;
1403/02/24 - 12:43

چگونگی استعلام اسناد رسمی ملکی

در این مقاله قصد داریم به بررسی چگونگی استعلام سند رسمی ملکی بپردازیم:

امروزه با گسترش روز افزون معاملات ملکی، مسائل و چالش های حقوقی ناشی از فقدان سند مالکیت یا جعل در سند ملکی، گریبان‌گیر افراد گشته است؛ به همین دلیل ضرورت استعلام اصالت سند نقش حیاتی پیدا می‌کند. در این راستا در این مقاله قصد داریم به بحث و بررسی پیرامون اهمیت استعلام سند رسمی و نحوه استعلام اصالت اسناد بپردازیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

معنا و مفهوم استعلام سند رسمی و ضرورت آن:

استعلام در لغت به معنای پرسیدن و آگاهی خواستن از مطلبی است. در اصطلاح حقوقی، پرسش از شرایط و وضعیت موضوع مورد نظر می‌باشد. استعلام سند رسمی به معنای آگاهی خواستن از صحت یا عدم صحت سند و اصالت سنجی آن است. در واقع به معنای درخواست اطلاعات، پرسش یا سؤالی است که با هدف کسب اطلاعات و یا بررسی وضعیتی مطرح می‌شود. به طور کلی، استعلام به معنای درخواست اطلاعاتی پیرامون موضوع مورد نظر است.

استعلام سند رسمی ملکی به شما اطمینان می‌دهد که سند ملکی که قصد خرید یا فروش آن را دارید، معتبر و صحیح است و تمامی اطلاعات ثبت شده در آن صحیح است. برخی از مزایای این امر عبارتند از:

 1. اطمینان از صحت و معتبر بودن سند ملکی: با استعلام سند، اطمینان حاصل می‌شود که اطلاعات ثبت شده در سند، با اطلاعات واقعی ملک مطابقت دارد و سند معتبر و صحیح است.

 2. کاهش ریسک خرید یا فروش ملک: استعلام سند ملکی به شما کمک می‌کند تا ریسک بیع ملک را کاهش دهید و از خرید یا فروش ملکی که مشکلاتی دارد، جلوگیری کنید.

 3. ارزش قانونی: سند مالکیت یکی از اسناد رسمی و قانونی محسوب می‌شود و با استعلام سند رسمی ملک، اطمینان حاصل می‌شود که سند به درستی صادر شده است و برای تراکنش‌های مالی معتبر است.

 4. سهولت در تراکنش‌های ملکی: در تراکنش‌های ملکی مثل خرید، فروش، اجاره و رهن، سهولت و راحتی بیشتری برای شما به وجود می‌آید.

 5. صرفه‌جویی در زمان و هزینه: استعلام سند ملکی از طریق سامانه‌های الکترونیکی، زمان و هزینه را نسبت به روش‌های سنتی صرفه‌جویی می‌کند و اطلاعات لازم را به صورت سریع و آسان برای شما در اختیار قرار می‌دهد.

به همین دلیل، اشخاص مایل‌اند که قبل از خرید یا فروش و به طور کلی معاملات ملکی خود، از اصالت سند رسمی ملک مطلع شوند تا درآینده دچار مسائل و مشکلات متعدد نشوند. همچنین توصیه دیگر ما به شما این است که از خدمات مشاوره حقوقی وکلای مختصص در این زمینه بهره ببرید تا بهترین اقدامات را پیروی موضوع مورد نظر خود اعمال کنید.

 

ثبت درخواست مشاوره حقوقی

استعلام سند ملک قبل از خرید 

یکی از اقدامات مهمی که قبل از خرید یک ملک باید انجام دهید، گرفتن استعلام از وضعیت حقوقی و مالکیت آن می‌باشد. این فرایند را می‌توانید به وسیله سازمان‌ها و مراجع مربوطه به دست بیاورید. استعلامات از این جهت قابل اهمیت و حساس هستند که در آینده با مشکلات قانونی و قضایی روبه‌رو نشوید؛ همچنین این فرایند استعلام سند رسمی برای اینکه مطمئن شوید که ملک در رهن است یا نه و یا آمادگی فروش دارد، خیلی دقیق عمل می‌کند. از مزایای استعلام سند ملک، اطمینان حاصل کردن از صحت اطلاعات آن است. از دیگر مزایای آن بررسی وضعیت قانونی و احراز مالکیت بلامنازع (یعنی فروشنده مالک واقعی ملک می‌باشد) است.

استعلام سند ملک به سه طریق انجام می‌گیرد: 

 1. استعلام سند رسمی با کد ملی 

 2. استعلام اصالت سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیک

 3. استعلام صحت سند رسمی ملک از طریق کد رهگیری

با هر سه روش می‌توانید به آسانی استعلام سند رسمی و استعلام سند ملک را بگیرید و از صحت آن اطلاع یابید.

نحوه استعلام سند رسمی با کد ملی:

پیشتر، به بیان سند رسمی و نکات حقوقی آن پرداختیم و همچنین برای شما تفاوت سند عادی و رسمی را بیان داشته ایم. در این بخش قصد داریم نحوه استعلام سند رسمی با کد ملی را بایکدیگر بررسی نماییم. جهت اصالت سنجی سند ملکی از طریق استعلام سند ملک با کد ملی باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد سایت اداره ثبت اسناد و املاک کشور شوید.

 2. بر روی سربرگ خدمات الکترونیک شده و گزینه استعلام الکترونیکی ملک را انتخاب کنید.

 3. در این مرحله شناسه یکتای استعلام (18رقمی) را وارد کرده و دو عدد زیر را باهم جمع کنید.

همانگونه که در این بخش بیان شد شما با پیگیری صدور سند مالکیت با کد ملی، می‌توانید از اصالت سند آگاه شوید.

نحوه استعلام اصالت سند مالکیت با بارکد از سامانه استعلام الکترونیک:

برای استعلام اصالت سند مالکیت با استفاده از بارکد از سامانه استعلام الکترونیک می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به سامانه استعلام الکترونیکی ثبت اسناد و املاک به نشانی https://www.eskan.gov.ir/ مراجعه کنید.

 2. در قسمت "استعلام اصالت سند" روی دکمه "شروع استعلام" کلیک کنید.

 3. در صفحه بعدی، نوع سند مورد نظر خود را انتخاب کنید، مثلاً "سند مالکیت" یا "عرصه و اعیان".

 4. سپس کد یکتای سند مالکیت خود را وارد کرده و دکمه "استعلام" را بزنید.

 5. در صفحه بعدی، بارکد سند مالکیت نیز نمایش داده می‌شود. شما می‌توانید این بارکد را با استفاده از دوربین گوشی خود اسکن کنید.

 6. پس از اسکن بارکد، اطلاعات مربوط به سند مالکیت شامل مشخصات مالک، موقعیت ملک، مساحت، شماره پلاک و ... در صفحه نمایش داده می‌شود. در صورتی که سند اصلی با این اطلاعات مطابقت داشته باشد، اصالت سند تأیید می‌شود.

در صورتی که از امکان اسکن بارکد با گوشی همراه خود پشتیبانی نمی‌کنید، می‌توانید با وارد کردن اطلاعات سند مالکیت، استعلام اصالت سند را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تفاوت سند عادی با سند رسمی

چگونگی استعلام اسناد رسمی

استعلام صحت سند رسمی ملک از طریق کد رهگیری:

این روش در زمانی کاربرد دارد که پس از تنظیم مبایعه نامه و ثبت آن در سامانه، توسط دفاتر مشاور املاک یک کد رهگیری به شما می‌دهند و شما می‌توانید با این کد رهگیری و کد ملی فروشنده استعلام نمایید که مطمئن شوید که این ملک قبل از شما، به فرد دیگری فروخته نشده است.

استعلام سند رسمی ملک از طریق بارکد، بسته به سامانه مربوطه ممکن است به این صورت انجام شود که در سامانه "شناسایی مشخصات ملک با بارکد" که توسط وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده است، با اسکن بارکد سند ملک، می‌توان اطلاعات مربوط به آن شامل مشخصات مالک، شماره پلاک، موقعیت ملک و... را دریافت کرد.

برای استفاده از این سامانه‌ها، باید از گوشی همراه با دوربین خود استفاده کنید و بارکد سند رسمی ملک را اسکن کنید تا اطلاعات مربوطه را دریافت کند.

بیشتر بدانید: مراحل سند زدن خانه در دفترخانه

سخن نهایی:

سرانجام باید گفت استعلام از اصالت اسناد رسمی نقش به سزایی در پیشگیری از کلاهبرداری دارد. همچنین سبب می‌شود افراد از معامله املاکی که در سند آن شک و شبهه وجود دارد، جلوگیری کرده و بدین نحو اشخاص با اطمینان خاطر قراردادهای ملکی منعقد نمایند. 

 

بهناز صفاری_ کارشناس حقوقی وکیل‌باشی

title-bg

نظرات

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

واژه اسقاط کافه خیارات در اسناد به چه معنا است؟

خیارات به معنای ایجاد حق و اختیار فسخ میباشد و منظور از این واژه در اسناد این است که حق فسخ پس از امضای سند مربوطه از بین میرود. (البته در بعضی موارد میشود یا با رضایت طرفین (اقاله) یا از طریق محاکم صالح تقاضای فسخ سند را بخواهید به شرط آنکه دلیل شما برای قاضی موجه باشد.)

مزایای استعلام سند رسمی ملک چیست؟

استعلام سند رسمی ملکی به شما اطمینان می‌دهد که سند ملکی که قصد خرید یا فروش آن را دارید، معتبر و صحیح است و تمامی اطلاعات ثبت شده در آن صحیح است. برخی از مزایای این امر عبارتند از:

 1. اطمینان از صحت و معتبر بودن سند ملکی: با استعلام سند، اطمینان حاصل می‌شود که اطلاعات ثبت شده در سند، با اطلاعات واقعی ملک مطابقت دارد و سند معتبر و صحیح است.

 2. کاهش ریسک خرید یا فروش ملک: استعلام سند ملکی به شما کمک می‌کند تا ریسک بیع ملک را کاهش دهید و از خرید یا فروش ملکی که مشکلاتی دارد، جلوگیری کنید.

 3. ارزش قانونی: سند مالکیت یکی از اسناد رسمی و قانونی محسوب می‌شود و با استعلام سند رسمی ملک، اطمینان حاصل می‌شود که سند به درستی صادر شده است و برای تراکنش‌های مالی معتبر است.

هزینه ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی چه مقدار است؟

مطابق بخشنامه ای که هر سال از سوی قوه قضاییه به دفاتر اسناد رسمی ابلاغ می گردد، تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تعیین میگردد.