;
1402/01/06 14:51

آشنایی با انواع قرارداد مشارکت مدنی

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع قرارداد مشارکت مدنی و نکات مهم آن بپردازیم:

قرارداد مشارکت مدنی به عنوان یک ابزار مهم در حوزه فعالیت‌های اجتماعی و توسعه پایدار، دارای مزایای متعددی نظیر افزایش شفافیت و شناسایی منابع و همچنین افزایش امنیت در پروژه است.

به طور کلی، قرارداد مشارکت مدنی به عنوان یک ابزار مهم در توسعه پایدار و بهبود شرایط زندگی افراد، دارای مزایای بسیاری است که به توسعه اقتصادی، بهبود کیفیت زندگی و ارتقای دموکراسی در جامعه کمک می‌کند. نکته مهم اینجاست که مشارکت مدنی دارای انواع و اقسام متفاوت و گوناگونی می‌باشد و هر کدام از احکام و قوانین خاص خود پیروی می‌کنند. به همین دلیل در این مقاله از وکیل‌باشی قصد داریم برای شما از انواع قرارداد مشارکت مدنی، تعریفی کلی به عمل آوریم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه بمانید.

قرارداد مشارکت مدنی در ایران به چه معناست؟

یکی از انواع قرارداد مشارکت، قرارداد مشارکت مدنی است. این توافق در ایران یک نوع قرارداد است که بین افراد حقیقی یا حقوقی منعقد می‌شود و در آن دو طرف به صورت همکاری با یکدیگر همکاری می‌کنند تا یک پروژه یا خدماتی را انجام دهند.

بهطور خلاصه، "توافق مشارکت مدنی {Civil partnership} میان دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی منعقد میشود که هر یک از آنها آورده نقدی یا غیرنقدی خود را به منظور انجام یک کار معین ادغام کرده و در سود و زیان حاصل از آن کار نیز با هم شریک میشوند."

این قرارداد زیر مجموعه عقود خصوصی بود و در زمره ماده 10 قانون مدنی قرار می‌گیرد و همچنین از آثار و احکام عقد شرکت در مواد 571 الی588 پیروی می‌کند که بسته به نحوه تنظیم قرارداد مشارکت مدنی خواهد داشت.

به صورت کلی باید اشاره کرد که نحوه تنظیم این توافق اهمیت ویژه ای داشته و باید با دقت فراوان صورت پذیرد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم از فرم قرارداد مشارکت مدنی مجموعه وکیل‌باشی که توسط وکلای متخصص امور قراردادها تنظیم شده است، استفاده نمایید تا با خاطری آسوده با شریک خود قرارداد منعقد نمایید.

انواع قرارداد مشارکت مدنی شامل چه مواردی است؟

باید گفت که قرارداد مشارکت مدنی به انواع متفاوتی تقسیم می‌شود. از انواع قرارداد مشارکت مدنی می‌توان موارد زیر را نام برد:

قرارداد مشارکت در ایجاد و راه اندازی باشگاه:

قرارداد مشارکت در راه‌اندازی باشگاه (Club Partnership Agreement) ، یک قرارداد است که بین دو یا چند نفر یا شرکت برای راه‌اندازی و مدیریت یک باشگاه ایجاد می‌شود.

 این قرارداد، شامل توافقاتی است که مربوط به سهامداری، سرمایه‌گذاری، حقوق و مسئولیت‌ها، وظایف مدیریتی، دستورالعمل‌های حل اختلاف و سایر جزئیات اجرایی را در بر دارد. هدف این قرارداد، تعیین روابط بین مشارکت‌کنندگان در باشگاه، تضمین اجرای بهتر و موفقیت‌آمیز تر راه‌اندازی و ایجاد باشگاه و همچنین مقرراتی برای حل و فصل اختلافات بین مشارکت‌کنندگان است.

قرارداد مشارکت در تأسیس و راه اندازی داروخانه:

قرارداد مشارکت در تاسیس داروخانه، یک توافقنامه است که بین دو یا چند نفر برای تاسیس و بهره‌برداری از یک داروخانه ایجاد می‌شود. در این قرارداد، توافقات مربوط به حقوق و مسئولیت‌های مشارکت‌کنندگان، سهامداری، سرمایه‌گذاری، محاسبه سود و زیان، تعیین وظایف مدیریتی و عملیاتی داروخانه، دستورالعمل‌های حل اختلاف و سایر جزئیات اجرایی را در بر می‌گیرد.

هدف این قرارداد، تضمین بهترین مدیریت و بهره‌برداری از داروخانه، اجرای بهتر برنامه‌های تجاری و توسعه فعالیت‌های داروخانه و رسیدن به سوددهی بهینه است. با امضای قرارداد مشارکت در تاسیس داروخانه، شرکای مشارکت کننده مسئولیت مشترک و مساوی در تاسیس و مدیریت داروخانه را برعهده می‌گیرند.

انواع قرارداد مشارکت مدنی شامل چه مواردی است؟

قرارداد مشارکت در آژانس هواپیمایی:

قرارداد مشارکت در راه اندازی آژانس هوایینیز به مانند قراردادهای پیش، یک توافقنامه است که بین دو یا چند نفر جهت تأسیس و بهره‌برداری از یک آژانس هواپیمایی ایجاد می‌شود. در این قرارداد، توافقات مربوط به حقوق و مسئولیت‌های مشارکت‌کنندگان، سهامداری، سرمایه‌گذاری، محاسبه سود و زیان، تعیین وظایف مدیریتی و عملیاتی آژانس هواپیمایی، دستورالعمل‌های حل اختلاف و سایر جزئیات اجرایی را در بر می‌گیرد.

هدف این قرارداد، تضمین بهترین مدیریت و بهره‌برداری از آژانس هواپیمایی، اجرای بهتر برنامه‌های تجاری و توسعه فعالیت‌های آژانس هواپیمایی و رسیدن به سوددهی بهینه است. با امضای قرارداد مشارکت در راه اندازی آژانس هوایی، شرکای مشارکت کننده مسئولیت مشترک و مساوی در تاسیس و مدیریت آژانس هواپیمایی را برعهده می‌گیرند.

قرارداد مشارکت در ایجاد و ساخت فروشگاه اینترنتی {مجازی}:

قرارداد مشارکت در ایجاد فروشگاه اینترنتی (Online Store Partnership Agreement)که یکی از انواع مشارکت در استارت آپ‌ها می‌باشد ، توافقی است بین دو یا چند نفر یا شرکت که در آن اطلاعات مربوط به همکاری در تأسیس و بهره‌برداری از فروشگاه اینترنتی را مشخص می‌کند. این قرارداد شامل جزئیات مربوط به حقوق و مسئولیت‌های مشارکت‌کنندگان، سهامداری، سرمایه‌گذاری، محاسبه سود و زیان، تعیین وظایف مدیریتی و عملیاتی فروشگاه اینترنتی، دستورالعمل‌های حل اختلاف و سایر جزئیات اجرایی را در بر می‌گیرد.

هدف این قرارداد، تضمین بهترین مدیریت و بهره‌برداری از فروشگاه اینترنتی، اجرای بهتر برنامه‌های تجاری و توسعه فعالیت‌های آن و رسیدن به سوددهی بهینه است. با امضای قرارداد مشارکت در ایجاد فروشگاه اینترنتی، شرکای مشارکت کننده مسئولیت مشترک و مساوی در تاسیس و مدیریت فروشگاه اینترنتی را برعهده می‌گیرند و بهره‌مندی از مزایای مشارکت در کسب و کار اینترنتی را از طریق تقسیم سود و زیان حاصل از فعالیت فروشگاه به دست می‌آورند.

قرارداد مشارکت در حمل و نقل:

قرارداد مشارکت در حمل و نقل یا همان "قرارداد همکاری حمل و نقل" (Transportation Partnership Agreement)، توافقی بین دو یا چند نفر یا شرکت است که به منظور همکاری در ارائه خدمات حمل و نقل برای مسافران و یا کالاها به امضا می‌رسد. این قرارداد شامل جزئیات مربوط به نحوه تأسیس شرکت، تعیین حقوق و مسئولیت مشارکت‌کنندگان، تعیین نوع سرمایه‌گذاری و تقسیم سود و زیان، شرایط اجاره خودروها و سایر موارد مرتبط با این حوزه می‌شود.

هدف از این قرارداد، تضمین بهترین خدمات حمل و نقل برای مسافران و کالاها و بهره‌مندی از مزایای مشارکت در کسب و کار حمل و نقل است. با امضای این قرارداد، مشارکت‌کنندگان مسئولیت‌های خود را در ارائه خدمات حمل و نقل برعهده می‌گیرند و از طریق تقسیم سود و زیان حاصل از فعالیت خود در این حوزه به دست می‌آیند.

به طور کلی، قرارداد مشارکت در حمل و نقل به منظور افزایش کیفیت و بهبود خدمات حمل و نقل و همچنین کاهش هزینه‌های اجرایی برای شرکت‌های حمل و نقل و افرادی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند.

جمع بندی:

همانطور که مطالعه نمودید، در این مقاله با تعریفی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی آشنا شدیم. در نهایت باید گفت که تنظیم این قراردادها باید در نهایت دقت انجام پذیرد، در غیر این صورت ممکن است آثار جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد؛ به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم قبل از انجام هرگونه اقدامی در این خصوص با ثبت درخواست مشاوره حقوقی، از راهنمایی وکلای متخصص مجموعه وکیل‌باشی بهره مند شوید.

 

بهناز صفاری_ کارشناس حقوقی وکیل‌باشی

title-bg

نظرات متنی

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

به طور کلی قرارداد مشارکت مدنی به چه معناست؟

بهطور خلاصه، "توافق مشارکت مدنی {Civil partnership} میان دو یا چند شخص حقیقی یا حقوقی منعقد میشود که هر یک از آنها آورده نقدی یا غیرنقدی خود را به منظور انجام یک کار معین ادغام کرده و در سود و زیان حاصل از آن کار نیز با هم شریک میشوند."

انواع قرارداد مشارکت مدنی به چند نوع تقسیم می شوند؟

از انواع قرارداد مشارکت مدنی می توان موارد زیر را نام برد:

  • قرارداد مشارکت در ایجاد و راه اندازی باشگاه
  • قرارداد مشارکت در تأسیس و راه اندازی داروخانه
  • قرارداد مشارکت در آژانس هواپیمایی
  • قرارداد مشارکت در ایجاد و ساخت فروشگاه اینترنتی {مجازی}
  • قرارداد مشارکت در حمل و نقل
تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم

برای دریافت پاسخ در صوت قطع ارتباط آنلاین ، لطفا با فشردن دکمه ذیل ، اعلان مروگر خود را فعال کنید.

جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...