق فسخ در صورتی است که هنگام عقد زوج مجنون بوده و زوجه عالم به جنون زوج نبوده باشد، البته خیار فسخ هم فوری است یعنی شما به محض اطلاع از جنون باید تصمیم بگیرید و آن را به اطلاع زوج برسانید و این فسخ باید توسط دادگاه تایید شود و بعد از اطلاع و گذشت مدت در صورت عدم اجرای فسخ، نمی توانید تقاضای فسخ در نکاح را داشته باشند و تنها راه آن تقاضای عسر و حرج یا استناد به شروط ١٢گانه ضمن عقد است که حق طلاق را برای شما میسر می کند. دادگاه نیز بر اساس صرف چنین ادعایی حکم فسخ ازدواج نمی دهد و اول باید جنون و دیوانگی شوهر ثابت شود سپس شما می توانید با استناد به این حکم درخواست تایید فسخ ازدواج نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده دو سالی هست که ازدواج کردم و در منزل شوهرم زندگی می کنم و در تمکین او هستم ولی حدود یکسالی هست که او به من نفقه نمی دهد برای گرفتن نفقه و حق و حقوقم چه کار میتونم بکنم ؟

پاسخ :

سلام، با توجه به عقد دائم و تمکین شما از همسرتون، برای مطالبه حق خود می توانید به دلخواه یکی از روش های حقوقی یا کیفری را انتخاب و اقدام کند. بدین شکل که یا از طریق تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده حق خود را دریافت کنند و یا اینکه از طریق شکایت کیفری مبنی بر ترک انفاق حق خواهی کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و خسته نباشید همسر بنده بر اثر تصادف فوت شدند و به او دیه تعلق گرفته است آیا با توجه به اینکه من در زمان حیات او مهریه خودم را نگرفته ام می توانم آن را از محل دیه شوهرم دریافت کنم؟

پاسخ :

سلام، بله، دیه جزء ماترک متوفی است و می توانید مهریه خود را از محل دیه وصول کنید لذا می توانید با ارائه درخواست تامین خواسته به دادگاه، دیه را بابت مهریه خود در صورت پذیرش قاضی توقیف کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من در سن ١۵سالگی ازدواج کردم حدود یکسالی است که با شوهرم زندگی می کنم آیا با توجه به اینکه سن من کمتر از ۱۸ سال است می توانم مهریه و نفقه خود را مطالبه کنم؟

پاسخ :

سلام، خیر، شما نمی توانید چنین کاری بکنید مگر اینکه ولی شما از طرف شما دادخواست دهد و اگر ولی با این امر موافق نیست شما می‌توانید بعد از گرفتن حکم رشد، اقدام نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام دختر من مهریه خود را به نرخ روز از شوهرش مطالبه کرد و رای دادگاه صادر شد اما در رای دادگاه این موضوع از قلم افتاده است آیا الان مهریه به نرخ روز به او می دهند یا نه، دخترم برای این که مهریه خود را به نرخ روز بگیرد چه کاری می تواند انجام دهد؟

پاسخ :

سلام، دختر شما باید تقاضای اصلاح حکم را از دادگاه بخواهد که بر اساس ماده ۳۰۹ قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه با تقاضای خواهان حکم را اصلاح می کند و نیازی به تقدیم دادخواست مجدد و پرداخت هزینه نخواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من مدتیه ازدواج کردم ولی بعد از ازدواج متوجه شدم که همسرم باکره نبوده است چه اقدامی میتوانم انجام بدهم؟

پاسخ :

سلام، شما می توانید با توجه به ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی ازدواج را فسخ کنید البته اعمال خیار فسخ فوری است و فرد باید به محض اطلاع، آن را اعمال کند و جهت تایید آن توسط دادگاه، دادخواست مربوطه را به دادگاه بدهد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، برادر من به همراه دوستش چند روز پیش دستگیر شد علت را که پرسیدم گفتند این ها اقدام به چاپ و تکثیر بلیط اتوبوس شرکت واحد وابسته به شهرداری می کردند و مجرم هستند عمل آن ها چه جرمی است؟

پاسخ :

سلام، مطابق ماده ۵٢٣ و ۵٢٨ قانون مجازات اسلامی ،چاپ و تکثیر بلیط اتوبوس شرکت واحد، نوعی ساخت نوشته محسوب می شود که جز شرکت واحد اتوبوسرانی، شخص یا اشخاص دیگری مجاز به چاپ و تکثیر آن نیستند. براساس این دو ماده ایشان مرتکب جرم جعل شده اند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من تازه ازدواج کردم، شوهر من خود را پزشکی ماهر معرفی و با این عنوان توانست با من ازدواج کند حالا من متوجه شدم او به من دروغ گفته و چنین مدرکی ندارد و همه صحنه سازی بوده است حالا من چه اقدامی می‌توانم انجام دهم؟

پاسخ :

شما علاوه بر اینکه طبق ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی می توانید ازدواج را فسخ کنید، همسر شما با توجه به ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی با وجود شرایط و ادله کافی، بعلت تدلیس در ازدواج قابل تعقیب کیفری است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام ٢ سال می‌شود که ازدواج کرده ام در این مدت مدام شوهرم من را اذیت می‌کند و می گوید که باکره نبوده ام جدیدا علیه من شکایت فریب در ازدواج به جهت عدم بکارت مطرح کرده و آبروی من را برده است آیا می تونم علیه او به لحاظ اینکه به من عدم بکارت منتسب کرده شکایت افترا مطرح کنم؟

پاسخ :

شکواییه افترا نمیتوانید مطرح کنید، زیرا جرم افترا عبارت است از نسبت دادن امری که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نسبت دهنده نتواند جهت آن اسناد را ثابت کند و نظر به اینکه صرف عدم بکارت جرم نیست، انتساب عدم بکارت به شما نیز افترا محسوب نمی‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده به دلیل اختلافاتی که با همسرم دارم می خواهم دادخواست طلاق بدهم، اگر همسرم در مقابل تقاضای تنصیف دارایی را بکند آیا من می توانم ادعای اعسار کنم تا این شرط اجرا نشود؟

پاسخ :

صدور حکم اعسار و تقسیط برای شرط تملیک تا نصف دارایی، نظر به اینکه اعمال شرط با احراز وجود اموال و تحقق شرط می‌باشد و با وجود اموال و املاک، اعسار موضوعاً منتفی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من در یکی از بانک های خصوصی مشغول به کار هستم همکار من که کارمند بانک است برخلاف مقررات و بدون وجود اعتبار، مبادرت به ضمانت نامه بانکی برای شخصی کرده است، آیا صرف این عمل جرم محسوب می شود؟

پاسخ :

صدور ضمانت نامه بانکی توسط کارمند بانک و بدون رعایت مقررات مربوطه، چنانچه مبتنی بر اقدامات مجرمانه مثل جعل مهر یا امضا و یا تبانی نباشد تخلف اداری محسوب می شود و در غیر این صورت با وجود شرایط و ارکان لازمه جرم جعل، تحت این عنوان قابل پیگیری کیفری است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام کسی که یک فقره چک سفید را از سرقت کرده و پس از نوشتن مبلغ و تاریخ،آن را بابت خرید وسیله ای آن را به فروشنده واگذار کرده است مرتکب چه جرایمی شده است؟

پاسخ :

صرف نظر از اتهام سرقت چک،اقدامات رضا در نوشتن مبلغ و تاریخ و امضای آن به جای صاحب حساب، مصداق سندسازی و جعل است و واگذاری آن به فروشنده تحت عنوان استفاده از سند مجعول قابل پیگیری است.بنابراین این شخص مرتکب جرایم سرقت،جعل و استفاده از سند مجعول شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام مهریه بنده ١١٠ سکه بهار آزادی است و در زمان عقد پدر شوهرم به عنوان ضامن پرداخت مهریه را ضمانت کردند و در عقدنامه این مساله ذکر شد. آیا اگر من مهریه خود را از پدر شوهرم مطالبه کنم باز هم به نرخ روز محاسبه می شود؟

پاسخ :

ضمان عقد تبعی است یعنی که تعهد ضامن از حیث نفوذ و بقا، تابع دینی است که مضمون‌عنه به طلبکار داشته است. و دین ضامن از حیث اوصاف از قبیل مقدار، جنس و شرایط تادیه، همان دین مضمون‌عنه است لذا اگر ضمان بدون هیچ قید و شرطی منعقد شود، ضامن دین مضمون‌عنه را با تمام اوصاف و خصوصیت‌های آن بر عهده می‌گیرد. مگراینکه ضامن برای تادیه دین حال، اجلی (زمان) معین کند وام را قید نماید یا ضامن، تعهد به پرداخت فوری دین موجل کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام برای شکایت جرم مزاحمت تلفنی در جائیکه شاکی و مجنی علیه در دو شهر متفاوت هستند کدام مرجع صالح است شخصی در شهر مشهد سکونت دارد از طریق تماس تلفنی برای شخصی در رشت ایجاد مزاحمت کند مرجع صالح به رسیدگی دادسرای مشهد می باشد یا رشت؟

پاسخ :

طبق رای وحدت رویه هیات عمومی دیوانعالی وقوع بزه مزاحمت برای اشخاص بوسیله تلفن یا دستگاههای مخابراتی دیگر -موضوع ماده ۶۴١ قانون مجازات اسلامی -منوط به آنست که نتیجه آن که مقصود مرتکب است محقق گردد،بنابر این در مواردی که اجرای مزاحمت از یک حوزه قضایی شروع و نتیجه آن در حوزه قضایی دیگر حاصل شود ،محل حدوث نتیجه مزبور ،محل وقوع جرم محسوب ومناط صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده نیز همین امر خواهد بود. یعنی در اینجا دادسرای رشت صالح به رسیدگی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام در معامله ملکی که کردیم خریدار چکی را صادر و به من داد. من آن را با ظهرنویسی به شخص سومی منتقل کردم. حالا آن شخص به بانک مراجعه کرده و به دلیل نبودن موجودی چک را برگشت زده است آیا نامبرده میتونه از من شکایت کیفری کند؟

پاسخ :

طبق قانون تعقیب کیفری فقط علیه صادرکننده چک امکان دارد و سایر مسئولین چک مانند ظهرنویس و ضامن که در صدور چک دخالت نداشته اند مسئولیت کیفری ندارند و مورد تعقیب قرار نمی گیرند نامبرده فقط می تواند از خریدار به عنوان صادر کننده چک شکایت کیفری کند و علیه شما فقط دادخواست حقوقی بدهد.

مشاهده تاپیک
سوال :

من مدت ٢ سالی بود که به عقد موقت همسرم درآمدم سن ایشان خیلی بالاتر از من بود و اختلاف سنی زیادی داشتیم و من با این شرط با او ازدواج کردم که بعد از فوتش از او ارث ببرم. متاسفانه ایشان فوت شدند حالا وضعیت ارث من چگونه خواهد بود؟

پاسخ :

طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی زوجین که زوجیت آنها دائمی بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می‌برند. لذا بر اساس مفهوم مخالف این ماده، زوجین در عقد موقت از هم ارث نمی برند. و اما در خصوص شرط ارث در این عقد دو نظر در میان فقها و حقوقدانان وجود دارد عده ای این شرط را معتبر نمی دانند و در اثبات آن به اصل عدم استناد شده است چون ارث یک حکم شرعی است که ثبوت آن دلیل می خواهد و مطلق زوجیت مقتضی استحقاق ارث نیست و عده ای نیز قائل به جواز آن شده اند، قانون مدنی در این زمینه ساکت است ولی با توجه به ماده ٩۴٠ قانون مدنی و آمره بودن قواعد ارث می توان گفت این شرط فاقد اثر حقوقی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دارای شرکتی تجاری هستم با چندین سال سابقه و برند تجاری دارم حالا شخص دیگری از علامت تجاری من سواستفاده کرده و شبیه آن را استفاده کرده است این شخص مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

طبق مقررات قانون مجازات اسلامی، صرف تقلید علائم تجاری جرم جعل نبوده و صرف تقلید و کمی تشابه جرم جعل نیست و باید شرایط و ارکان لازم برای جرم جعل وجود داشته باشد، طبق ماده ۵٢٩ و ۵٣٠ همان قانون، اگرعلامت شرکت ها یا تجارت خانه های غیردولتی را جعل نماید یا بدون مجوز به دست آورد به طوری که به حقوق و منافع آنها ضرر وارد گردد جرم محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده به مدت ۴ سال هست که طلاق گرفته ام و مدت ۴ سال است که فرزند مشترکمان با من زندگی می کند در توافقات َ طلاق قرار بر این بود که پدرش نفقه اش را بپردازد ولی در این مدت هزینه زندگی فرزندش را نپرداخته است آیا من می‌توانم درخواست پرداخت نفقه چهار سال گذشته فرزندم را بدهم؟

پاسخ :

طبق نظریه نشست حقوقی قوه قضائیه گرچه تفویض امر حضانت اطفال بنا به مصالحی یا بر حسب توافق زوجین در مقام وقوع طلاق تكلیف پدر را در زمینه پرداخت نفقه اطفال نفی نمیكند لكن در هر حال وفق ماده ۱۲۰۶ قانون مدنی اقارب من جمله اولاد فقط نسبت به آتیه میتوانند مطالبه نفقه نمایند امّا اگر در توافق فیمابین زوجین با تفویض امر حضانت به مادر، پدر پرداخت نفقه را تعهّد كرده باشد در چنین صورتی بر اساس تعهد پدر مطالبه نفقه گذشته اطفال بلامانع خواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من پس از ازدواج دائم با همسرم به دلیل جنون شوهرم در ٢۵ سالگی اقدام به فسخ ازدواج کردم دادگاه بعد از بررسی و رسیدگی فسخ ازدواج را تایید نمود آیا فسخ هم عده دارد و چه مدت باید عده نگه دارم؟

پاسخ :

عده فسخ نکاح سه طهر است، شما در صورت حامله نبودن و غیر باکره بودن پس از سه بار عادت ماهیانه شدن و بعد از اتمام سومین پاکی می توانید دوباره ازدواج کنید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده به طور موقت به مدت یک سال است که ازدواج کرده ام ولی پس از دو ماه متوجه شدم که شوهرم معتاد است شوهرم راضی نمی شود که مدت باقیمانده را به ببخشد و از من جدا شود ولی من دیگر نمیتونم ادامه بدم من برای جدایی چه کاری میتوانم انجام بدهم؟

پاسخ :

عقد موقت به دو طریق پایان می یابد: اول اتمام مدت آن است و اگر مدت عقد کوتاه است می توانید منتظر بمانید تا با پایان آن عقد منقضی شود دوم بذل مدت از سوی زوج است و راه آن برای زوجه اثبات این است که ادامه زندگی دچار سختی و فشار غیر قابل تحمل شده است که با دادخواست الزام مرد به بذل مدت باید صورت گیرد، منظور از مشقت، به وجود آمدن وضعیتی است که‌ادامه زندگی را برای زوجه با سختی همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد و موارد آن در ماده ١١٣٠ قانون مدنی آمده است همچنین در صورتیکه ضمن عقد شرط شده باشد، که زن از جانب زوج وکالت در بذل مدت دارد یا اینکه وکالت‌نامه رسم بلاعزل در اینخصوص ضمن عقد خارج لازمی در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شده باشد میتوانید دادخواست بذل مدت به وکالت از زوج بدهید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و عرض ادب سوالی داشتم از خدمتتون بنده در قبال مطالبات خود از آقای الف مبادرت به توقیف کالاهای تجاری موجود در انبار وی که شامل مقداری لوازم برقی بوده از طریق مقامات ذیصلاح قانونی کردم. در نتیجه کالاهای مزبور تا تعیین تکلیف آنها از طریق مقامات قضایی به آقای ب سپرده شد متاسفانه با خبر شدم آقای الف از راه حیله و تقلب و مانورهای متقلّبانه مبادرت به فریب و جلب رضایت آقای زعفرانی برای تسلیم کالاها به وی کرده و از این طریق اشیا و اموال توقیف شده را با خود برده می خواهم بدونم اتهام و مجازات آقای الف چیست؟

پاسخ :

عمل آقای الف دخالت و تصرف عالمانه در مال توقیف شده است و اقدام وی با توقیف مال منافات داشته و به استناد ماده ۶۶۳ قانون مجازات اسلامی به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من طلبی از شخصی داشتم او نیز بابت بدهی خود چکی به من داد وقتی بانک رفتم کارمند بانک فهمید که فتوکپی است در واقع بدهکار من از روی یک برگ چک عادی خود، فتوکپی رنگی تهیه کرده ومبلغی درآن نوشته وبابت پرداخت بدهی خود به من داده است آیا این فرد مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

عمل بدهکار شما با اینکه خط و امضای کسی را جعل نکرده است و تهیه تصویر از چک خود او در واقع ایجاد نوعی فتوکپی است که به طلبکار خویش داده است ولی تحت عنوان‌ ماده ۵٣٧ قانون مجازات اسلامی مرتکب جرم موضوع این ماده شده است چرا که با فتوکپی رنگی طلبکار خود را به اشتباه انداخته به طوریکه با اصل آن به اشتباه گرفته شده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام من دوستی دارم که از روی بی تجربگی و جهالت علیه یکی از مقامات رسمی گزارش های خلاف واقعی را منتشر کرده است و آن مقام از او شکایت کرده خيلي براش نگرانم ایشان مرتکب چه جرمی شده است و آیا قابل گذشت است و میتونیم تلاش کنیم تا رضایت بگیریم پرونده مختومه بشود؟

پاسخ :

عمل دوست شما اگر با سونیت و به قصد تشویش اذهان عمومی بوده باشد جرم محسوب شده و مرتکب جرم نشر اکاذیب شده است زیرا اخبار خلاف واقع را منتشر کرده و این جرم قابل گذشت می باشد زیرا در این قبیل جرایم که به شخص یا اشخاص معینی ضرر وارد می‌شود تعقیب و مجازات جرم متوقف بر مطالبه صاحب حق است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، شوهرم بعد سه ماه زندگی دادخواست فسخ نکاح به دادگاه داد و از هم جدا شدیم ولی در دوران عده ایشان فوت کردند آیا من از شوهر سابقم ارث می برم؟

پاسخ :

فسخ نکاح یکی از موارد انحلال نکاح است که براساس عیوبی که زن و مرد دارند یا تدلیسی که در ازدواج رخ داده است و یا تخلفی که از شرط صفت صورت گرفته باشد می توان برای فسخ نکاح اقدام کرد و تفاوت‌هایی با طلاق دارد یکی از شباهت های فسخ نکاح با طلاق این است که عده فسخ نکاح و عده طلاق با هم یکسان است و زن تا عـده تـمـام نشده باشد حق ازدواج را ندارد ولی احکام آن در عده متفاوت است در طلاق رجعی، زن حق نفقه دارد و مرد نيز مي تواند به او رجوع کند و اگر مرد در زمان عده رجعیه فوت کند زن از مرد ارث می برد چون هنوز در حکم زوجه محسوب می شود ولی در عده فسخ نکاح، حق رجوع و نفقه وجود ندارد و در صورت فوت زوج، زن از او ارث نمی برد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من و شوهرم قصد جدایی داریم شوهرم میگه حق تو نصف مهریه ات است ادعا میکند که با من رابطه زناشویی نداشته است و می‌خواهد این مساله رو در دادگاه مطرح کنه تا حق من را کامل ندهد، درحالیکه رابطه زناشویی برقرار شده است و باید کل مهریه رو به من بده. قاضی بر چه اساس حکم صادر می‌کند و چه کسی باید ادعای خودش رو اثبات کند؟

پاسخ :

قاض برای روشن شدن این مساله به پزشکی قانونی ارجاع می کند اگر از نظر پزشکی قانونی قابل تشخیص نبود، شوهر شما با توجه به مواد ۱۰۸۲ و ۱۰۹۲ قانون مدنی باید تمام مهریه را بپردازد مگر اینکه با دلایل کافی ثابت کند که رابطه زناشویی نداشته است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من در اطراف شهر باغ دارم و باغ به گونه ای است که دیوار ندارد و در مجاورت دیگر باغات قرار گرفته ولی محدوده هر شخص مشخص است یکی از دیگر باغداران لوله آب دفن شده در زمین من را خارج کرده و به من خسارت زده است آیا او مرتکب جرمی شده و قابل شکایت هست؟

پاسخ :

قاضی ادعای همسر شما را می‌پذیرد و از شما برای اثبات ادعایتان دلیل می خواهد چون ادعای شما خلاف اصل است و هیچ انتقال مالی مجانی نیست و کسی که ادعای مجانی بودن آن را می کند مانند اینکه بگوید آن راهبه کرده ام باید ادعایش را ثابت کند.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام اگر زوجه قبل از زفاف فوت کند آیا ورثه وی مالک کل مهریه هستند یا چون زفاف صورت نگرفته مالک نصف آن خواهند شد؟

پاسخ :

گروهی بر این عقیده اند که چون در قانون تنصیف مهریه قبل از عمل زناشوئی طبق ماده ١٠٩۲ صرفاً در طلاق بوده و ذکری از فوت یکی از زوجین نشده است، کل مهریه به زوجه یا وراث تعلق خواهد گرفت. لذا ورثه مالک تمام مهریه هستند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من بابت طلبی که از شخصی داشتم دادخواست دادم در دادگاه پیروز شدم و در اجرا خودرو او را توقیف کردند ولی بدهکار خودرو را بعد از صدور حکم توقیف و قبل از اجرا شدن آن، به شخص دیگری فروخت این عمل جرم نیست میتونم علیه آنها شکایت کنم؟

پاسخ :

ماده ۶۶٣ قانون مجازات اسلامی بیان می دارد هرکس عالما در اشیا و اموالی که توسط مقامات ذیصلاح توقیف شده است بدون اجازه دخالت یا تصرفی بنماید که منافی توقیف باشد ولو مداخله کننده مالک آن باشد به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم خواهد شد. طبق این ماده عمل عالمانه خریدار و فروشنده جرم بوده و قابل تعقیب خواهند بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من چکی را بابت طلبی که از شخصی داشتم از او دریافت کردم که پس از مراجعه به بانک با عدم موجودی حساب مواجه شدم حالا برای دریافت وجه چک به کجا میتونم مراجعه کنم؟

پاسخ :

مراجعه به محاکم حقوقی، طرح شکایت در دادسرا و تقاضای صدور اجراییه از اداره ثبت سه راهی است که می توانید اقدام کنید و در انتخاب هر یک از طرق فوق برای وصول چک دارای اختیارید البته پیگیری دعوای چک در محاکم قضایی در شکایت کیفری و دعوای حقوقی ، تابع قواعد و تشریفات دادرسی مدنی و کیفری است و دارنده چک باید این تشریفات را رعایت کند و باید شرایط آن وجود داشته باشد و اگر از طریق اجرای ثبت اقدام کنید دیگر نمی‌توانید از طریق مراجعه به محاکم حقوقی علیه صادر کننده اقامه دعوا کنید لیکن اقدام اجرایی در اداره ثبت مانع از اعلام جرم و اقدام کیفری علیه صادر کننده نمی‌باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام برادر من به تازگی موتوری خریده است یکی از دوستانش از او می خواهد با هم بروند و دوری بزنند و در حالیکه برادرم رانندگی میکرده دوستش اقدام به جیب بری می کرده و چندین سرقت انجام داده که در آخر دستگیر میشوند برادر من هم مجرم محسوب میشه؟

پاسخ :

مطابق بند پ ماده ١٢۶ قانون مجازات اسلامی در صورتی که شخصی وقوع جرم را آسان نماید و با سارق دارای قصد مشترک باشد به معاونت در جرم محکوم می گردد. برادر شما در صورتی که با قصد سرقت و همکاری با دوستش اقدام به رانندگی نموده باشد به معاونت در سرقت محکوم می گردد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من یک ماه قبل معامله ماشین کردم و ماشینم را فروختم، خریدار با استفاده از چک جعلی و با اطلاع از جعلی بودن آن اقدام به خرید اتومبیل بنده نمود. آیا من پس از اطلاع از جعلی بودن چک ، می توانم اتومبیل فروخته شده را پس بگیرم؟

پاسخ :

مطابق قانون مجازات اسلامی ، مالی که در اثر وقوع جرم به دست آمده باید به صاحبش مسترد و برگردانده شود. بنابراین چون خرید اتومبیل توسط خریدار در اثر جرم استفاده از سند مجعول صورت گرفته است،باید توقیف شده و بازگردانده شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام برادر من علاوه برجعل پروانه کسب ،مبادرت به جعل کارت پایان خدمت خود نیز نموده است او مرتکب چه جرایمی شده است؟

پاسخ :

مطابق قانون مجازات اسلامی،جعل کارت پایان خدمت جعل اسناد دولتی بوده و جعل پروانه کسب، مربوط به اصناف می باشد که این دو متفاوت از یکدیگر بوده وهرکدام مجازات های خاص خود را دارند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من دختری دارم که تا به حال ازدواج نکرده است و باکره است که میخواهد با پسر خاله اش ازدواج کند، اما پدر او به این ازدواج رضایت نمی دهد و مخالف است آیا دخترم می تواند به دلیل نارضایتی پدرش به جای عقد دائم به صورت موقت با ازدواج کند؟

پاسخ :

مطابق قواعد مندرج در قوانین مدنی و شریعت، برای ازدواج دختر باکره چه دائم و چه موقت نیاز به اجازه ولی قهری یعنی صرفا پدر یا جد پدری است و شرط اجازه باکره بودن و دوشیزه بودن است. در صورتی که پدر یا یا جد پدری بدون هیچ دلیل موجهی از دادن اجازه امتناع کنند دختر می تواند با معرفی مردی که می خواهد با او ازدواج کند و همچنین شرایط ازدواج و میزان مهریه ای که بین آن ها مقرر شده ، پس از اینکه از دادگاه خانواده اجازه صادر شد ،به دفتر ازدواج مراجعه و با ارائه اجازه دادگاه نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، اداره بازرگانی برای توزیع کالاهای اساسی یک نفر را به عنوان پیمانکار نیاز داشت ولی این اداره شخصی را معین کرده است که این شخص هیچ رابطه استخدامی با اداره بازرگانی ندارد و با ارائه مدارک جعلی اقدام به دریافت کالابرگ نموده است عنوان مجرمانه این شخص چیست؟

پاسخ :

مطابق ماده ٢ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری هرکس به نحوی از انحاء، امتیازاتی که به اشخاص خاص به جهت داشتن شرایط مخصوص تفویض می گردد نظیر جواز صادرات و واردات، یا در توزیع کالاهایی که مقرر بوده طبق ضوابطی توزیع نماید، تقلب کند یا به طور کلی مال یا وجهی را تحصیل نماید که مشروعیت قانونی نداشته باشد، جرم محسوب و علاوه بر رد اصل مال به مجازات سه ماه تا دوسال حبس یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده محکوم خواهد شد. همچنین این شخص تحت عنوان جعل و استفاده ازسند مجعول نیز قابلیت پیگیری دارد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من پرونده ای در دادگاه داشتم از سند رسمی ملک خود، فتوکپی گرفته و در فتوکپی شماره سند را تغییر دادم و سپس اصل سند را به همراه فتوکپی تقدیم دادگاه نمودم. دفتر دادگاه بدون توجه به شماره سند اقدام به برابر با اصل کردن فتوکپی نموده است.آیا من مرتکب جرمی شده ام؟

پاسخ :

مطابق ماده 523 قانون مجازات اسلامی ، با توجه به اینکه اقدامات و اعمال شما متقلبانه بوده وبا تغییر شماره سند در فتوکپی، اقدام به سند سازی نموده اید بنابراین اتهام شما جعل و استفاده ازسند مجعول می باشد. چراکه براساس ماده 1284 قانون مدنی ، سند عبارت از هر نوشته ای است که در مقام دعوا یا دفاع قابل استناد باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، اگر سردفتر اسناد رسمی هنگام ثبت معامله ملک ،محل اقامت یا شغلی یکی از طرفین معامله را با قصد تقلب برخلاف واقعیت ثبت کند یا بعدا آن را تغییر دهد آیا مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده 523 قانون مجازات اسلامی، تغییر مندرجات سند رسمی از طرف سردفتر، یا تغییر متقلبانه مفاد سند یا مشخصات طرفین ازجانب او با قصد ضرر رساندن به آنها یا شخص دیگر،جعل محسوب می شود و قابل مجازات می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر برادر بنده مرتکب جرمی شده بود ولی مجازات ان، موقتا تعلیق شد و در مدت تعلیق با اغفال دوستش اقدام به سرقت کرد و دستگیر شده است الان مجازات تعلیق شده اش چه می شود تاثیری روی آن دارد و یک سوال هم داشتم اینکه وقتی حکمی تعلیق می‌شود پرداخت ضرر و زیان شاکی هم تعلیق می‌شود؟

پاسخ :

مطابق ماده ۵۴ قانون مجازات اسلامی پس از قطعی شدن حکم سرقت وی، دادگاه علاوه بر محکوم کردن وی به مجازات جرم سرقت، قرار تعلیق اجرای مجازات را نیز لغو و مجازات آن هم اجرا می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

اخیرا متوجه شدم که پسرم به وسیله یک جسم نوک تیز اقدام به خط انداختن روی بدنه خودروی همسایه کرده است. آیا همسایه می تواند از او شکایت کند؟

پاسخ :

مطابق ماده 677 قانون مجازات اسلامی هرکس عمدا اموال دیگری را تخریب نماید یا به هر نحو آن را کلا یا بعضا تلف نماید و یا از کار اندازد به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد. با استناد به یان ماده، جرم فرزندش ما محرز است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام. همسایه من در باغ خودش که در مجاورت باغ من است اقدام به ساخت و ساز کرده و از طریق دیوارکشی مانع ورود من به باغ خودم شده است.آیا می‌توانم از او شکایت کنم؟ آیا همسایه من مرتکب جرم شده است یا نه؟

پاسخ :

مطابق ماده 690 قانون مجازات اسلامی ،هرکس توسط صحنه سازی از قبیل پی کنی، دیوارکشی و.............اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق مذکور گردد به مجازات یک ماه تا یکسال حبس محکوم می گردد.همچنین دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید.در فرض سوال همسایه شما با دیوارکشی و ایجاد مانع برای ورودتان به باغ،مرتکب جرم ممانعت از حق شده است که به نحو مذکور مجازات می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من باغی در خارج شهر دارم که روزهای تعطیل با خانواده برای تفریح و استراحت به آنجا می‌رویم این سری که رفتیم دیدیم که همسایه، در باغ خود که در مجاورت باغ ماست اقدام به ساخت و ساز کرده و از طریق دیوارکشی مانع ورود ما به باغ خودمان شده است آیا از نامبرده می‌شود شکایت کرد؟

پاسخ :

مطابق ماده 690 قانون مجازات اسلامی ،هرکس توسط صحنه سازی از قبیل پی کنی،دیوار کشی و.............اقدام به هرگونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق مذکور گردد به مجازات محکوم می گردد همچنین دادگاه موظف است حسب مورد رفع تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا ممانعت از حق یا اعاده وضع به حال سابق نماید. در فرض سوال همسایه شما با دیوار کشی و ایجاد مانع برای ورود شما، مرتکب جرم ممانعت از حق شده است که به نحو مذکور مجازات می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

من و شریکم یک کامیون با شراکت هم خریدیدم و با آن کار می کنیم. اما شریک من مدتی است که مانع استفاده من از کامیون میشود. آیا میتوانم بخاطر تصرف عدوانی از او شکایت کنم؟

پاسخ :

مطابق ماده 690 قانون مجازات اسلامی، جرم تصرف عدوانی تنها در اموال غیرمنقول مانند خانه، باغ، زمین و...مصداق دارد در حالی که خودرو و همچنین کامیون از جمله اموال منقول محسوب می شوند بنابراین شریکی که مانع استفاده شریک دیگر از کامیون می شود متصرف عدوانی محسوب نمی گردد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من با فردی کامیونی را شراکتا خریداری کردیم ولی مدتی است که شریکم مانع استفاده من از کامیون می شود آیا عمل شریک من جرم تصرف عدوانی محسوب می شود؟

پاسخ :

مطابق ماده 690 قانون مجازات اسلامی، جرم تصرف عدوانی تنها در اموال غیرمنقول مانند خانه، باغ، زمین و… مصداق دارد درحالی که خودرو و همچنین کامیون ازجمله اموال منقول محسوب می شوند بنابراین شریکی که مانع استفاده شریک دیگر از کامیون می شود متصرف عدوانی محسوب نمی گردد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام یکی از اهالی در زمین متعلق به من بدون اجازه و اطلاع من چاه نیمه عمیقی حفر کرده است آیا این شخص مرتکب چه جرم تصرف عدوانی شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده 690 قانون مجازات اسلامی، عمل فردی که بدون اجازه در ملک دیگری اقدام به حفر چاه نموده است از مصادیق جرم تصرف عدوانی می باشد البته نامبرده باید آگاهانه و با اراده آن را انجام دهد لذا آگاهی مرتکب به ناحق بودن تصرفش یکی از ارکان ضروری عنصر معنوی این جرم است.

مشاهده تاپیک
سوال :

کی از فرزندان من بدون اجازه در ملک من چاه نیمه عمیق حفر کرده است. در اینجا فرزند من مجرم است؟

پاسخ :

مطابق ماده 690 قانون مجازات اسلامی، عمل فردی که بدون اجازه در ملک دیگری اقدام به حفر چاه نموده است از مصادیق جرم تصرف عدوانی می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من در اداره ای پرونده ای داشتم مدتی است که میرم و میام ولی جواب درست حسابی بهم نمیدن الان کاشف بعمل اومده پرونده من رو کارمند مربوطه گم کرده آیا این کارمند مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶٠۴ قانون مجازات اسلامی هریک از مستخدمین دولتی،. نوشته ها یا اسناد و اوراقی که برحسب وظیفه به آنها سپرده شده است یا برای انجام وظیفه به ایشان داده شده است را مخفی یا معدوم نماید… علاوه بر جبران خسارت وارده به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد البته عمل کارمند باید مصداق این ماده بوده یعنی عمدا پرونده را مخفی کرده باشد و ارکان لازمه این جرم مثل رکن مادی و معنوی وجود داشته باشد به نظر می رسد گم شدن اگر سوءنیت در کار نباشد مصداق مخفی کردن مذکور در ماده فوق نمی باشد و از طرفی دلایل کافی و محکمه پسند برای اثبات این ادعا باید داشته باشید.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام اگر کسب کنتور آب منزل خود را به منظور کمتر نشان دادن میزان مصرف آب دستکاری کرده و در نتیجه آن بهای کمتری پرداخته است مرتکب جرم شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶۶١ قانون مجازات اسلامی دستکاری در نحوه کارکرد کنتور با هدف به دست آورن آب بیشتر و پرداخت بهای کمتر از مصادیق سرقت محسوب و مرتکب آن به حبس از سه ماه و یک روز تا دو سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام پسر من مالی را سرقت کرده و آن را به فرد دیگری فروخته است. آیا او علاوه بر ارتکاب جرم سرقت ، بابت فروش مال سرقتی نیز جرمی مرتکب شده و دو مجازات دارد؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶۶٢ قانون مجازات اسلامی اگر فروشنده مال، شخصی غیر از سارق باشد و از مسروقه بودن مال اطلاع داشته باشد، بابت فروش مال مجازات می‌شود، در فرض شما که سارق فروشنده مال مسروقه نیز هست با توجه به تشتت آرا بستگی به نظر قاضی دارد که آن را فقط جرم سرقت محسوب کند یا مصداق تعدد مادی جرم بداند.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام دو ماه پیش خودرو من که یک دستگاه پژو ٢٠۶ بود مورد سرقت قرار گرفت بعد از دو ماه پلیس خودرو را پیدا کرده و سارق را هم دستگیر کرده است ولی خودرو کاملا از بین رفته و دیگر قابل تعمیر و استفاده نیست. در خصوص جبران ضرر دادگاه چه تصمیمی می گیرد؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶۶٧ قانون مجازات اسلامی در کلیه موارد سرقت دادگاه علاوه بر مجازات تعیین شده، سارق را به رد عین( در این مثال خودرو) و در صورت فقدان یا تلف عین ، به رد مثل یا قیمت مال مسروقه و جبران خسارت وارده محکوم خواهد نمود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من باغ دارم شخصی که اختلاف مالی با من دارد به دلیل تلافی، درختان گردو متعلق به من را آتش زده است این شخص مرتکب جرمی چه جرمی شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶٧۵ قانون مجازات اسلامی هرکس عمدا عمارت یا بنا یا کشتی یا هواپیما یا کارخانه یا انبار به طور کلی هر محل مسکونی یا معد برای سکنی یا جنگل یا خرمن یا هر نوع محصول زراعی یا اشجار یا مزارع… متعلق به دیگری را آتش بزند مرتکب جرم تخریب شده و مجازات خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من زمینی داشتم که شخصی بدون اجازه من در ملک من بنا ساخته است. هر چه تذکر دادم فایده نداشت من هم اقدام به تخریب ساختمان او کردم. حالا میخواد از من شکایت کنه چه‌جوری ممکنه؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶٧٧ قانون مجازات اسلامی هرکس عمدا اشیا منقول یا غیرمنقول دیگری را تخریب نماید یا به هر نحو کلا یا بعضا تلف نماید و یا از کار اندازد، مرتکب جرم تخریب شده است این شخص با اینکه بنا به طور غیر قانونی در ملک شما ساخته است اما شنا شخصا حق تخریب ملک ساخته شده را ندارید و باید از طریق دادگاه اقدام نمایید والا مرتکب جرم تخریب خواهید شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من ماشینم رو همیشه در جای پارکینگ خودم پارک میکنم چند شب مهمان داشتیم و مجبور شدم پشت ماشین همسایه پارک کنم ولی حواسم بود که ماشین رو زود بردارم تا مزاحم جا پارک همسایه نباشم ولی همسایه چند بار معترض شد تا اینکه متوجه شدم چند خط ناجور روی بدنه ماشینم افتاده در حالیکه وقتی پارک می کردم نبود همسایه من مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده ۶٧٧ قانون مجازات اسلامی هرکس عمدا اموال دیگری را تخریب نماید یا به هر نحو آن را کلا یا بعضا تلف نماید و یا از کار اندازد به مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، من چند روز قبل برنامه ای دانلود کردم از سایتی ولی مسئول این سایت با اینکار، کامپیوتر افرادیکه برنامه نصب می‌کنند ویروسی می کند و اطلاعات موجود در سایت کامپیوتری من را از طریق وارد کردن ویروس از بین برد آیا او مرتکب جرمی شده است؟

پاسخ :

مطابق ماده ٨ قانون جرائم رایانه ای، هر کس به طور غیر مجاز اطلاعات دیگری را از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی حذف یا تخریب و یا مختل و یا غیر قابل پردازش نماید به حبس از شش ماه تا دوسال یا جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا مجازات محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
سوال :

برادرزاده من به صورت غیر قانونی ملکی را تصرف کرده که متعلق به او نبوده است.فرزند من هم در همان ملک ایجاد مزاحمت می نماید.آیا برادرزاده من حق شکایت کیفری علیه فرزند من را دارد؟

پاسخ :

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی برادرزاده شما در صورتی حق طرح دعوا و شکایت علیه فرزندتان را دارد که تصرفات شخص او براساس مجوز قانون و مشروع باشد.در فرض سوال نظر به اینکه تصرفات برادرزاده شما متکی به قانون نبوده و مشروعیت ندارد حق طرح شکایت کیفری را نیز دارا نیست.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، با همسرم مزرعه داریم و کشاورز هستیم چند وقت پیش که به سر مزرعه رفتیم دیدیم یکی از اهالی آن اطراف خوابش برده در حالیکه گوسفندان خود را به چرا برده بوده و گوسفندان او وارد زمین ما شده بودند و محصولات را تخریب کردند میتوانیم شکایت تخریب از او بکنیم؟

پاسخ :

مطابق مقررات قانون مجازات اسلامی، چرا و تخریب عمدی محصولات دیگری جرم محسوب شده است اما در فرض سوال با توجه به اینکه چرای محصولات در نتیجه ی غفلت و عدم قصد نامبرده صورت گرفته، او مرتکب جرمی نشده است اما مطابق ماده یک قانون مسئولیت مدنی، مسئول جبران خسارات ناشی از تخریب محصولات شما می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام، کسانیکه مرتکب تخریب اموال عمومی می شوند آیا اگر شاکی گذشت کند آیا او باز هم مجازات خواهند شد؟

پاسخ :

منظور از اموال عمومی اموالی است که مالک خاصی ندارد و تمام افراد جامعه حق استفاده از آن را دارند. مطابق ماده ۶٨٧ قانون مجازات اسلامی هرکس در وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی … مرتکب تخریب و ایجاد حریق یا از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر گردد به حبس محکوم خواهد شد و گذشت شاکی خصوصی تعقیب او را متوقف نخواهد کرد اما در صورت وجود شرایط می توان در مجازات او تخفیف اعمال نمود.

مشاهده تاپیک
سوال :

برادر من مرتکب جرم تخریب اموال عمومی شده است.در صورت گذشت شاکی آیا او باز هم مجازات خواهد شد؟

پاسخ :

منظور از اموال عمومی اموالی است که مالک خاصی ندارد و تمام افراد جامعه حق استفاده از آن را دارند.مطابق ماده 687 قانون مجازات اسلامی هرکس در وسایل و تاسیسات مورد استفاده عمومی مرتکب تخریب و ایجاد حریق یا از کار انداختن یا هر نوع خرابکاری دیگر گردد به حبس از سه تا ده سال محکوم خواهد شد.در فرض سوال، گذشت شاکی خصوصی تعقیب او را متوقف نخواهد کرد اما در صورت وجود شرایط می توان در مجازات او تخفیف اعمال نمود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام من ماشينم را داخل خیابان پارک کرده بودم ولی در آن قفل بود با این وجود آن را دزدیدند آیا این سرقت، سرقت از داخل حرز محسوب می شود؟

پاسخ :

منظور از حرز مکانی است که اموال عرفا در آن نگهداری می شوند مثلا در خصوص اسکناس و وجه نقد گاوصندوق حرز محسوب می‌شود. در خصوص اتومبیل، خیابان یا معابر عمومی عرفا حرز محسوب نمی شوند بلکه معمولا گاراژ یا داخل حیاط منزل و یا محل های مشاب حرز محسوب می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام همسر من به تازگی فوت کرده است ایشان در زمان حیات خود مهریه خود را دریافت نکرد با این وجود الان پدر و مادر او مدعی شدند باید مهریه را به آنها بدهم وقتی خود همسرم مهریه را نگرفته آیا این امکان دارد که والدینش آن را از من بخواهند؟

پاسخ :

مهریه دینی است که بر عهده زوج است و زوجه بابت مهریه طلبکار محسوب می شود تا زمانی که این دین پرداخت نشده باشد بر ذمه زوج مستقر خواهد بود و در صورتیکه زوجه فوت کند مانند موارد دیگر که هرگاه داین و طلبکار فوت کند ورثه او می توان برای مطالبه طلب او از بدهکار اقامه دعوی کنند در مورد زوجه نیز تفاوتی وجود ندارد ورثه او طلبکار زوج به قائم مقامی از طرف زوجه، خواهند بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام دوست من امضای رییس یکی از ادارات دولتی را جعل کرده است و سند را به کارگزینی آن اداره تحویل داده است و این در حالیست که امضای او شباهتی به امضای رییس اداره ندارد آیا عمل وی جعل است؟

پاسخ :

می توان گفت که جرم جعل در صورتی محقق می شود که در سند یا نوشته شبیه سازی رعایت شده و مشابهت موجود باشد به طوری که برای افراد عادی سبب اشتباه شود.در فرض سوال با توجه به اینکه امضای رییس اداره مربوطه برای کارگزینی آن اداره، کاملا شناخته شده است و همچنین امضای دوست شما هیچ شباهتی به آن ندارد، شرط شبیه سازی و به اشتباه انداختن افراد محقق نشده و به تبع آن جعل صورت نگرفته است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام من در یک موسسه آموزشی ثبت نام کردم بعد از مدتی متوجه شدیم مدرک تحصیلی مدیر موسسه تقلبی بوده است و تحصیلاتی ندارد و با ایجاد مدرک دکتری تقلبی برای خود، اقدام به ایجاد موسسه آموزشی و اخذ شهریه از افراد نموده است. این شخص مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

نامبرده با ساخت دانشنامه تقلبی برای خود، مطابق ماده 523 قانون مجازات اسلامی مرتکب جرم جعل شده است. همچنین با توجه به ماده ١ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا،اختلاس و کلاهبرداری، ساخت سند جعلی با هدف فریب افراد و اخذ مال از آنها از مصادیق جرم کلاهبرداری محسوب می شود. این فرد را می توان تحت عناوین جعل و کلاهبرداری مورد تعقیب قرارداد.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام حدود دو ماه پیش دستگاه ضبط صوت خود را به امانت نزد دوستم گذاشتم بعد از مدتی متوجه شدم وی دستگاه ضبط مرا را به دیگری فروخته است، حالا من چه اقدامی علیه آن شخص به اصطلاح دوست باید بکنم چه شکایتی می توانم بکنم لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ :

نامبرده مرتکب جرم خیانت در امانت شده است زیرا یکی از ارکان جرم خیانت در امانت تصاحب مال مورد امانت توسط امین است و فروش مورد امانت در حقیقت تصاحب مال توسط امین بوده است و طبق ماده 674 قانون مجازات اسلامی به حبس از 6 ماه تا 3 سال محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام یکی از کارمندان اداره ما نامه ای حاوی مطالب کذب و دروغ علیه یکی از مقامات رسمی نوشته است که من اتفاقا در کشوی او آن را پیدا کردم و وقتی به او نشان دادم گفت که او فقط نامه را نوشته و بعد پشیمان شده و به هیچ مرجعی ارسال نکرده است حال با این اوصاف این فرد مرتب جرم نشر اکاذیب شده است؟

پاسخ :

نشر اکاذیب به معنای انتشار و اشاعه اخبار دروغ و وقایع خلاف واقع به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی است، قید اظهار كردن در ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی بیشتر معنای آشکار و فاش کردن مد نظر مقنن بوده است بنابراین ظاهر یا علنی شدن کذب ضروری است لذا از آنجاکه این فرد اکاذیبی را در یکی از وسایل مورد نظر قانونگذار مکتوب کرده اما به جز او هیچ کس از مفاد آن باخبر نشده است، نمی‌توان اظهار كردن را محقق دانست و جرمی اتفاق نیفتاده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و خداقوت. شخصی ملک من را به تصرف خود درآورده بود که از او شکایت کرده و حکم رفع تصرف را گرفتم. در همین حین شخص دیگری ملک مرا دوباره تصرف می کند. آیا من باید مجددا علیه این شخص دوم نیز طرح دعوا کنم؟

پاسخ :

هدف قانونگذار در دعوای تصرف عدوانی، رفع تصرف از متصرف عدوانی و اعاده به وضع سابق و به نوعی حمایت از مالک و متصرفین قانونی می باشد. لذا در فرض سوال نیازی به طرح مجدد دعوا نیست و علیه متصرف دوم هم حکم رفع تصرف تسری می یابد.

مشاهده تاپیک
سوال :

در صورتی که شخصی زمینم را تصرف کرده باشد، برای رفع تصرف آیا حضور همان شخص متصرف لازم است؟

پاسخ :

هرچند برای اجرای حکم رفع تصرف عدوانی،حضور یا عدم حضور محکوم علیه(متصرف غیرمجاز) درمحل تاثیری در قضیه ندارد اما باید به نحو مقتضی در جریان اجرای حکم قرار بگیرد. در فرض سوال، حضور شخص متصرف برای رفع تصرف الزامی نیست اما باید از اجرای حکم اطلاع داشته باشد

مشاهده تاپیک
سوال :

من ماشینم را در پارکینگ بانک که مختص کارمندان بانک است پارک کردم .آیا مرتکب جرم شدم؟ نگهبان بانک گفت این کار جرمه و مشخصاتم رو اطلاع میده.

پاسخ :

ورود غیرمجاز به پارکینگ بانک موقتا و برای مدت کوتاه جرم محسوب نمی شود مگر اینکه با زور و غلبه باشد که دراین صورت ماده 691 قانون مجازات اسلامی بیان می دارد هرکس با قهر و غلبه داخل ملکی شود که در تصرف دیگری است علاوه بر رفع تجاوز حسب مورد به یک تا شش ماه حبس محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده در یک مجتمع آپارتمانی ساکن هستم در این مجتمع هر واحد دارای یک پارکینگ مختص به خود است چند وقتی است یکی از همسایگان ماشین دومی خریده و در پارکینگ من پارک می‌کند و تذکر هم دادم گوش شنوا ندارد و اصلا قوانین آپارتمان نشینی را رعایت نمی کند میتونم ازش شکایت کنم؟

پاسخ :

ورود غیرمجاز به پارکینگ دیگری اگر با زور و غلبه باشد و بطور موقت نبوده باشد با جمیع شرایط می تواند مصداق جرم تصرف عدوانی باشد، ماده 691 قانون مجازات اسلامی بیان می دارد هرکس با قهر و غلبه داخل ملکی شود که در تصرف دیگری است ...علاوه بر رفع تجاوز حسب مورد مجازات مقرر محکوم می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

من برای خرید چرخ خیاطی به جای وجه نقد از برادرم خواستم که او یک برگه چک به من بدهد. آن چک را به فروشنده دادم. چند روز قبل، تاریخ چک بوده و من پول کامل چرخ خیاطی را در حساب برادرم ریختم اما فروشنده با من تماس گرفته که چک شما برگشت خورده است. لطفا توضیح دهید که چک برگشتی چیست؟ من که تمام پول را به حساب برادرم ریختم.

پاسخ :

وقتی دارنده چک به بانک مراجعه می‌کند اما در حساب صاحب چک پول وجود نداشته باشد دارنده چک می تواند از بانک درخواست صدور گواهی عدم پرداخت کند که اصطلاحاً به آن برگشت چک و به چنین چکی چک برگشتی گفته می شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام بنده مدیر یکی از ادارات دولتی هستم، متصدی امور کامپیوتر اداره در مقام اعتراض به اینجانب، با علم اقدام به محو کردن برنامه ها و اطلاعات موجود در دیسک کامپیوتر اداره کرده است شخص مذکور مرتکب چه جرمی شده است؟

پاسخ :

کارمند مربوطه مرتکب تعدی در اسناد دولتی که حسب وظیفه به او سپرده شده است گردیده و به استناد ماده ۶٠۴ قانون مجازات اسلامی علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از ٣ ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

مشاهده تاپیک
right-arrow left-arrow
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...