فرم قضایی مورد نظر خود را پیدا کنید.

لیست فرم های قضایی بخش استشهادیه

فرم قضایی اختصاصی می خواهید؟

فرم قضایی رو الان سفارش بده

فرم قضایی اختصاصی می خواهید؟

فرم رو تکمیل کن
اطلاعات تماس خود را در فرم مربوط به سفارش ثبت کنید تا کارشناسان ما ظرف 24 ساعت کاری با شما تماس بگیرند.
با وکیل مشورت کن
با انجام مشاوره، موضوع پرونده خود را برای وکیل متخصص تشریح نمایید تا خواسته های دقیق برای طرح دعوا مشخص گردد.
ظرف 2 روز لایحه رو بگیر
فایل لایحه حداکثر ظرف 48 ساعت کاری آماده می شود تا شما اولین قدم برای پیروزی در دعوا را محکم بردارید.
فرم قضایی رو الان سفارش بده

استشهادیه

استشهادیه سندی است که در آن تعدادی از افراد معتمد و شناخته شده، به تأیید و گواهی موضوعی خاص می‌پردازند. این موضوع می‌تواند شامل مواردی مانند سکونت، تمکن مالی، حسن شهرت، و یا صحت یک واقعه باشد. در واقع نمونه استشهادیه در مراجع مختلفی مانند ادارات دولتی، دادگاه‌ها، و دانشگاه‌ها کاربرد دارد.

ارکان اصلی استشهادیه:

مشخصات شهادت دهندگانشامل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و شغل هر یک از افراد می‌شود.

موضوع شهادتبه طور واضح و دقیق موضوعی که استشهاد برای آن نوشته می‌شود، باید ذکر شود.

متن استشهادیهدر این بخش، استشهاددهندگان بایست قید سوگند، صحت موضوع مورد استشهاد را تأیید ‌کنند.

امضاء و اثر انگشتاستشهاددهندگان باید ذیل نمونه فرم استشهادیه محلی را امضاء و اثر انگشت خود را درج کنند.

تأیید مراجع ذیصلاحدر برخی موارد، مانند نمونه فرم استشهادیه محلی برای سکونت، نیاز است که استشهادیه یا همان شهادت نامه توسط مراجع ذیصلاح مانند نیروی انتظامی یا بخشداری تأیید شود.

کاربردهای استشهادیه:

  • اثبات سکونت در یک محل خاص
  • تأیید تمکن مالی
  • گواهی حسن شهرت
  • تأیید صحت یک واقعه

به صورت کلی، نمونه استشهادیه سندی است که در آن تعدادی از افراد معتمد به تأیید و گواهی موضوعی خاص می‌پردازند. این سند در مراجع مختلفی مانند ادارات دولتی، دادگاه‌ها، و دانشگاه‌ها کاربرد دارد. در نوشتن نمونه استشهادیه بهتر ا ست از اصطلاحات دقیق و عبارات واضح استفاده شود و از درج مطالب خلاف واقع و اغراق‌آمیز خودداری کنید.

یکی از دلایل و منضماتی که اغلب افراد به دادخواست یا شکواییه خود ضمیمه می‌کنند، فرم استشهادیه است. استشهادیه به معنای شاهد آوردن در وقوع یک رخداد و واقعه می‌باشد که در آن فردی که قصد استفاده از استشهادیه را دارد، متن شهادت نامه رسمی را به امضای افرادی که از واقعه مطلع‌اند، رسانده و به دادگاه تقدیم می‌نماید.

فرم استشهادیه یک اماره قضایی است که توسط شاهد یا شهود از واقعه‌ای که شاهد بر آن بوده استخراج می‌شود. این مدرک به عنوان اثبات یا تأیید مورد مشاهده در امور حقوقی، قانونی و اداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه فرم استشهادیه معمولاً شامل موارد زیر می‌شود:

  1. نام و اطلاعات شهود: در متن استشهادیه برای دادگاه، مواردی مانند نام، نشانی، شغل و سایر اطلاعات شاهد می‌بایست درج شود؛

  2. توصیف دقیق واقعه: نکته بعدی که باید در نمونه استشهادیه های حقوقی وجود داشته باشد، شرح کامل و دقیق از حادثه است که گواهان شاهد آن بوده‌اند. این توصیف شامل جزئیات متفاوت مانند تاریخ، زمان، مکان و همچنین توضیحات واضحی از نحوه‌ی وقوع واقعه است؛

  3. امضاء شهود: گواهان در پایان، متن استشهادیه را امضا می‌کند تا تایید کند که مفاد استشهادیه را می‌پذیرد؛

متن استشهادیه شهود در موارد متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به طور مثال گاهی تعداد شهود واقعه آنقدر زیاد است که امکان حضور تمامی آنها در مراجع قضایی وجود ندارد؛ در اینجا فرم استشهادیه محلی، از مدارکی است که در راستای اثبات واقعه و رخداد مورد استفاده استناد کننده قرار خواهد گرفت تا وی بتواند بدین نحو، ادعای خود را نزد قاضی به اثبات برساند.

نمونه استشهادیه به دسته بندی های متفاوتی تقسیم شده و دارای انواع مختلفی است؛ از انواع فرم استشهادیه می‌توان به فرم استشهادیه اعسار، فرم استشهادیه تغییر نام، فرم استشهادیه مزاحمت همسایه و استشهادیه محلی اثبات مالکیت زمین و همچنین نمونه استشهاد محلی روستائی اشاره نمود.

در مورد کاربرد متن استشهادیه و ارزش آن نزد مراجع قضایی باید گفت: متن استشهادیه زمانی کاربرد دارد که، شهود به هر دلیلی در دادگاه حضور پیدا نمی‌کنند و یا اینکه تعداد شهود بسیار بالاست و فرد ناچار است که فرم استشهادیه را نزد آنها ببرد تا بدین وسیله شهود، اظهارات خود را به صورت کتبی نوشته و آن را امضا کنند.

لازم به ذکر است که متن استشهادیه شهود باید بر اساس حقیقت بوده و شامل شهادت کذب نباشد، در غیر این صورت به اعمال مجازات منجر خواهد شد.از نام‌های دیگر استشهادیه می‌توان به نمونه استشهادیه های حقوقی، متن شهادت شهود و متن استشهادیه رسمی اشاره کرد.

بهترین متن استشهادیه یا به عبارتی دیگر شرح شهادت نامه، فرمی است که به دقت و به صورت جامع و فنی نوشته می‌شود تا بتواند وجدان قاضی را اقناع کرده و سبب گردد تا رای به نفع استفاده کننده صادر گردد؛ بنابراین به شما توصیه می‌کنیم با استفاده از لیست فرم‌های استشهادیه وکیل‌باشی که شامل اقسام مختلف فرم استشهادیه است، به انواع متن استشهادیه مورد نظر خود دسترسی پیدا کرده و بتوانید فرم را به صورت فایل استشهادیه ورد word و یا فایل استشهادیه پی دی اف pdf دانلود کرده و مورد استفاده قرار دهید.