;

موارد مرتبط


1402/04/26 17:49

بیش از 15 هزار قرارداد اجاره در سامانه املاک به ثبت رسید

الزام ثبت قرارداد اجاره در سامانه املاک و اسکان کشور، خوب است یا بد؟!

 همانطور که می‌دانید، قرارداد اجاره ملک برگه اجاره یا اجاره نامه ای است که موجر و مستأجر برای اجاره ملک آن را پر می‌کنند و اطلاعاتی مثل شروط و تعهدات آن‌ها در آن درج می‌شود.

از طرف دیگر، تمامی قراردادهای معاملات ملکی باید در سایت www.iranamlaak.ir ثبت شوند. دلیل این الزام قانون‌گذار این است که در سال‌های اخیر، معاملات املاک در 90 در صد موارد به‌صورت قولنامه‌ای و غیررسمی منعقد شده‌اند.

 افزایش معاملات باعث شد بسیاری از افراد سودجو، یک ملک را به چندین مستأجر یا خریدار انتقال داده و هرج و مرج شدیدی را در بازار مسکن ایجاد کنند. این موضوع در اجاره‌نامه نیز صدق کرده و مسائل بی‌شماری را به وجود آورد. از این رو، افراد می‌بایست قراردادهای اجاره خود را در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت کرده و کد رهگیری دریافت کنند.

به تازگی معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که بیش از ۱۵ هزار قرارداد اجاره با کد رهگیری رایگان در سراسر کشور، در سامانه معاملات املاک و مستغلات وزارت راه و شهرسازی ثبت شده است و استقبال از این سامانه در حال افزایش است.

برای دریافت این کد، مالک باید ابتدا مشخصات ملک خود را در سامانه ثبت کرده و سپس مستاجر این اقدام را انجام دهد. در مراحل بعدی، مالک و مستأجر اطلاعات ثبت شده را تایید کرده و قرارداد را امضا می‌کنند. در نهایت، یک کد رهگیری به آن‌ها ارائه می‌شود که با استفاده از آن، می‌توانند وضعیت قرارداد خود را در سامانه پیگیری کنند.

در واقع، هم‌زمان با افزایش جرایم معاملات املاک و جهت ساماندهی به وضعیت نامطلوب موجود، ثبت قرارداد اجاره در سامانه املاک و به‌تبع آن دریافت کد رهگیری ملک یا اجاره نامه، الزامی شد. در همین راستا، "کدهای رهگیری املاک به متعاملین کمک می‌کنند تا از صحت قرارداد منعقد شده اطلاع یابند و با اطمینان خاطر برای انجام معاملات ملکی گام بردارند.

این کد حاوی 13 رقم منحصربه‌فرد است که برای ثبت یا حتی فسخ هر اجاره‌نامه به‌صورت مجزا صادر می‌شود." اما مسئله مهمی که هنگام ثبت قرارداد اجاره در سامانه ملی املاک و اسکان کشور تعبیه نشده است، احراز هویت طرفین اجاره و همچنین امضای دیجیتال می‌باشد. در این راستا، مجموعه وکیل‌باشی با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا، امکان احراز هویت طرفین و ایجاد امضای دیجیتال بعد از تهیه قرارداد اجاره و درج مفاد فرم را برای موجر و مستأجر به وجود آورده است تا بتوانند با خاطری آسوده، اجاره‌نامه ای امن و مطمئن را منعقد نمایند.

 

حال به نظر شما ثبت قرارداد اجاره در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، به نفع مستأجر است یا خیر؟

title-bg

نظرات

پیام های کاربران را بخوانید

افزودن نظر

FAQ

پرسش های متداول

تماس
گفتگو
x
x
گفتگوی آنلاین
پاسخگوی سوالات شما هستیم
جهت شروع گفتگو پیام خود را تایپ و ارسال نمایید ، می توانید با نگه داشتن دکمه میکروفن صدای خود را ضبط و ارسال کنید.
صبور باشید ...