سحر سفلایی شهربابک

سحر سفلایی شهربابک

کارشناس ارشد حقوق

قراردادها
وصول مطالبات
قانون کار و امور استخدامی
هزینه مشاوره 150,000 تومان 60,000 تومان
توضیح : بیست دقیقه مکالمه متنی و صوتی به همراه بررسی اوراق شما
1398

سال اخذ پروانه

شیراز

شهر

191 روز

سابقه در وکیل باشی

محبوبیت در سامانه چراغ
5/5
درصد رضایت مشاوره ها
0/5
درباره من
کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شیراز. پژوهشگر در زمینه‌ی حقوق محیط‌زیست.
title-bg

نظرات

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر
title-bg

پرسش و پاسخ های وکیل

نمونه از پرسش ها و پاسخ هایی که ایشان داده اند

سوال :

سلام من دانشجوی ترم دوم هستم یکی از هم کلاسی های من در دانشگاه گزارشهای بی اساس و خلاف واقعیت را به صورت شفاهی به قصد تشویش اذهان عمومی منتشر کرده است آیا عمل او مشمول جرم نشر اکاذیب است یا خیر؟

پاسخ :

اقتضای تفسیر مضیق قوانین جزایی به نفع متهم و پرهیز از تفسیر موسع و متن ماده ۶٩٨
قانون مجازات اسلامی، عمل نامبرده، جرم نشر اکاذیب نبوده و باید الفاظ و کلمات به کار رفته بررسی شود تا بتوان گفت تحت عنوان چه جرمی قابل پیگرد قانونی است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام در جائیکه شخصی جهت انجام سرقت به صورت مخفیانه به محل سکونت همسایه خود وارد می شود ولی قبل از اینکه موفق به انجام سرقت گردد دستگیر شود عنوان مجرمانه جرم چیست، شروع به جرم سرقت است یا جرم ورود به عنف ؟

پاسخ :

با توجه به نظریه مشورتی توجه به بند یک ماده ۶۵۶ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مشخص می‌شود که عمل متهم منطبق با شروع به جرم سرقت از محل سکنی است. ضمناً چون سرقت از منزل ملازمه با ورود به آن دارد لذا صرف ورود به منزل اشخاص به قصد سرقت، موجب تحقق بزه ورود به عنف به منزل اشخاص موضوع ماده ۶٩۴ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب نمی‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام و عرض ادب دیروز در حال رفتن به منزل خود بودم که شخصی نزدیکم آمد و با گذاشتن چاقو زیر گلویم زنجیر طلایم را از گردنم خارج کرد، حالا چطور میتونم علیه اون فرد شکایت کنم و عنوان شکایت رو چی باید بنویسم و مجازاتش چیست؟

پاسخ :

ارکان جرم اخاذی از جمله تهدید و قرار گرفتن فرد در حال اکراه(عدم رضایت) و تقاضای وجه نقد یا مال دراینجا وجود دارد و مجازات آن حبس و شلاق است، نام متهم را اگر مشخص است در قسمت مشتکی عنه در شکواییه بنویسید واگر نمی شناسید قید کنید دادسرا خود تحقیقات لازم را انجام می دهد

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام بنده در مقام احقاق حق و رفع ظلم از خود علیه همسایه ام شکایتی را تنظیم کردم ولی متاسفانه اتهام انتسابی اثبات نشد و قاضی قرار منع تعقیب صادر کرد حالا همسایه ام گفته می خواهد از من به عنوان مفتری شکایت کند آیا چنین چیزی ممکن است چون من اصلا قصد بدی نداشتم و فقط می خواستم به حق خود برسم؟

پاسخ :

اگر شاکی بر اثر یک اشتباه قابل چشم پوشی امری را به دیگری نسبت دهد و فکر میکرده در عالم واقع هم آن واقعه اتفاق افتاده درست است، مسئول نمی باشد افترا زمانی مصداق دارد که در خود شکایت معلوم باشد که مقصود شاکی بیان مطلبی سراپا دروغ برای ضرر زدن و هتک حیثیت دیگری است که این موضوع باید در نظر مرجع صلاحیت دار قضایی ثابت شود و اصل برائت و اصل صحت نیز چنین اقتضایی دارد لذا در اینجا با وجود این شرایط جرم افترا اتفاق نیفتاده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام بنده در یک منزل استیجاری زندگی می کنم یک روز که از محل کار به منزل برمی گشتم متوجه شدم که صاحب خانه داخل منزل من است من را که دید بسیار هول شد و با گفتن یک سری حرف ها و توجیهات غیر موجه خارج شد من چه شکایتی می توانم علیه او مطرح کنم؟

پاسخ :

اگر صاحبخانه هنگام ورود به ملک شما، از شما اجازه نگرفته و بدون رضایت شما و یا بدون حکم و مجوز دادگاه وارد منزل مستاجر شده است در صورتیکه قصد سرقت درکار نبوده باشد به مجازات حبس مقرر برای جرم ورود به عنف محکوم می‌شود و در صورتیکه به قصد سرقت وارد شده باشد و شرایط شروع به جرم سرقت وجود داشته باشد و قصد سرقت هم اثبات شده باشد ممکن است به مجازات شروع به جرم سرقت محکوم شود البته در هر شرایطی شما برای طرح هر شکایتی باید ادله محکمه پسند داشته باشید تا مفتری محسوب نشوید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و درود، بنده خادم مسجدی در شهرستان هستم چند روز پیش در حالیکه مشغول نظافت جلوی درب مسجد بودم شخصی در حال عبور از کوچه حین رد شدن از جلوی مسجدی، به مسجد توهین کرد آیا عمل اوجرم محسوب می شود و می‌توان علیه او شکایت کرد ؟

پاسخ :

با توجه به اطلاق ماده ۵۱۳ قانون مجازات اسلامی توهین به مسجد توهین به مقدسات اسلامی تلقی شده و در صورت احراز سوءنیت عام و خاص متهم و به کاربردن الفاظ صریح مبین توهین و داشتن ادله قانونی برای اثبات جرم، می‌توانید شکواییه توهین به مقدسات اسلام را به دادسرای مربوطه ارائه نمایید.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام چند روز پیش قصاب محله یمان ساطورش را برداشته و با آن در بین اهالی محل تظاهر و قدرت نمایی کرد و رعب و وحشت به وجود آورد، جرمی که مرتکب شده است چه جرمی است و مجازاتش چیست؟

پاسخ :

با مراجعه به دادسرای محل وقوع جرم فوق می توانید با تنظیم شکواییه از متهم به اتهام قدرت‌نمایی و تظاهر با اسلحه شکایت کنید و مجازات آن حبس و شلاق است، البته توجه داشته باشید باید دلایل قانونی برای اثبات جرم داشته باشید از قبیل شهادت شهود، گزارش، مامورین انتظامی، فیلم دوربین مداربسته محل.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام حدود دو ماه پیش دستگاه ضبط صوت خود را به امانت نزد دوستم گذاشتم بعد از مدتی متوجه شدم وی دستگاه ضبط مرا را به دیگری فروخته است، حالا من چه اقدامی علیه آن شخص به اصطلاح دوست باید بکنم چه شکایتی می توانم بکنم لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ :

در این زمینه آراء متفاوتی صادر شده است نظر کمیسیون نشست قضایی این است که فروش مال توسط امین از مصادیق خیانت در امانت است و عمل وی دو عنوان مجرمانه خیانت در امانت و انتقال مال غیر را ندارد زیرا یکی از ارکان جرم خیانت در امانت تصاحب مال مورد امانت توسط امین است و فروش مورد امانت در حقیقت تصاحب مال توسط امین بوده است و طبق ماده ۶۴١ قانون مجازات اسلامی به جرم خیانت در امانت محکوم می‌شود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام بنده از فردی چکی دریافت کردم که در این چک تاریخ را قید نکرده است اما مبلغ و امضا قید شده است آیا صدور این چک بدون تاریخ جنبه کیفری دارد و صادرکننده آن قابل تعقیب کیفری است یا خیر ؟

پاسخ :

طبق نظریه اداره کل حقوقی و تدوین قوانین قوه قضاییه وقتی کسی چک بدون تاریخ و سفید به کسی میدهد عرفا به معنای آن است که اختیار گذاشتن تاریخ را به دارنده داده است که هروقت مایل باشد بر روی آن تاریخ گذاشته و به بانک مراجعه نماید و وجه آن را دریافت کند مگر اینکه خلاف این امر ثابت شود و لذا گذاشتن تاریخ از ناحیه دارنده جعل و الحاق به شمار نمی آید و جرم نیست. البته موارد مربوط به چنین چکی فقط قابل پیگیری در محاکم حقوقی است و قابل تعقیب کیفری نخواهد بود.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام، برادرم دستگاه ضبط صوت خود را به امانت نزد دوستش گذاشته بود ولی دوستش، اقدام به فروش دستگاه ضبط او کرده است و جوابگوی ما نیست لطفا راهنمایی کنید چه جرمی اتفاق افتاده و مجازاتش چیست؟

پاسخ :

عمل این فرد به شرط داشتن شرایط جرم خیانت در امانت، مصداق این جرم طبق ماده 674 قانون مجازات اسلامی است، البته طبق ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی اصلاحی سال ۱۳۹۹ جرم خیانت در امانت در زمره جرایم قابل گذشت قرار گرفته است یعنی با شکایت شاکی تعقیب شروع خواهد شد و در هر مرحله ای که او از شکایت صرف نظر کند و رضایت بدهد، شکایت موقوف می گردد از آنجایی که مجازات جرایم قابل گذشت به نصف تقلیل یافته است، مجازات جرم خیانت در امانت نیز از شش ماه تا سه سال به سه ماه تا یک سال و نیم حبس تقلیل پیدا کرده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

سلام و درود بر شما، بنده تبلت خود را نزد همکلاسی ام به امانت گذاشته بودم اما وقتی برای پس گرفتن آن به او مراجعه کردم همکلاسی ام از پس دادن آن خودداری کرد خیلی پیگیرش شدم فهمیدم همکلاسی ام تبلت را تلف کرده است، میتونم ازش شکایت کنم و برای استرداد تبلت باید چکارکنم همان شکایت کافیه یا اقدام دیگری می خواهد؟

پاسخ :

عمل همکلاسی شما با وجود ارکان بزه خیانت در امانت، مصداق این جرم است در واقع تلف مال امانی یکی از ارکان مادی جرم مذکور است و اگر این عمل با سونیت و قصد اضرار همراه باشد این فرد مجرم است ولی برای رد مال شما باید دادخواست حقوقی استرداد مال امانی ارائه دهید چراکه رد مال تنها در مورد سرقت و کلاهبرداری در احکام کیفری پیش بینی شده ولی در خیانت در امانت در قانون در دادگاه کیفری پیش بینی نشده است.

مشاهده تاپیک
سوال :

با سلام احتراما منزل برادرم به انضمام وسایل داخل آن به حکم قانون توسط مقامات ذیصلاح توقیف شده است و آقای الف به حکم قانون به عنوان حافظ مال توقیف شده قرارداده شده است. با وجود این آقای الف در مال توقیف شده تصرف کرده است برادرم به خاطر این مساله خیلی درگیر و ناراحت بوده میخواستم بپرسم راهی وجود داره برای شکایت از این شخص و اینکه آیا جرمی مرتکب شده است

پاسخ :

نظر به اینکه قانون‌گذار برای مداخله در اموال توقیف شده از سوی مقامات ذیصلاح ماده 663 قانون مجازات اسلامی را وضع نموده است؛ لذا صرف نظر از اینکه دخل و تصرف از سوی مالک صورت گرفته باشد یا از سوی حافظ اموال، با توجه به اطلاق ماده مذکور موضوع مشمول ماده 663 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده مصوب 1375) می باشد.

مشاهده تاپیک
سوال :

کارفرما هیچ مدرکی بابت پرداخت حقوق ارایه نکرده و محاسبات حق و حقوق من اصلا شفاف نیست . در دادخواست چه بنویسم.

پاسخ :

وقت به خیر. تنظیم دادخواست دقیق همواره نیازمند مطالعه پرونده و بررسی احتمالات است. لذا پیشنهاد می‌کنم برای اطمینان خاطر از اینکه دادخواست دقیقی تنظیم و تقدیم می‌شود، حتماً از وکیلی که در این زمینه تخصص و تجربه‌ی کافی دارد کمک بگیرید و با انجام مشاوره، امکان مطالعه و بررسی مدارک را فراهم نمایید.

مشاهده تاپیک
right-arrow left-arrow
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم
جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...